Σελίδα 81 από 84 ΠρώτηΠρώτη ... 31717980818283 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 801 έως 810 από 836

Θέμα: [E46] Γενικά προβλήματα

  1. #801
    Εγγραφή
    19-05-10
    Περιοχή
    ATHENS-GREECE
    Μηνύματα
    1.855
    Thanked
    3074
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Έτσι είναι, όμως στα 5αρια δεν υπάρχουνε τέτοια προβληματακια για παραδειγμα.Ειναι αστοχία από κατασκευής του 46 όπως και το πάτωμα που είναι χειρότερο πρόβλημα.Θεωρω ότι το θέμα του flexibility των σασί δεν είναι άρτια μελετημένο στο 46 και στα 36 και στα 30.Στα σημεία εδρασης της αναρτησης πρέπει να είναι υπερενισχυμενο μιας και εκεί περνάει η καταπόνηση στο σασί.

    Τι να συγκρίνω τώρα?Την ακαμψία των S2000 και των EVO σε αυτά τα σημεία?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη m_power_lunatic : 10-06-17 στις 22:46
    insane in the ///Midbrain

  2. #802
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δίνει λίγο την αίσθηση το 46αρι οτι το μελέτησαν 3-4 τύποι μέσα σε ένα βράδυ πίνοντας μπύρες.
    Και έχοντας χάσει τις σημειώσεις τους από τα προβλήματα που αντιμετώπισαν στο 36άρι.
    Όντως.
    Δεν ξέρω τι να πω.
    Με στραβώνει κ μένα πολλές φορές.
    Μετά περνάει όμως.
    Μια γρήγορη βόλτα μαζί του θέλει για να ξεχαστείς...

  3. The Following 2 Users Say Thank You to ghost-rider For This Useful Post:

    dark knight (13-06-17), gant (11-06-17)

  4. #803
    Εγγραφή
    19-05-10
    Περιοχή
    ATHENS-GREECE
    Μηνύματα
    1.855
    Thanked
    3074
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλά να είχαμε να λέγαμε τώρα,έτσι κουβέντα να κάνουμε.Προσωπικα είναι μαζί με το 30αρι και το 39αρι τα ιδανικά μου προσιτα BMW.
    insane in the ///Midbrain

  5. #804
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Επιστολές σήμερα στο σπίτι απ την BMW HELLAS για αντικατάσταση του αερόσακου οδηγού, στα 46αρια του δικό μου και του γιού μου, σύμφωνα με τα VIN τους.

    Όπως γράφει ακριβώς :

    "Οι συνεχείς ποιοτικοί έλεγχοι που διενεργούμε στα οχήματα BMW σε συνεργασία με τους προμηθευτές μας, αποκάλυψαν ότι μπορεί να υπάρξει πιθανότητα δθσλειτουργίας της μονάδας του αερόσακου οδηγού.
    Σαν αποτέλεσμα, υπάρχει πιθανότητα, σε ενδεχόμενο ατύχημα, ο εν λόγω αερόσακος να μην αναπτυχθεί πλήρως, η να ασισθεί στο σημείο ένωσης με το μεταλλικό τμήμα του ενεργοποιητή του."


    Μετά από μια τουλάχιστον 15ετία ανακάλυψαν το πρόβλημα?
    Τέσπα κάλλιο αργά παρά ποτέ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gant : 21-06-17 στις 19:13
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  6. The Following 3 Users Say Thank You to gant For This Useful Post:

    alpinavtec (09-04-19), BILL007 (21-06-17), CHKO3CI (21-06-17)

  7. #805
    Εγγραφή
    27-11-14
    Μηνύματα
    58
    Thanked
    44
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    μου εστειλαν και εμενα επιστολη,ειχε προηγηθει,η περυσινη για του συνοδηγου,το αφησα στον σπανο το απογευμα και θα παραλαβω αυριο,πρωτη φορα δεν θα ειμαι μπροστα και με εχει φαει το αγχος.

  8. #806
    Εγγραφή
    27-11-14
    Μηνύματα
    58
    Thanked
    44
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το παρελαβα,αλλαζουν και το εξωτερικο κομματι δεν το ηξερα,αν και επικρατουσε χαος απο παραδοσεις την ωρα που πηγα η εξυπηρετηση ηταν καλη,κανανε και follow up την αλλη μερα αν ημουνα ευχαριστημενος,για δες.

  9. The Following 2 Users Say Thank You to gerry For This Useful Post:

    BILL007 (24-06-17), gant (24-06-17)

  10. #807
    Εγγραφή
    27-06-17
    Μηνύματα
    2
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλημέρα παιδιά. Θα ήθελα να μοιραστώ ένα δικό μου πρόβλημα σε ένα BMW coupe 2002 e46. Έκανα πρόσφατα σέρβις και ο μηχανικός διαπίστωσε ότι ο ανεμιστήρας δούλευε οπότε ήθελε.στην αρχή μου είπε ότι είναι ο θερμοστάτης.το άλλαξα αλά δεν έφταιγε αυτό. θερμοκρασία του αυτοκινήτου είναι πάντα κανονική. Τι να φταίει άραγε και γιατί εφόσον δεν δουλεύει κανονικά ο ανεμιστήρας το αμάξι μου δουλεύει πάντα στην κανονική θερμοκρασία? ??

  11. #808
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Κάθε φορά που διαβάζω ότι "ο μηχανικός.......το άλλαξα αλλά δεν έφταιγε αυτό" και εφόσον ο κάτοχος του οχήματος πλήρωσε, εκνευρίζομαι και στεναχωριέμαι λιγάκι.
    E30 318i

  12. The Following User Says Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    Christopherk (28-06-17)

  13. #809
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ehasani10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα παιδιά. Θα ήθελα να μοιραστώ ένα δικό μου πρόβλημα σε ένα BMW coupe 2002 e46. Έκανα πρόσφατα σέρβις και ο μηχανικός διαπίστωσε ότι ο ανεμιστήρας δούλευε οπότε ήθελε.στην αρχή μου είπε ότι είναι ο θερμοστάτης.το άλλαξα αλά δεν έφταιγε αυτό. θερμοκρασία του αυτοκινήτου είναι πάντα κανονική. Τι να φταίει άραγε και γιατί εφόσον δεν δουλεύει κανονικά ο ανεμιστήρας το αμάξι μου δουλεύει πάντα στην κανονική θερμοκρασία? ??
    Μέχρι ένα σημείο είναι φυσιολογικό να δουλεύει όποτε θέλει ο ανεμιστήρας.
    Ανεβαίνει η θερμοκρασία του ψυκτικού, παίρνει μπροστά, δουλεύει 10 λεπτά, τη ρίχνει, σταματά.
    Εφόσον δεν φεύγει από τη μέση η βελόνα θερμοκρασίας δε βρίσκω λόγο να αρχίσεις να το πασπατεύεις.
    Με τι σκεπτικό αποφάνθηκε ο μηχανικός ότι κάτι δεν πάει καλά και αρχίζουμε να αλλάζουμε πράγματα?

  14. #810
    Εγγραφή
    27-06-17
    Μηνύματα
    2
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    σωστά έχεις δίκαιο.ο μηχανικός μου άλλαξε τρόμπα νερού. Δεν έφταιγε και φυσικά δεν μου το χρέωσε.

Σελίδα 81 από 84 ΠρώτηΠρώτη ... 31717980818283 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP