Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 27

Θέμα: Πρόβλημα σε καδένα? E46 Compact

  1. #1
    Εγγραφή
    31-10-10
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    7
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Question Πρόβλημα σε καδένα? E46 Compact

    Την καλησπέρα μου στην παρέα.

    Πριν 3 μέρες το αυτοκίνητό μου έσβησε εν κινήσει και δεν ξαναπήρε μπροστά. Τα ηλεκτρικά-ηλεκτρονικά δούλευαν κανονικά, η μίζα έδινε κανονικά αλλά για κάποιον λόγο δεν έπαιρνε μπρος. Αφού "χτύπησα" τη μίζα δύο μόνο φορές καθώς ως γνωστόν η υπερβολή βλάπτει, προσπάθησα να το βάλω στην κατηφόρα με 2α, εννοείται δεν πήρε μπρος και άκουσα από τον κινητήρα ένα τριπλό μεταλλικό "τικ", "κλικ", δεν ξέρω πως να το περιγράψω. Όχι έντονος θόρυβος, ίσα που πρόλαβα να το καταλάβω καθώς το καλοριφέρ ακουγόταν πολύ περισσότερο, αν και ήταν στη χαμηλή σκάλα. Σημειώνω προκαταβολικά πως γνωρίζω ότι αυτά τα αυτοκίνητα δεν επιτρέπεται να προσπαθήσουμε να τα βάλουμε μπροστά με ταχύτητα και αναφέρω πως ήταν η 2η φορά σε 14 χρόνια που το έκανα.

    Το φόρτωσα στην οδική βοήθεια και το πήγα σε φίλο ηλεκτρολόγο, ο οποίος αφού εξέτασε μπαταρία-αντλία βενζίνης-δυναμό και είδε πως όλα λειτουργούν κανονικά, πήρε τηλέφωνο να έρθει ένας φίλος του μηχανικός και ο οποίος αργότερα μας ανέφερε πως είναι πολύ πιθανό να έχει αποχρονιστεί ο κινητήρας και να έχει "χτυπήσει" η καδένα χρονισμού. Έκανα μιά γύρα στα συνεργεία της περιοχής, αλλά μιάς και βρίσκομαι σε επαρχιακή πόλη-κατσάβραχο (η πλησιέστερη αντιπροσωπεία BMW είναι στα 100χλμ.), κανένας δεν είχε τις γνώσεις και ίσως τον εξοπλισμό να αναλάβει το όχημα πλην ενός, ο οποίος δουλεύει σε αντιπροσωπεία και για τον οποίο πήρα πάρα πολύ καλές συστάσεις από φίλους και γνωστούς, και είχε την καλοσύνη να έρθει στον χώρο του ηλεκτρολόγου για να ρίξει ένα μάτι. Επιβεβαίωσε τα λεγόμενα του προηγούμενου μηχανικού και μου ανέφερε πως στην καλύτερη των περιπτώσεων αυτό που θα χρειαστεί είναι σετ καδένας, τεντωτήρας, ένα άλλο που δεν κατάλαβα τί είναι αλλά επισυνάπτω τη φωτογραφία για να το δείτε και φλάντζα βαλβίδων. Και εννοείται πως θα πρέπει να μπεί το όχημα στην αντιπροσωπεία που δουλεύει το παλικάρι για να βγεί ασφαλές συμπέρασμα.

    Όλα καλά ως εδώ αλλά θα μου πείτε "Καλά ρε φίλε, τότε γιατί γράφεις αυτό το μήνυμα;"
    Αφενός διότι δεν έχω ιδέα από μηχανικά, όπως βλέπετε αναπαράγω αυτά που μου είπανε, και αφετέρου διότι είμαι σχεδόν 4 χρόνια άνεργος και ξέρω πως με το "καλημέρα σας" σε συνεργείο αντιπροσωπείας έχεις το 50άρικο για πλάκα, το οποίο 50άρικο σαφώς και δεν περισσεύει αλλά ούτε και υπάρχει. Οπότε αναζητώ τη χρυσή τομή μεταξύ του να μην με κοροϊδέψουν και μου πάρουν τζάμπα λεφτά και του να γίνει σωστά η δουλειά, δεδομένων των συνθηκών. Είχα πάρει πέρσι ένα Bluetooth OBD και σε συνδυασμό με την εφαρμογή Torque, μου έβγαλε το αποτέλεσμα που επισυνάπτω στην άλλη φωτογραφία. Αναφέρω πως το όχημα φοράει κινητήρα Ν40Β16 (καινούργιο ελληνικής αντιπροσωπείας, 10/2003), έχει 180000χλμ. και τα προβλήματα που έχει παρουσιάσει είναι πως έχει αλλαχθεί το αυτόματο του δυναμό στις 85000χλμ. με ανακατασκευασμένο Bosch και δύο πολλαπλασιαστές στις 123000 και 155000χλμ. Αναμένω τις απόψεις σας περί του προβλήματος.

    Και μιάς που άνοιξα το θέμα, θέλω να αναφέρω κάποια χρόνια μικροπροβληματάκια τα οποία εμφανίζονται μιά στο τόσο και δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα. Καλό είναι όμως να βρούμε μιά λύση, εάν αυτή υπάρχει.

    α) Όταν είναι το όχημα φορτωμένο ή όταν κινούμαι σε επαρχιακό δρόμο με πολλές ανηφόρες, υπάρχει έντονη μυρωδιά βενζίνης στην καμπίνα.
    β) Μερικές φορές το καλοριφέρ δεν λειτουργεί καθόλου, ούτε και ο κλιματισμός. Ενώ είναι αναμμένα (ηλεκτρονικό πινακάκι) δεν βγαίνει καθόλου αέρας.
    γ) Το χειμώνα με τις χαμηλές θερμοκρασίες παγώνουν τα παράθυρα και δεν κατεβαίνουν. Και δεν είναι θέμα να έχει πιάσει πάγος έξω από το παράθυρο με λογική συνέπεια να ζορίζεται ο μηχανισμός να τα κατεβάσει γιατί βρίσκει αντίσταση, αλλά χωρίς καθόλου ύπαρξη χιονιού-πάγου υποθέτω πως για κάποιον λόγο "παγώνει" ο μηχανισμός. Το "κλικ" έναρξης του μηχανισμού πάντως ακούγεται.
    δ) Η ποιότητα του πλαστικού που έχει χρησιμοποιηθεί στην κονσόλα είναι πολύ περίεργη. Ξεφτίζει και αφήνει μικρά κομματάκια στο χέρι όταν πας να το καθαρίσεις. Και εννοείται πως έχει γίνει σαν στολή παραλλαγής. Υπάρχει κάποια λύση σε αυτό παίδες;

    Ευχαριστώ προκαταβολικά.
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Καημένε φίλε μου, κρίμα που το έπαθε αυτό το αυτοκίνητο. Μακάρι να μην έχει βαρέσει καμιά βαλβίδα σε πιστόνι γιατί θα θέλεις και βαλβίδα-βαλβίδες.
    Και δε θέλεις να ξέρεις πόσο θα πάει το μαλλί τότε...
    E30 318i

  3. #3
    Εγγραφή
    28-10-12
    Περιοχή
    Θεσσαλία
    Μηνύματα
    823
    Thanked
    1516
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ο N40 που φοράς και που φοράω και εγώ δυστυχώς έχεις ενα μεγάλο κατασκευαστικό λάθος από το εργοστάσιο.
    Υπάρχει η πιθανότητα κατά την εκκίνηση η καδένα να πηδήσει δόντια και να τα κάνει αχταρμα όλα.(κουρεύει εκκεντροφόρους κτλ.
    Εκ των υστέρων η μαμά bmw κατάλαβε την μαλακια της και έβγαλε σαν εξάρτημα μια λάμα που βιδωνει δίπλα στην καδένα
    και δεν την επιτρέπει να πηδήσει δόντια.
    Δυστυχώς και πάλι..από τα λεγόμενά σου κατα 90% έχει συμβεί το παραπάνω που ανέφερα οπότε ετοιμάσου ή για άλλο μοτέρ
    ή για μια πραγματικά πανάκριβη επισκευή.(δεν συμφέρει ή επισκευή γιατί μεταχειρισμένο μοτέρ βρίσκεις πολυ φθηνότερα)

  4. The Following 3 Users Say Thank You to Dimimav For This Useful Post:

    bakalos (07-12-17), BILL007 (07-12-17), Lykouras (07-12-17)

  5. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αρχικά καλωσήρθες στην παρέα μας

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimimav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο N40 που φοράς και που φοράω και εγώ δυστυχώς έχεις ενα μεγάλο κατασκευαστικό λάθος από το εργοστάσιο.
    Υπάρχει η πιθανότητα κατά την εκκίνηση η καδένα να πηδήσει δόντια και να τα κάνει αχταρμα όλα.(κουρεύει εκκεντροφόρους κτλ.
    Εκ των υστέρων η μαμά bmw κατάλαβε την μαλακια της και έβγαλε σαν εξάρτημα μια λάμα που βιδωνει δίπλα στην καδένα
    και δεν την επιτρέπει να πηδήσει δόντια.
    Δυστυχώς και πάλι..από τα λεγόμενά σου κατα 90% έχει συμβεί το παραπάνω που ανέφερα οπότε ετοιμάσου ή για άλλο μοτέρ
    ή για μια πραγματικά πανάκριβη επισκευή.(δεν συμφέρει ή επισκευή γιατί μεταχειρισμένο μοτέρ βρίσκεις πολυ φθηνότερα)
    και εμένα εκεί έχει πάει το μυαλό μου. Δυστυχώς τα 120 που σου γράφουν πάνω, βάλε και ένα μηδενικό απο πίσω, στην καλύτερη

    Απο παλιότερο post
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannis_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα. Ειχα Ε46 Compact και τωρα εχω Ε46 Coupe. Με το Compact ειχα κανει 380.000 χιλιομετρα, ταξιδεψα πολυ, το αγαπησα. Πολυ καλο αυτοκινητο, δεμενο με τελεια κατανομη βαρους. Στο δρομο εχει πιο αναλαφρη αισθηση απο το Coupe αλλα δεν παυει να ειναι πραγματικα πολυ ωραιο. Αποψη μου ειναι να μην κοιταζεις αυτα με τον 1.6 κινητηρα. Το αυτοκινητο ειναι αισθητα πιο αργο απο αυτα με τον 1.8 κινητηρα. Τα προβληματα πανω-κατω ειναι κοινα και στους δυο με εξαιρεση τον 1.6 που μπορει στα καλα καθουμενα να κοψει εκκεντροφορο αν δεν εχει τοποθετηθει ενα εξαρτημα στην καδενα που το εδινε η BMW εκ των υστερων. Εμενα επαθε το αλλο, εσπασε το ελατηριο και καρφωσε τη βαλβιδα στο πιστονι με αποτελεσμα να μην επισκευαζεται και να αλλαξω κινητηρα. Η κυρια διαφορα τους ειναι οτι ο 1.8 φερει την τεχνολογια valvetronic ενω ο 1.6 οχι. Για τον 1.8 τα κυριοτερα προβληματα ειναι οι πολλαπλσιαστες (οπως και στον 1.6 και στον 2.0, βαζεις μια τετραδα bosch και ξενοιαζεις), η καταναλωση λαδιου κυριως σε αυτοκινητα που οι ιδιοκτητες τους αλλαζαν λαδια καθε 25 χιλιαδες χιλιομετρα, αισθητηρες στροφαλου και εκκεντροφορου, αντλια κενου και μοτερ valvetronic. Το EML που βλεπεις σε αρκετα ειναι η ηλεκτρονικη διαχειριση του κινητηρα. Οταν λες το βλεπεις σε αρκετα τι εννοεις; Αναβει παντα οταν ανοιγεις το διακοπτη μεχρι να παρει μπροστα το αυτοκινητο. Η συντηρηση τους δεν ειναι ακριβη. Τα κρατηματα του στο δρομο κυμαινονται σε παρα πολυ καλα επιπεδα, ας μην ξεχναμε οτι το Coupe με το Compact βασιζονται στο ιδιο πλαισιο με το ιδιο μεταξονιο. Ειναι ισως περισσοτερο παιχνιδιαρικο και εχει πιο αναλαφρη αισθηση, οπως προειπα, λογω ελλειψης πισω μερους. Στις στροφες ειναι παρα πολυ ωραιο και σου δινει την αισθηση οτι κρατιεται πολυ καλα στο δρομο. Αν θελεις ανεβασε καποιο που σε ενδιαφερει να σου πουμε την αποψη μας. Γνωμη μου και παλι ο 1.8 και οχι 1.6. Εχουν αρκετη διαφορα και λογω παραπανω ροπης και κυβικων του 1.8. Το 1.6 ειναι αρκετα αργο.
    Ελπιζω να σε κατατοπισα εστω και λιγο.
    Περιμενω αποψεις και του κυριου alexm επι του θεματος.

    Οσο για τα άλλα θέματα που γράφεις είναι κλασσικά προβλήματα του E46 https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=8583 αλλά μοιάζουν πταίσματα μπροστά σε αυτό που έχεις να αντιμετωπίσεις με το μοτέρ.



  6. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    gant (08-12-17)

  7. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    και δυστυχώς ακόμα περισσότερο η ιδέα να το τσουλίσεις για να πάρει είναι αυτό που κόστισε

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηλια ο τεντωτηρας ειναι την απεναντι μερια και χαμηλα στο μοτερ και εχει αλλαχθει σε καμπανια το 2011.
    Το λαμακι αυτο ειναι για να μην πηδησει δοντι ή δοντια η αλυσιδα και ξεχρονισει τα βανος.
    Εαν πηδησει μεχρι 5-6 δοντια δεν παθαινει τιποτα το μοτερ απλως δεν παει, εαν ομως το σπρωξεις για να παρει μπρος π.χ και πηδησει πανω απο 7 δοντια κουρευει το μοτερ στεγνα.
    Δυστηχως εχει συμβει σε καποια!!!
    εδώ για πληροφοριακούς λόγους μερικές φωτό απο την εργασία εγκατάστασης στο μοτέρ του alexm
    https://www.bmwfans.gr/forum/showthr...771#post544771
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 07-12-17 στις 09:14



  8. The Following 5 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    A8hnaios (07-12-17), alexm (07-12-17), bakalos (07-12-17), nikos valvetronic (07-12-17), skaros (07-12-17)

  9. #6
    Εγγραφή
    31-10-10
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    7
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Έχω κλείσει για αύριο είσοδο στο συνεργείο και έλεγχο. Θα ενημερώσω μόλις έχω νεότερο, εύχομαι ευχάριστο.
    Πάντως, τηλεφώνησα στην αντιπροσωπεία που αγόρασα το όχημα γι' αυτό το λαμάκι που αναφέρατε και ήταν κατηγορηματικοί πως ήταν aftermarket προληπτική ενέργεια.

  10. #7
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sakis543 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως, τηλεφώνησα στην αντιπροσωπεία που αγόρασα το όχημα γι' αυτό το λαμάκι που αναφέρατε και ήταν κατηγορηματικοί πως ήταν aftermarket προληπτική ενέργεια.
    Πες μας αν θες το όνομα της αντιπροσωπείας και με ποιον μιλησες και τα υπόλοιπα άστα σε εμένα!!!
    Το λαμακι είναι επίσημο ανταλλακτικό bmw με κωδικό, κάποιοι κινητήρες το είχαν από κατασκευής, κάποιοι άλλοι είχαν την τρύπα με τις βόλτες για να βιδώνει η βίδα που συγκρατεί το λαμακι αλλά το λαμακι έλειπε και κάποιοι άλλοι όπως ο δικό μου π.χ δεν είχαν καν τρύπα και την κάναμε εμείς με τρυπάνι και γράσο για τα ρινίσματα και κολαούζο για τις βόλτες.
    Αν θέλεις μπορώ να σου πω τον κωδικό του ανταλλακτικου αύριο, να πας στην αντιπροσωπεία που ανεφερες και να τους ρωτήσεις να σου πουν σε τι αντιστοιχεί αυτός ο κωδικός και που μπαίνει στο αυτοκίνητο!!!
    B58



  11. The Following 7 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    BILL007 (08-12-17), Dimimav (08-12-17), Lykouras (08-12-17), nikos valvetronic (10-12-17), pilot (08-12-17), skaros (08-12-17), Vassilis ///M (10-12-17)

  12. #8
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Κωδικός ανταλλακτικου: 11317568482 αριθμός 17 στην εικόνα του RealOEM.
    Βίδα στήριξης: 07129903027 ή 07129903144 αριθμός 13.

    https://www.realoem.com/bmw/el/showparts?id=BX71-EUR-09_2003_E46_BMW_316Ci&diagId=11_3189#11317568482


    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 08-12-17 στις 08:46
    B58



  13. The Following 6 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    BILL007 (08-12-17), Lykouras (08-12-17), pilot (08-12-17), Shikari11 (02-01-18), topmar (23-12-17), Vassilis ///M (10-12-17)

  14. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ωραίος Άλεξ!



  15. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    alexm (08-12-17)

  16. #10
    Εγγραφή
    31-10-10
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    7
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σ' ευχαριστώ Αλέξανδρε.
    Δεν ξέρω εάν πρέπει να πω όνομα αλλά η αντιπροσωπεία βρίσκεται στην οδό Μαρίνου Αντύπα στην Θεσσαλονίκη. Μίλησα με το σέρβις και οι οποίοι αφού μου έκαναν ένα κήρυγμα επειδή είχα να πάω το αμάξι εκεί από το 2009 (λέγοντάς μου επί της ουσίας "αφού δεν το έφερνες εδώ καλά να πάθεις"), μου είπαν κιόλας να μην ακούω απόψεις και συζητήσεις καφενείου.
    Σήμερα, και αφού διάβασα το μήνυμά σου, ξαναπήρα τηλέφωνο και αυτήν τη φορά η φωνή ήταν διαφορετική από χτες. Μου είπε λοιπόν πως το πρόβλημα δεν ήταν αναγνωρισμένο από την επίσημη BMW αλλά "ενημερώναμε τους πελάτες μας που έρχονταν για σέρβις και τους ρωτούσαμε αν θέλετε να σας προσθέσουμε το εξάρτημα ή όχι" και πως αφού είχα τόσα χρόνια να πάω εκεί, λογικό ήταν να μην έχω ενημερωθεί. Του ανέφερα πως μου είχε έρθει ενημέρωση για τον αερόσακο συνοδηγού και μου επανέλαβε πως το συγκεκριμένο θέμα με το λαμάκι δεν ήταν επίσημα αναγνωρισμένο αλλά "πρωτοβουλία δική μας".
    Δεν ξέρω ρε παιδιά, αλλά κάτι δεν μου κολλάει καλά σε αυτήν την ιστορία.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP