Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 57

Θέμα: Αγορά νέου αυτοκινήτου Diesel - help :)

  1. #41
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    809
    Thanked
    1834
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ξεχασα και το εξαιρετικο vfm hyundai i30. Οπωσδηποτε να το δεις πριν αποφασισεις.
    Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος

  2. The Following User Says Thank You to strof For This Useful Post:

    kapamaru1 (03-03-15)

  3. #42
    Εγγραφή
    11-08-12
    Περιοχή
    Athens - Alimos
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    218
    Thanked
    210
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γι αυτό το γουστάρω το φόρουμ με εσάς. Ξεκίνησα άσχετος με μια λίστα αυτοκινήτων κ με βοηθήσατε όλοι απίστευτα πολύ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο strof Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεχασα και το εξαιρετικο vfm hyundai i30. Οπωσδηποτε να το δεις πριν αποφασισεις.
    Το ι30 το έχω δει φίλε strof κ είναι καταπληκτικό. Αυτό κ το Ceed είναι τρομερά. Φεύγει όμως κοντά στα 18 σύμφωνα με το 4τροχοί που κοιτάω έτσι στα γρήγορα. Ενώ θέλω κάτι στα 16, άντε με το ζόρι με απόσυρση να γίνει 15. Αλλιώς θα κοίταγα κ bmw


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Prevezanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ μου και γω έτσι ξεκίνησα και τελικά πέρισυ το Μάιο αγόρασα το Renault Clio IV, 1.5dci 95hp Dynamic ήτοι full Extra.
    Το αμάξωμα είναι μία κλάση πάνω από όλα τα μικρά διότι είναι το μόνο με μήκος πάνω από 4μ. Στο δρόμο είναι τρένο(και σε βρεγμένο).
    Ο κινητήρας είναι ένας από τους καλύτερους και πιο πολυφορεμένους κινητήρες στο κόσμο(Nissan και πρόσφατα τον αγόρασε η Mercedes για το Α και Β Class), έχει χωρητικότητα 1461κκ και 0 τέλη κυκλοφορίας και καίει όσο τα 1300αρια. Συντήρηση κάθε 30.000km και λάδια κάθε 15.000km. Μόνο το ότι έχει ιμάντα εκκεντροφόρων θεωρώ ως μειονέκτημα.
    Φοράει από την μάνα του Continental και αν απενεργοποιήσεις το Eco τότε τραβάει αβέρτα σε όλο το σε φάσμα των στροφών. Υπάρχει και η έκδοση 75hp με τον ίδιο κυβισμό αλλά δεν το συνιστώ λόγω έλλειψης δύναμης στην εθνική.
    Η γυναίκα μου το έχει ξεπατώσει και μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα θέμα.
    Σε σχέση με τα άλλα μικρά το συνιστώ ανεπιφύλακτα.(έχει και στάνταρ NAVI πολύ καλό)
    Με βοήθησες πολύ με τις πληροφορίες. Ντίζελ με βενζίνη έρχονται τα πάνω κάτω στις μάρκες. Δε τα είχα σε υπόληψη τα renault αλλά όντως οι dci είναι εξαιρετικοί.

    Πάντως μου φαίνεται η μάχη θα κριθεί στα σημεία
    Yaris VS Clio είστε όλοι εδώ μέσα.

  4. The Following User Says Thank You to kapamaru1 For This Useful Post:

    Prevezanos (03-03-15)

  5. #43
    Εγγραφή
    02-03-11
    Περιοχή
    Πρέβεζα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    153
    Thanked
    458
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kapamaru1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε τα είχα σε υπόληψη τα renault αλλά όντως οι dci είναι εξαιρετικοί.

    Πάντως μου φαίνεται η μάχη θα κριθεί στα σημεία
    Yaris VS Clio είστε όλοι εδώ μέσα.
    Και γω δεν τα θεωρούσα κάτι το ιδιαίτερο, αλλά φίλε μου είναι μία κλάση πάνω από τα Peugeot και τα Citroen και ειδικά το Clio IV μαζί με το Capture ξεφεύγουν από τα άλλα μοντέλα της μάρκας.

    Πριν αποφασίσεις κάνε μία χάρη στον εαυτό σου και κάνε ένα testdrive στο Clio αλλά στο 1.5dci με τα 95hp(πιστεύω το Yaris θα το έχεις οδηγήσει)

    Μετά το testdrive δεν νομίζω ότι θα έχεις δίλημμα.

    Από την δική μου έρευνα πέρισυ το Μαιο που τα οδήγησα σχεδόν όλα κατέληξα:

    Αν το κριτήριο είναι μόνο η κατανάλωση τότε καρφί i10.

    Αν από την άλλη θες και οδηγική απόλαυση και κατανάλωση τότε καρφί Suzuki Swift 1.3diesel.

    Αν όμως θες και οδηγική απόλαυση και χώρους και κατανάλωση τότε το Clio IV είναι μονόδρομος.

    Ένα τελευταίο θα αναφέρω, το Clio στο βρεγμένο "πετάει" και στρίβει...
    Για να σου δώσουν οποιασδήποτε μορφής εξουσία πρέπει πρώτα να προσφέρεις καλές υπηρεσίες στους ανθρώπους.

  6. The Following User Says Thank You to Prevezanos For This Useful Post:

    kapamaru1 (04-03-15)

  7. #44
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σε όποιο και αν καταλήξεις να ρίξεις μια ματιά για ετοιμοπαραδοτα που υπάρχουν και παίζουν σε καλύτερες τιμές.

  8. #45
    Εγγραφή
    15-03-14
    Περιοχή
    ΑΙΓΑΛΕΩ
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    107
    Thanked
    68
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγω σαν παλιος που ειχα opel ολα μια χαρα και οικονομιακα και σε service τωρα εκ πειρας το corsakiειναι πολυ καλο το εχει ενας θειος μου στο χωριο και εχει βρει την υγεια του ο ανθρωπος

  9. #46
    Εγγραφή
    31-01-10
    Περιοχή
    Larisa
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    680
    Thanked
    278
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κοίταξε σε αντιπροσωπεία για i30.
    Τα 18 που λες είναι πολλά και είναι μια κατηγορία πάνω σε διαςταςεις σε σχέση με αυτά που λες.

  10. #47
    Εγγραφή
    28-12-12
    Περιοχή
    Αγγλία, Αθήνα, Λάρισα, Δράμα
    Μηνύματα
    1.616
    Thanked
    2111
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos mak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω σαν παλιος που ειχα opel ολα μια χαρα και οικονομιακα και σε service τωρα εκ πειρας το corsakiειναι πολυ καλο το
    +1

    Είχα Opel Corsa 1.4 Si Joy του 1994
    Καταπληκτικό και γρήγορο αυτοκίνητο για τα δεδομένα του. Το είχα τελικιάσει στα 180 και κάτι ψιλά
    Και το όνομα είναι Marie-Noëlle (ελληνιστί Μαρί-Νοέλ) ή υποκοριστικό MNL, ΟΧΙ Μαρί (Marie) ΟΥΤΕ Νοέλ (Noëlle), εκτός αν ψάχνετε για κάποια άλλη... That's it babes!

  11. #48
    Εγγραφή
    07-01-10
    Μηνύματα
    2.102
    Thanked
    874
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ο 1500αρης της ρενο και το i30 εχουν θέματα με τα dpf?Γνωρίζει καποιος το κόστος αντικατάστασης;

    Απο τα χέρια μου κάποτε περασε ενα 2λιτρο πετρελαιο πεζό αλλά δεν ειχε τετοιο φίλτρο. Ειχε 2 κυλινδρακια βαλβίδες που βουλώναν.Κοστος αντικαταστασης 110 ευρω έκαστο.Δε παρατηρησα ποτε να κάνει κάποια διαδικασία αυτοκαθαρισμου. Παρακαλώ τα φώτα σας κι ευχαριστω εκ των προτέρων.

  12. #49
    Εγγραφή
    31-01-10
    Περιοχή
    Larisa
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    680
    Thanked
    278
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το i30 με 60000 χλμ ποτέ κανένα πρόβλημα. Χρήση κυρίως εντός πόλης.
    Το αμάξι στην μεσαία έκδοση βγήκε περίπου 16000 ευρώ και δεν έχει βγάλει το παραμικρό πρόβλημα.
    Αυτό που μου έχει κάνει εντυπώση είναι ότι είναι τελείως αθόρυβο για diesel.

  13. #50
    Εγγραφή
    07-01-10
    Μηνύματα
    2.102
    Thanked
    874
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο merbeind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το i30 με 60000 χλμ ποτέ κανένα πρόβλημα. Χρήση κυρίως εντός πόλης.
    Το αμάξι στην μεσαία έκδοση βγήκε περίπου 16000 ευρώ και δεν έχει βγάλει το παραμικρό πρόβλημα.
    Αυτό που μου έχει κάνει εντυπώση είναι ότι είναι τελείως αθόρυβο για diesel.
    1400 ή 1600;

    σαζμαν 5αρι;

    κατανάλωση;

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP