Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 33

Θέμα: Κολάει τροχός οταν βρεχει!!!ΣΟΣ

  1. #1
    Εγγραφή
    08-07-11
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    32
    Thanked
    8
    Rides
    0

    Προεπιλογή Κολάει τροχός οταν βρεχει!!!ΣΟΣ

    Καλησπέρα σε όλους,
    όπως όλοι γνωρίζετε αν έχεις κάποιο πρόβλημα και δεν το κάνει εκείνη την ώρα κανένας δε σου λέει τι έχει το αμάξι σου.
    Για αυτό θέτω το ερώτημα μηπως κάποιος γνωρίζει. Έχω 116 sport line F20 με τα 130hp. Όταν βρέχει ακούγεται ένας ήχος όπως κάνουν τα λουριά του κινήτηρα όταν έχει υγρασία και ξάφνικα κάποιος τροχός φρενάρει στιγμιαία (πιθανόν από την αριστερή πλευρά). όσες φορές μου έχει συμβεί η ταχύτητα είναι γύρω στα 80χλμ και δεν εχω κινδυνεύσει. Αν μου συμβεί με περισσοτερα δεν ξερω ποια θα είναι η κατάληξη.
    Εχω ραντεβού με το συνεργείο του σπανου, αλλά δεν φαντάζομαι οτι θα μου το λύσουν??? κάποια πρόταση κανείς? πώς θα το φτιάξω?πώς θα βρω τι είναι?
    Και κάτι πιο απλο θεωρητικά...το αμάξι είναι Δεκέμβρης 2011 με 29500χλμ με αλλαγές λαδιών τα παντα πλεον ότι ζητάει. Μου Είχαν κάνει μια ανάκληση για να βγάλουν μία τάπα αποστράγγισης μπροστά δεξια. Όλα καλα. μετα από δυο τρεις βδομάδες ξέκινησε ένας ήχος, οταν το βάζω μπροστα (χωρίς να ειναι ζεστο) και στις πρώτες δύο γκαζιές κάνει σα χαλασμενος ανεμιστηρας και μετά τιποτα. Βέβαια ουτε αυτο γίνεται συνέχεια και οπως καταλαβαίνετε ουτε αυτο θα ξέρουν να το βρουν. Γνώμες?????

  2. #2
    Εγγραφή
    04-11-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.359
    Thanked
    1173
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Οταν λες κολαει ο τροχος τι ενοεις? Φρεναρει? Μεσα σου αναβει καποια ενδειξη?
    quattro ist fur sissies

  3. #3
    Εγγραφή
    17-10-13
    Περιοχή
    Hellas
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    246
    Thanked
    434
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ρυθμισε το χειροφρενο, κατι παιζει με τα λαμακια στις εσωτερικες σιαγωνες.

  4. The Following 5 Users Say Thank You to nikos bob For This Useful Post:

    A8hnaios (18-09-14), Alex_ (17-09-14), BILL007 (17-09-14), ntinos (18-09-14), Ptboul (18-09-14)

  5. #4
    Εγγραφή
    08-07-11
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    32
    Thanked
    8
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    οχι δεν ανάβει καμία ένδειξη. Αυτό που γράφει για το χειρόφρενο ο nikos bob μπορεί και να παίζει κάτι γιατί όταν το χρησιμοποιώ δεν έχει τον συνηθισμένο ήχο και για να πιάσει χρειάζεται πολύ τράβηγμα. όταν το αμάξι ήταν καινούργιο και έλυνα χειρόφρενο για να φύγω δεν λυνόταν καλά, προχώραγα και άκουγα να γδέρνονται οι πίσω δισκόπλακες. σταμάταγα και έπαιζα λίγο με το χειρόφρενο και μετά όλα καλα. το είχα πει και αυτό στο συνεργείο αλλά δεν έβλεπαν κάτι στραβο έλεγαν.

  6. #5
    Εγγραφή
    08-07-11
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    32
    Thanked
    8
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ναι η αντίδραση είναι σα να μαγκώνει κάποιος τροχός. αντιδράει σαν λειτουργεί το esp αλλά δεν ανάβει η ένδειξη του. αλλά συμβαίνει σε ένα τροχό και λογικά στον πίσω αριστερά. από αυτόν άκουγα και το γδάρσιμο της δισκόπλακας όταν ειχα θέμα με το χειρόφρενο.

  7. #6
    Εγγραφή
    28-03-11
    Μηνύματα
    1.724
    Thanked
    2626
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ένα ένα μας τα λες...
    Αυτό που σου είπε ο nikos o bob, προφανώς έχει σπάσει κάποιο ελατήριο στο εσωτερικό φερμουίτ. Καλύτερα βρες ένα συνεργείο της προκοπής να κάνεις τη δουλειά σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tokiko : 18-09-14 στις 00:30

  8. #7
    Εγγραφή
    17-10-13
    Περιοχή
    Hellas
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    246
    Thanked
    434
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εξω δισκοπλακες και ελεγχο.
    Σιγουρα αυτο που σου ειπα ειναι ...σιαγωνες χειροφρενου.

  9. The Following 4 Users Say Thank You to nikos bob For This Useful Post:

    A8hnaios (18-09-14), BILL007 (18-09-14), Ptboul (18-09-14), Samaro (24-11-14)

  10. #8
    Εγγραφή
    08-07-11
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    32
    Thanked
    8
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παιδιά ευχαριστώ. έχετε να προτείνετε κάποιο συνεργείο της προκοπής για BMW??? αν είναι στείλτε μου στο inbox.

  11. #9
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλη τη πιστη, θα σε καλυψει η εγγυηση, ειδικα αν το πηγαινες σε εξουσιοδοτημενο. Να το πας στο ιδιο

  12. #10
    Εγγραφή
    08-07-11
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    32
    Thanked
    8
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν εχει εγγύηση πλέον. Πέρασαν τα δυο χρόνια. Τους είχα πει βέβαια παλαιότερα για το χειρόφρενο αλλα δε βρήκαν τίποτα είπαν.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP