Σελίδα 2 από 14 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 139

Θέμα: BMW Σειρά 3 Ε90-91-92-93- Περιποίηση

  1. #11
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σου στελνω πμ εσενα ;-)

  2. #12
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ptboul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα θέλω να κάνω μια συντήρηση με κερί στο χέρι, αλλά φοβάμαι ότι θα το κάνω μΝι, οπότε θα επιστρατεύσω είτε τον Άρη (driverM) είτε ξανά στον Κώστα.
    Δεν ξέρω πόσο χρονικό διάστημα έχει περάσει από τότε που το πήγες στον Monsta αλλά σίγουρα καλό είναι να το περάσεις με πηλό (εαν το αυτοκίνητο κινείται μέσα στην πολη κλπ) πρώτα και μετά μία καθαριστική και μετά το κεράκι σου για σφράγισμα!΄
    Έτσι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!

  3. The Following 2 Users Say Thank You to stef For This Useful Post:

    Bitz (08-03-12), Ptboul (07-10-11)

  4. #13
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω πόσο χρονικό διάστημα έχει περάσει από τότε που το πήγες στον Monsta αλλά σίγουρα καλό είναι να το περάσεις με πηλό (εαν το αυτοκίνητο κινείται μέσα στην πολη κλπ) πρώτα και μετά μία καθαριστική και μετά το κεράκι σου για σφράγισμα!΄
    Έτσι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!
    Εμ αυτά μου λες και με αγχώνεις, μέσα κ συ, επιστράτευση!

    Τι εννοούμε ''καθαριστική''? Πλύσιμο;

    Δηλ. πηλός, πλύσιμο, κέρωμα;

    ps: Το είχα πάει Δεκέμβριο του '10, δηλ. πριν 10 μήνες. Όμως το πλένω 2 φορές το μήνα και πάντα στο χέρι. Στην πόλη το κινώ ελάχιστα κ πάντα από Αττική. Το κινώ σε ταξίδια αλλά με πολλά μυγάκια..
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  5. #14
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή μου φαίνεται πάρα πολύ φτηνό
    Θα ήθελα να σε ρωτήσω τι διαδικασία θα ακολουθήσει, τα στάδια και τι υλικά θα χρησιμοποιήσει...


    π.χ: 39 ευρώ δεν έχουν ούτε τα υλικά που χρησιμοποιώ εγώ που είμαι ιδιώτης....

    Υ.Γ: Έχεις δει δείγμα δουλειάς σε άλλο αυτοκίνητο ή έτσι βρήκες το κουπόνι κ είπες να το πας εκεί?
    Ειναι πραγματι πολυ φτηνο σε σχεση με την "αρχικη" τιμη που βασικα δεν ξερω και ποσο πραγματικη ειναι....

    Δλδ, το κουπονι ελεγε απο 160 --> 39.

    Θεωρω οτι το 160 ειναι κολπο de-fava, ισως ενα 120αρικακι να ηταν αυτο που θα χρεωνε εκτος προσφοροκουπονιου.

    Δεν γνωριζω ουτε τι διαδικασια θα ακολουθησει, ουτε τι υλικα θα χρησημοποιησει... Ουτε εχω δει δουλεια του.

    Θα ξερω το απογευμα (μαλλον αυριο το πρωι που θα εχει ηλιο), και θα σας πω εαν "αξιζε" οχι για τα 160 (που σε μη γνωστο και χωρις να παω συστημενος δεν θα τα εδινα), αλλα για τα 39.

  6. #15
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ptboul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμ αυτά μου λες και με αγχώνεις, μέσα κ συ, επιστράτευση!

    Τι εννοούμε ''καθαριστική''? Πλύσιμο;

    Δηλ. πηλός, πλύσιμο, κέρωμα;

    ps: Το είχα πάει Δεκέμβριο του '10, δηλ. πριν 10 μήνες. Όμως το πλένω 2 φορές το μήνα και πάντα στο χέρι. Στην πόλη το κινώ ελάχιστα κ πάντα από Αττική. Το κινώ σε ταξίδια αλλά με πολλά μυγάκια..

    Καθαριστική εννοούμε την αλοιφή πριν το κέρωμα που ουσιαστικά βγάζει/καλύπτει οποιαδήποτε μικροραχνούλα μπορεί να έχει υπάρξει.

  7. #16
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ntinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι πραγματι πολυ φτηνο σε σχεση με την "αρχικη" τιμη που βασικα δεν ξερω και ποσο πραγματικη ειναι....

    Δλδ, το κουπονι ελεγε απο 160 --> 39.

    Θεωρω οτι το 160 ειναι κολπο de-fava, ισως ενα 120αρικακι να ηταν αυτο που θα χρεωνε εκτος προσφοροκουπονιου.

    Δεν γνωριζω ουτε τι διαδικασια θα ακολουθησει, ουτε τι υλικα θα χρησημοποιησει... Ουτε εχω δει δουλεια του.

    Θα ξερω το απογευμα (μαλλον αυριο το πρωι που θα εχει ηλιο), και θα σας πω εαν "αξιζε" οχι για τα 160 (που σε μη γνωστο και χωρις να παω συστημενος δεν θα τα εδινα), αλλα για τα 39.
    Δεν ξέρω πόσο ζητούσε , αυτό που πρέπει να γνωρίζουμε όλοι μας είναι ότι δεν υπάρχει μια στάνταρ τιμή για γυάλισμα κέρωμα.
    Εξαρτάται πάντα από την κατάσταση του αυτοκινήτου. Μπορεί να κοστίζει 180 ευρώ, μπορεί όμως να σου κοστίσει και 350...
    Άρα όλα είναι σχετικά...
    Επίσης σημαντικός παράγοντας είναι τα προιόντα που θα χρησιμοποιηθούν.
    Εαν εγώ γουστάρω να βάλω κερί αξίας 35 ευρώ έχει καλώς, εαν εσύ όμως θες κερί για κατάσταση detailing awards και το αμάξι σου είναι αυτό που λέμε absolut concours condition, τότε μπορεί να θες κερί αξίας 1500 ευρώ!!
    Για αυτό ξαναλέω: ΟΛΑ είναι σχετικά....

    Υ.Γ: Εαν πχ δεις ένα zymol κεράκι που έφερε από ΗΠΑ σε άλλο thread , έχει 150 ευρώ
    Και σκέψου ότι η ίδια η zymol έχει και κερί αξίας 2500 δολλαρίων...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stef : 07-10-11 στις 13:57

  8. #17
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθαριστική εννοούμε την αλοιφή πριν το κέρωμα που ουσιαστικά βγάζει/καλύπτει οποιαδήποτε μικροραχνούλα μπορεί να έχει υπάρξει.
    Δεν είχα ιδέα.. Καλά, άσε, θα ρίξω λίγο διάβασμα εδώ μέσα να δω τι γίνεται αλλά στο τέλος θα καταλήξω στον Κώστα
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #18
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάται πάντα από την κατάσταση του αυτοκινήτου. Μπορεί να κοστίζει 180 ευρώ, μπορεί όμως να σου κοστίσει και 350...
    Άρα όλα είναι σχετικά...
    Έτσι ακριβώς!

    off: Τα κεριά της Wurth και turtle wax λένε τίποτα; Είναι φθηνά και φαίνονται αξιόπιστα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  10. #19
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ptboul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είχα ιδέα.. Καλά, άσε, θα ρίξω λίγο διάβασμα εδώ μέσα να δω τι γίνεται αλλά στο τέλος θα καταλήξω στον Κώστα
    Μίλα και με Αρη (DriverM)

  11. #20
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ptboul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι ακριβώς!

    off: Τα κεριά της Wurth και turtle wax λένε τίποτα; Είναι φθηνά και φαίνονται αξιόπιστα.
    Έχεις PM

Σελίδα 2 από 14 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP