Σελίδα 11 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 110 από 164

Θέμα: ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ

  1. #101
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τζόγος εκατομμυρίων με ηλεκτρονικά τσιγάρα και καπνοβιομηχανίες


    Ο ΕΟΦ αρνείται να κόψει τον γόρδιο δεσμό.

    Είναι ένα παιχνίδι εκατομμυρίων η βασική αιτία των αντιδράσεων του ΕΟΦ και του υπουργείου Υγείας για την απαγόρευση της κυκλοφορίας και της χρήσης των ηλεκτρονικών τσιγάρων;

    Από τα μέσα του 2008, εποχή που έκανε την εμφάνιση του για πρώτη φορά στην αγορά το ηλεκτρονικό τσιγάρο, ξεκίνησαν οι αντιδράσεις και τα προβλήματα, καθώς το ενδιαφέρον του αγοραστικού κοινού ήταν μεγάλο, με αποτέλεσμα να μειωθούν οι εισπράξεις από την φορολόγηση των τσιγάρων. Βασική αιτία της μεταστροφής των καπνιστών προς το ηλεκτρονικό τσιγάρο φαίνεται να είναι το υψηλό κόστος των κανονικών τσιγάρων. Ένας μέσος καπνιστής ξοδεύει πάνω από 100 ευρώ το μήνα για τα πακέτα του, ενώ για το ηλεκτρονικό τσιγάρο το κόστος υποτίθεται πως είναι πολύ μικρότερο, αν εξαιρέσει κανείς το αρχικό ποσό της συσκευής, που κυμαίνεται από 50 έως 70 ευρώ. Από εκεί και πέρα, το μπουκαλάκι με το υγρό διάλυμα νικοτίνης έχει τιμές από 10 ευρώ έως 30 ευρώ και αρκεί για 2-3 εβδομάδες.

    Αρκετές ήταν οι βιομηχανίες, αλλά και οι ελεγκτικοί μηχανισμοί που κήρυξαν άμεσα πόλεμο λέγοντας πως είναι επιβλαβές για την υγεία του χρήστη, χωρίς κανένας όμως να έχει κάνει μέχρι σήμερα μία ολοκληρωμένη έρευνα για το ηλεκτρονικό τσιγάρο και τις επιδράσεις του στον ανθρώπινο οργανισμό. Χαρακτηριστικό παράδειγμα σε παγκόσμιο επίπεδο είναι ότι ενώ η FDA, η υπηρεσία φαρμάκων και τροφίμων του υπουργείου Υγείας των Ηνωμένων Πολιτειών η οποία είναι υπεύθυνη για την προστασία και την προαγωγή της δημόσιας υγείας, σε ανακοίνωσή της, σχετικά με το ηλεκτρονικό τσιγάρο, δήλωσε, χωρίς αποδείξεις, ότι σύμφωνα με έρευνες οι οποίες διεξήχθησαν στο ηλεκτρονικό τσιγάρο, βρέθηκαν ουσίες βλαβερές για τον ανθρώπινο οργανισμό. Για την συγκεκριμένη υπόθεση, όπως εξηγεί στο www.koutipandoras.gr ο κ. Μαρκόπουλος εκπρόσωπος της εταιρείας «Nobacco», «έχουν γίνει συνολικά 3 δικαστήρια από αμερικάνικες εταιρείες που εμπορεύονται το συγκεκριμένο προϊόν και έχουν κερδίσει και τα 3».

    Από την άλλη πλευρά, άλλες επιστημονικές έρευνες απέδειξαν ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν περιέχει καμία βλαβερή ουσία και είναι ασφαλές για τον ανθρώπινο οργανισμό και μ αυτό τον τρόπο αναίρεσαν με αποδείξεις την ανακοίνωση της FDA. Μία από αυτές τις έρευνες διεξαχθεί από την ανεξάρτητη υγειονομική επιτροπή της Νέας Ζηλανδίας Health New Zealand Ltd. Study υπό τον Dr. Murray Laugesen και κατέληξε στο συμπέρασμα πώς η ποσότητα νικοτίνης που ανιχνεύτηκε στο ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν είναι περισσότερη από εκείνη που χρησιμοποιείται στα αυτοκόλλητα νικοτίνης τα οποία δίδονται με ιατρική συνταγή σε άτομα που επιθυμούν να κόψουν το κάπνισμα. Επιπροσθέτως, ειδικός πνευμονολόγος του Πανεπιστημίου του Νόττινχαμ της Μεγάλης Βρετανίας, σχολιάζοντας την έρευνα του Iνστιτούτου της Νέας Ζηλανδίας δήλωσε: «Αν η ποσότητα νικοτίνης που ανιχνεύεται είναι ίδια με τα μέσα που χρησιμοποιούνται ιατρικώς για την διακοπή του συμβατικού καπνίσματος τότε δεν βρίσκω τον λόγο ανησυχίας, ούτε ότι υφίσταται πρόβλημα».

    Ο ΕΟΦ, δια μέσω του προέδρου του Γιάννης Τούντα, μιλώντας στο ww.koutipandoras.gr από την πλευρά του δηλώνει ότι δεν έχει δεχθεί κάποιο αίτημα για να ελέγξει το συγκεκριμένο προϊόν και γι αυτό δεν έχει κάνει κάποια έρευνα. ΠαρΆ όλα αυτά έχε προβεί σε 3 κατασχέσεις σε εταιρείες που εμπορεύονται το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Η «Nobacco» για να είναι καλυμμένη από την πλευρά της στις 27 Δεκεμβρίου κατέθεσε ένα 36σέλιδο υπόμνημα στον ΕΟΦ: «Εμείς καταθέσαμε προ ολίγον ημερών υπόμνημα 36 σελίδων στον ΕΟΦ όπου τους εξηγούσαμε ότι δεν θεωρούμε ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι φάρμακο ή ότι αποτελεί μέθοδο για την διακοπή του καπνίσματος. Θεωρούμε το ηλεκτρονικό τσιγάρο εναλλακτικό τρόπο καπνίσματος. Γι αυτό τον λόγο δεν κρίνουμε αρμόδιο για την έγκριση της κυκλοφορίας του τον ΕΟΦ» εξηγεί στο www.koutipandoras.gr o κ. Μαρκόπουλος και απευθύνει το ερώτημα, «γιατί δεν περνάνε από τον έλεγχο του ΕΟΦ και τα κανονικά τσιγάρα τα οποία περιέχουν μεγαλύτερη ποσότητα νικοτίνης;»

    Αξίζει να σημειωθεί ότι ο αναπληρωτής καθηγητής του πανεπιστημίου Αθηνών, πνευμονολόγος – εντατικολόγος και συντονιστής της αντικαπνιστικής εκστρατείας, Παναγιώτης Μπεχράκης, ενώ αρχικά χαρακτήριζε το ηλεκτρονικό τσιγάρο επικίνδυνο και άμεσα καταστροφικό για τον οργανισμό. Λίγους μήνες αργότερα αναδίπλωσε τις δηλώσεις του για το συγκεκριμένο προϊόν λέγοντας: «Ποτέ δεν ζητήσαμε ποτέ την απόσυρσή του, δεν έχουμε πάρει θέση ούτε ως επιτροπή ούτε εγώ προσωπικά. Ποτέ δεν προτείναμε κάτι, η απαγόρευση του ηλεκτρονικού τσιγάρου είναι σκέψη του υπουργείου και του ΕΟΦ και δεν έχουμε κάτι γραπτό για να συζητήσουμε» και συμπλήρωσε: «Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σαν χρήση μεταβατικής – παροδικής διακοπής του καπνίσματος, αλλά τι μπορεί να προκαλέσει η χρήση του 10 – 20 χρόνια κανείς δεν μπορεί να το πει γιατί είναι πρόσφατο προϊόν».

    πηγη : https://www.koutipandoras.gr/?p=13855

  2. The Following User Says Thank You to Samaro For This Useful Post:

    Vasilis (04-01-12)

  3. #102
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    π@@τσεςπ@@τσες π@@τσες...
    γράφτε τους στα @@ σας ρε παιδιά, και κάντε ότι αγαπάτε.
    για να είστε και τελείως οκ αν σας αρέσει το ηλεκτρονικό, να αγοράζετε υγρά της νομπάκο, που τους κάνουν αέρα στα @@ και ο ΕΟΦ, και όποιος άλλος θέλει.
    πουλάνε κανονικότατα υγρά με νικοτίνη, και κανείς δεν μπορεί να τους πεί τπτ.
    επίσεις, απο όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα, οι τύποι πουλάνε τα πιο ποιοτικά επίσεις.
    εγώ ξέρω πως σχεδόν 2 μήνες, ζήτημα να έχω κάνει 10 τσιγάρα απο τότε που το πείρα, και δεν μου έχει λείψει καθόλου το κανονικό.
    αυτή την στιγμή κάνω υγρά των 5 - 6 μιλιγκράμ νικοτίνης, και φυσικά η διαφορά πλέον μετά απο 2 μήνες χωρίς κανονικό τσιγάρο, είναι εμφανής.
    ούτε φλέματα, ούτε χαζοί βύχες, ούτε λαχανιάσματα επειδή ανέβηκα 10 σκαλοπάτια.
    ατμίστε άφοβα...μετά απο μένα, τουλάχιστο 10 άτομα το άρχισαν, και πλέον όλοι φανατικοί του σπόρ αφού δεν τους λείπει και τόσο το κανονικό.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  4. The Following 2 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    120ie87 (18-01-12), Vasilis (04-01-12)

  5. #103
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    232
    Thanked
    103
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Είμαι κι εγώ ατμιστής εδώ και 2 μέρες. Όλα μια χαρά μόνο που στέγνωνει το στόμα μου κάπως. Θα το συνηθίσω και θα περάσει αυτό ή πρέπει να αλλάξω το λάδι; Έχω το freedom της halo 18ml. Ωραία η γεύση μου αρέσει πολύ και με ικανοποιεί το χτύπημα στο λαιμό και δεν έχω σκοπό να γυρίσω στο κανονικό. Ελπίζω μόνο να περάσει αυτό το στέγνωμα.

  6. The Following 2 Users Say Thank You to valantis544 For This Useful Post:

    Moufas E46 (20-01-12), Vasilis (18-01-12)

  7. #104
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    151
    Thanked
    297
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Και'γω εδω και ενα μισυ μηνα περιπου ατμιζω . Εχω καταφερει απο 2,5 πακετα στιβενσον κοκκινο την ημερα , να εχω κανει στις 40τοσες μερες που ατμιζω να μην εχω αναψει 10 τσιγαρα ολα κι'ολα σε αυτο το διαστημα. ΝΟBACCO βαζω και'γω και εδω και 5 μερες εχω ριξει μεσα , για πρωτη φορα , γευση φραουλα με 0,9 νικοτινη και σημερα που δοκιμασα ενα κανονικο τσιγαρο , στην τριτη τζουρα το πεταξα καθως μου βρωμαγε ασχημα. Πλεον ομως εχω φτασει στο σημειο να θελω να πεταξω και το ηλεκτρονικο και φυσικα ουτε λογος να γυρισω στο κανονικο . Ηδωμεν ....
    Μνημόσυνο με ΞΕΝΑ κόλυβα ....

  8. The Following 3 Users Say Thank You to E39COMP For This Useful Post:

    120ie87 (18-01-12), Thomelef (05-01-12), Vasilis (18-01-12)

  9. #105
    Εγγραφή
    14-03-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    441
    Thanked
    571
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παιδια καντε μια ανακεφαλαιωση και πειτε μου το καλυτερο για να το αγορασω...
    Εννοω διαρκεια μπαταριας, αισθηση,ακινδυνοτητα , κτλ μετα απο εμπειρια σας...
    Τhanks

  10. #106
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο optostyle Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια καντε μια ανακεφαλαιωση και πειτε μου το καλυτερο για να το αγορασω...
    Εννοω διαρκεια μπαταριας, αισθηση,ακινδυνοτητα , κτλ μετα απο εμπειρια σας...
    Τhanks
    EgoT

    εχω διαβασει-ακουσει-διαπιστωσει οτι ειναι μακραν η καλυτερη μαρκα

    τωρα...οσον αφορα μοντελο που θα επιλεξεις

    μπες στην ιστοσελιδα τους κ διαβασε τεχνικα χαρακτηριστικα για να καταληξεις
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Vasilis For This Useful Post:

    120ie87 (18-01-12), Leonidas_E39 (18-01-12)

  12. #107
    Εγγραφή
    14-03-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    441
    Thanked
    571
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μαλλον για nobacco giant με βλεπω

  13. #108
    Εγγραφή
    16-01-10
    Μηνύματα
    690
    Thanked
    318
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    πατα και εσυ ενα m3.. δεν πανε μια..

  14. The Following User Says Thank You to panos90 For This Useful Post:

    Vasilis (20-01-12)

  15. #109
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    AΘΗΝΑ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    798
    Thanked
    766
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εγω πηρα χθες το eGO-T. επειδη ακομα κανω τα δειγματα που εχει η συσκευασια εχετε να μου προτειτενε καποιο τυπο νικοτινης η δεν υπαρχουν ουσιαστικες διαφορες?

  16. #110
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    τυπος νικοτινης δεν νομιζω οτι υπαρχει

    μαλλον θες να πεις γευση

    αυτο ειναι κατι που μονος σου θα αποφασισεις μετα απο αρκετες δοκιμες !
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

Σελίδα 11 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP