Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 90

Θέμα: Υπολογισμος τεκμηριων!!

  1. #21
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PANOS-E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασφαλώς Αλέξη μου τα γραφόμενα εδώ δεν περιέχουν προσωπική αιχμή κατά οποιουδήποτε συνομιλητή, ούτε καν κατά επαγγελματικού κλάδου. Είναι συνολική θεώρηση των πραγμάτων και η εφαρμογή τεκμηρίων διαβίωσης αποτελεί ξεκάθαρη παραδοχή εκ μέρους της πολιτείας της αδυναμίας της (ή μάλλον της έλλειψης πολιτικής βούλησης) να κάνει τη διασταυρωση των στοιχείων που έχει ήδη στη διάθεσή της γιά όλους μας.

    Τα τέλη κυκλοφορίας των αυτοκινήτων, ανήκουν σε άλλη συζήτηση, κατά τη γνώμη μου. Τα τεκμήρια εμπεριέχουν την αδικία που χαρακτηρίζει κάθε γενικευμένο φορολογικό μέτρο. Ο καθένας μπορεί να πει την προσωπική του ιστορία, πως απέκτησε το Χ αμάξι, το Ψ σπίτι, το Ω σκάφος και πάει λέγοντας. Και ίσως πείσει κάποιους από μας ότι έχει δίκιο, μπορεί να τα συντηρεί, τουλάχιστον γιά ένα πειρορισμένο χρονικό διάστημα. Το κράτος όμως θα μπει στη συζήτηση με τον καθένα μας ? Κάπου, κάπως κάποτε, ο καθένας μπορεί να απέκτησε ένα cayenne κάτω από κάποιες συνθήκες. Σήμερα τα πράγματα έχουν αλλιώς. Αν θέλει κανείς είναι ελεύθερος να πληρώνει το λογικό κατά τη γνώμη μου φόρο που αναλογεί στο τεκμήριο των 40χιλ το χρόνο και να το έχει και να το χαίρεται. Αλλιώς, sorry, ας το διώξει αν μπορεί.

    Ο ιδιωτικός υπάλληλος που κάνει 2η μαύρη δουλεια ίσως να είναι ο υποψήφιος του παραπάνω παραδείγματος. Να το χει το cayenne και να το καμαρώνει. Αρκεί να τα σκάει στην εφορία και να ελαφρωνει εμένα λιγάκι ... Εύχομαι και ελπίζω το πράγμα να πάει ακόμα παραπέρα. Να αρθεί το τραπεζικό απόρρητο γιά ΟΛΟΥΣ και να διακαιολογήσουν άπαντες τα πάντα ! Και κυρίως, οι κυρίες των κυρίων, γιατρών, επιχειρηματιών, δικηγόρων κλπ, τις δόσεις που πληρώνουν στις κάρτες τους καθε μήνα. Τις καταθέσεις τους, τις μετοχές τους, τα πάντα ! Και θα δεις πως σιγά - σιγά θα΄πέσουν τότε οι φορολογικοί συντελεστες. Τότε ίσως έρθουν και τίποτα ξένοι να ρίξουν κανένα φράγκο σε τούτη τη χώρα και βρουν δουλίτσα και οι απολυμένοι.

    Δεν λέω πως θα γίνουν όλα αυτά, αλοίμονό μας αν δεν γίνουν όμως.

    Πανο οχι μονο συμφωνω μαζι σου αλλα και επαυξανω,στο θεμα του τεκμηριου του αυτοκινητου ομως εχεις λαθος.
    Το 2008 αγορασες εσυ ενα καινουργιο 530 ε60 με καποια εξτρα 90000 ευρω και εγω ενα μεταχειρισμενο μ5 90000 ευρω,εσυ με 17800 φολογικη δηλωση εισαι οκ,ενω εγω ειμαι οκ με 41800 ευρω,αυτο Πανο δεν ειναι λογικο και μαλλον ξεπερναει τα ορια του παραλογου!!!!
    Αν αφησουν τα κ@λοτεκμηρια στην ακρη και μου πουν να δικαιολογησω που βρηκα τα λεφτα και το αγορασα,θα πω επιτελους!!!! κατι παει να αλλαξει.....

  2. The Following 6 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    A8hnaios (02-10-11), aristent (02-10-11), Konstantinos E60 (02-10-11), Monsta (02-10-11), Panos 316T (03-10-11), S8N (02-10-11)

  3. #22
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αν ηθελαν να πιασουν την φοροδιαφηγη εχουν πολλους τροπους να το κανουν....ολα τα αλλα ειναι μπραμπρουτσαλα για ν πληρωνει το μαρμαρο παντα αυτος που το πληρωνει παντα......

    Μια ζωη πληρωνω φορους....ακομα θυμαμαι το 1995 που πληρωσα 288000δρχ εφορια.......και ακομα και τωρα καθε χρονο ενα καρο λεφτα....και ολα δηλωμενα, και ξαφνικα, βαζει τεκμηρια που δεν εχουν καμια λογικη....και δε μιλαω για το αμαξι μου.....μιλαω για το θεμα με τα ακινητα....ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΡΕ ΚΥΡΙΕ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΣ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ.....ειναι επενδυση, οταν φερεσαι σε τετοια πραγματα χωρις να εισαι σε μια σταθερη πολιτικη θα παρεις τα τετοια μου, και τα δικα μου και οποιου εχει σκοπο να επενδυσει.....
    Θα το ξαναπω.....εγω οταν αγορασα το σπιτι μου,και οποιο αλλο πηρα, το πηρα με τον ταδε νομο και το Χ τεκμηριο....ΝΟΜΙΜΑ,ΕΤΣΙ ΕΛΕΓΕ Ο ΝΟΜΟΣ........δεν ειναι καν νομιμο να αποφασιζει καποιος να αλλαξει τον νομο και να κανει το τεκμηριο Χ+10.....και να ισχυει αναδρομικα!!!!!....αυτο ειναι παρανομο......
    Θα μου πεις σε καιει......ναι θα πληρωσω φορο φετος....του χρονου θα το καλυπτω....., εγω μπορω, ειναι πολυς κοσμος ομως που αυτη η πουστια τον εκαψε, και δεν μπορει, και θα πρεπει να αποφασισει.....''πληρωνω η πουλαω''???? και το θεμα ειναι αν ειναι με δανειο....πως θα πουλησει?????


    Μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα.........

  4. The Following 3 Users Say Thank You to Z4 DCT For This Useful Post:

    alexm (02-10-11), Panos 316T (03-10-11), S8N (02-10-11)

  5. #23
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Έτσι. ^^

    Άσχετο παράδειγμα.

    Ζήλεψες τους Αμερικάνους και θες και συ να φορολογείς την ακίνητη περιουσία ΚΑΘΕ χρόνο, όπως κάνει ο Uncle Sam? Γι αυτό μου τα πέρασες και στη ΔΕΗ πονηρούλη??

    Ωραία, κάνε το ίδιο και στ αυτοκίνητα. Τι??????? Φόρο διαβίωσης ????? Βάσει κυβικών ????? Καλό!!!!!!!

    Κάντου ένα audit ΜΙΑ και μόνο ΜΙΑ φορά μόνο και σκίστον αν δεις ότι δεν καλύπτει τις ΑΓΟΡΕΣ με βάσει το εισόδημά του. Και πρόσεξε. Δε λέω απλά να του τραβήξεις τ αυτί και να τον βάλεις να πληρώσει φόρο για το τεκμήριο ΑΓΟΡΑΣ, αν δε το κάλυψε εκείνη τη χρονιά. Μιλάω για κανονικό audit όπου εκεί θα πρέπει να δικαιολογήσει αναλυτικά ΠΟΥ τα βρήκε. Όπως κάνουν εκεί στην άγρια δύση. Γιατί αν έχει αγοράσει το κατεβατό εκείνο που έγραψε ο Σταμ και την επόμενη χρονιά δηλώσει πάλι 20Κ, δε χρειάζεσαι καν τεκμήρια για να τον μπαγλαρώσεις.

  6. The Following 3 Users Say Thank You to Monsta For This Useful Post:

    alexm (02-10-11), S8N (02-10-11), Z4 DCT (02-10-11)

  7. #24
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PANOS-E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη, τα τεκμήρια που ίσχυαν ως τώρα και με βάση τα οποία πολύς κόσμος απέκτησε περιουσιακά στοιχεία, ήταν γελοία χαμηλά. Εχεις δίκιο που δυσανασχετείς γιά τον αιφνιδιασμό, αλλά πρέπει να παραδεχτείς ότι ήταν γελοία, σαν να μην υπήρχαν.

    Κ.

    Πανο, .......μονος σου το εγραψες....''με βάση τα οποία πολύς κόσμος απέκτησε περιουσιακά στοιχεία''....με βαση τα τεκμηρια που ισχυαν τοτε......σε ενα κρατος που θελουν οι ''αρχοντες'' ο λαος να σεβεται τους νομους , πρεπει πρωτα να τους σεβονται αυτοι.........
    Ναι ειναι ακριβως οπως το λες...τα τεκμηρια ηταν χαμηλα....και???? , εγω με βαση τα τεκμηια που ειχε τοτε αγορασα οτι πηρα....τα αλλα που ηρθαν μετα ειναι γι αυτους που θελουν να αγορασουν μετα........εκτος και θελουμε να βαφτισουμε το ποντικι, κοτα για να το φαμε ευχαριστα......
    Θα μου πεις και.....τωρα ισχυει για ολους.....ναι το ξερω, απλα συζηταω αυτο που στα ματια μου ειναι αδικο.....

  8. #25
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αδικία είναι ρε παιδιά οπως και να το δείς γιατί ο κάθε νοικοκύρης κάνει τον προγραμματισμό του.
    Το θέμα μας είναι ότι αντί να ακολουθήσουμε το παράδειγμα απο χώρες που δουλεύουν σωστά τα πράγματα και γίνεται σωστή φορολόγηση, πάμε πάλι να ανακαλύψουμε τον τροχό.

    Η αίσθησή μου είναι πως τελικά δεν γίνονται όλα στο πόδι, αλλά γίνονται όλα επίτηδες έτσι για να μη βγάζει κανείς άκρη.

    Ειναι σαν να έχεις μια επιχείρηση και να θές να κερδίσεις.
    Κάνεις ένα πρόγραμμα βάζεις μια πολιτική και προχωράς.
    Δεν λες πουλάω μπάμιες τον ένα μήνα, ραπανάκια τον άλλο, καναπέδες τον παράλο και σουμιέδες τον επόμενο.

    Νομίζω ότι
    Α οι πολιτικοί δεν έχουν ιδέα
    Β οι υπάλληλοι που κανονίζουν αυτά τα θέματα (σύμβουλοι κτλ) δεν έχουν τεχνογνωσία
    Γ οι φορείς που πρέπει να τα εκτελέσουν δεν έχουν διάθεση να δουλέψουν
    και τέλος
    κανένας δεν έχει διάθεση να πληρώσει.

    Πως το έλεγε ο Παπαζογλου; Ολα τριγύρω αλλάζουνε και ολα τα ίδια μένουν....
    αυτό συμβαίνει τελικά εδώ.

    Δε βαριέσαι, ας πληρώσουμε και φέτος και βλέπουμε τι θα μας φέρει ο χρόνος.

    Τουλάχιστον να έχουμε την συνείδησή μας ύσυχη ότι δεν είμαστε εμείς που ρίξαμε το καράβι στα βράχια.

    Με ενοχλεί και εμένα που φέτος θα δώσω περισσότερα, ειδικά απο τη στιγμή που κερδίζω πλέον λιγότερα.
    Αλλά λέω δε γμιέται, δώστα να τελειώνουμε.

    Θα τελειώσουμε όμως καμμιά φορά;

    τι να πώ....

    κουράστηκα.

  9. The Following 4 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    aristent (02-10-11), joseph (02-10-11), Panos 316T (03-10-11), S8N (02-10-11)

  10. #26
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κώστα, Αλέξη, Γιάννη, η μόνη διαφορά στα λεγόμενά μας μας είναι ότι εσείς σχολιάζετε τον τρόπο υπολογισμού των τεκμηρίων και έχετε δίκιο ότι είναι λανθασμένος σε πολλά σημεία, ενώ εγώ υπερασπίζομαι το δίκαιο της ύπαρξης του θεσμού των τεκμηρίων, τουλάχιστον μέχρι να αναπτυχθεί ένα πλήρες φορολογικό σύστημα που θα είναι σταθερό, δίκαιο προς όλους και ολοκληρωμένο (χωρίς τρύπες και παραθυράκια).

  11. The Following 6 Users Say Thank You to PANOS-E60 For This Useful Post:

    aristent (02-10-11), Kostas_1 (02-10-11), Nino (02-10-11), Panos 316T (03-10-11), S8N (02-10-11), Z4 DCT (03-10-11)

  12. #27
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PANOS-E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώστα, Αλέξη, Γιάννη, η μόνη διαφορά στα λεγόμενά μας μας είναι ότι εσείς σχολιάζετε τον τρόπο υπολογισμού των τεκμηρίων και έχετε δίκιο ότι είναι λανθασμένος σε πολλά σημεία, ενώ εγώ υπερασπίζομαι το δίκαιο της ύπαρξης του θεσμού των τεκμηρίων, τουλάχιστον μέχρι να αναπτυχθεί ένα πλήρες φορολογικό σύστημα που θα είναι σταθερό, δίκαιο προς όλους και ολοκληρωμένο (χωρίς τρύπες και παραθυράκια).
    Πανο,οοοοοοοοταν αναπτυχθει αυτο το φορολογικο συστημα και διορθωσει τα κακος κειμενα των τεκμηριων,εγω θα ειμαι στα κυπαρισσακια....και για να σε βοηθησω λιγο στο οοοοοοοοοοταν,τωρα συμπληρωνω το 1/4 της ζωης μου....

    Υ.Γ: μην ελπιζουμε οτι το νεο φορολογικο νομοσχεδιο που ερχετε τον Οκτωβριο
    θα βελτιωσει κατι,γιατι και να ηθελε η ισχυς του θα ειναι μεχρι την 7 δοση.....

  13. The Following 4 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    Monsta (02-10-11), Panos 316T (03-10-11), PANOS-E60 (02-10-11), S8N (02-10-11)

  14. #28
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πανο,οοοοοοοοταν αναπτυχθει αυτο το φορολογικο συστημα και διορθωσει τα κακος κειμενα των τεκμηριων,εγω θα ειμαι στα κυπαρισσακια....και για να σε βοηθησω λιγο στο οοοοοοοοοοταν,τωρα συμπληρωνω το 1/4 της ζωης μου....

    Υ.Γ: μην ελπιζουμε οτι το νεο φορολογικο νομοσχεδιο που ερχετε τον Οκτωβριο
    θα βελτιωσει κατι,γιατι και να ηθελε η ισχυς του θα ειναι μεχρι την 7 δοση.....
    χα χα ! σε είχα γιά πιό αισιόδοξο ...
    Εχεις τίποτα συγγενείς ή κολλητούς στην Αυστραλία ? Φτιάξε κατάσταση και φύγαμε παρεα !

  15. The Following User Says Thank You to PANOS-E60 For This Useful Post:

    alexm (02-10-11)

  16. #29
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    τα τεκμήρια στα αυτοκίνητα είναι εκτός πραγματικότητας και επιπλέον δεν πρόκειται να αποδώσουν..
    οι περισσότεροι μπερδεύουν το τεκμήριο αγοράς με το τεκμήριο χρήσης...αν εγώ αγόρασα ένα αυτοκίνητο 50 χιλίαρικα ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ότι πρέπει κάθε χρόνο να χαλάω τόσα για συντήρηση
    το τεκμήριο αγοράς έχει μία λογική, αλλά το τεκμήριο χρήσης ΚΑΜΙΑ...γιατί πολύ απλά όλοι κάνουμε διαφορετική χρήση και διαφορετική συντήρηση ακόμη και στα ίδια αυτοκίνητα
    επίσης είναι παντελώς αναποτελεσματικό για το πιάσιμο των μεγάλων 'ψαριών', γιατί είτε το υπεκαλύπτουν με χαοτική διαφορά, είτε καταθέτουν πινακίδες/πουλούν το όχημα

    περιμένετε να δείτε τί απόδοση θα έχουν οι π@π@ριές που νομοθετούν

  17. #30
    Εγγραφή
    19-05-10
    Περιοχή
    ATHENS-GREECE
    Μηνύματα
    1.855
    Thanked
    3074
    Rides
    1

    Post .................

    Aυτες τις ημερες αποφασιστηκαν-κλειδωσαν νεες φορολογικες π@π@ριες με αρχηγο τον αρχι-βλακα Μπενι.....αυξηση τελων και τεκμηριων για το επομενο χρονικο διαστημα 2012-2013 διαβαστε ολοκληρο το αρθρο.

    https://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=391124&cid=6
    insane in the ///Midbrain

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP