Σελίδα 8 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 67891018 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 275

Θέμα: 5W-40 Λάδια επιλογή?

  1. #71
    Εγγραφή
    27-01-13
    Περιοχή
    γερμανια-πατρα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    250
    Thanked
    126
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ερώτηση? στην ένδειξη λαδιών στο καντράν μου δείχνει λιγο πάνω απο τη μέση και οκ.
    Σήμερα απόγευμα ξεκινάω για Ελλάδα οδικός μέχρι Ιταλία, να το αφήσω όπως είναι και στο δρόμο βλέπουμε, η να του βάλω απο τωρα? το θέμα είναι ότι μην έχει παραπάνω και κάνω καμία ζημιά. Λάδι θα έχω κοντά μου γιατί καίει ενα λίτρο κάθε 2000χλμ

  2. #72
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν πηρα το αμαξι στα 2 χρονια δεν εκαιγε λαδι παρα ελαχιστο μεχρι την αλλαγη.μετα αρχισε να καιει αυτο το λιγο αναμεσα στις παυλες.το πιο πολυ το εκαψε με τα νεα σελ της μαμας.μηπως τελικα παιζουν και αλλοι παραγοντες ρολο στο καψιμο?ηλικια κινητηρα ,τροπος οδηγησης,διαδρομες κ.λ.π?εχω αλλαξει και στα 19000 και στα 14000.δεν ηθελα αλλα λογω υποχρεωσεων συνεχεια το ανεβαλα.ωστοσο θεωρω οτι το ιδανικο ειναι καθε 10000.βλεπω οτι μετα απο εκει καιει λιγο λαδι .εμενα στα 14000 που αλλαξα προσφατα ειχα παει ο δεικτης αναμεσα στις 2 παυλες.ο τεχνικος μου ειπε οτι ειναι λισο λιτρο αυτο.αυτο δημιουργει προβλημα στον κινητηρα? θεωρειται ελλιπης λιπανση δλδ?ακουγα και διαφορετικο ηχο.
    Από το min έως το max στην βέργα, είναι 1lt λάδι, οπότε η μέση είναι 0,5l, όπως σωστά είπε ο μηχανικός σου. Κανένα πρόβλημα δεν δημιουργεί, αρκεί να μην κατέβει κάτω από το min.

    Κάθε χρόνο άλλαζε τα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο... Πόσα ΚΜ κάνεις το χρόνο;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreas-d Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση? στην ένδειξη λαδιών στο καντράν μου δείχνει λιγο πάνω απο τη μέση και οκ.
    Σήμερα απόγευμα ξεκινάω για Ελλάδα οδικός μέχρι Ιταλία, να το αφήσω όπως είναι και στο δρόμο βλέπουμε, η να του βάλω απο τωρα? το θέμα είναι ότι μην έχει παραπάνω και κάνω καμία ζημιά. Λάδι θα έχω κοντά μου γιατί καίει ενα λίτρο κάθε 2000χλμ
    Το 1lt στα 2000ΚΜ είναι ένδειξη σοβαρού προβλήματος, είναι υπερβολικά μεγάλη κατανάλωση λαδιού, πρέπει να το δει μηχανικός το αμάξι.... καλύτερα να το πας στο max (βαλε 400ml για σιγουριά).....

    Redmi Note 5 via Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  3. The Following 2 Users Say Thank You to topmar For This Useful Post:

    BILL007 (15-07-18), dreamer (15-07-18)

  4. #73
    Εγγραφή
    27-01-13
    Περιοχή
    γερμανια-πατρα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    250
    Thanked
    126
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Topmar ερώτηση? είσαι μηχανικός η κάποιος Τάκης μηχανικός στο είπε?
    Στη bmw εδω στην πόλη μου που πήγα είναι νορμαλ μου είπαν 1λιτρο κάθε 1000χλμ. Και μου το έδειξαν και στις οδηγίες.
    Άλλο πολύ καλώ συνεργείο μου είπε τα ίδια, είναι τσιμουχακια και μην ασχοληθώ, αρκει να μην το αφήσω απο λάδι.
    Μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά τη μπορεί να πάθει ενα αμάξι που καίει λάδια αν δε ξεμένει απο λάδι. αλλά το να το πάω στο max. Μπορεί και αυτό να είναι λάθος . Φίλος εδω Γερμανία καινούργια Mercedes amg coupe και άμα το πλακώνει θελει ενα λίτρο σε λιγότερο απο 1000χλμ.
    Στο κάτω κάτω το e90 γέρασε όποτε αν ψοφήσει πάμε για άλλο υγεία να έχουμε τα σίδερα γίνονται .
    Θα τσεκάρω και στο ταξίδι πάλι λαδακια νύχτα σχεδόν θα ταξιδεύω που δεν έχει και πολύ ζέστη.

  5. #74
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    547
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το min έως το max στην βέργα, είναι 1lt λάδι, οπότε η μέση είναι 0,5l, όπως σωστά είπε ο μηχανικός σου. Κανένα πρόβλημα δεν δημιουργεί, αρκεί να μην κατέβει κάτω από το min.

    Κάθε χρόνο άλλαζε τα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο... Πόσα ΚΜ κάνεις το χρόνο;



    Το 1lt στα 2000ΚΜ είναι ένδειξη σοβαρού προβλήματος, είναι υπερβολικά μεγάλη κατανάλωση λαδιού, πρέπει να το δει μηχανικός το αμάξι.... καλύτερα να το πας στο max (βαλε 400ml για σιγουριά).....

    Redmi Note 5 via Tapatalk
    παντως νορμαλ δεν ειναι εκτος αν εχεις μηχανη βαγκεν κ.λ.π.τωρα παιζει ρολο και τι χιλιομετρα κανεις,πως τα κανεις.φιλος μου με ε90 καιει οτι και εγω δλδ 1 λιτρο στα 20000.
    topmar καθε χρονο αλλαζω.αλλες φορες ομως κανω 10.000 αλλες πιο πολλα,κατω απο 9.000 δεν εχω πεσει.θελω να αλλαζω καθε 10.000 απλα καμμια φορα κανω στο ιδιο διαστημα πιο πολλα και ειπα μηπως πειραζει,αλλα αφου δεν ολα καλα

  6. #75
    Εγγραφή
    27-01-13
    Περιοχή
    γερμανια-πατρα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    250
    Thanked
    126
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Νορμαλ και για εμένα δεν είναι, αλλά δε μου προτείνουν κάτι εδω Γερμανία, να πάω μόνος μου και να τους πω αλλάξτε αυτό?
    Στην Πάτρα που θα ειμαι απο Τρίτη με το καλο θα μπορούσα να το κοιτάξω αλλά και πάλι δεν έχω κάποιον να εμπιστευτώ άσε που με το που θα δουν γερμανικές πινακίδες το ποιο πιθανών είναι να πουν ωραία θα βγάλουμε μεροκάματο καλο.
    Ξέρω ότι υπάρχουν στο φόρουμ παιδια απο Πάτρα όποτε αν θέλουν και μπορούν να βοηθήσουν ας στείλουν πμ. Πίνουμε και καφεδάκι και τα λέμε αν έχουν διάθεση.

  7. #76
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Diesel είναι; Το 320d Ε46 που είχα όταν ήμουν πάνω, έκαψε 1,5 λίτρα σε 12000 km με έντονη χρήση. Δηλαδή τέρμα γκάζι 1η-2α μέχρι τα 50 Km/h και Autobahn όταν δεν είχε όριο πάλι τέρμα γκάζι μέχρι τα 200 Km/h που έβαζα το Cruise Control.
    E30 318i

  8. #77
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreas-d Εμφάνιση μηνυμάτων
    Topmar ερώτηση? είσαι μηχανικός η κάποιος Τάκης μηχανικός στο είπε?
    Ούτε το ένα, ούτε το άλλο... Λογικός είμαι και αυτό που έγραψες δεν συμβαδίζει με την λογική της φυσιολογικής λειτουργίας του κινητήρα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreas-d Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη bmw εδω στην πόλη μου που πήγα είναι νορμαλ μου είπαν 1λιτρο κάθε 1000χλμ. Και μου το έδειξαν και στις οδηγίες.
    Σε ποιο μοτέρ αναφέρεσαι; Έτσι σου απάντησαν σε αντιπροσωπεία δηλαδή; Στις οδηγίες του κατασκευαστή έτσι γράφει δηλαδή; Τι να πω, πρέπει να το δω γραμμένο στο βιβλίο του κατασκευαστή για να το πιστέψω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreas-d Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο πολύ καλώ συνεργείο μου είπε τα ίδια, είναι τσιμουχακια και μην ασχοληθώ, αρκει να μην το αφήσω απο λάδι.
    Εδώ υπάρχει αντίφαση, αυτό είναι ακριβώς αντίθετο με το "φυσιολογικό" που σου είπαν στην αντιπροσωπεία. Υπάρχει πρόβλημα σου λένε εδώ, είναι τα τσιμουχακια, αλλά μην το φτιάχνεις (??), αρκεί να γεμίζεις διαρκώς με λάδι το μοτέρ. Σου φαίνεται κι αυτό λογικό εσένα;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreas-d Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά τη μπορεί να πάθει ενα αμάξι που καίει λάδια αν δε ξεμένει απο λάδι. αλλά το να το πάω στο max. Μπορεί και αυτό να είναι λάθος .
    Το τι μπορεί να πάθει επιπλέον από το πρόβλημα που έχει ήδη, ρώτα έναν μηχανικό να σου πει, εμένα μπορεί να με θεωρήσεις "Τάκη". Εάν ήταν λάθος το να έχει ένδειξη "ΜΑΧ" (αντιστοίχως και ΜΙΝ) στο δείκτη, λες να το είχε τότε κατασκευάσει και τοποθετήσει ο κατασκευαστής στη βέργα; Λογική....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreas-d Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλος εδω Γερμανία καινούργια Mercedes amg coupe και άμα το πλακώνει θελει ενα λίτρο σε λιγότερο απο 1000χλμ.
    Τι να πω, ούτε αυτό είναι φυσιολογικό με βάση τη λογική....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreas-d Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο κάτω κάτω το e90 γέρασε όποτε αν ψοφήσει πάμε για άλλο υγεία να έχουμε τα σίδερα γίνονται .
    Θα τσεκάρω και στο ταξίδι πάλι λαδακια νύχτα σχεδόν θα ταξιδεύω που δεν έχει και πολύ ζέστη.
    Το Ε90 γέρασε με 10 χρόνια χρήσης; Τι να πουν τα Ε30 και Ε36 τότε; Και δεν "ψοφάνε" έτσι απλά, χωρίς να σου "φωνάζουν" πρώτα εδώ και καιρό ότι κάτι δεν πάει καλά (πχ. 1ml λαδιού ανά ΚΜ!!)

    Αυτές είναι οι απόψεις μου, έχοντας κι εγώ Ε90 320d επί 125 000 ΚΜ, που έκαψε ΜΙΑ φορά 300ml σε 13.000 ΚΜ (με διαφορετικό λάδι από αυτό που έβαζα συνήθως) και κόντεψα να τρελαθώ (ενώ με το σύνηθες λάδι σε όλες τις υπόλοιπες αλλαγές που έκανα, δεν έκαιγε σχεδόν σταγόνα), που δεν νομίζω ότι είναι τότε εξαιρετικά προβληματικό μιας και ΔΕΝ καίει λάδια (σύμφωνα πάντα με την λογική!).

    ΥΓ: Καλό δρόμο να έχεις εύχομαι, στο ταξίδι επιστροφής στην πατρίδα.

    Redmi Note 5 via Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  9. The Following 4 Users Say Thank You to topmar For This Useful Post:

    andreas-d (16-07-18), bakalos (16-07-18), BILL007 (18-07-18), Lykouras (16-07-18)

  10. #78
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα, σε ερώτημα περί μάρκας και ιξώδες λαδιού, στο μεγάλο site BITOG (Bob is the oil guy), είδα το παρακάτω κείμενο (φώτο).

    Ισχύει κάτι τέτοιο ρε παιδιά; Δηλαδή μεταξύ ενός 5W-30 και 5W-40 για παράδειγμα, το 40αρι θα αναγκάζει το μοτέρ να ανεβάζει υψηλότερες θερμοκρασίες λόγω αυξημένης τριβής ένεκα πιο παχυρευστης ιδιότητας;;

    Πρώτη φορά το ακούω...

    Redmi Note 5 via Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη topmar : 23-07-18 στις 21:20
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  11. The Following User Says Thank You to topmar For This Useful Post:

    BILL007 (24-07-18)

  12. #79
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, σε ερώτημα περί μάρκας και ιξώδες λαδιού, στο μεγάλο site BITOG (Bob is the oil guy), είδα το παρακάτω κείμενο (φώτο).

    Ισχύει κάτι τέτοιο ρε παιδιά; Δηλαδή μεταξύ ενός 5W-30 και 5W-40 για παράδειγμα, το 40αρι θα αναγκάζει το μοτέρ να ανεβάζει υψηλότερες θερμοκρασίες λόγω αυξημένης τριβής ένεκα πιο παχυρευστης ιδιότητας;;

    Πρώτη φορά το ακούω...

    Redmi Note 5 via Tapatalk
    Η αλήθεια είναι πως δεν το έχω ξανακούσει... Φαίνεται να έχει μια λογική ωστόσο.
    Γιώργο pilot ως πιο ειδικός, ποια είναι η γνώμη σου?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 24-07-18 στις 11:13



  13. #80
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.724
    Thanked
    17893
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Η θεωρία λέει πως ναι! Λόγω μεγαλύτερου friction παράγεται και μεγαλύτερη θερμότητα, επίσης είναι ποιο δύσκολο να "γυρίσουν" τα κινούμενα μέρη.. Επίσης, πάλι η θεωρία, λέει ότι το καλύτερο είναι να χρησιμοποιούμε όσο το δυνατόν λεπτότερο ιξωδες επιτρέπει ο κατασκευαστής. Αυτά όμως παιδιά είναι αρκετά θεωρητικά πράγματα που λίγο μας επηρεάζουν! Επίσης παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο, για παράδειγμα δεν μπορούμε να δουλέψουμε λεπτό λάδι γιατί το μοτέρ είναι κουρασμένο και τα καίει κλπ κλπ.

    Λοιπόν όπως έχω ξαναπεί, ειδικά με τα λάδια είναι ανώφελο να κάνουμε την κλωστή.."συρματοσχοινο"! Χρησιμοποιήστε καλό λάδι στο ιξωδες και στις προδιαγραφές που ορίζει ο κατασκευαστής, αλλάζετε το τακτικά και δεν έχετε πρόβλημα...μη διυλιζουμε τον κονωπα και κάνουμε τα εύκολα δύσκολα..
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  14. The Following 6 Users Say Thank You to pilot For This Useful Post:

    alexm (24-07-18), BILL007 (24-07-18), bomberman 3.28 (11-09-20), mark e92 (24-07-18), PetrosD (24-07-18), topmar (24-07-18)

Σελίδα 8 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 67891018 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP