Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: 0-40?

  1. #1
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    1.493
    Thanked
    850
    Rides
    0

    Προεπιλογή 0-40?

    παιδια μια ερωτηση..
    εγω στο 36ρι 328 βαζω τ μαμα λαδια που λενε 5-40
    αν βαλω 0-40 τι παιζει?
    απο οσο ξερω το 0 δειχνει οτι ειναι πληρως συνθετικα?
    πριν κοιτακα το λεγομενο πινακα που υπαρχει εδω αλλα μεταξυ μας δεν εχω καταλαβει ακριβως τις προδιαγραφες και τι ακριβως συμβαινει.
    σας ευχαριστω για τη βοηθεια που θα δωσετε..
    παντα υπαρχει καποιος πιο μαγκας απο εμας....

  2. #2
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το 0-40 ειναι λιγο πιο λεπτο,ισως να στο καιει,ισως και οχι.Αλλα ποιος ο λογος να το κανεις εφοσον εισαι οκ με το 5-40 και ειναι και φτηνοτερο?
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  3. #3
    Εγγραφή
    28-08-10
    Μηνύματα
    389
    Thanked
    172
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    δεν κανει για την ελλαδα το 0-40.δεν παιζει να ειναι καν στις προδιαγραφες του κατασκευαστη.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Mια χαρά κάνει το 0-40 για Ελλάδα, αφού το χειμώνα είναι αρκετά λεπτόρευστο και λιπαίνει γρηγορότερα και το καλοκαίρι έχει ιξώδες που αντέχει σε υψηλές θερμοκρασίες και καταπόνηση.
    Για Ζ3 πάλι δεν ξέρω τι ισχύει, αν και λογικά τα λάδια με προδιαγραφές LL04 πρέπει να κάνουν.

    Από εκεί και πέρα, αν σε ένα αυτοκίνητο (ιδίως αν έχει αρκετά χιλιόμετρα) χρησιμοποιούμε πιο χοντρά ιξώδη όπως 5W40, τότε έχουν ανοίξει τα διάκενα και είναι ιδιαίτερα πιθανό το 0W40 να το πίνει γρηγορότερα, οπότε σε αυτές τις περιπτώσεις είναι καλύτερο να μην χρησιμοποιείται λεπτότερο ιξώδες.

    Πάντως το 0 μπροστά δεν είναι κριτήριο αν ένα λάδι είναι συνθετικό ή όχι.
    Και τα 5W40 συνήθως πλήρως συνθετικά είναι φερειπείν και αυτά σου προτείνω, αφού τέτοια λάδια χρησιμοποιούσες τόσο καιρό.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  5. #5
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    1.493
    Thanked
    850
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ευχαριστω παιδια.
    και μια αλλη ερωτηση...ακουσα απο γνωστο τυπο που φερνει ανταλλακτικα bmw στη θεσσαλονικη οτι αν βαλεις μια φορα αλλα λαδια και τα καψει μετα θα καει συνεχεια ακομα και αν βαλειςτα σωστα.ισχυει κατι τετοιο?
    ο λογος που ρωταω και ισως ειναι απορια πολλων,ειναι οτι αν ποτε δεν πειραματιστεις με κατι ειναι πολυ δυσκολο να γνωριζεις διαφορες.παραδειγμα.
    εχω ακουσει οτι αυτη η μαρκα λαδιου δεν μου εκανε γιατι δεν δουλευε σωστα ο κινητηρας..
    παντα υπαρχει καποιος πιο μαγκας απο εμας....

  6. #6
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν ισχυει φυσικα αυτο ετσι οπως το παρουσιαζουν.Απλως ενδεχεται ενα λαδι που δεν εχει τις προδιαγραφες του μοτερ σου,να ξερανει τα τσιμουχακια γρηγοροτερα και γι'αυτο να ξεκινησει να καιει λαδι...Πλεον ολα τα λαδια ειναι ποιοτικα,οποτε μην το φοβασαι αυτο...
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP