Σελίδα 16 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 61415161718 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 151 έως 160 από 190

Θέμα: Cheap coilover (φθηνή ρυθμιζόμενη ανάρτηση) από ebay!

  1. #151
    Εγγραφή
    26-09-12
    Μηνύματα
    67
    Thanked
    110
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εχω δοκιμασει και raceland και XYZ στο miata που ειχα κοντα 500 ιππων και ημουνα απολυτα ευχαριστημενος ειδικα οι δευτερες κανουν κατι ακριβες επωνυμες να ντρεπονται. Δοκιμαστε τις αφοβα παιδια

  2. The Following User Says Thank You to trabakoulas For This Useful Post:

    nikos1400 (13-02-13)

  3. #152
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3.815
    Thanked
    7295
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο trabakoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω δοκιμασει και raceland και XYZ στο miata που ειχα κοντα 500 ιππων και ημουνα απολυτα ευχαριστημενος ειδικα οι δευτερες κανουν κατι ακριβες επωνυμες να ντρεπονται. Δοκιμαστε τις αφοβα παιδια
    Ποσο ειχαν οι ΧΥΖ?
    Που ειναι φτιαγμενες ξερουμε? Εννοω μηπως κρυβεται καποια πιο γνωστη εταιρεια απο πισω..
    ΧΙΟΣ-CHIOS


  4. The Following User Says Thank You to zaharias For This Useful Post:

    BILL007 (12-02-13)

  5. #153
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.515
    Thanked
    2707
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    για τις ΧΥΖ εχω ακουσει καλα λογια!παρομοιας αποδοσης με τις D2

  6. The Following 3 Users Say Thank You to dark knight For This Useful Post:

    BILL007 (13-02-13), pilot (13-02-13), steliose36 (13-02-13)

  7. #154
    Εγγραφή
    22-03-12
    Περιοχή
    Περιστέρι-Παλλήνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.170
    Thanked
    930
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σχεδον ολες ειναι οι ιδιες!
    Απλα πας εσυ που εχεις τον ταδε οικο ή μαγαζι
    στους σχιστοματηδες και λες...

    Μαγκες θελω 3000 κομματια αναρτηση και ονομασε την Βarbie!!!
    παει μετα ο αλλος οικος και λεει θελει 6000 κομματια και ονομασε την John-John,
    opvw ειναι φυσικο η δευτερη θα ειναι και λιγο πιο φθηνη... στα πλαισια του ανταγωνισμου.
    ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ ΟΜΩΣ

  8. The Following 2 Users Say Thank You to andreas_R For This Useful Post:

    Dermatis (13-02-13), nikos1400 (13-02-13)

  9. #155
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    Αχαρναι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    486
    Thanked
    649
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μεταφέρω κ εδώ κάποιους διαλόγους περι coilover απο Ebay απο το θέμα μου "aggelosmk2 Ε36 328" στη παρουσίαση αυτοκινήτων μελών.

    Ο λόγος περι αυτης της ανάρτησης. την πήρα σε προσφορά με τα μεταφορικά 515 Ευρώ.

    https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E36-3...item2a2ca2e7fd



    Και παραθέτω τους διαλόγους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aggelosmk2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντυπώσεις απο την ανάρτηση . Μέρος 1ο :

    Το αυτοκίνητο μέχρι τα 1.500-2.000 χλμ χοντρικά θα αλλάζει ύψη μπρος-πίσω απο την λειτουργία της ανάρτησης οπότε κ θα μεταβάλλονται οι τιμές της ευθυγράμμισης. Άρα λεπτομέρειες μετά το τελευταίο σετάρισμα.

    Λοιπόν . Τελικά η ανάρτηση έχει 19 σκάλες ρυθμισης εμπρός και 21 ή 22 πίσω.

    Στην 10η σκάλα μπροστά και 11πίσω είναι σκληρή σε γενικές γραμμές.

    Οχι βέβαια σκληρότερη απο το κλασσικο Bilstein χοντροκάλαμα- μεσαίας σκληρότητας ελατήρια χαμηλώματος.

    Τώρα την έχω ρυθμίσει στην 3η σκάλα (μαλακό) μπρός-πίσω κ είναι απλά σφιχτή.

    Πολύ καλη συμπεριφορά σε ανοιχτες καμπές με πολλά χιλιομετρα.

    Η ουρά του αυτοκινήτου έχει πάρα πολύ καλή αμεσότητα και αίσθηση.

    Εδώ φαίνεται και η υπεροχή των coil-over έναντι των συμβατικών.


    Συμπεράσματα πρώτων χιλιομέτρων:

    Πολύ καλή αμεσότητα. Ακόμα κ στο τέρμα μαλακό το αμάξι δεν "μπιστάει" πράγμα το οποιο δείχνει οτι συνεργάζεται πολύ καλά το ελατήριο με το αμορτισερ στο bound-rebound.
    Το αμάξι νιώθεις οτι το φοράς ,σε εχει σε διαρκή επαφή με το δρόμο,χωρίς ομως να γινεται κουραστικό.

    Για οσους έχουν ως πρώτη προτεραιότητα την άνεση ,δεν κάνει.
    Απο σκληρό μπορεί να φτάσει μέχρι την αίσθηση σφιχτό . Όχι μαλακό.
    Μην περιμένεις να ταξιδευεις χλίδα σαν να είσαι σε διώροφο φουσκάτο Κτελ ,ξάπλα στη γαλαρία.


    Προσωπικά ,μετά απο 700χλμ ειμαι αρκετά ικανοποιημένος κ για τα λεφτά της αξίζει.
    Part 2

    Κύριοι καλησπέρα κ χρόνια πολλά ! Λόγω τεράστιου φόρτου εργασίας εχω καθυστερήσει να σας απαντήσω συν οτι περιμενα να κάνω μερικά ακόμα χιλιόμετρα για να χω ακόμα πιο εμπεριστατωμένη άποψη.
    Μάταια όμως . Με το ζόρι να χω κάνει 800.

    Θα προσπαθήσω λοιπόν να είμαι όσο πιο σαφής κ διευκρινιστικός μπορώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Panos 316T Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγγελε, το θορυβο στον φερνει στη καμπινα;
    "τρανταζεται"η καμπινα;

    υγ: τι διαστασεις φορας στα λαστιχα;
    υγ2: σου μιλαει εναςονειροπαρμενος κατοχος των χοντρομπουκαλων με hr 3,5-1,5
    Πάνο φοράω 225/45/17 , Pirelli PZero Rosso. Σχετικά μέτριας προς σκληρής γόμας ελαστικό .Πιστεύω οτι έχει ευθύνη για το θόρυβο κύλισης.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m3e36 Εμφάνιση μηνυμάτων
    από το rebound εισαι ικανοποιημένος? ετυχε να πας με καμια 140-150κμ και να πετυχεις σε αποτομη καθίζηση (π.χ όταν περνας μια γεφυρα πριν και μετα) εκει εχει καλη συμπεριφορα?
    εμενα στην D2 που φοραω είναι το μοναδικο μειονέκτημα.την εχω στην 8 από τις 36 σκαλες κι ενώ είναι πολυ ανετο και ξεκουραστο ακομα και σε δρομο με ανωμαλιες όταν βρω αποτομη καθίζηση σε αυτά τα χιλιόμετρα με τινάζει από το καθισμα σχεδόν φτανει το κεφαλι μου στον ουρανο.
    όταν την σκληραίνω και την βαζω στην 15η σκαλα εχει καλυτερο rebound (δεν με τιναζει τοσο πολύ) αλλα είναι κουραστικο σε ανεση γινεται σαν σαξοραλλο και μεσα στην πολη (που εχει ολο χτυπήματα και λακουβες) κοπανάει πολύ.
    στην 15η σκαλα δουλευει παρα πολύ ωραια όταν ειμαστε μεσα πανω από 3 ατομα εκει είναι πολύ στιβαρο και ανετο ταυτόχρονα.οταν είμαι όμως μονος είναι κουραστικο.
    Αν θα φόραγα D2 ,δεν θα την άλλαζα. Αν θα μπορούσα να βάλω D2 ,θα έβαζα BC ή D2.. !
    Σε αυτά τα χρήματα των 900-1000 Ευρώ δεν υπάρχει κάτι καλύτερο απο αυτές τις 2 . Εκτός και αν κάποιος έχει προτεραιότητα την άνεση.
    Τότε αλλάζει το πράμα. Ελατήρια m-pack κ ένα αμορτισερ απλό κ είναι έτοιμος.
    Οσον αφορά το θέμα rebound στις συνθήκες που αναφέρεις δεν μου χει τύχει ακόμα!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο HLIAS - E36 coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άγγελε από ebay την πήρες? Το αισθάνεσαι το αυτοκίνητο στο δρόμο? Δηλαδή σου δίνει τη δυνατότητα και τη σιγουριά να υπολογίζεις τα πατήματα του αυτοκινήτου? Το δοκίμασες σε καμία απότομη αλλαγή κατεύθυνσης να δεις αν παίρνει κλίσεις ακόμα και σε σχετικά χαμηλές ταχύτητες 50-80 χλμ? Και σχετικά με τη σκληρότητα εντός πόλης το νιώθεις να "χτυπάει" ή απορροφάει σχετικά ομαλά τους κραδασμούς? Ψάχνομαι κι εγώ πολύ τον τελευταίο καιρό και ήδη το έχω καθυστερήσει πολύ... Α! Πες μου και τι διάσταση ζαντολάστιχα φοράς...

    H D2 του Δημήτρη (m3e36) μου άρεσε πολύ σαν ανάρτηση, σφιχτή, χωρίς να επιτρέπει κλίσεις στο αυτοκίνητο σε απότομες αλλαγές κατεύθυνσης και πολύ πιο άνετη απ΄ότι την περίμενα ακόμα και στην πιο σκληρή ρύθμιση τόσο εντός όσο και εκτός πόλης σε επαρχιακό δρόμο με 140 χλμ... Βέβαια μπορεί να ευθύνεται και το βάρος όπως είπε και ο ίδιος γιατί στην βόλτα που πήγαμε προχθές ήμασταν πέρα από τον οδηγό +3 άτομα και ένιωθε πιο ήπιες τις αντιδράσεις της ανάρτησης σε διάφορες ανωμαλίες...

    Να τον ευχαριστήσω κιόλας για την εμπειρία... Η Μ3 του ειλικρινά δίνει ρέστα ακόμα και "φορτωμένη" Αφού σκέφτομαι να αλλάξω μοτέρ και όχι ανάρτηση...

    Μέσα στη βδομάδα θα καταλήξω σε μία από τις δύο αυτές και θα την παραγγείλω γιατί δεν πάει άλλο... Ανάλογα και τι τιμές θα βρω βέβαια...

    Ναι Ηλία απο το Ebay την πήρα σε προσφορά με τα μεταφορικά+έξοδα κάρτας ,σύνολο 515 Ευρώ.

    Είναι σφιχτή όπως είπα. Εγώ την έχω στην 3η σκάλα τώρα μέσα στην πόλη. θα δοκιμάσω να την γυρίσω κ στο τέρμα σκληρό να δω πως είναι.

    Αίσθηση έχει πολύ καλή ,κλίσεις δεν παίρνει κ η ουρά ακολουθεί καλύτερα απο οτι με τα προηγούμενα συμβατικά.

    Στροφιλίκι για βαρβάτο στρίψιμο δεν έχω πάει ακόμα οποτε κ δεν θέλω να εκφράσω άποψη.

  10. The Following 7 Users Say Thank You to aggelosmk2 For This Useful Post:

    Bassakos (26-12-13), BILL007 (27-12-13), gregE36 (27-12-13), nikos1400 (25-12-13), Panos 316T (25-12-13), Vassilis ///M (26-12-13), zaharias (27-12-13)

  11. #156
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    χαλανδρι
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    508
    Thanked
    297
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    ωραιος!!μεχρι προτεινος φοραγες την raceland ετσι?ποσα χλμ την κρατησες τελικα??
    Ε36 mpack

  12. #157
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gregE36 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραιος!!μεχρι προτεινος φοραγες την raceland ετσι?ποσα χλμ την κρατησες τελικα??
    Νομιζω στο προηγουμενο αμαξι, το ασπρο, ειχε ο Αγγελος τις raceland.
    Πλεον κυκλοφορει εξακυλινδρο μαυρο (Ε36).

  13. The Following User Says Thank You to nikos1400 For This Useful Post:

    Stunt Mike (27-12-13)

  14. #158
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    χαλανδρι
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    508
    Thanked
    297
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    ωπ δεν το ηξερα!ε δεν πειραζει ας μας πει στο ασπρο ποσο αντεξανε!
    Ε36 mpack

  15. #159
    Εγγραφή
    16-05-13
    Περιοχή
    Βερολίνο
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    59
    Thanked
    137
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγω εχω την TA TECHNIX εδω και 1 χρονο περιπου και δεν εχω κανενα προβλημα.
    Η τιμη που τις αγορασα ηταν 169 ¤ !! Τα τεσσερα εννοειται αμορτισερ με ελατηρια μαζι.
    Σιγουρα τα επωνυμα θα προσφερουν κατι καλυτερο αλλα για φθηνη λυση μου εκατσε μια χαρα:-)
    https://imagizer.imageshack.us/v2/320x240q90/31/zb45.jpg
    PA SCANNER 1.4.0, INPA / EDIABAS, NCS EXPERT, TOOL 32, BMW Rheingold 3.42 (ISTA-D)
    -Προσαρμογή μεταχειρισμένων καντράν ΒΜW (Επαναφορά στην εργοστασιακή τους μορφή,μηδενισμός)

  16. The Following 2 Users Say Thank You to JaNeL330i For This Useful Post:

    chrisgiapz3 (29-12-13), zaharias (28-12-13)

  17. #160
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8023
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Ένα φιλαράκι ζαχαρώνει αυτήν εδώ, δεν έχω καταλάβει άν είναι η pss9,
    όπως και να έχει όμως σε αυτά τα λ7 νομίζω ότι είναι καλή επιλογή.

    Ποια η γνώμη σας;

Σελίδα 16 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 61415161718 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP