Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 43

Θέμα: LOST

  1. #31
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    442
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η παράλληλη ιστορία έχει πολλά κενά, αλλά δεν θέλω να επεκταθώ για να μην το χαλάσω σε όσους δεν το είδαν. Το πολύ περίεργο της όλης υπόθεσης είναι ότι στο πρώτο επεισόδιο του 6ου κύκλου δείχνει το νησί βυθισμένο, ενώ στο τελευταίο δείχνει ότι ο Τζακ σταματά τη βύθιση του νησιού το οποίο απ'ό,τι φαίνεται σώζεται!

    Επίσης, τί είναι το νησί? Γιατί εγώ ειλικρινά δεν κατάλαβα. Μόνο μια πηγή είδα (την καρδιά του νησιού) που αναφέρεται μόνο στα τελευταία επεισόδια του 6ου κύκλου και προσδίδει σε όποιον πέσει μέσα υπεράνθρωπες ικανότητες (αθανασία κλπ). Πως δημιουργήθηκε η πηγή αυτή, ποιοί ήταν οι πρώτοι άνθρωποι που πήγαν στο νησί, ποιά ήταν η γυναίκα που βρήκε την κοπέλα που γέννησε τον Τζέικομπ και τον Μαυροντυμένο και πως βρέθηκε στο νησί (η πρώτη) κλπ κλπ ποτέ δεν θα μάθουμε...

    Και όσον αφορά τον Τζέικομπ και τον μαυροντυμένο, δεν μου αρκεί το ότι απέκτησαν μαγικές ικανότητες επειδή ο πρώτος ήπιε μαγικό νερό από τη γυναίκα και ο δεύτερος γιατί έπεσε στην πηγή. Η εξήγηση αυτή είναι τόσο απλοίκή όσο με το να πούμε ότι ήρθαν εξωγήινοι και τους μετάλλαξαν σε υπερανθρώπους. Το ίδιο βάθος έχουν και τα δύο. Ακόμα, ο Τζέικομπ πως σκοτώθηκε ενώ ήταν αθάνατος? Επίσης, ο καπνός (ο μαυροντυμένος δηλαδή) πως στους πρώτους κύκλους σκότωνε ανθρώπους στο ξεκάρφωτο (πχ mr Eko) και για ποιο σκοπό το έκανε αυτό? Και κάτι ακόμα. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ένα σωρό κόσμος πηγαινοέρχονταν στο νησί (darma, "άλλοι") και ο μαυροντυμένος δεν μπορούσε να φύγει.

    Όλα αυτά είναι πολύ βασικά ερωτήματα (όπως και κάποια δευτερεύοντα σαν τους αριθμούς των πρώτων κύκλων όπου δεν δόθηκε η παραμικρή εξήγηση, πως το νησί άλλαζε θέσεις σε τόπο και χρόνο κλπ) και απαντήσεις, τουλάχιστον επαρκείς και με κάποια σχετική λογική (όπως η καταπακτή του 2ου κύκλου που κατά κάποιον τρόπο εξηγήθηκε ο ρόλος της) δεν δόθηκαν. Από εκεί και πέρα, σε πολλούς πιθανόν να άρεσε το πλήθος ερωτημάτων και οι ελάχιστες απαντήσεις, ώστε να μπορούν να κάνουν δικές τους εικασίες. Πιο σωστό όμως θα ήταν, για να υπάρχει και κάποιο βάθος και η υπόθεση να έχει νόημα και να μην καταντά εικοτολογικό surreal, η ίδια η σειρά να δίνει κάποιες βάσεις να στηριχτούν οι εικασίες αυτές και όχι ένα τέλος που υπαινίσσεται μεταθανάτια ζωή, τη στιγμή που άλλοι από τους πρωταγωνιστές είχαν πεθάνει και άλλοι ζούσαν ακόμα και ένα νησί που ενώ μας δείχνει ότι βυθίστηκε (αρχή 6ου κύκλου), στο τέλος μας δείχνει το αντίθετο.

    Πολλά κενά λοιπόν ώστε να κάνουν το Lost μια σειρά με στιβαρή υπόθεση που να αγκαλιάζει το μυστηριακό κλίμα και να του δίνει νόημα. Ωστόσο, όποιος δεν την έχει δει πρέπει να το κάνει γιατί θα περάσει πολλές ώρες ευχάριστα. Απλά μην προσπαθήσει να βάλει λογική και να εξηγήσει το τι μέλλει γεννέσθαι γιατί θα πάει τσάμπα ο κόπος του. Εδώ δεν το έκαναν οι ίδιοι οι σεναριογράφοι...
    Μου φαινεται δεν εχεις καταλαβει το τελος και γενικα πολλα πραγματα..Δες τα λινκ που εβαλα πιο πανω και θα σου λυθουν καποιες αποριες οπως ο θανατος του εκο που δεν ηταν καθολου ξεκαρφωτος σε πληφορω..Να τονισω οτι ουτε εγω καταλαβα παρα πολλα απο το τελος δεν κανω τον εξυπνο,απλα εψαξα στο ιντερνετ και βρηκα πολλες πληφοριες απο αλλους που καταλαβαν και απο πηγες που διερευσαν..Επαναλαμβανω οτι πολλα δεν λυθηκαν αλλα αν δειτε τα λινκς θα δειτε οτι πολλα που πιστευετε οτι δεν λυθηκαν λυθηκαν τελικα
    Αν οι Ελληνες αποκτήσουν μόρφωση και ενότητα, αλίμονό μας.
    ΟΥΙΣΤΟΝ ΤΣΩΡΤΣΙΛ

  2. #32
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου φαινεται δεν εχεις καταλαβει το τελος και γενικα πολλα πραγματα..Δες τα λινκ που εβαλα πιο πανω και θα σου λυθουν καποιες αποριες οπως ο θανατος του εκο που δεν ηταν καθολου ξεκαρφωτος σε πληφορω..Να τονισω οτι ουτε εγω καταλαβα παρα πολλα απο το τελος δεν κανω τον εξυπνο,απλα εψαξα στο ιντερνετ και βρηκα πολλες πληφοριες απο αλλους που καταλαβαν και απο πηγες που διερευσαν..Επαναλαμβανω οτι πολλα δεν λυθηκαν αλλα αν δειτε τα λινκς θα δειτε οτι πολλα που πιστευετε οτι δεν λυθηκαν λυθηκαν τελικα
    Φίλε tomis, τα λινκ που παρένθεσες (εκτός από αυτά με τη darma που δεν πρόλαβα να τα διαβάσω και πιστεύω ότι δεν είναι καίρια για την όλη υπόθεση έτσι κι αλλιώς), πιστεύεις ότι εξηγούν κάτι? Ιδίως το πρώτο λινκ επιβεβαιώνει ΟΛΑ μου τα ερωτήματα, για να μην πω ότι τα επεκτείνει κιόλας (γιατί ήταν τόσο τραγικό πχ να φύγει ο μεταμορφωμένος Λοκ από το νησί, ή ποιοι στα κομμάτια ήταν τέλος πάντων οι άλλοι και ποιος ο ρόλος τους στο νησί). Επίσης, αυτό που λες για τον Έκο ότι απαντά, όπως και για τον θάνατο πολλών ακόμα από τον καπνό, η απάντηση του λινκ είναι ξεκάθαρα ότι δεν υπάρχει απάντηση (αυτολεξεί: Even though the answer was… there is no answer)!!
    Όσο για το τέλος που λένε πολλοί, ότι το νησί είναι ένα προστάδιο του άλλου κόσμου (που το λένε και κανά δύο άτομα στο δεύτερο λινκ που παραθέτεις), εκτός του ότι το θεωρώ αυθαίρετο, το θεωρώ και ανόητο γιατί σε ένα τέτοιο μέρος δεν χρειάζονται καταπακτές, μηχανισμοί που μετακινούν το μέρος, επιχειρηματίες σαν τον Windmor και την Darma που προσπαθούν να το καταλάβουν κλπ κλπ. Είναι πολύ απλοϊκό λοιπόν να θεωρούμε το νησί ως κάτι τέτοιο και αν τελικά πράγματι είναι ένα στάδιο πριν τη μετάβαση στον άλλο κόσμο, τότε ΟΛΑ τα επεισόδια πλην του τελευταίου κύκλου (και αυτού όχι ολόκληρου) δεν έχουν κανένα απολύτως νόημα!

    Και κάτι ακόμα. Το θέμα δεν είναι να δίνονται απλά απαντήσεις, είναι οι απαντήσεις αυτές να έχουν και κάποια λογική βάση (πάντα μέσα στο μυστηριακό κλίμα) ώστε να υπάρχει και κάποια αξιόλογη δραματική (εκ του δράση, όχι του δράματος) πλοκή. Συνεπώς, δεν αποτελεί απάντηση στο πως ο μαυροντυμένος έγινε ο μαύρος καπνός το ότι έπεσε σε μια πηγή με μαγικές ικανότητες, τη στιγμή που δε μας λέει κανείς ούτε πως δημιουργήθηκε η πηγή αυτή, ούτε τί ιδιότητες έδινε σε όποιον έπεφτε μέσα (πχ γιατί δεν έγινε και ο Τζακ ή ο Ντέσμοντ καπνός) κοκ. Άρα, οι απαντήσεις από μόνες τους δεν λένε κάτι όταν δεν έχουν κάποιο υπόβαθρο πλοκής. Ειδάλλως έχουμε ένα αποσπασματικό έργο χωρίς καμμία συνοχή. Και οι αριθμοί πχ μπορεί να ήταν ένα όραμα που είδε ο Ρίτσαρντ μόλις απελευθερώθηκε από τον καπνό, αυτό εξηγεί τις ιδιότητες τους?? Καταλαβαίνεις φαντάζομαι τι θέλω να πω και τον εντελώς φιλικό τόνο μου, αφού αυτά δεν απευθύνονονται σ'εσένα αλλά είναι γενικά ερωτήματα τα οποία η σειρά απέτυχε να απαντήσει.

    Τέλος πάντων, δε νομίζω ότι έχω να συμπληρώσω κάτι γιατί ήμουν από τους πλέον φανατικούς της σειράς και έχω δει τουλάχιστον 2 φορές το κάθε επεισόδιο, χώρια από όσα έχω διαβάσει, οπότε δε νομίζω ότι απαντήσεις στα ερωτήματα που έθεσα υπάρχουν και μιλάω για απαντήσεις που στηρίζονται επακριβώς στα όσα δείχνει η σειρά, όχι εικασίες και θεωρίες γιατί τέτοιες μπορώ να κάνω άπειρες και να απαντήσω σε όλα τα ερωτήματα όπως νομίζω (δηλαδή αυθαίρετα και καθαρά υποκειμενικά). Αυτό όμως δε σημαίνει ότι οι σεναριογράφοι δεν έπρεπε να προσπαθήσουν παραπάνω ώστε να προσδώσουν συνοχή στη σειρά και περισσότερο βάθος.
    Και πραγματικά δεν πιστεύω ότι ο λόγος που δεν το έκαναν αυτό είναι ότι δεν ήθελαν να χαλάσουν το μυστηριακό κλίμα, γιατί αυτό σίγουρα δεν θα χάλαγε με ένα πιο στιβαρό σενάριο (όπως μου'χουν πει ότι έχει το supernatural). Απλά από κάποιο σημείο και μετά είδαν και οι ίδιοι ότι επαρκείς απαντήσεις δεν μπορούσαν να δώσουν και υιοθέτησαν ένα απλοϊκά μυστηριακό φινάλε προσπαθώντας να εξηγήσουν τα πάντα με γνώμονα το μεταφυσικό, που πάντα είναι η εύκολη λύση σε τέτοιου είδους σειρές και ταινίες...
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  3. #33
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.894
    Thanked
    6363
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    το 24 σας αρέσει?
    Πάνω από αυτή τη σειρά δεν βάζω τίποτα μα τίποτα!!!!!!!!!!

  4. #34
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    και αν εχουν αφησει "ανοιχτο" το ενδεχομενο για μια τηλεταινια ή μια μινι σειρα η και ακομα για την προ lost εποχη?
    Σιγουρα τα ερωτηματικα που εμειναν αναπαντητα ειναι δεκαδες,οπως και καθε εικασια με σκοπο την επιλυση των ερωτηματικων, δημιουργει περισσοτερα.
    Οπως και ολοκληρα επεισοδια..δεν δενουν με την καταληξη.
    Θα το ξαναδω το τελευταιο μηπως και μου διεφυγε κατι!.

  5. #35
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    817
    Thanked
    420
    Rides
    1

  6. The Following User Says Thank You to PATSIMINI For This Useful Post:

    Nino (29-05-10)

  7. #36
    Εγγραφή
    01-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    378
    Thanked
    359
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγώ το ψιλοσνομπάριζα στην αρχή αλλά φυσικά γρήγορα κόλλησα.
    Είμαι φανατικός της επιστ. φαντασίας (έχω ό,τι έχει κυκλοφορήσει σε κασετίνες απο το amazon) και μάλλον και αυτό σύντομα θα μπει στη βιβλιοθήκη μου. Η κορυφαία σειρά πάντως (και μη γελάσετε) είναι η Buffy the Vampire Slayer μακράν...

  8. #37
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    442
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Φιλε driver Μ αντε να βρεθουμε απο κοντα να ανταλλαξουμε τις αποψεις μας γιατι εδω θα γραφουμε για μερες..Μου αρεσε το τελος αλλα συμφωνω απολυτα οτι υπαρχουν αμετρητα ερωτηματα αναπαντητα τα οποια πιστευω θα προσπαθησουν να τα βγαλουν σε μια ταινια..Ελπιζω δηλαδη
    Αν οι Ελληνες αποκτήσουν μόρφωση και ενότητα, αλίμονό μας.
    ΟΥΙΣΤΟΝ ΤΣΩΡΤΣΙΛ

  9. #38
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5439
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    αρχισα να το βλεπω.Χτες τα πρωτα 5 επεισοδια.

    Εχει κατεβει ολος ο πρωτος κυκλος με ενσωματομενους subs σε πολυ καλη ποιοτητα.
    Οποιος καλος κυριος τυχαινει να εχει κατεβασμενους κυκλους με ενσωματομενα subs σε πολυ καλη ποιοτητα ας κανει ενα κοπο να τα φερει ταμ ταμ.

    (ζηταω καλη ποιοτητα γιατι αν ειναι μετρια, στην 25ρα του πσ θα χαλασει και θα γινει ακομα πιο μετρια...)



  10. #39
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Ρε μάγκες εγώ δεν έχω δει τίποτα από όσα λέτε, μόνο κανα 2 φορές τον Μποτρίνι έχω δει
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  11. #40
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ptboul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε μάγκες εγώ δεν έχω δει τίποτα από όσα λέτε, μόνο κανα 2 φορές τον Μποτρίνι έχω δει
    Αγορι μου ο εφιαλτης στην κουζινα (και οχι μονο) ζει μαζι σου...

  12. The Following User Says Thank You to Nino For This Useful Post:

    Ptboul (04-06-10)

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP