Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Γενικες ερωτησεις για ταξιδι στο εξωτερικο

  1. #1
    Εγγραφή
    13-01-10
    Περιοχή
    Fangcheng
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.354
    Thanked
    1525
    Rides
    1

    Προεπιλογή Γενικες ερωτησεις για ταξιδι στο εξωτερικο

    Υπαρχει ενδεχομενο να κανω ενα ταξιδακι στο εξωτερικο (ρουμανια) και εχω καποιες γενικες ερωτησεις.

    1)Εχω παλαιου τυπου πινακιδες,χωρις το σηματακι GR.Θα πρεπει να τις αντικαταστησω ή δεν εχω προβλημα?
    2) Σκοπευω καποια στιγμη να τοποθετησω μεμβρανες στα παραθυρα.Οχι 3ο σταδιο αλλα 2ο (titanium της llumar).Θα εχω καποιο προβλημα?
    3)Το αμαξι δεν ειναι στο δικο μου ονομα.Θα εχω καποιο προβλημα?
    4)Με την ασφαλεια τι γινεται?
    5)Η διαδρομη πιθανων θα ειναι σκοπια-σερβια-ρουμανια.Να προσεξω κατι συγκεκριμενο?Δεν εχω ορεξη να φυγω με βανδαλισμενο αμαξι.


    Οποιοσδηποτε εμπειριες,συμβουλες,γνωσει ς κλπ ευπροσδεκτες!
    -------------------

  2. #2
    Εγγραφή
    07-10-11
    Μηνύματα
    230
    Thanked
    248
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κόλλησε ένα GR αυτοκόλλητο πίσω. Είναι το ίδιο πράγμα για την αστυνομία τους.
    Για τα παράθυρα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
    Ζήτησε μια πράσινη κάρτα για Ευρώπη από την ασφάλεια σου,είναι δωρεάν (νομίζω)
    Εφόσον είσαι Έλληνας δε υπάρχει κανένα πρόβλημα να οδήγησεις ελληνικο αυτοκίνητο στην Ευρώπη χωρίς να είναι στο όνομα σου.

    Σε αυτές τις χώρες πρέπει να προσεχείς όπως και σε κάθε άλλη ξένη χώρα όταν είσαι επισκέπτης.

  3. The Following User Says Thank You to race850i For This Useful Post:

    Skyline_IS (17-11-11)

  4. #3
    Εγγραφή
    20-09-11
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    218
    Thanked
    243
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ως προς το 4) πας στην ασφαλιστική σου ή παίρνεις τηλ τον ασφαλιστή σου να σου βγάλει πράσινη κάρτα για το αυτοκίνητο για το διάστημα που θα είσαι εκτός Ελλάδος, είναι δωρεάν (Εθνική τουλάχιστον που έβγαλα τελευταία φορά εγώ) και βγαίνει αμέσως, πας και την παραμονή πριν να φύγεις δηλαδή. Ως προς τα υπόλοιπα δεν έχω εμπειρία γιατί έτυχε να ταξιδέψω εντός Ευρ Ένωσης, με δικό μου αυτοκίνητο και χωρίς φιμέ...

    Edit: Με πρόλαβε ο race850i
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas1.6 : 17-11-11 στις 22:28

  5. The Following User Says Thank You to kostas1.6 For This Useful Post:

    Skyline_IS (17-11-11)

  6. #4
    Εγγραφή
    13-01-10
    Περιοχή
    Fangcheng
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.354
    Thanked
    1525
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο race850i Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτές τις χώρες πρέπει να προσεχείς όπως και σε κάθε άλλη ξένη χώρα όταν είσαι επισκέπτης.
    Εννοειται οτι σε οποιαδηποτε χωρα πηγαινεις οφειλεις να την σεβεσαι και ειδικα τα ελληνικα καφριλικια στο τομεα οδηγησης δεν χαριζονται εκει.

    Απλα εχουν ακουστει περιστατικα οπου σπασανε τζαμια σε αμαξια με ελληνικες πινακιδες,τα βαψανε με σπρευ,οι κατοικοι εκει ηταν προκλητικοι κλπ/
    Θελω να πιστευω οτι ολα αυτα ειναι ραδιο αρβυλα αλλα εχω καποιες επιφυλαξεις
    -------------------

  7. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Skyline_IS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει ενδεχομενο να κανω ενα ταξιδακι στο εξωτερικο (ρουμανια) και εχω καποιες γενικες ερωτησεις.

    1)Εχω παλαιου τυπου πινακιδες,χωρις το σηματακι GR.Θα πρεπει να τις αντικαταστησω ή δεν εχω προβλημα?
    2) Σκοπευω καποια στιγμη να τοποθετησω μεμβρανες στα παραθυρα.Οχι 3ο σταδιο αλλα 2ο (titanium της llumar).Θα εχω καποιο προβλημα?
    3)Το αμαξι δεν ειναι στο δικο μου ονομα.Θα εχω καποιο προβλημα?
    4)Με την ασφαλεια τι γινεται?
    5)Η διαδρομη πιθανων θα ειναι σκοπια-σερβια-ρουμανια.Να προσεξω κατι συγκεκριμενο?Δεν εχω ορεξη να φυγω με βανδαλισμενο αμαξι.


    Οποιοσδηποτε εμπειριες,συμβουλες,γνωσει ς κλπ ευπροσδεκτες!
    1. Βαλε αυτοκολλητο GR και μια Ελληνικη σημαια στο πορτμπαγκαζ ετσι για να δειχνουμε οτι ειμαστε παντου.
    2. Δεν εχεις προβλημα εδω.. θα εχεις εκει που ειναι 100 χρονια πισω?
    3. Οχι
    4. Πρασινη καρτα, ζητα την απο τον ασφαλιστη σου.
    5. Να προσεχεις τα ορια γιατι εχουν διαφορα μπλοκα τα οποια συνηθως γλυτωνεις με δωρακια, 20αρικα, τσιγαρα, ποτα. Να μην αφηνεις το αμαξι σε περιεργα μερη (οχι απομακρο σκοτεινο parking), παντα κατεβασμενες ασφαλειες, αν θες να κοιμηθεις βρες ξενοδοχειο με κλειστο parking. Παρε μια ντουντουκα απο Πακιστανο πριν φυγεις και οταν φτασεις Σκοπια πες δυνατα στη κεντρικη πλατεια πως δεν ειναι Μακεδονια, κανε μια σταση Σερβια να φορτωσεις κανα τεμαχιο, και αλλη μια σταση Ρουμανια για συμπληρωμα.

    Τα περιστατικα που ακουσες ειναι τυχαια γεγονοτα απο ανεγκεφαλους θερμοαιμους, οπως οταν βλεπεις σπασμενο Αθηναικο αμαξι στη Θεσσαλονικη και το αντιστροφο. Δεν ειναι ο κανονας.

    Αυτα

  8. The Following 2 Users Say Thank You to fanisk For This Useful Post:

    bill_m3 (18-11-11), Skyline_IS (20-11-11)

  9. #6
    Εγγραφή
    13-01-10
    Περιοχή
    Fangcheng
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.354
    Thanked
    1525
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fanisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρε μια ντουντουκα απο Πακιστανο πριν φυγεις και οταν φτασεις Σκοπια πες δυνατα στη κεντρικη πλατεια πως δεν ειναι Μακεδονια, κανε μια σταση Σερβια να φορτωσεις κανα τεμαχιο, και αλλη μια σταση Ρουμανια για συμπληρωμα.

    Τα περιστατικα που ακουσες ειναι τυχαια γεγονοτα απο ανεγκεφαλους θερμοαιμους, οπως οταν βλεπεις σπασμενο Αθηναικο αμαξι στη Θεσσαλονικη και το αντιστροφο. Δεν ειναι ο κανονας.

    Αυτα
    κλαιω,,χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ α
    -------------------

  10. #7

    Προεπιλογή

    Πάρε τσιγάρα από εδώ μπόλικα... είναι ακριβά έξω. Άσε του στο κελί σώνονται γρήγορα...

  11. The Following User Says Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    BILL007 (18-11-11)

  12. #8
    Εγγραφή
    13-01-10
    Περιοχή
    Fangcheng
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.354
    Thanked
    1525
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε τσιγάρα από εδώ μπόλικα... είναι ακριβά έξω. Άσε του στο κελί σώνονται γρήγορα...
    Η μονη πατατα ειναι οτι δεν καπνιζω..
    -------------------

  13. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Skyline_IS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μονη πατατα ειναι οτι δεν καπνιζω..
    Ειναι πολυ ευκολο να το αρχισεις

  14. The Following User Says Thank You to fanisk For This Useful Post:

    m-power_01 (18-11-11)

  15. #10
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    ρε παιδια ελεος... τον εχετε τρομοκρατησει τον ανθρωπο!
    δεν χρειαζετε κατι μια πρασινη καρτα τα τζαμια αστα ετσι μην βαλεις μεμβρανες γιατι θα στα σπασουν που θα στα σπασουν μην χασεις τις μεμβρανες...πολλα μπουφαν να παρεις γιατι το κρυο ειναι ανυποφορο χωρις τζαμια...
    να εχεις παντα 2-3 πακετα τσιγαρα πανω σου γιατι παιζει να χρειαστει να ανταλλαξεις μεσα στο κελι τα τσιγαρα με την παρθενια σου με τον 2μετρο ρουμανο που θα μοιραζεστε το κελι!
    και να προσεχεις τις αρκουδες στην σερβια εμενα πριν απο χρονια μου ειχε επιτεθει μια αρκουδα στο βελιγραδι... ΜΕ ΣΤΡΙΜΩΧΝΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΓΩΝΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Ή ΣΕ ΤΡΩΩ Ή ΣΕ ΓΑ..Ω...







    ΕΕ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΕΦΑΓΕ....

  16. The Following 3 Users Say Thank You to spar@ For This Useful Post:

    A8hnaios (20-11-11), hades7 (19-11-11), Skyline_IS (20-11-11)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP