Σελίδα 8 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 169

Θέμα: Παιδικα καθισματα, καροτσια, εξοπλισμος για τους μικρους μας φιλους

  1. #71
    Εγγραφή
    14-01-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    388
    Thanked
    316
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ptboul Εμφάνιση μηνυμάτων
    500 άτομα να ρωτήσεις, 500 διαφορετικές γνώμες θα ακούσεις.

    Ενημερώσου πρώτα από το Internet, διάβασε σχετικά φόρα, διαμόρφωσε μια πρώτη άποψη, οπλίσου με υπομονή κ αντοχή (εγώ δεν έχω) κ βγείτε στα μαγαζιά. Να τα δείτε κ να τα τσεκάρετε όλα live.

    Με το καλό να έρθει το μωρό
    Γιατι ρε με κόβεις να έχω εγώ υπομονή?????!!!!!
    κατάλαβα..την γ@μηκαμε.....

    ευχαριστώ για τις ευχές σου!!!
    Mια ζωή Μ3 που είναι πουταν@ και κυρία...

    Μ3 is gone...

  2. The Following User Says Thank You to NICK_M3 For This Useful Post:

    Ptboul (05-12-11)

  3. #72
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    με τις καλυτερες ευχες μου νικο.
    προσωπικα καθοτι "τελειομανης" εχω πελαγοδρομησει!
    τα μοντελα ειναι ατελειωτα, οι επιλογες επισης, οπως και οι γνωμες.
    χθες διαβασα αλλες 12 ωρες (χεχεχε αν ειχα διαβασει τοσο στις πανελληνιες, θα ειχα μπει στο γεϊλ) και εβγαλα καποια ακομα συμπερασματα.

    κατ΄αρχας οι γνωμες των ειδικων διαφερουν απο αυτες των χρηστων, αρκετα συχνα.
    για προϊοντα δηλαδη που οι κριτικες εχουν γραψει μετρια σχολια, διαβαζεις καλες κριτικες απο γονεις.
    προφανως διοτι ο καθε ανθρωπος βολευεται διαφορετικα με ενα προϊον, ενω ρολο παιζει επισης το γουστο ή και η τιμη.
    ετσι πολλοι γονεις δηλωνουν απολυτα ικανοποιημενοι απο ενα προϊον ισως γιατι δεν εχουν δοκιμασει καποιο πιο καλο, ή και γιατι ακομα και τα λεγομενα πιο χαμηλα μοντελα βρισκονται πια σε πολυ καλα επιπεδα.
    οι επαγγελματιες που εχουν πιο σφαιρικη αποψη μπορουν να δωσουν πολυτιμες συμβουλες, μπορει ομως και να σε μπερδεψουν χειροτερα.

    μετα λοιπον απο αρκετες ωρες ψαξιμο κατεληξα οτι, οπωσδηποτε πριν την αγορα θα πρεπει να δουμε απο κοντα τα προϊοντα και να δοκιμασουμε την ευχρηστια τους καταλήγοντας σε αυτο που μας κανει καλυτερα.

    για παραδειγμα, ημουν ετοιμος να παραγγειλω το σετ της ρεκαρο babyzen, αλλα μολις ειδα απο κοντα τον τροπο που ανοιγοκλεινει καθως και το υλικο του καθισματος, το απερριψα αμεσως (η υφη του καθισματος μου δημιουργει την ιδια αισθηση οπως τριβουμε το φελιζολ, μπρρρρ).

    οσον αφορα το καροτσακι μπορουμε να πουμε οτι ειναι αρκετα πολυπλοκη επιλογη, καθως θα πρεπει διαλεξουμε καποιο που:
    - να καταλαμβανει μικρο χωρο στο αυτοκινητο (εκτος αν εχουμε καγιεν).
    - να ειναι ελαφρυ για να μπορει να το σπρωχνει ευκολα η γυναικα ειδικα οταν μεγαλωσει το παιδι και του φορτωνει πανω και ψωνια.
    - να ανοιγοκλεινει ευκολα απο τη γυναικα με μια κινηση αν ειναι δυνατον χωρις να χρειαζεται να βγει το καθισμα του ή οι ροδες κλπ
    - να συνδυάζεται με καλο βρεφικο καθισματακι και πορτ-μπεμπε για τους πρωτους μηνες.
    - να εχει μεγαλους τροχους ωστε να τσουλαει πιο ανετα σε κακο εδαφος (που οι πολεις μας ειναι γεματες) και να μπορει να το παρει κανεις σε μια εκδρομουλα στο βουνο ή στη θαλασσα.

    δυστυχως το καροτσι που να συνδυαζει ολα τα παραπανω δεν υπαρχει!

    εκει που υπερτερει το ενα, μειονεκτει το αλλο.

    επειτα απο πολλες ωρες ψαξιμο στο νετ (βιντεο, κριτικες, τεστ οργανισμων ασφαλειας κλπ) και αρκετες στα μαγαζια (εχω ακομα δουλεια εδω, δεν τα εχω δει ολα), κατεληξα οτι στα καροτσια τοπ ειναι η britax με το B-smart και η concord με το Νeo.
    https://www.britax.co.uk/ https://www.concord.de/en/

    πολυ κοντα το bebe confort hich trek και τα quinny speedi & buzz.
    https://www.bebeconfort.com/ https://www.quinny.com/ot-en

    το μακ-λαρεν το προτιμουν πολλοι λογω του χαμηλου βαρους και ογκου που καταλαμβανει στο αυτοκινητο, αλλα δε νομιζω οτι κανει για νεογεννητο καθως δεν προσαρμοζονται ευκολα πανω αυτα που χρειαζονται για τη μεταφορα του μωρου τον πρωτο καιρο.
    στην ιδια κατηγορια ειναι και το hauck capri ενα πολυ φθηνο καροτσι αλλα με πολυ χαμηλο βαρος και εξαιρετικο value for money. https://www.hauckuk.com/en/home.html
    τελος πολυ καλο value for money εχει και το inglesina zippy (ολα τα αξεσουαρ συμπεριλαμβανονται και εχει καλη τιμη), αλλα δυστυχως το περιοριζουν οι σχετικα μικροι τροχοι (μεγαλυτεροι απο του μακ-λαρεν παντως). https://www.inglesina.com/en

    τελος το εντυπωσιακο stokke εχει το πλεονεκτημα του ωραιου σχεδιασμου, ενω τοποθετει το βρεφος ψηλοτερα απο ολα τα υπολοιπα (το βασικο πλεονεκτημα του), αλλα ειναι εφιαλτης στο ανοιξε-κλεισε και την αποθηκευση.
    για να κλεισει πρεπει να βγει το καθισμα, ενω ολα αυτα θα βολευτουν ευκολα μονο σε πολυ μεγαλο χωρο αποσκευων. αν υπαρχει εχει καλως, διαφορετικα αποριπτεται εξ αρχης.
    α, ειναι και απο τα πιο ακριβα της αγορας.

    οσον αφορα το πρωτο καθισματακι το καλυτερο συμφωνα με ολους τους διεθνεις οργανισμους ασφαλειας ειναι το britax BABY-SAFE plus SHR II.
    δευτερη επιλογη τα concord air & intense.
    μπορει να τοποθετηθουν με ή χωρις βαση isofix.

    στα ιδια επιπεδα αν και προσωπικα θα τα τοποθετουσα ενα σκαλι πιο κατω τα βρεφικα της maxi cosi & bebe confort.

    απο κει και περα το ρεκαρο δεν μου αρεσε σαν υφασμα οπως ειπα, αλλα υπαρχει και το μακ-λαρεν που ειναι ιδιο ακριβως με καλυτερα υλικα.

    τελος το πορτ μπεμπε.
    μακραν το καλυτερο ειναι της concord το οποιο προσφερει την καλυτερη προστασια απ΄ολα ενω ειναι πιστοποιημενο να χρησιμοποιειται στο πισω καθισμα εγκαρσια για τη μεταφορα του βρεφους.

    εν τελει τι?

    τελικα με οσα εχω δει ως τωρα (εχω ακομα δουλεια βεβαια), θα επελεγα μαλλον το σετ της concord καθως εχει ενα απο τα 2-3 τοπ καροτσια, εξαιρετικο βρεφικο καθισματακι (το δευτερο καλυτερο μετα το britax), αλλα τοπ πολυχρηστικο πορτ-μπεμπε.
    σαν μεμονωμενα κομματια το καθενα δεν ειναι το καλυτερο (εκτος του πορτ-μπεμπε), αλλα συνολικα εκτιμω οτι αποτελει την καλυτερη προταση.

    αν ζουσα σε ξενη χωρα θα επαιρνα το britax.
    τοπ καροτσι (b-smart), τοπ καθισμα, μετριο πορτ μπεμπε και απο τιμες πιο οικονομικα απο τα concord.
    δυστυχως ομως στην ελλαδα επισημα ερχονται μονο τα καθισματακια, πραγμα που σημαινει οτι δεν εχεις την ευκαιρια να δοκιμασεις ολα τα υπολοιπα.
    να αγορασεις βασιζομενος στο ιντερνετ και στις εξαιρετικες κριτικες ειδικων και γονεων?
    δεν ξερω, ειναι κι αυτο μια λυση βεβαια.

    αυτα προς το παρον, η μελετη συνεχιζεται...

  4. The Following 6 Users Say Thank You to Stathis For This Useful Post:

    bill_m3 (05-12-11), fanisk (05-12-11), GEO316 (26-01-12), NICK_M3 (05-12-11), Ptboul (05-12-11), S8N (05-12-11)

  5. #73
    Εγγραφή
    14-01-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    388
    Thanked
    316
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ωωωωωωχχχχχχχ

    ευχαριστώ στάθη μου....πρέπει να ξεκινήσω το ψάξιμο μου φαίνεται και θα βασιστώ σε αυτά που έγραψες πιο πάνω....

    ρε πουστ! μου κ στο παιδικό καθισματάκι τόσο ψάξιμο????? ελεος !!!!!!
    Mια ζωή Μ3 που είναι πουταν@ και κυρία...

    Μ3 is gone...

  6. The Following User Says Thank You to NICK_M3 For This Useful Post:

    Stathis (05-12-11)

  7. #74
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    μολις γυρισα απο μια ακομη ερευνα, με πολυ καλα συμπερασματα αλλα και ανατροπες..
    περισσοτερα το βραδυ.

    ψηλε, οταν ξεμπερδεψεις μ΄αυτα η ρυθμιση αναρτησης στο Μ3 θα σου φαινεται παιχνιδι! χαχαχα
    πολυς ο ογκος της πληροφοριας που πρεπει να αφομοιωθει σε μικρο διαστημα...

  8. #75
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Νικο με το καλο και το δικο σας να ερθει.


    Παιδια σας το ξαναλεω:
    Το which ειναι το πιο εγκυρο μερος να κοιταξετε για δοκιμες στα καροτσακια.
    Προκειται για εναν οργανισμο που "εχει κλεισει σπιτια".
    Αγοραζουν και δοκιμαζουν απο φρυτεζες εως αυτοκινητα.
    Εχουν τη φημη του πιο αξιοπιστου κριτη.
    Πληρωστε τη μια λιρα που ζητανε και βγαλτε συμπερασματα.

    Www.which.co.uk

    Επωφεληθειτε απο την συνδρομη και κοιταξτε και οτιδηποτε αλλο εχετε σκοπο να αγορασετε.

  9. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    Eleni (05-12-11)

  10. #76
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

  11. #77
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    θελει διευθυνση αγγλιας...

    εγω κοιταξα αρκετες σελιδες, αυτες που βρηκα πιο κατατοπιστικες ηταν η https://www.madeformums.com και η www.adac.de

  12. #78
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stathis Εμφάνιση μηνυμάτων
    θελει διευθυνση αγγλιας...

    εγω κοιταξα αρκετες σελιδες, αυτες που βρηκα πιο κατατοπιστικες ηταν η https://www.madeformums.com και η www.adac.de



    26-28 Trebovir Road, Earl's Court, London, SW5 9NJ, United Kingdom

  13. #79
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NICK_M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οοοο πολύ ωραίο το thread!!!!

    τώρα το είδα !!!!!!

    πρέπει να αρχίσω να κοιτάω και εγώ για να δώ τι παίζει με τα καθισματάκια...
    μου έχουν πεί mclaren καρότσι και maxi-cosi κάθισμα...είδωμεν...

    σε 5,5 μήνες σκάει μύτη το μπεμπέ ( δεν ξέρουμε ακόμη τι είναι...) κ θα πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι ιδιαιτέρως για το αμάξι!!!!!

    αντε να το δούμε και αυτό...νέο και ΤΕΡΑΣΤΙΟ κεφάλαιο στην ζώη μας...
    άιντε αγόρι μου!!!
    να'χει και μια καλή φιλενάδα η μαλένα...
    πίξαμε στην @@ σε αυτό το φόρουμ ρε γμτ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NICK_M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωωωωωωχχχχχχχ

    ευχαριστώ στάθη μου....πρέπει να ξεκινήσω το ψάξιμο μου φαίνεται και θα βασιστώ σε αυτά που έγραψες πιο πάνω....

    ρε πουστ! μου κ στο παιδικό καθισματάκι τόσο ψάξιμο????? ελεος !!!!!!
    γμσ τα...τα φιλαράκια σου απο την turner - vac - supersprint - ca - evolve, δεν έχουν τπτ???
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  14. #80
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    26-28 Trebovir Road, Earl's Court, London, SW5 9NJ, United Kingdom
    ok done, με αλλη διευθυνση βεβαια καθως αυτη που εβαλες ηταν μουφα.

Σελίδα 8 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP