Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: TIG ή MIG?

Ψήφισαν
15. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • TIG

    7 46,67%
  • MIG

    8 53,33%
Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 34 από 34

Θέμα: Αγορά TIG ή ΜIG?

  1. #31
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Thumbs up

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο manose36c Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεθαβω το ποστ αλλα μιας και εχω αμεση σχεση με το αντικειμενο οι μηχανες MIG κοινως συρματος δεν εχουν σχεση με τις TIG μια MIG (inverter) δεν μπορει να κολλα Inox χωρις τις αναλογες μετατροπες με αμφιβολα αποτελεσματα και χαμηλη ποιοτητα κολλησης επισης δεν μπορει να συγκοληση τπτ αλλο παρα μονο σιδηρο αν ειναι πηνιου. Σε εντιθεση ενα Inverter Tig μπορει να συγκολληση απο αλουμινιο ναι σωστα διαβασατε ινοξ και σιδηρο με το αναλογο αεριο και την αναλογη βεργα συγκολλησης. Εγω στην κατοχη μου εχω ενα Inverter MIG 125Amp με φιαλη κοργκον με αυτο εχω συγκολληση με απολυτη επιυχια ανοξειδωτα και σιδηρο για να συγκολλησω αλουμινιο χρειαζομαι αλλο αεριο ραουλο και εσωτερικο "καλωδιο" τσιμπιδας για να περνα το πιο μαλακο συρμα αλουμινιου απο μεσα χωρις να κολλα και να τσακιζει.Επισης θα μπορουσα να κολλησω αλουμινιο επικαλυμενο αλλα με χαμηλη ποιοτητα συγκολλησης. Αν ξαναεπαιρνα μηχανη συγκολλησης θα επελεγα σιγουρα ενα 160αρι inverter με μεγαλο Duty Cycle και σιγουρα Pulse ωστε να κολλαω αλουμινιο πιο ευκολα. Αν καποιος χρειαστη πληροοφοριες σχετικα με αγορα η να του συστησω μηχανημα ας μ στειλει ενα ΠΜ εινα μεσα στα πλαισια της δουλειας μου και θα χαρω να βοηθησω επιδοξους συγγολητες!
    Eυχαριστούμε πολύ Μάνο! Θα σε ζαλίσω αργότερα με αρκετές ερωτήσεις
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 21-07-16 στις 20:15



  2. #32
    Εγγραφή
    27-01-17
    Μηνύματα
    2
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Γεια σε ολους μολις εκανα Εγγραφή εδω αγορασα μια mig imperia 161 εχω ανεβασει και σχετικο βίντεο στο youtube αλλα πεντε μήνες μετα την αγορά καηκε δεν δουλευει ξαφνικα και εριξε το κεντρικο διακοπτι στιν οικια που ειχα παει για επισκευες η μηχανη κολλουσε πολυ καλα πολυ δυνατή ειναι κατασκευής κινας τιν εισάγει η unimac ειναι μεσα στην εγγύηση για να δουμε τιν εστειλα σημερα θα πάρει 4 με 5 μερες να μου απαντήσουν...φιλικα Δημητρης

  3. The Following User Says Thank You to Dimitrismig For This Useful Post:

    aristent (28-01-17)

  4. #33
    Εγγραφή
    18-07-16
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    48
    Thanked
    30
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimitrismig Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σε ολους μολις εκανα Εγγραφή εδω αγορασα μια mig imperia 161 εχω ανεβασει και σχετικο βίντεο στο youtube αλλα πεντε μήνες μετα την αγορά καηκε δεν δουλευει ξαφνικα και εριξε το κεντρικο διακοπτι στιν οικια που ειχα παει για επισκευες η μηχανη κολλουσε πολυ καλα πολυ δυνατή ειναι κατασκευής κινας τιν εισάγει η unimac ειναι μεσα στην εγγύηση για να δουμε τιν εστειλα σημερα θα πάρει 4 με 5 μερες να μου απαντήσουν...φιλικα Δημητρης
    Φιλε εχεις νεα σχετικα με την επισκευη ? Στην εφτιαξαν τελικα ? Αν οχι στειλε μου π.μ ισως μπορω να σε βοηθησω.
    eMpower your dreams

  5. #34
    Εγγραφή
    27-01-17
    Μηνύματα
    2
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο manose36c Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε εχεις νεα σχετικα με την επισκευη ? Στην εφτιαξαν τελικα ? Αν οχι στειλε μου π.μ ισως μπορω να σε βοηθησω.
    Γεια σου Μάνο μου την εστειλαν τελικα επισκευασμενη μετα λίγη αναμονή.. Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παντος. Παρατήρησα κατι που μου εκανε εντύπωση και πριν καεί μου το ξαναεκανε χωρίς να πατισω την σκανδάλη της Τσιμπίδας mig εθει σε επαφη το σιρμα της τσιμπιδας με το προς κολληση αντικείμενο κανει ενα μικρο σπινθιρα επαναλαμβανω χωρις να πατισν την σκανδαλη. Ακριβός αυτο μου ειχε κανει και λιγο πριν καει....

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP