Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 64

Θέμα: Λάστιχα... Μεγάλο Κεφάλαιο.....

  1. #1
    Εγγραφή
    10-09-11
    Περιοχή
    Under the hood
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.162
    Thanked
    1967
    Rides
    0

    Προεπιλογή Λάστιχα... Μεγάλο Κεφάλαιο.....

    Ήρθε η ώρα να αλλάξω τα λάστιχα στο αυτοκίνητό μου. (Καιρός ήτανε...) Το πρόβλημα είναι το εξής. Πίστευα οτι με μεγαλύτερη διάμετρο θα βελτιωνόταν κατά πολύ. Έτσι λοιπόν χθες στην συνάντηση που είχαμε στο μαγαζί ενός φίλου βάλαμε στο δικό μου ένα καινούργιο σετ 18άρια ζαντολάστιχα 225χ40χ18 (που τα είχε πάρει για το δικό του) για να δω αν όντως θα έστρωνε καθόλου η πρόσφυση. Δε λέω, βελτιώθηκε αρκετά, αλλά όχι σε βαθμό που να μου δημιουργήσει την αίσθηση οτι πατάει. Τα λάστιχα κυριολεκτικά είχαν 0 χιλιόμετρα και τα αμορτισέρ μου μετά απο έλεγχο σε αμορτισερόμετρο έδειξαν οτι τα ψωμιά τους ακόμα δεν τέλειωσαν... Το αποτέλεσμα; Μέχρι και την τρίτη το αμάξι μένει κάτω σε εκκίνηση. Σε στροφές μπορώ να πω οτι καιρό είχα να μπω με χιλιόμετρα χωρίς να αισθανθώ κάτι να κυλάει προς την κάλτσα. Τα λάστιχα ήταν τα P-Zero. Σήμερα για κακή μου τύχη οδήγησα ένα S3 με ΤΟΥΟ R1R και μπορώ να πω οτι μου άρεσε αρκετά. (σημείωση: Το δικό μου δεν είναι quattro και το σασμάν του είναι Φρανκεστάιν....) Η ερώτηση μου είναι η εξής. Τι να κάνω τελικά; Να πάω σε 18άρια ή να δω σε κάτι πιο εξειδικευμένο σε 17άρι; Για βροχές, χιόνια κτλ δεν σκάω. Υπάρχει και το Corolla! Καμμιά ιδέα;

    @ Ξάδερφο! : Θωμάκο απάντηση του στυλ πέτα το και πάρε Μ3 δε γίνεται αποδεκτή!

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Cup δεν βγαινουν στις διαστασεις σου?

  3. #3

    Προεπιλογή

    Πέρα απο σεμισλικ , τα ροσσο είναι για μένα ότι καλύτερο απο θέμα προσφυσης! Αν δεν σου γέμισαν το μάτι τραβά σε r888 ή R1R

  4. The Following 2 Users Say Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    BILL007 (27-10-11), StratosZ4 (27-10-11)

  5. #4
    Εγγραφή
    24-11-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.454
    Thanked
    1890
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aga3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήρθε η ώρα να αλλάξω τα λάστιχα στο αυτοκίνητό μου. (Καιρός ήτανε...) Το πρόβλημα είναι το εξής. Πίστευα οτι με μεγαλύτερη διάμετρο θα βελτιωνόταν κατά πολύ. Έτσι λοιπόν χθες στην συνάντηση που είχαμε στο μαγαζί ενός φίλου βάλαμε στο δικό μου ένα καινούργιο σετ 18άρια ζαντολάστιχα 225χ40χ18 (που τα είχε πάρει για το δικό του) για να δω αν όντως θα έστρωνε καθόλου η πρόσφυση. Δε λέω, βελτιώθηκε αρκετά, αλλά όχι σε βαθμό που να μου δημιουργήσει την αίσθηση οτι πατάει. Τα λάστιχα κυριολεκτικά είχαν 0 χιλιόμετρα και τα αμορτισέρ μου μετά απο έλεγχο σε αμορτισερόμετρο έδειξαν οτι τα ψωμιά τους ακόμα δεν τέλειωσαν... Το αποτέλεσμα; Μέχρι και την τρίτη το αμάξι μένει κάτω σε εκκίνηση. Σε στροφές μπορώ να πω οτι καιρό είχα να μπω με χιλιόμετρα χωρίς να αισθανθώ κάτι να κυλάει προς την κάλτσα. Τα λάστιχα ήταν τα P-Zero. Σήμερα για κακή μου τύχη οδήγησα ένα S3 με ΤΟΥΟ R1R και μπορώ να πω οτι μου άρεσε αρκετά. (σημείωση: Το δικό μου δεν είναι quattro και το σασμάν του είναι Φρανκεστάιν....) Η ερώτηση μου είναι η εξής. Τι να κάνω τελικά; Να πάω σε 18άρια ή να δω σε κάτι πιο εξειδικευμένο σε 17άρι; Για βροχές, χιόνια κτλ δεν σκάω. Υπάρχει και το Corolla! Καμμιά ιδέα;

    @ Ξάδερφο! : Θωμάκο απάντηση του στυλ πέτα το και πάρε Μ3 δε γίνεται αποδεκτή!
    Στελιο, οταν με εκανε βολτα ο Θωμας με το δικο σου εγραφε ολη την τριτη χωρις κοπο... Το αμαξι δεν πατουσε καθολου και λαβε υποψη οτι ουτε το αμαξι επαιζε ψηλα(επιδη προνοησες!!),ουτε ο Θωμας το κανιβαλησε.
    Αν και τα pzero που ειναι πολυ μαλακά δεν σου κανουν πρεπει να ψαχτεις λιγο πιο ειδικα. Προς yoko και toyo μερια... Και καλυτερα για 18αρες. Απο στησιμο δεν ξερω τι εχεις κανει αλλα αν το στησεις, του βαλεις ημισλικ road-legal, θα τα αλλαζεις καθε 10κ χλμ και μετα θα εχεις προβληματα στη τσεπη σου!

  6. #5
    Εγγραφή
    10-09-11
    Περιοχή
    Under the hood
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.162
    Thanked
    1967
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fanisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Cup δεν βγαινουν στις διαστασεις σου?
    Τα pilot sport εννοείς; Να σου πω την αμαρτία μου δεν ξέρω. λογικά θα έχει. έχεις οδηγήσει με αυτά; είναι καλά για σχετικά δυνατό αυτοκίνητο;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέρα απο σεμισλικ , τα ροσσο είναι για μένα ότι καλύτερο απο θέμα προσφυσης! Αν δεν σου γέμισαν το μάτι τραβά σε r888 ή R1R
    Πιο πιθανό για R1R βλέπω. Αλλά και πάλι είμαι λίγο διστακτικός.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο StratosZ4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ουτε ο Θωμας το κανιβαλησε.
    Στράτο την επόμενη φορά θα σε κάνω εγώ βόλτα...

  7. #6
    Εγγραφή
    24-11-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.454
    Thanked
    1890
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Στελιο ριξε μια ματια:

    https://www.yokohamatire.com/tires/d...van_neova_ad08

    https://www.yokohamatire.com/tires/detail/advan_a048

    Κυριως δες τα α048...
    Αυτα τα δυο και τα R888 ειναι τα λαστιχα που φορανε το συνολο των πολυ δυνατων Lotus..

  8. #7
    Εγγραφή
    24-11-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.454
    Thanked
    1890
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aga3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    \
    Στράτο την επόμενη φορά θα σε κάνω εγώ βόλτα...

  9. #8
    Εγγραφή
    29-11-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    4.075
    Thanked
    7447
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στελαρα και 25αρα ζαντα να βαλεις στο αμαξι δεν υπαρχει πιθανοτητα να πατησει κατω ιδιως οταν δουλευεις με ψηλες πιεσεις . (Πως παει ετσι το ρημαδι λερωσα 4 pampers με την βολτα που με εκανες)

    Η 18αρα ειναι σιγουρο πως θα βελτιωσει την προσφυση μιας και προσφερει μεγαλυτερη επιφανεια τριβης.

  10. #9
    Εγγραφή
    29-11-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    4.075
    Thanked
    7447
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο StratosZ4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη γελας πολυ και ελα απο πριν να σου δωσω κανενα Pampers του μικρου θα το χρειαστεις.

  11. #10
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.725
    Thanked
    17900
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ρε πέτα το και πάρε μιτριο λέμε...
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP