Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 40

Θέμα: Υψηλο ρελαντι σε Ε60 Μ5

  1. #21
    Εγγραφή
    16-06-10
    Περιοχή
    Όλα μας τα λεφτά στους Quandt...!
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.967
    Thanked
    5352
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pilot Εμφάνιση μηνυμάτων
    λογικά τα ανωτέρω ισχύουν και για το smg2 έτσι δεν είναι?
    Όταν βάζεις μπροστά ένα αμάξι με smg2 δεν ξεκινάει με d1 αλλά με το πρόγραμμα που είχες πριν το σβήσεις.

    Ύπάρχει κάτι πολύ πιο βάναυσο για το συμπλέκτη από τα d1, d2 και αυτό είναι το launch control. Για το Μ3 απ ότι έχω ακούσει 6 με 7 launch ισοδυναμούν με νέο συμπλέκτη.
    "There was s'thing of a sweet spot around the turn of the millennium, during which BMW produced two seminal masterpieces that have never quite bettered by their successors - the E46 ///M3 and the E39 ///M5" [BMW Car, 01/14]


  2. #22
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο skandalis447 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια και χαρα σας...Μετα απο ερευνα που εκανα σε κινητηρες Μ5 Μ6,διαπιστωσα το εξης...Ο κινητηρας,ακομα και ζεστος ρυθμιζει το ρελαντι του αναλογα με τις θερμοκρασιες των καταλυτων...ωστε να τους κραταει παντα ζεστους...(μην κρυωσουν...)Αυτο εχει σαν αποτελεσμα οταν καποιος πηγαινει χαλαρα να βλεπει το ρελαντι του να φτανει μεχρι 1000στροφες...Οταν επισης το αμαξι φοραει πιο ελευθερη εξατμιση μα λιγοτερο backpressure το φαινομενο ειναι σχεδον μονιμο,δινοντας εναν ενοχλητικο ηχο...Εχει καποιος καποια λυση σε αυτο...?Η θα πρεπει να αυτοσχεδιασω?...
    Πραγματι ετσι ειναι με τις στροφες του ρελαντι,οχι ομως σε σχεση με την εξατμιση και εξηγουμαι:

    Οταν το Μ5 ηταν μαμα,στην πυκνη ροη της πολης, οι στροφες ανεβαιναν απο τις 650-700 στις 900-950 ανα 2 λεπτα περιπου και αυτη η ανοδος διαρκουσε περιπου 1 λεπτο.

    Οταν αλλαξα τα τελικα της εξατμισης με αλλα πιο ελευθερα (eisenmann race),το αυτοκινητο συνεχισε να εχει ακριβως την ιδια συμπεριφορα στο θεμα του ρελαντι.

    Οταν εβαλα το προγραμμα της Evotech,το ρελαντι στην πυκνη ποη της πολης ειναι σχεδον μονιμα στις 900-950 στροφες και αν πει να πεσει σις 700-750 ειναι για πολυ λιγο σε σχεση με πριν.

    Προσωπικα δεν με ενοχλουσε αυτο το φαινομενο,αλλα οι eisenmann race εκει εχουν πολυ βαβουρα και αυτο ειναι ενα θεμα!!!!

  3. The Following User Says Thank You to alexm For This Useful Post:

    PANOS-E60 (21-09-11)

  4. #23
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.725
    Thanked
    17900
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο EVERGET Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν βάζεις μπροστά ένα αμάξι με smg2 δεν ξεκινάει με d1 αλλά με το πρόγραμμα που είχες πριν το σβήσεις.

    Ύπάρχει κάτι πολύ πιο βάναυσο για το συμπλέκτη από τα d1, d2 και αυτό είναι το launch control. Για το Μ3 απ ότι έχω ακούσει 6 με 7 launch ισοδυναμούν με νέο συμπλέκτη.
    το ξέρω αυτό βρε Νάσο, Μ3 εχω.. Βέβαια αν έχεις d όταν σβήσεις,θα έχεις s όταν θα ξαναβάλεις μπροστά.
    Αυτό που ουσιαστικά ρώτησα τον Στάθη ήταν αν ισχύουν τα περί φθοράς ανάλογα με το πρόγραμμα στο drivelogic.

    όσο για τα lc, ας μας πει ο Τομις πόσα αντέχει ο συμπλέκτης!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pilot : 21-09-11 στις 16:20
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  5. #24
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο EVERGET Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν βάζεις μπροστά ένα αμάξι με smg2 δεν ξεκινάει με d1 αλλά με το πρόγραμμα που είχες πριν το σβήσεις.
    Αυτο για το smg του Μ3.
    Στο CSL δεν ισυει αυτο. Οταν βαλεις το αυτοματο ξεκινάει παντα με το Α3

  6. #25
    Εγγραφή
    22-03-11
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.588
    Thanked
    1495
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Kαι στο s5 s6 καταπονειται παρα πολυ ο δισκος
    και τα ημιαξονια.
    A4 2.0 TFSI FWD B7
    - M3 E46 sold

  7. #26
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stathis Εμφάνιση μηνυμάτων
    επισης αυτο που κυριολεκτικα σκιζει το δισκο ειναι οταν στο d1 σε ευθεια το αυτοκινητο επιλεγει 2α για να ξεκινησει (οταν ειναι ανηφορα καταλαβαινει και βαζει πρωτη).
    κατ' εμε τα d1-2 πρεπει να αποφευγονται, εκτος αν κανεις θελει να αλλαζει ολο το σετ καθε 20 χιλιαδες χλμ.
    στο d3 ειναι μια χαρα, απλα σε μενα που ειναι στα τελευταια του τωρα το δουλευω πιο πολυ στο χειροκινητο στο s5.
    το σπαστικο ειναι οτι οταν βαζεις μπροστα μπαινει αυτοματα η επιλογη d1, χωρις αυτο να μπορει να παραμετροποιηθει ωστε να επιλεγεται αυτοματα καποιο αλλο προγραμμα.
    ετσι καθε φορα πρεπει να το κανεις χειροκινητα, που σημαινει οτι ισως το ξεχασεις.
    Σταθη δεν θα διαφωνησω σε αυτα που αναφερεις,αλλα μου ειναι αδιανοητο το M Division να εχει επιλογες ρυθμισης του smg που οι μεν να φθειρουν τον δισκο πιο πολυ απο τις δε.
    Μονη εξαιρεση ειναι η χρηση του launch control,που στο Ιταλικο manual αναφερει:
    launch control diventa nuovamente disponibile solo dopo aver percorso una determinata distanza!!!!,δεν σου επιτρεπει το λογισμικο του smg να κανεις συνεχομενα launch control.
    Εγω το δουλευω συνηθως στο d1,οποτε ο χρονος θα δειξει τι πραγματικα ισχυει,ελπιζοντας φυσικα να μην δικαιωθεις.....

  8. #27

    Προεπιλογή

    Αλέξη αυτό που λέει ο Στάθης έχει λογική ,αφού για να σου προσφέρει άνετη και ομαλή σύμπλεξη πατινάρει ... ενώ στα πιο άγρια προγράμματα η σύμπλεξη διαρκεί λιγότερο άρα δεν φθείρει τον δίσκο, αντίθετα καταπονεί ημιαξόνια, βάσεις, σταυρούς, διαφορικό

  9. The Following User Says Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    Stathis (21-09-11)

  10. #28
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σταθη δεν θα διαφωνησω σε αυτα που αναφερεις,αλλα μου ειναι αδιανοητο το M Division να εχει επιλογες ρυθμισης του smg που οι μεν να φθειρουν τον δισκο πιο πολυ απο τις δε.
    Μονη εξαιρεση ειναι η χρηση του launch control,που στο Ιταλικο manual αναφερει:
    launch control diventa nuovamente disponibile solo dopo aver percorso una determinata distanza!!!!,δεν σου επιτρεπει το λογισμικο του smg να κανεις συνεχομενα launch control.
    Εγω το δουλευω συνηθως στο d1,οποτε ο χρονος θα δειξει τι πραγματικα ισχυει,ελπιζοντας φυσικα να μην δικαιωθεις.....
    oχι ελπιζοντας!!!!..... ελπιζω να ελπιζεις!!!!

    Σοβαρα τωρα και εγω δεν πιστευω οτι απο το ποσο "αποτομα" αφηνει το συμπλεκτη το συστημα φθειρεται αυτος,αλλα απο το ποσο "πατιναριστα" αφηνεται αυτος(βλεπε γυναικες οδηγους με δωδεκαποντα ή νεους οδηγους....),αρα θεωρητικα πρεπει να ειναι πολυ κοντα τα χιλιομετρα που βγαζει ενας συμπλεκτης ανεξαρτητα απο το προγραμμα αλλα περισσοτερο απο τον τροπο που χρησιμοποιητε το οχημα.......ταπεινη μου αποψη.

  11. #29
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλέξη αυτό που λέει ο Στάθης έχει λογική ,αφού για να σου προσφέρει άνετη και ομαλή σύμπλεξη πατινάρει ... ενώ στα πιο άγρια προγράμματα η σύμπλεξη διαρκεί λιγότερο άρα δεν φθείρει τον δίσκο, αντίθετα καταπονεί ημιαξόνια, βάσεις, σταυρούς, διαφορικό
    ok Σπυρο πατιναρει,τοσο ομως που να προκαλει προωρη φθορα στον δισκο;
    Και στα απλα σασμαν οταν ξεκιναμε η αλλαζουμε ταχυτητα,ο δισκος πατιναρει,αλλα δεν αλλαζουμε ολοι στα ιδια χλμ δισκο....

  12. The Following User Says Thank You to alexm For This Useful Post:

    m-power_01 (21-09-11)

  13. #30
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σταθη δεν θα διαφωνησω σε αυτα που αναφερεις,αλλα μου ειναι αδιανοητο το M Division να εχει επιλογες ρυθμισης του smg που οι μεν να φθειρουν τον δισκο πιο πολυ απο τις δε.
    Μονη εξαιρεση ειναι η χρηση του launch control,που στο Ιταλικο manual αναφερει:
    launch control diventa nuovamente disponibile solo dopo aver percorso una determinata distanza!!!!,δεν σου επιτρεπει το λογισμικο του smg να κανεις συνεχομενα launch control.
    Εγω το δουλευω συνηθως στο d1,οποτε ο χρονος θα δειξει τι πραγματικα ισχυει,ελπιζοντας φυσικα να μην δικαιωθεις.....
    Σίιιιιιιιιγουρα. Ειδικά στη δική σου περίπτωση, τα 600km το χρόνο που κάνεις πρέπει να έχουν προκαλέσει ανυπολόγιστη φθορά στο κιβώτιο.

  14. The Following User Says Thank You to S8N For This Useful Post:

    alexm (21-09-11)

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP