Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 34

Θέμα: F20 βενζίνη, κροτάλισμα σε comfort mode

  1. #1
    Εγγραφή
    14-03-15
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    128
    Thanked
    306
    Rides
    0

    Exclamation F20 βενζίνη, κροτάλισμα σε comfort mode

    Καλησπέρα στην παρέα, όντας νέος κάτοχος και το αυτοκίνητο (F20 βενζίνη) είναι ακόμη καινούριο - έχω κάνει 600 ολόκληρα χιλιόμετρα - έχω 2 ερωτησούλες.

    1) Όταν είναι κρύο το αυτοκίνητο πάντα οι στροφές με το που παίρνει μπροστά είναι περίπου 1200 (και τρέμει το αμάξι) και μετά σε κάποια δευτερόλεπτα, άντε σε σκάρτο λεπτό πέφτουν σταδιακά στις 700-800 που είναι και το νορμάλ. Αυτό συμβαίνει ακόμα και όταν πάω π.χ. για καφέ και το ξαναβάλω μπροστά σε μία ώρα πάλι.
    Προφανώς είναι κάτι το φυσιολογικό.

    2) Αυτό που μου κάνει όμως περισσότερο εντύπωση είναι το εξής. Στο Comfort mode όταν αλλάζω τις ταχύτητες όπως δείχνει το αμάξι (δηλαδή στις 2000 στροφές) ακούω ένα κροτάλισμα μετά όταν πατώ γκάζι και είμαι με την επόμενη σχέση στο κιβώτιο. Είναι έντονο ειδικά με ανοιχτό το παράθυρο. Μάλιστα σήμερα ο κολλητός που καθόταν συνοδηγός του έκανε πολύ εντύπωση το δυνατό αυτό κροτάλισμα. Όσο πιο γρήγορα βυθίζω το γκάζι τόσο περισσότερο ακούγεται.
    Αν το γυρίσω σε Sport mode ακούγεται πολύ λιγότερο.


    Άλλοι κάτοχοι F20/F21 βενζίνη το έχουν αυτό;
    BMW 116i (225hp/32kg) (2015) F20 M-Pack

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-11
    Μηνύματα
    1.724
    Thanked
    2626
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πόσα κυβικά είναι?

    1) έτσι κάνει όταν είναι κρύο αλλά για το τρέμουλο εξαρτάται πόσο τρέμει, πήγαινε στην αντιπροσωπία να το μετρήσουν με το διαγνωστικό.

    2) σαφώς και είναι δύσκολο να σου δώσει κάποιος απάντηση που να είναι και 100% σωστή, αλλά έτσι όπως το λες νομίζω ότι αλλάζεις ταχύτητες καθώς ο κινητήρας έχεις λίγες στροφές. Το ότι δείχνει στο καντράν πότε να αλλάξεις ταχύτητα δε σημαίνει ότι πρέπει και να το ακολουθείς. Το ίδιο έκανε και σε γνωστού μου ε90 316...κάποιοι το λένε ''χτυπάει πειράκια'' αυτό όμως είναι από μόνο του διαφορετική έννοια...

    Πήγαινε στην αντιπροσωπεία εξήγησέ τους και ζήτα να κάνουν μια διάγνωση...στο μεταξύ δοκίμασε να αλλάζεις ταχύτητες καθώς έχεις περισσότερες στροφές. Υπόψιν ότι είναι ακόμα καινούργιο και θέλει στρώσιμο.

  3. The Following 2 Users Say Thank You to tokiko For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (27-04-15), diosak (26-04-15)

  4. #3
    Εγγραφή
    14-03-15
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    128
    Thanked
    306
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    1600 είναι Μιχάλη.

    Ναι, το πρόγραμμα Comfort μου δείχνει να αλλάζω τις ταχύτητες στις 2000 στροφές, και μετά η επόμενη σχέση πέφτει στις 1500 στροφές περίπου. Εκεί αν βυθίσω το γκάζι ακούγεται έντονα.

    Φίλος με Ε87 είχε το ίδιο θέμα, ρώτησε στην εδώ αντιπροσωπεία, και του είχαν πει οτι είναι απολύτως φυσιολογικό λόγω άμεσου ψεκασμού και αυτό που ακούγεται είναι τα μπεκ.
    BMW 116i (225hp/32kg) (2015) F20 M-Pack

  5. #4
    Εγγραφή
    28-03-11
    Μηνύματα
    1.724
    Thanked
    2626
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εφόσον είναι 1600 είναι πολύ πιθανό να ισχύει το παραπάνω, επειδή είναι χαμηλές οι στροφές για 2α π.χ, στην προσπάθειά του ο κινητήρας να σηκώσει συμπίεση για να μη σβήσει ψεκάζει περισσότερο καύσιμο...γιαυτό ίσως και στο sport να ακούγεται λιγότερο.

    Για να μη λέμε πράγματα που δεν ισχύουν όμως πήγαινε για μία διάγνωση η οποία είναι και δωρεάν.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tokiko : 26-04-15 στις 20:16

  6. #5
    Εγγραφή
    14-03-15
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    128
    Thanked
    306
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το πήγα σήμερα στην αντιπροσωπεία. Το έκανε βόλτα ο αρχιμηχανικός και όντως το άκουσε το κροτάλισμα αυτό. Μπεκ δεν είνα σίγουρα μου είπε γιατί εν κινήσει δεν ακούγονται.
    Μάλλον για πειράκια μου είπε, να δοκιμάσω με 100αρα, αλλά προχθές φούλαρα 95αρα και θα κάνω κανά μήνα τώρα να την κάψω (η 116 χρησιμοποιείται σαν τρίτο αμάξι). Αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί έχω βάλει βενζίνη απ'όταν αγόρασα το αμάξι σε διαφορετικά πρατήρια (τώρα έχω 620 ολόκληρα χιλιόμετρα).
    Αν συνεχίσει μου είπε ο μηχανικός, να το αφήσω εκεί να το ψάξουν περαιτέρω. Τα 335 είχαν αυτό το θέμα - το κροτάλισμα - και προερχόταν από τη wastegate της τουρμπίνας μου ανέφερε. Κι επειδή η BMW έλεγε ότι έτσι είναι η λειτουργία των κινητήρων αυτών, δεν περνούσε εγγύηση, και μ'έναν προγραμματισμό άλλαζαν 1 εκατοστό την κίνηση ενός άξονα (τάδε έφη αρχιμηχανικός στο περίπου όπως το κατάλαβα).
    BMW 116i (225hp/32kg) (2015) F20 M-Pack

  7. #6
    Εγγραφή
    28-03-11
    Μηνύματα
    1.724
    Thanked
    2626
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ναι άμα είναι να τα στείλουμε για απόσυρση και να πάρουμε ασκόνες ζάσταβα καντέτ ότι έχει distributor και καρμπιρατέρ και να πηγαίνουμε στους αρχιμηχανικούς να ρυθμίζουν το advance με το πιστόλι και να ακούνε μέσα από το κατσαβίδι αν χτυπάει τίποτα...έλεος...100αρα ΔΕΝ υπάρχει στο εξωτερικό μόνο super unleaded...

    Όταν πατάς γκάζι ΔΕΝ ακούγεται το wastegate στο 335 πες του γιατί για να ακουστεί πρέπει πρώτα να φορτώσει η τουρμπίνα...συνεπώς όταν αφήνεις το γκάζι και ξεφυσάει τότε ακούγεται το 'rattling'.
    Αυτοκίνητο με τεχνολογία του 2015 και μιλάμε για πειράκια και οκτάνια...Μάλλον ο αρχιμηχανικός ξέρει καλύτερα από το διαγνωστικό.



    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tokiko : 27-04-15 στις 18:50

  8. The Following 2 Users Say Thank You to tokiko For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (27-04-15), diosak (28-04-15)

  9. #7
    Εγγραφή
    14-03-15
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    128
    Thanked
    306
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πάντως μου κάνει τρομερή εντύπωση αμάξι του 2015 να ακούγονται πειράκια συνέχεια (άλλωστε η 95αρα είναι εντός προδιαγραφών). Νομίζω ότι κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει..μήπως χρειάζεται κι άλλο στρώσιμο να έρθουν σε σωστή λειτουργία όλα τα μέταλλα; Δε ξέρω τι άλλο να φανταστώ, 1-1.5 μήνα έχω το αμάξι και γι'αυτό άλλωστε αγόρασα καινούριο, δε θέλω να έχω σχέση με τα συνεργεία.
    BMW 116i (225hp/32kg) (2015) F20 M-Pack

  10. #8
    Εγγραφή
    30-06-12
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    277
    Thanked
    430
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vded Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ξέρω τι άλλο να φανταστώ, 1-1.5 μήνα έχω το αμάξι και γι'αυτό άλλωστε αγόρασα καινούριο, δε θέλω να έχω σχέση με τα συνεργεία.
    Μακάρι φίλε να μην έχεις, αλλά μάλλον όσο πιο σύγχρονο είναι, τόση περισσότερη επαφή υπάρχει με τα συνεργεία!
    Μας έχει καλομάθει η bmw... (άλλου παπά ευαγγέλιο βέβαια)

    Εγώ στην θέση σου θα έβγαζα τη βενζίνη που είναι μέσα για να κάνει τη διάγνωση ο μηχανικός άμεσα, ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

    Μην γυρίσει και πει καμία μ@λ@κία μετά -είτε αυτός, είτε η bmw- τύπου 'δεν αναγνωρίζουμε' ή 'φταίνε τα νοθευμένα καύσιμα της χώρας'!!

  11. #9
    Εγγραφή
    26-12-14
    Μηνύματα
    277
    Thanked
    108
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παντως τα νοθευμενα καυσιμα ειναι γεγονος.

  12. #10
    Εγγραφή
    19-07-14
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    275
    Thanked
    403
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Η φτωχή ποιοτητα καυσιμων στα περισσότερα πρατηρια της χωρας μας ειναι γεγονος οτι και να λενε. Στο εξωτερικό η super plus unleaded ειναι 98αρα. Η 95αρα ονομάζεται super unleaded.
    Μην τον τρελαινουμε τον ανθρωπο να αδειςζει ρεζερβουαρ κλπ. Καλο είναι να μην το αφησεις το θεμα ομως κ να δοκιμασεις απο καποιο πρατηριο πιο σοβαρο κ σε ωρες κ ημερες που γινεται κ ελεγχος οχι πχ κυριακη μεσημέρι. Στη θεση σου θα εβαζα σουπερ πλας αμόλυβδη για τα πρωτα χλμ του στρωσίματος μιας κ ακους αυτους τους θορυβους. Προς το παρον δοκιμασε να αλλαζεις ταχύτητα λιγο πιο ψηλα να μπορεσεις κ μονος σου να εντοπισεις τυχον αλλαγη στη συμπεριφορα του κινητηρα κ να ξαναπας στην αντιπροσωπεια λιγο πιο διαβασμένος ως προς την πραγματικη συμπεριφορα του αυτοκινητου σου
    E90 N46B20 montego blue

  13. The Following 2 Users Say Thank You to Lefterisk For This Useful Post:

    georggge46 (28-04-15), topmar (28-04-15)

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP