Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: *SOS* Σασμάν Ζ3

  1. #1
    Εγγραφή
    08-01-15
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    84
    Thanked
    83
    Rides
    1

    Exclamation *SOS* Σασμάν Ζ3

    Καλησπέρα φίλοι συμφορουμίτες,
    Μετά από την σκέψη για αλλαγή κουκούλας η οποία πέταξε πλέον, μας βγήκε πρόβλημα στο σασμάν και το ρουλεμάν του διαφορικού........
    Το αμάξι κλότσαγε ακόμα και στην πορεία ξαφνικά και άν πατούσες απότομα συμπλέκτη άκουγες όλο το σασμάν να χτυπάει. Στην αρχή φοβήθηκα μήπως είναι η βάση του διαφορικού.
    Είναι καιρός για αλλαγή μου είπε ο μάστορας. Μπορείτε να με συμβουλέψετε τι σασμάν μπορώ να βάλω, τί αναβάθμιση μπορώ να κάνω μιας και θα το αλλάξω και τι θα πρέπει να προσέξω στο σασμάν που θα βάλω??? Πολύ πιθανό να αλλαχτεί και το δίσκοπλατω.

    Ευχαριστώ εκ των προταίρων για όποια βοήθεια και συμβουλή.

  2. #2
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δλδ τι κανει το σασμαν κ θελει αλλαγη?
    Γρατσουναει στις αλλαγες?
    Πεταει τις ταχυτητες?
    Βουιζει?

    Αυτο που περιγραφεις ειναι σιγουρα σασμαν?

  3. The Following User Says Thank You to ghost-rider For This Useful Post:

    Jimmys_Z (25-11-15)

  4. #3
    Εγγραφή
    08-01-15
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    84
    Thanked
    83
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γρατζουνάει λίγο στις αλλαγές ειδικά από 1η σε 2ρα. Όταν είμαι σε πορεία ακόμα και σε χαμηλές στροφές όταν κάνω αλλαγή ( ή και απότομη αλλαγή) κοπανάει το σασμάν, τουλάχιστον από εκεί ακούγεται ο θόρυβος. Τώρα όταν πάλι είμαι σε πορεία εαν αφήσω γκάζι και το ξαναπατήσω είτε ελαφρά είτε απότομα, μόλις πάρει ροπή κοπανάει το διαφορικό :-/

  5. #4
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ειναι λιγο απιθανο να επαθες ζημια και στο σασμαν αλλα και στο διαφορικο ταυτογχρονα!!!Το οτι κουναει το διαφορικο,μπορει να σημαινει απο κομμενα συνεμπλοκ,μεχρι μεσαια τριβη...Και τα δυο οταν κατι σπασει μεσα,απλα ξεχνας την μετακινηση οδικως....Αν κατι φθαρει,τοτε βουιζουν εως και ουρλιαζουν λογω αυξημενης τριβης....Βεβαια τηλεδιαγνωση δεν γινεται μ'αυτον τον τροπο κι απο το πληκτρολογιο...Πρεπει να παει συνεργειο το Ζ3 σου.Αν θες και δισκο-πλατω,ειναι λογικο να γρατζουνανε και οι ταχυτητες,οπως επισης κι αν εχει κοψει μια βαση σασμαν και κρεμεται μονοπλευρα....
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  6. The Following 6 Users Say Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    BILL007 (25-11-15), chrisgiapz3 (27-11-15), diosak (26-11-15), Jimmys_Z (25-11-15), Kostas Maras (25-11-15), Lykouras (25-11-15)

  7. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι λιγο απιθανο να επαθες ζημια και στο σασμαν αλλα και στο διαφορικο ταυτογχρονα!!!Το οτι κουναει το διαφορικο,μπορει να σημαινει απο κομμενα συνεμπλοκ,μεχρι μεσαια τριβη...Και τα δυο οταν κατι σπασει μεσα,απλα ξεχνας την μετακινηση οδικως....Αν κατι φθαρει,τοτε βουιζουν εως και ουρλιαζουν λογω αυξημενης τριβης....Βεβαια τηλεδιαγνωση δεν γινεται μ'αυτον τον τροπο κι απο το πληκτρολογιο...Πρεπει να παει συνεργειο το Ζ3 σου.Αν θες και δισκο-πλατω,ειναι λογικο να γρατζουνανε και οι ταχυτητες,οπως επισης κι αν εχει κοψει μια βαση σασμαν και κρεμεται μονοπλευρα....
    Όπως τα είπαν τα παιδιά...
    Δεν ξέρω σε πιο μάστορα πήγες και στα είπε αυτά και φυσικα τι είδε ο άνθρωπος (τηλεδιαγνωση δεν μπορεί να γίνει σε κάθε περίπτωση). Για τα νταπ ντουπ, σινεμπλοκ ιδιαφορικού, βάσεις σασμαν, μεσαία τριβή για αρχή... Επίσης πόσες χιλιάδες χιλιόμετρα έχεις?
    150.000+ να φανταστώ? Αλλάγη υγρά κιβωτίου άμεσα. Δισκοπλατό πότε άλλαξες τελευταία?
    Αν τελικα έχει πρόβλημα το σασμάν και δεν έχεις αλλάξει δίσκο, πας και για τα δυο,εκτός και αν θες να πληρωνεις διπλά εργατικά...



  8. The Following 2 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    Jimmys_Z (25-11-15), Lykouras (25-11-15)

  9. #6
    Εγγραφή
    08-01-15
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    84
    Thanked
    83
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά,
    Το αμάξι είναι ήδη στο συνεργείο, το σήκωσε ο μάστορας σήμερα, το πήγε δοκιμή και δεν είδε καμία βάση κομμένη η ραγισμένη στο διαφορικό τουλάχιστον ( θα τον ρωτήσω εαν τσέκαρε και του σασμάν), τα συνεμπλόκ άριστα. Έχω 143.000χμ και δεν έχω αλλάξει δίσκοπλατω (πιστεύω ούτε ο προηγούμενοσ ιδιοκτήτης).
    Εννοείτε πως ότι είναι να γίνει θα γίνει πλήρης.
    Είναι τα γιορτινά αυτά!!

    Τί άλλο μπορώ να του επισημάνω να ελέγξει?

  10. #7
    Εγγραφή
    27-05-12
    Περιοχή
    neverland
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11.191
    Thanked
    30480
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Aπο διαρροές πως πάει?
    Είναι στεγνά απ'εξω σασμάν και διαφορικό ?
    Είχες αλλάξει ποτέ βαλβολίνες?
    Τσεκάρατε πόσα υγρά έχουν μέσα τους απο την πλα'ι'νη τους βίδα?

    * fb page flickr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......με αυτόν τον μοναδικό ήχο που μόνο οι ευθείς 6κύλινδροι BMW έχουν..

  11. #8
    Εγγραφή
    08-01-15
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    84
    Thanked
    83
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλημέρα παιδιά,
    Μου είπε ο μάστορας σήμερα το ξαναέλεγξε, εσφιξε στις βασεις του σασμάν και το κάναμε δοκιμή.
    Τα "νταπ ντουπ" που ακούγονται απο άξονα-διαφορικό, όπως είπες BILL007, είπε πως είναι φυσιολογικά στο άφημα-πάτημα του γκαζιού γιατί μαζεύει τα μπόσικα. Το σασμάν δεν έχει τελικά κάποιο θέμα μου τόνισε όμως θα χρειαστεί αλλαγή το δισκο-πλατώ, επίσης μου είπε πως δεν έχει μεσαία τριβή. Δεν ξέρω τι να πω, το μόνο σίγουρο πως θα επισκευτώ και άλλο γιατρό για τσεκ απ.

  12. #9
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    957
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Και πούστη-ρίζεται ο άξονας;
    E30 318i

  13. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jimmys_Z Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα παιδιά,
    Μου είπε ο μάστορας σήμερα το ξαναέλεγξε, εσφιξε στις βασεις του σασμάν και το κάναμε δοκιμή.
    Τα "νταπ ντουπ" που ακούγονται απο άξονα-διαφορικό, όπως είπες BILL007, είπε πως είναι φυσιολογικά στο άφημα-πάτημα του γκαζιού γιατί μαζεύει τα μπόσικα. Το σασμάν δεν έχει τελικά κάποιο θέμα μου τόνισε όμως θα χρειαστεί αλλαγή το δισκο-πλατώ, επίσης μου είπε πως δεν έχει μεσαία τριβή. Δεν ξέρω τι να πω, το μόνο σίγουρο πως θα επισκευτώ και άλλο γιατρό για τσεκ απ.
    Με αυτά που γράφεις ένα μόνο θα σου πω...Άλλαξε μάστορα χθες, αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...



  14. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    Stunt Mike (26-11-15)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP