Σελίδα 51 από 99 ΠρώτηΠρώτη ... 41495051525361 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 501 έως 510 από 987

Θέμα: Επικαιροτητα - Προβληματισμοι ...3

  1. #501
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    1.493
    Thanked
    850
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    στεφ,καταλαβα οτι χρησιμοποιησες φυσκια προσωπα για ευκολια,
    αν ομως αυτη τη "μεσολαβηση" τη μεταφερουμε κυριολεκτικα στα φυσικα προσωπα θα ηταν ως εξης...
    εγω θελω να δανειστω χρηματα απο το σταθη...
    προφανως ο σταθης ειναι καποιος που με γνωριζει γιατι αν σταματησω στο φαναρια,ανοιξω το παραθυρο και πω στο διπλανο...
    -φιλε...εχεις να μου δανεισεις 500 ευρω?ξες τι απαντηση θαπαρω!!!!!!
    ετσι λοιπον ο σταθης ,με πρωτο γνωμονα οτι με ξερει και ξερει αν δουλευω..που δουλευω..ποσα βγαζω κλπ...τι τρωω αποφασιζει να παει σε ενα τριτο....φιλο??????
    που εμενα δε με ξερει (γιατι η γολντμαν σακσ....σιγα να μην εχει δει ποτε ισοζυγιο της ελλαδας,αλλα ετσω οτι εχει δει,,,),να τον συμβουλεψει.....για τι?
    για το αν τον συμφερει να μου δανεισει?εναντι ποιου αντιτιμου???για τη ψυχη της μανας του??
    ακου ομως και ενα αλλο σεναριο...που μοιαζει λιγο με την ιστορια των γαιδαρων..
    ο τριτος αυτος εχει ενα "φιλαρακι" εργολαβο...
    και ο εργολαβος εμενα με επρηζε να δωσω τη μονοκατοικια μου για αντιπαροχη...
    εγω τα λεφτα τα θελω για να πληρωσω...το ρευμα..
    ο εργολαβος μου λεει...
    -γιωργο,ο σταθης που ζητησες δανεικα πηγε να συμβουλευτει το βαγγελη..ο βαγγελης?κολλητος μου!!ψωμι και αλατι..μαζι τις πηδαγαμε...τις μαντες για να κλεψουμε συκα!!!
    δωσε εσυ το σπιτι και εγω ξηγιεμαι....
    παντα υπαρχει καποιος πιο μαγκας απο εμας....

  2. #502
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kplc16 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη ο καθενας εχει αποψη για το τι συμβαινει κι επειδη θεωρω οτι ειναι ποιο ευκολο να αναλυσει καποιος, ποιος φταει γι αυτο που μας βρηκε,
    εγω ζητω το ακατορθωτο, με δεδομενο οτι οι συσχετισμοι αλλαζουν καθημερινα.

    Τι πρεπει να περιμενουμε οτι θα συμβει απο εδω και περα;
    Μην αναλωθειτε στο τι συνεβη αλλα στο τι θα συμβει.
    με λίγα λόγια το μέλλον της ευρώπης με πολύ μεγάλη πιθανότητα είναι ζοφερό
    με ευρώ είτε όχι, η ύφεση θα επιφέρει μεγάλη φτώχεια
    δυστυχώς οι πολιτικές που εφαρμόζονται διαλύουν όλον τον παραγωγικό ιστό...η ελλάδα που ήδη είναι χρεοκοπημένη κάποια στιγμή θα αφεθεί στην τύχη της

  3. The Following User Says Thank You to stefm5 For This Useful Post:

    Ptboul (23-11-11)

  4. #503
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    https://www.inews.gr/42/italia-nea-m...nisi-monti.htm
    Βρε τι μου θυμιζει...
    ουνα φατσα ουνα ρατσα?

  5. #504
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stefm5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αναφέρθηκα σε φυσικά πρόσωπα για να απλουστεύσω τη διαδικασία

    ο κάθε επενδυτής, ακόμη κι αν είναι τράπεζα, θέλει πλήρη πληροφόρηση για προβεί σε επένδυση...γι αυτό έχει εξειδικευτεί ο κλάδος

    ρωτάς τί θα κάνει η τράπεζα για να σου δανείσει; θα ζητήσει αποδεικτικά εισοδήματος και εγγυήσεις
    επίσης αν θες το δάνειο για καταναλωτικούς σκοπούς θα το πάρεις με επιτόκιο στο θεό...αν έχεις κρυμμένο χρυσό σκασίλα της τράπεζας...εκτός αν τον βάλεις ως εγγύηση
    Οι οίκοι αξιολόγησης με το επιστημονικό προσωπικό τους που ήταν μια μέρα πριν την κατάρρευση της Lehman Brothers όταν της έδιναν την μάξιμουμ αξιολόγηση?

    Το έργο των οίκων αυτών, τουλάχιστον την τελευταία δεκαετία, είναι συγκεκριμένο.
    Εκτελούν εντεταλμένη υπηρεσία εξυπηρετώντας συμφέροντα, συχνά μέσω της αυτοεκπληρούμενης προφητείας.
    Προβλέπουν (τεχνηέντως) φερειπείν πως η τάδε χώρα θα πτωχεύσει, δημιουργείται αναμπουμπούλα και η χώρα αυτή πτωχέυει τελικά.
    Δεν πτώχευσε όμως επειδή πράγματι υπήρχε σοβαρός λόγος, αλλά επειδή οι εταιρείες αυτές και τα συμφέρονται που τις στηρίζουν (κερδοσκόποι κλπ) το προκάλεσαν.

    Το ποιες είναι οι εταιρείες αυτές και τι σκοπό επιτελούν το καταλαβαίνει και ο πλέον αφελής.
    Το ζητούμενο είναι γιατί οι κυβερνήσεις τους δίνουν τόσο μεγάλη σημασία και γιατί παίζουν το παιχνίδι τους.
    Και έρχομαι και πάλι στο συλλογισμό της καλοστημένης παγκόσμιας οικονομικής φούσκας...
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  6. The Following User Says Thank You to Driver M For This Useful Post:

    A8hnaios (23-11-11)

  7. #505
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEORGE316 Εμφάνιση μηνυμάτων
    στεφ,καταλαβα οτι χρησιμοποιησες φυσκια προσωπα για ευκολια,
    αν ομως αυτη τη "μεσολαβηση" τη μεταφερουμε κυριολεκτικα στα φυσικα προσωπα θα ηταν ως εξης...
    εγω θελω να δανειστω χρηματα απο το σταθη...
    προφανως ο σταθης ειναι καποιος που με γνωριζει γιατι αν σταματησω στο φαναρια,ανοιξω το παραθυρο και πω στο διπλανο...
    -φιλε...εχεις να μου δανεισεις 500 ευρω?ξες τι απαντηση θαπαρω!!!!!!
    ετσι λοιπον ο σταθης ,με πρωτο γνωμονα οτι με ξερει και ξερει αν δουλευω..που δουλευω..ποσα βγαζω κλπ...τι τρωω αποφασιζει να παει σε ενα τριτο....φιλο??????
    που εμενα δε με ξερει (γιατι η γολντμαν σακσ....σιγα να μην εχει δει ποτε ισοζυγιο της ελλαδας,αλλα ετσω οτι εχει δει,,,),να τον συμβουλεψει.....για τι?
    για το αν τον συμφερει να μου δανεισει?εναντι ποιου αντιτιμου???για τη ψυχη της μανας του??
    ακου ομως και ενα αλλο σεναριο...που μοιαζει λιγο με την ιστορια των γαιδαρων..
    ο τριτος αυτος εχει ενα "φιλαρακι" εργολαβο...
    και ο εργολαβος εμενα με επρηζε να δωσω τη μονοκατοικια μου για αντιπαροχη...
    εγω τα λεφτα τα θελω για να πληρωσω...το ρευμα..
    ο εργολαβος μου λεει...
    -γιωργο,ο σταθης που ζητησες δανεικα πηγε να συμβουλευτει το βαγγελη..ο βαγγελης?κολλητος μου!!ψωμι και αλατι..μαζι τις πηδαγαμε...τις μαντες για να κλεψουμε συκα!!!
    δωσε εσυ το σπιτι και εγω ξηγιεμαι....
    ρε γιώργο, ποιός εγγυάται ότι εσύ λες την αλήθεια;;; η αλήθεια φαίνεται με αποδεικτικά στοιχεία...η αγορά δεν κινείται με 'φιλίες'

    ξέρεις κάποιον να δουλεύει για την ψυχή της μάνας του; οι συμβουλές πληρώνονται και είναι απόλυτα θεμιτό...επίσης αν δοθούν λαθεμένες συμβουλές και ο επενδυτής έχει χασούρα, την επόμενη φορά θα απευθυνθεί αλλού

  8. #506
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως τελικά όλο το παγκόσμιο οικονομικό σκηνικό (αγορές, ελλείμματα, δανεισμοί κλπ) είναι μια φούσκα που ανάλογα τα εκάστοτε συμφέροντα μπορεί να ανεβάζει ή να καταποντίζει όποιον γουστάρει ή όποιον του πάει κόντρα?
    Ξέρω ξέρω, συνωμοσίες...
    To μόνο σίγουρο._
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. The Following User Says Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    Driver M (23-11-11)

  10. #507
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Και όλα αυτά ξεκίνησαν με τη Lehman Brothers.


  11. The Following User Says Thank You to S8N For This Useful Post:

    nikos-Mpacket (23-11-11)

  12. #508
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι οίκοι αξιολόγησης με το επιστημονικό προσωπικό τους που ήταν μια μέρα πριν την κατάρρευση της Lehman Brothers όταν της έδιναν την μάξιμουμ αξιολόγηση?

    Το έργο των οίκων αυτών, τουλάχιστον την τελευταία δεκαετία, είναι συγκεκριμένο.
    Εκτελούν εντεταλμένη υπηρεσία εξυπηρετώντας συμφέροντα, συχνά μέσω της αυτοεκπληρούμενης προφητείας.
    Προβλέπουν (τεχνηέντως) φερειπείν πως η τάδε χώρα θα πτωχεύσει, δημιουργείται αναμπουμπούλα και η χώρα αυτή πτωχέυει τελικά.
    Δεν πτώχευσε όμως επειδή πράγματι υπήρχε σοβαρός λόγος, αλλά επειδή οι εταιρείες αυτές και τα συμφέρονται που τις στηρίζουν (κερδοσκόποι κλπ) το προκάλεσαν.

    Το ποιες είναι οι εταιρείες αυτές και τι σκοπό επιτελούν το καταλαβαίνει και ο πλέον αφελής.
    Το ζητούμενο είναι γιατί οι κυβερνήσεις τους δίνουν τόσο μεγάλη σημασία και γιατί παίζουν το παιχνίδι τους.
    Και έρχομαι και πάλι στο συλλογισμό της καλοστημένης παγκόσμιας οικονομικής φούσκας...
    οι οίκοι αξιολόγησης κάνουν και λάθη και κρίνονται για αυτό...επίσης εξυπηρετούν και συμφέροντα

    αν εσυ βγάλεις φήμη ότι εγώ πτωχεύω, εγώ θα πτωχεύσω;;; η απάντηση είναι ΟΧΙ
    θα πτωχεύσω μόνο όταν τα οικονομικά μου είναι σε άθλια κατάσταση και εξαρτάμαι από δανεισμό για να επιβιώνω
    αν δεν εξαρτάμαι από καμία δόση, θα πτωχεύσω;;;

    και ας πούμε ότι ο κακός οίκος δε βγάλει τέτοια βρώμα και συνεχίζω να δανείζομαι άνετα και φτηνά, το ΧΡΕΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ;

    όλο φταίνε οι άλλοι σε αυτόν τον τόπο...έχει καταντήσει βαρετό
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefm5 : 23-11-11 στις 15:22

  13. #509
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    και άλλες θεωρίες συνωμοσίας..

    https://frapezitis.wordpress.com/201...%82/#more-8754

    ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

    Τρεις ιδιωτικές εταιρίες ΜΗ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ελέγχουν την παγκόσμια οικονομία και είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ τους αν θα καταστρέψουν η θα εκτινάξουν στα ύψη (με βάση πάντα τα συμφέροντα τους) ένα κράτος η μία επιχείρηση. Στην παρούσα φάση θέλουν την Ελληνική οικονομία όσο το δυνατόν χαμηλότερα, τα ομόλογα μας όσο το δυνατόν με μεγαλύτερη απόδοση ώστε να εγγράψουν σε όχι και πολύ μακρύ χρονικό διάστημα ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ. Μην ξεχνάτε ότι ήδη οι τιμές των Ελληνικών μετοχών βρίσκονται σε επίπεδα ίσως και κατώτερα του 1997 ΔΗΛΑΔΗ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ διαπραγματεύονται σε εξευτελιστικά επίπεδα. Όταν θα ολοκληρωθεί το “μάζεμα” τότε να είστε βέβαιοι ΩΣ ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ θα αρχίσουν οι αναβαθμίσεις και το Χρηματιστήριο ΔΕΝ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΣΕ ΕΣΑΣ, ΤΑ ΠΡΟΒΑΤΑ, να μπείτε χαμηλά. Θα ξυπνήσετε στις 3.000 μονάδες και τότε θα είναι ήδη αργά…….
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  14. #510
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν ειναι τοσο απλο.
    Ακομα και αν δε εχεις δανεισμο, η φημη της πτωχευσης σε κλεινει.
    Σου τιναζει το εμπορικο ισοζυγιο στον αερα.

    Ειναι ισοδυναμο με το να πεις καποιον γκευ.
    Μπορει και να μην ειναι αλλα τι τροπο εχει να το αποδειξει;

    Οι φημες ειναι το χειροτερο σε μια οικονομια.

    Καμμια χωρα η επιχειρηση δεν Φαληρισε απο δανεια.
    Απο ρευστο εμειναν οσες τα τιναξαν.

Σελίδα 51 από 99 ΠρώτηΠρώτη ... 41495051525361 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP