Σελίδα 109 από 231 ΠρώτηΠρώτη ... 95999107108109110111119159209 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.081 έως 1.090 από 2308

Θέμα: τέλη κυκλοφορίας - έκτακτη εισφορά - κατάθεση πινακίδων ΙΙ

  1. #1081
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    λαγονησι!!!
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.729
    Thanked
    1428
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fast-enough Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ πήρα 1η Αυγούστου και πλήρωσα τα 5/12 του σήματος.

    Ερώτηση:
    Αν κάνω τη διαδικασία αλλαγής ημερομηνίας τώρα, θα επιστραφεί το ποσό του φόρου πολυτελείας; Αν π.χ. κάνω ένσταση, ή τροποποιητική δήλωση κλπ, ενώ ήδη μου έχει βγει το εκκαθαριστικό (το οποίο είναι πιστωτικό λόγω ανεργίας της συζύγου) θα βγει τελικά νέο που δε θα έχει το φόρο πολυτελείας, ή άδικος ο κόπος?
    Το αυτοκίνητο έχει 1η άδεια στη Γερμανία 1/2004 και στην Ελλάδα 6/2007.
    κ εγω θελω να κανω ενσταση για αποχρεωση φορου πολυτελειας αλλα δεν νομιζω να την δεχτουν γιατι τοτες ηταν σε ισχυει ο νομος αυτος .... βεβαια δεν εχω κανει προσπαθια να παω να ρωτησω εαν μπορω να κανω την ενσταση...εαν το εχει κανει καποιος ας μας πει!
    RULZZZZ..... BEWARE OF THE GERMANS POWER....!!!!

  2. #1082
    Εγγραφή
    15-01-10
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    345
    Thanked
    416
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konstantinaM3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κ εγω θελω να κανω ενσταση για αποχρεωση φορου πολυτελειας αλλα δεν νομιζω να την δεχτουν γιατι τοτες ηταν σε ισχυει ο νομος αυτος .... βεβαια δεν εχω κανει προσπαθια να παω να ρωτησω εαν μπορω να κανω την ενσταση...εαν το εχει κανει καποιος ας μας πει!
    Εγώ μιλάω για τη φετινή δήλωση.

  3. #1083
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    λαγονησι!!!
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.729
    Thanked
    1428
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fast-enough Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ μιλάω για τη φετινή δήλωση.
    οκ! τοτες γενικος κανενας αλλος αμα εχει κανει κατι να μας πει κ μας!
    RULZZZZ..... BEWARE OF THE GERMANS POWER....!!!!

  4. #1084
    Εγγραφή
    17-04-10
    Περιοχή
    NAOUSSA GREECE
    Μηνύματα
    168
    Thanked
    232
    Rides
    1

    Προεπιλογή Περί λογιστών...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα αν σου πω ρώτα τον λογιστή σου που είναι και απ'τον κλάδο ρτου αυτοκινήτου θα θυμωσεις?

    Εφοσων η άδεια σου ήδη αναγράφει πρώτη άδεια σε ευρώπη, έπρεπε να πας και να το δηλώσεις στην εφορια. Γιατί στα δικά τους τα κιταπια το αμάξι είναι δηλωμένο με τη πρώτη άδεια στην Ελλάδα.

    Αυτό φυσικά έπρεπε να στο πει ο λογιστής σου, που είναι και άνθρωπος του κλάδου.

    Τώρα τι να σου πω. Εγω και πολλοί άλλοι, γλυτώσαμε από τον ΦΠ, επειδή ψηφίστηκε και υπάρχει ο νόμος. Το αντίθετο από αυτό που σου είπε ο φωστήρας που έχεις για λογιστή.

    Δεν θέλω ούτε να σε πικαρω, ούτε να στην πω. Απλά τσαντίζεται με κάποια ποντίκια που ρτο παίζουν ξερολες, πληρώνονται και στα @@ τους όλα. Εγω αν πχ μάθαινα εκ των υστέρων και πλήρωνα 1400¤ θα τον είχα καθαρίσει τον δικό μου.
    ας απαντήσει και ένας λογιστής
    α) το υπουργείο πιθανώς εξέδοσε μία ΠΟΛ (απόφαση πολυγραφημένη την λένε) με την οποία έδινε την δυνατότητα κατά την συμπλήρωση της φορολόγικής δήλωσης να αλλάξεις το έτος πρώτης κυκλοφορίας του αυτοκίνήτου στην ελλάδα. Ομως τα στοιχεία του αυτοκινήτου έρχόταν έτοιμα από το υπουργείο συγκοινωνιών με την πρώτη άδεια στην Ελλάδα , ακολούθως έπρεπε να διαγράψει το αυτοκίνητο και να το κατωχωρήσει σαν νέο με ημεομηνία πρώτης κυκλοφορίας στην ΕΕ. Αυτό πέρασε στα μουλοχτά, λίγοι συνήθως μεγαλολογιστές με προσβάσεις στον υπουργείο το ήξεραν εγκαιρα. Κανένα κανάλι ακόμα και λογιστικά sites δεν το είχαν πάρει χαμπαρι το διαπιστώσαμε και εμείς όταν διορθώναμε κάποια άλλα στοιχεία του αυτοκινήτου πχ μήνες κατοχής κλπ. και βλέπαμε με έκπληξη ότι μπορούσαμε να διορθώσουμε και το έτος .
    Το κράτος που συμπεριφέρεται ως εχθρός του πολίτη δεν γνωστοποίησε έγκαιρα αυτήν την δυνατότητα στους ενδιαφερόμενους, η οποία δεν ήταν διαθέσιμη από την αρχή της υποβολής των φορολογικών δηλώσεων αλλά άνοιξε το συστημα για αλλάγή των στοιχείων των αυτοκινήτων τον Ιούνιο του 2014 .Επίσης πονηρά σκεπτόμενο δεν σου δίνει την δυνατότητα να υποβάλλεις τροποποιητική δήλωση και να αλλάξες τον χρόνο κυκλοφορίας του αυτοκινήτου εκ των υστέρων.
    Φυσικά μπορείς να πας και διαμαρτυρηθείς στον έφορο της περιοχή σου με ένα κάρο δικαιολογητικά για την ημερομηνία πρώτης κυκλοφορια του αυτοκινήτου σου αλλά δεν πιστευω να έχεια καμμία τύχη διότι και αυτοί οι έφοροι δεν αναλαμβάνουν εύκολα την ευθύνη να σβήσουν βεβαιωμένους φόρους..

  5. The Following 4 Users Say Thank You to BMWNAOUSSA For This Useful Post:

    aristent (23-08-14), ntinos (27-08-14), sierra (27-08-14), Vassilis ///M (22-08-14)

  6. #1085
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mark e92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασχετο
    Γνωστός μου πήρε τώρα τις πινακίδες και πλήρωσε αναλογικά μόνο για τις μέρες μέχρι τον Δεκεμβριο .
    Αναλογικά για τους μήνες μάλλον εννοείς.
    Δε νομίζω να είναι με τις μέρες.

  7. #1086
    Εγγραφή
    07-04-11
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    3.282
    Thanked
    4207
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Νεότερα απο το μέτωπο Νο2....

    Λοιπόν καταρχήν χίλια ευχαριστώ στον Θωμά που ασχολήθηκε με το θέμα μου έστω ιντερνετικά και ήταν κατατοπιστικότατος σε ότι ειπώθηκε...

    Σήμερα μετά απο 3 προσπάθειες να έρθω σε επαφή με τον λογιστή επιβεβαιώθηκε ότι υπάρχει και έχει ψηφιστεί ο συγκεκριμένος νόμος περί πρώτης κυκλοφορίας διεθνώς...

    Έτσι απαλλάσομαι απο τον Φ.Π. για τα επόμενα χρόνια (ας ελπίσουμε να μην αλλάξει κάτι πάλι)...

    Όπως μου είπε και ο ίδιος (λογιστής) δεν χρειάζεται να πάω στην εφορία ή κάπου αλλού διότι θα ενημερωθούν αυτόματα τα συστήματα του υπουργείου για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο...
    Που πιθανόν μπορεί να έχει γίνει είδη...

  8. The Following 8 Users Say Thank You to Vassilis ///M For This Useful Post:

    aristent (23-08-14), Bazil Van Sinner (23-08-14), bill_m3 (24-08-14), Eleni (24-08-14), JiMk86 (23-08-14), Nino (22-08-14), sierra (27-08-14), ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ (22-08-14)

  9. #1087
    Εγγραφή
    11-11-12
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    87
    Thanked
    104
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    www.autoblog.gr/2014/08/26/katarghsh-foroy-polyteleias-ix-kai-meiwsh-ston-eidiko-foro-katanalwshs-sta-kaysima/

    Κατάργηση Φόρου Πολυτελείας ΙΧ και μείωση στον ειδικό φόρο κατανάλωσης στα καύσιμα



    Η κυβέρνηση ετοιμάζεται να ανακοινώσει το σχέδιο φοροελαφρύνσεων που ετοιμάζει εδώ και καιρό, με τον πρωθυπουργό να το ανακοινώνει τον Σεπτέμβριο στη ΔΕΘ.

    Ανάμεσα στα μέτρα που θα καταργήσει η κυβέρνηση είναι και το μέτρο του Φόρου Πολυτελείας στα ΙΧ αυτοκίνητα καθώς και η μείωση του Ειδικού Φόρου Κατανάλωσης στα καύσιμα κατά 10% με 20%.

    Στο σχέδιο των φοροελαφρύνσεων της κυβέρνησης προβλέπει μεταξύ άλλων:

    Μείωση από τον Οκτώβριο στον Ειδικό Φόρο Κατανάλωσης στο πετρέλαιο θέρμανσης.
    Μείωση κατά 50% στους συντελεστές της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης.
    Σταδιακή μείωση του συντελεστή φορολόγησης των επιχειρηματικών κερδών από 26% – 33% που ισχύει σήμερα σε 15%.
    Μείωση φόρου για φυσικά πρόσωπα με σταδιακή αποκλιμάκωση του ανώτατου συντελεστή φορολόγησης των φυσικών προσώπων από 42% στο 33%.
    ΦΠΑ στην εστίαση. Διατήρηση, και μετά το τέλος του 2014, του μειωμένου ΦΠΑ 13% στην εστίαση, καθώς έχει αποδώσει σημαντικά έσοδα σε συνδυασμό και με την αύξηση της τουριστικής κίνησης.
    Κατάργηση του τέλους επιτηδεύματος για τους ελεύθερους επαγγελματίες και επιτηδευματίες με μηδενικά ακαθάριστα έσοδα.
    Αύξηση του πλαφόν 5% που ισχύει για την έκπτωση φόρου για ιατρικά έξοδα.
    Μείωση των φορολογικών συντελεστών από το 22% σε 20% και από 32% σε 30%.
    Αύξηση στο αφορολόγητο όριο από τις 9.550 ευρώ που είναι σήμερα στις 11.500
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aristent : 27-08-14 στις 08:00

  10. The Following User Says Thank You to MINI_vag For This Useful Post:

    sierra (27-08-14)

  11. #1088
    Εγγραφή
    19-03-11
    Περιοχή
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    1.665
    Thanked
    2582
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παιδια το εχουμε πει, θα καταργηθει και ο φορος πολυτελειας και τα τελη κυκλοφοριας και τα διοδια.

    Όσο για τα χρηματα που οφειλει το κρατος για τα αυτοκινητα με πρωτο χρονο κυκλοφοριας στην ελλαδα αντί πρωτο χρονο κυκλοφοριας γενικως, θα τα επιστρεψει οικειοθελως το κρατος χωρις να χρειαζεται καμια περαιτερω ενεργεια απο πλευρας ιδιοκτητη.

  12. The Following 6 Users Say Thank You to 120ie87 For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (27-08-14), bill_m3 (27-08-14), nikos-Mpacket (28-08-14), sierra (27-08-14), Thomelef (27-08-14), Vassilis ///M (27-08-14)

  13. #1089
    Εγγραφή
    22-03-12
    Περιοχή
    Περιστέρι-Παλλήνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.170
    Thanked
    930
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Για τα τελη οντως θα ισχυσει το 400 ευρω 2000cc και πανω
    και κατω απο αυτα τα κυβικα 300 ευρω?

  14. #1090
    Εγγραφή
    02-11-10
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    28
    Thanked
    22
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreas_R Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα τελη οντως θα ισχυσει το 400 ευρω 2000cc και πανω
    και κατω απο αυτα τα κυβικα 300 ευρω?
    https://www.zougla.gr/automoto/artic...li-kikloforias

    Με τετοια αρθρα δεν το βλεπω....μην τριβουν τα χερια τους και δουμε κανενα τρελο καπελο τα χριστουγεννα.....

Σελίδα 109 από 231 ΠρώτηΠρώτη ... 95999107108109110111119159209 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP