Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ Ε46

  1. #1
    Εγγραφή
    25-06-15
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    27
    Thanked
    0
    Rides
    1

    Προεπιλογή ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ Ε46

    Καλησπερα στην παρεα προσφατα παρατηρησα οτι στο e46 μου το πισω αριστερα ηχειο οταν ανεβαζω μπασο και ενταση ''τριζει'' πολυ εντονα με αποτελεσμα να καταντα ενοχλητικο..Θελει αλλαγμα το ηχειο?Επισης αξιζει η αναβαθμιση μεχρι 100 ευρω ολου του ηχοσυστηματος?Τα ΗΚ μου φαινονται καλα και ολοι μου εχουν πει οτι παραγουν γλυκο και ποιοτικο ηχο οταν τα πρωτοακουσαν στο αμαξι μου..
    Ευχαριστω!

  2. #2
    Εγγραφή
    22-11-10
    Περιοχή
    Pella
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.353
    Thanked
    2154
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    τριπισε το ηχειο σου. το θεμα ειναι να βγαλεις τα πισω καθισματα και πλαινα ταπετσαρια. μονο αυτο ειναι η φασαρια, τα ηχεια αυτα της HK ειναι χαρτινα δεν αντεχουν στα πολλα τσιτοματα.

    μπορεις να βρεις ενα ιδιο να το αλλαξεις τσαμπα ειναι διαφορετικά μπορεις να το ξεσυνδεσεις μονο αυτο για να μην σε ενοχλει απο πισω απ τις γραμμες που φευγουν απ τον ενισχυτη μπορει να στο κανει ενας επαγγελματιας

  3. #3
    Εγγραφή
    25-06-15
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    27
    Thanked
    0
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    11 χρονια που ειναι το αμαξι και τα ''τσιτονα'' οπως λες καλα μου φαινοντουσαν τωρα παρουσιασε το προβλημα.
    Οποτε λες να παω σε κανα μαγαζι με ηχοσυστηματα να δω αν εχουν να μου το αλλαξουν?

  4. #4
    Εγγραφή
    22-11-10
    Περιοχή
    Pella
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.353
    Thanked
    2154
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αδερφε οτι και υλικο να τσιτωνες 11 χρονια, σιδερο να ηταν θα να παει στην βιοχαλκο για ανακυκλωση

    οποτε ναι πηγαινε σε εναν επαγγελματια να σου το αλλαξει

  5. The Following User Says Thank You to steliosm46 For This Useful Post:

    LoufasGR (28-11-15)

  6. #5
    Εγγραφή
    25-06-15
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    27
    Thanked
    0
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ας πουμε για να δω διαφορα στην ποιοτητα του ηχου και να πηγαινα σε ηχεια του εμποριου μεχρι ποσα λες οτι θα μπορουσα να δωσω?
    Δε μιλαω για κατι τρελο να βγαζει ωραιο γλυκο ποιοτικο ηχο με καποιο μπασο...

  7. #6
    Εγγραφή
    22-11-10
    Περιοχή
    Pella
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.353
    Thanked
    2154
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αδερφε θα σε εξηγησω οτι θελεις. οχι τωρα ομως αυριο γιατι με περιμενει η γυναικα.

    εαν εχει HK εργοστασιακο τα πραγματα ειναι πολυ στενα. οσο αναφορα την αλλαγη πηγης και ενισχυτη κλπ. πρεπει να δωσεις αρκετα χρηματα πανω για κατι ποιο ποιοτικο οσο αναφορα αυτο το κομματι.

    εχω και εγω HK εργοστασιακο, και εχω κανει ηχοσυνολο αρκετα ποιο ποιοτικο αλλα εδωσα αρκετα παραπανω.

    Εχω επεξεργαστη ηχου της Audison το οποιο παιρνει τα σηματα και τα κανει οτι θες. Για να μπορω να συνδεσω τους ενισχυτες μου.

    Οσο αναφορα τα ηχεια περα απ τα εργοστασιακα μπορεις να βαλεις κατι παρομοιο σε watt και σε διαστασεις αλλα ολα αυτα χωρις να πειραξεις τιποτα αλλο. Διαφορετικά ποιο μεγαλα ηχεια και ποιοτικα πρεπει να μπουν και αλλοι ενιχυτες.

    Και οσο αναφορα αυτο το κομματι το HK δεν σου δινει πολλα περιθωρια να κανεις πραγματα πανω του.

    θα σου βαλω και φωτογραφιες για να δεις ακριβως τι γινεται.

  8. The Following 2 Users Say Thank You to steliosm46 For This Useful Post:

    BILL007 (28-11-15), kostas109 (28-11-15)

  9. #7
    Εγγραφή
    25-06-15
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    27
    Thanked
    0
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ΕΓΙΝΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ!

  10. #8
    Εγγραφή
    22-11-10
    Περιοχή
    Pella
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.353
    Thanked
    2154
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σου παραθετω μερικές φωτογραφίες για να πάρει μια εικόνα απο το οτι εκανα εγώ.

    Δεν ξέρω τι ακριβώς απαιτήσσεις έχεις και τι ακριβώς θες να κάνεις αλλα για να κάνεις κάτι καλό πρέπει να πάρεις και κάτι καλό.

    Εγώ προσωπικά δεν συμβιβάζομαι έτσι απλά. Πάντα επειδή μαρέσει ο ποιοτικός ήχος πάντα έδινα και δίνω χρήματα στόν ήχο.

    Λοιπον, τώρα αρχικά όπως σου εξηγησα για τον επεξεργαστή ήχου. Αυτός παρακάτω ειναι ενας επεξεργαστής ήχου της Audison με remote control.

    Ολη η ιστορία ειναι εκεί. Και τι θέλω να πω με αυτο. Για να συνδέσεις ενισχυτή aftermarker ο οποίος θα ειναι κάτι πολυ καλυτερο απ τον HK για να παιξεις τα ηχεία σου, δηλαδη κατι καλύτερο ή πολυ καλυτερο απ τα εργοστασιακά.

    Πρέπει εκτός απο ρευματα κλπ, του δώσεις και σηματα RCA . Θέλεις καποιου ειδικούς αντάπτωρες που παίρνουν είδοσο απ τα ηχεία και δίνουν έξοδο RCA.

    Αυτο ομως ειναι κατι πολυ απλό και μπακάλικο. Στο HK των BMW δεν ειναι απολυτα σώστό, γιατι όλα τα σήματα που πάνε στα ηχέια είναι ήδη crossαρισμένα, δλδ δεν έχουν καθαρό σήμα, ωστε να μπορέσει ο αντάπτορας να πάρει ενα καθαρο σήμα και να δώσει RCA.

    Οποτε ή μια λύση ειναι αυτη που έκανα εγώ, με τον επεξεργαστή ήχου. Αυτο το μηχάνημα ότι και σήμα να του δώσεις θα στο βγάλει καθαρό. Οπότε στην συνέχεια το κάνεις οτι θέλεις. Συνδεεις κανονικά και δίνεις τα σήματα

    στον ενισχυτή ή στους ενισχυτές σου έτσι όπως πρέπει να είναι.

    Το μηχαμημα αυτό είναι ακριβό. το BI TEN το απλό χωρίς το Remote Control κοστίσει κοντά στα 450ε

    Το δικό μου ειναι το BI TEN D δηλαδη με Remote Control το οποίο και τοποθέτησα κουτί στο χώρο της σταχτοθήκης.

    Απο εκεί και πέρα παίζει μπάλα όπως θες. Με ότι ηχέιο θες, εννοώ απο θέμα δύναμης, πόσα wat κλπ.

    Μπροστά στα Ε46 Ο Χώρος ειναι συγκεκριμένος για μονάδα. Οπως επίσης για πίσω.

    Εγώ δλδ αυτά τα ηχεία που έχω βάλει είναι απ τις ποιο καλές και ποιοτικές σειρές της Focal για παράδειγμά. Αλλα μπορώ να τα υποστιρίξω γιατι έχω βάλει και τους κατάλληλους ενισχυτές που τα υποστιρίζουν.

    Για το κερασάκι έφτιξα και subwoofer μικρό 8 ιντσων και μικρό σε διαστάσεις και το τοποθέτησα στο πίσω μέρος εκεί οπου ειναι και το ΟΕΜ HK κάτω απο την ετιαζιέρα και στο χώρο αποσκευων.

    Τα πίσω ηχεία είναι γαιδούρια της αλλα έκανα αρκετή δουλειά και τοποθέτησα πίσω με σωστές βάσεις και μόνωση της DYNAMAT η οποία ειναι το ποιο must προιον που πρέπει να τοποθετείται σε τέτοιες δουλείες.

    Οτι βλέπεις είναι τοποθετημένο απο μένα προσωπικά με μεράκι και αρκετή δουλίτσα. Και δεν έχει πειραχτεί ΤΙΠΟΤΑ απολυτος απο τα ΟΕΜ πραγματα του αυτοκινητου. Δεν έχει χαλάσει τίποτα, τα πραγματα τοποθετήθηκαν όπως πρέπει σωστά σαν εργοστασιακά και η δουλειά ειναι μακράν καλύτερη και ποιοτικότερη!



























  11. The Following 7 Users Say Thank You to steliosm46 For This Useful Post:

    alexm (29-11-15), BILL007 (30-11-15), Bitz (01-12-15), isou (29-11-15), kostas109 (30-11-15), nikos valvetronic (29-11-15), Vassilis ///M (30-11-15)

  12. #9
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    τα οβαλ πισω πως καθισανε στελιο?χωρεσανε κατω απ την εταζερα?

  13. #10
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.580
    Thanked
    6681
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τι έχεις φτιάξει ρε Στέλιο Μπράβο για το μεράκι και την τρέλα σου!
    Έχω την ίδια απορία με τον Πάνο

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP