Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 33

Θέμα: [E46] Εγκατασταση Angeleyes σε Facelift (το διπλοφουρνιστο)

  1. #1
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Aigio
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    102
    Thanked
    121
    Rides
    1

    Προεπιλογή [E46] Εγκατασταση Angeleyes σε Facelift (το διπλοφουρνιστο)

    Η τοποθετηση angel eyes σε facelift coupe ειναι κατι που φοβιζει πολλους, αλλα τελικα δεν ειναι κατι τοσο δυσκολο.
    Βεβαια ο καθενας αναλαμβανει την ευθυνη και το ρισκο του ολου επιχειρηματος, αλλιως υπαρχει και η ετοιμη λυση:

    https://www.umnitza.com/umnitza-proj...ck-p-1231.html
    οπου βεβαια το φαναρι δεν ειναι OEM, με οτι αυτο συνεπαγεται.

    Στην συγκεκριμενη εγκατασταση χρησιμοποιω angel της εταιριας umnitza και πιο συγκεκριμενα τα Orion V2.

    Αρχικα δοκιμαζουμε τα angel να δουμε αν δουλευουν. Χρησιμοποιησα μπαταρια πλακε 9V αν και το πιο σωστο θα ηταν να χρησιμοποιηθουν 2 τετοιες σε σειρα.
    Αφου ολα δουλευουν ok, παμε στο επομενο βημα να βγαλουμε τα φαναρια, που κατα τη γνωμη μου μαζι με το να τα ξαναβαλουμε ειναι η δυσκολοτερη διαδικασια της εγκαταστασης.
    Σιγουρα τα πραγματα θα ηταν πιο απλα αν ειχαμε βγαλει τον προφυλακτηρα, αλλα και αυτο εινα αρκετα χρονοβορο!

    Βγαζουμε το πλαστικο τριμ κατω απο το φαναρι και ξεβιδωνουμε τις 4 βιδες του φαναριου οπως φαινονται στην φωτογραφια απο το link πιο κατω.

    https://forum.e46fanatics.com/showpost.php?p=9217044
    Μεγαλη προσοχη και υπομονη σε αυτο το κομματι, να μην σπασουμε το τριμ. Ωραια ιδεα (απο το πιο πανω link) ειναι να τυλιξουμε πετσετα στο κατσαβιδι που θα χρησιμοποιησουμε.
    Αλλιως βλεπετε τι θα παθει το αγαπημενο μας πλαστικο. Στην καλυτερη γρατζουνια, στην χειροτερη σπασιμο.

    Υπομονη χρειαζεται και για να βγει το φαναρι. Κουνηστε δεξια, αριστερα, πανω, κατω μεχρι να καταλαβετε σε ποια θεση βγαινει.


    Ξεβιδωνουμε απο το φαναρι οτι βιδες (αν θυμαμαι καλα 2) χρειαζεται και βγαζουμε τα λαστιχενια καλυματα που υπαρχουν πανω στο φαναρι.
    Αν και δεν νομιζω να ειναι απαραιτητο, καλου κακου βγαζουμε και ολες τις λαμπες απο το φαναρι και ξανακουμπωνουμε τις θηκες τους.
    Και τωρα το καλυτερο κομματι του diy. Πρεθερμαινουμε τον φουρνο στους 120C.
    Αφηνουμε το "κοκκινιστο" για 15 λεπτα πανω σε ενα ταψι.


    Αφου βγαλουμε το φαναρι απο το φουρνο, βαζουμε το επομενο και αρχιζουμε το ανοιγμα.
    Με ενα κατσαβιδι αρχιζουμε σιγα σιγα και σπρωχνουμε προς τα εξω αναμεσα στην ενωση του μαυρου πλαστικου με το κρυσταλο, γυρω απο το φαναρι.
    Πριν και κατα την διαδικασια αυτη σηκωνουμε συνεχεια τα κλιπ προσεχτικα να μην σπασουν.
    Οι οδηγιες που παραθετω εδω: https://www.jlevisw.com/Bake.pdf συνιστουν για την διαδικασια τη χρηση γαντιων ειδικα για θερμοτητα. Εγω προσωπικα δεν μπορω να πω οτι με βολεψαν!
    Αφου πλεον το φαναρι μας ειναι δυο κομματια η δουλεια εινα πιο ευκολη.
    Το εξωτερικο κομματι γινεται και αυτο 2 κομματια ξεβιδωνοντας 2 βιδες.

    Τα angel τοποθετουντε στο μεσα κομματι.
    Τα συγκεκριμενα angel ερχονται με μικρα κομματια ταινια διπλης οψης της 3Μ, αν και απο μονα τους κουμπωνουν τελεια. Για να εχω το κεφαλι μου ησυχο ,τα εβαλα.


    Ξαναβιδωνουμε τα 2 κομματια μαζι και περναμε τα καλωδια μεσα απο το φαναρι.
    Μπορουμε να ανοιξουμε μια μικρη τρυπα στο καπακι της κεντρικης λαμπας και να περασουμε το καλωδιο απο εκει, προσθετοντας μετα μαυρη σιλικονη.
    Ξανακουμπωνουμε το φαναρι, χωρις να βιδωσουμε καμια βιδα. Προσπαθουμε αν γινεται να πιασουν μονο τα κλιπς. Αν δεν γινεται δεν υπαρχει προβλημα.
    Ξαναβαζουμε το φαναρι στον φουρνο, ιδια θερμοκρασια, ιδιο χρονο.
    Οταν το βγαλουμε, πιεζουμε τα κομματια μεταξυ τους και βιδωνουμε σιγα σιγα τις βιδες. Μετα απο μερικα λεπτα η κολα θα γινει συμπαγες παλι και θα τοποθετησουμε και τα λαστιχενια καλυματα.
    Και ετοιμο το φαγητο!!!!

    Δεν θα αναλυσω την συνδεσμολογια των angel γιατι υπαρχουν διαφορετικοι τυποι και μαρκες. Ενα link για τα Orion ειναι αυτο:
    https://www.fastm.com/m3/angeleyes_orionv2.html
    Δεν ειναι για facelift, αλλα ειναι ακριβως η ιδια διαδικασια.

    Θα χρειαστειτε: Κατσαβιδια τορκς, ενα ισιο μεγαλο κατσαβιδι, πετσετα, υπομονη, φραπεδια και ισως ενα προσωρινο σπιτι. Γιατι αν σας δει η γυναικα σας τι κανετε με τον φουρνο της, θα υπαρξει προβλημα!
    Εγω παντως το εκανα σε σπιτι ενος φιλου και θελω να τον ευχαριστησω για αυτο. Thanks Γιαννη! Γλιτωσα πολυ μουρμουρα!
    Επισης σε πολλα σημεια η βοηθεια δευτερου ατομου ειναι σωτηρια.

    Μερικα tips:
    Προσεξτε πολυ με την κολα την ωρα που θα εινα ζεστη.Ανετα κανεις το φαναρι χαλια και αντε να καθαριζεις, οπως και ρουχα, επιφανειες κλπ
    Προσεξτε στη τοποθετηση των φαναριων στο αυτοκινητο. Εγω εσπασα το αυτακι που βιδωνει το φαναρι.
    Αν χρησιμοποιηστε led angel σαν τα δικα μου στο σημειο που ενωνονται με το καλωδιο υπαρχει ενα μικρο κενο απο φως.
    Προσεξτε να ειναι ολα τα κενα στο ιδιο σημειο (πχ στο πανω μερος) για να ειναι πιο ομορφο. Δεν το ξαναανοιγεις ευκολα για φαναρι!
    Στο σημειο που θα περασει το καλωδιο, εκει που κουμπωνει με το μεσα μερος του φαναριου, μπορειτε να κανετε ενα μικρο φαγωμα για να μην πιεζεται.
    Αυτο το καταλαβα αφου ειχα τελειωσει!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη YAz : 29-01-10 στις 11:13 Αιτία: Τίτλος

  2. The Following 19 Users Say Thank You to christar For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (29-05-14), BILL007 (27-01-10), bill_m3 (27-01-10), bmwcompactjohn (28-01-10), dimtz (02-05-11), fast-enough (27-01-10), jimdros (27-12-10), katsaraios (12-05-15), Kostas_1 (28-01-10), manos (14-03-11), Monsta (27-01-10), M_Dolce (27-04-10), NickE60 (29-01-10), Nino (27-01-10), Stamatis (27-01-10), tsagio (14-03-11), Vasilis (10-02-10), YAz (29-01-10), zaharias (29-01-10)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    239
    Thanked
    82
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ακριβώς έτσι είναι, μόνο που εγώ αντί για φούρνο χρησιμοποίησα πιστολάκι επαγγελματικό. Κατα τη δική μου γνώμη δε χρειάζεται τόσο ο μπελάς του φούρνου (άσε που σε πολλούς δεν χωράει και το φανάρι)..

  4. #3
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καποιον επαγγελματια ξερουμε που να κανει αυτην τη δουλεια
    σε Χ3 ??

  5. #4
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    197
    Thanked
    14
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    μπραβο πολυ ωραια δουλεια και πολυ αναλυτικος

  6. #5
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Όντως κάποιος που θα έκανε τοποθέτηση angel σε bmw & άλλες μάρκες θα μπορούσε να τα κονομίσει χοντρά με το απαραίτητο volume.

  7. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως κάποιος που θα έκανε τοποθέτηση angel σε bmw & άλλες μάρκες θα μπορούσε να τα κονομίσει χοντρά με το απαραίτητο volume.
    Μην βάζεις το χέρι σου στη φωτιά γι'αυτό που λες φίλε μου.Το ξέρω απο πρώτο χέρι και στο λέω... (I used to do it some years ago...Not anymore...)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 27-01-10 στις 21:38



  8. #7
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Aigio
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    102
    Thanked
    121
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο YAz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς έτσι είναι, μόνο που εγώ αντί για φούρνο χρησιμοποίησα πιστολάκι επαγγελματικό. Κατα τη δική μου γνώμη δε χρειάζεται τόσο ο μπελάς του φούρνου (άσε που σε πολλούς δεν χωράει και το φανάρι)..
    Την ειχα σκεφτει αυτη τη λυση, αλλα ειναι πιο χρονοβορο και πιο ευκολο να γινει ζημια. Ο φουρνος απο οτι ειδες στην φωτο ειναι αρκετα μικρος (ο φιλος ειναι εργενης). Φαντασου οτι δεν χωραγε να μπει σε ταψι και το εβαλα απευθειας στην σχαρα! Μακρια απο αεροθερμο παντως, ειναι ακομα χειροτερο.

  9. #8
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    197
    Thanked
    14
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    δλδ γίνεται φουρνιστο???
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 27-01-10 στις 22:39

  10. #9
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Aigio
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    102
    Thanked
    121
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aektzhs18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δλδ γίνεται φουρνιστο???
    Διπλοφουρνιστο για την ακριβεια. Μια να ανοιξει και μια να κλεισει! Το φαναρι παντως δεν ειχε την παραμικρη αλλοιωση μετα την διαδικασια αυτη. Φανταζομαι οτι και οι θερμοκρασιες που αναπτυσονται μεσα στο φαναρι κατα την λειτουργια του πρεπει να ειναι πολυ μεγαλες.

  11. #10
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εχω κανει ακριβως την ιδια διαδικασια ,πειραματικα σε φαναρι απο ζ3..σωστα χρησιμοποιησες φουρνο και οχι πιστολι θερμου αερα....! δεν ειναι κατι το ιδιαιτερα δυσκολο..αρκει να προσεχεις να μην ακουμπα απευθειας το φαναρι, στα τοιχωματα του τοιχου, αλλα και να μην περασεις τα 15 λεπτα θερμανσης! τωρα θα το ανοιξω και στο δικο μου ζ3 ..για αλλαγη των πορτοκαλι φλας με λευκα..αλλα και προσθηκη angel eyes!
    εχει κανεις, να προτεινει κατι αξιοπιστο και ομορφο ,για angel eyes?????

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP