Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Θα καταθεσετε πινακιδες?

Ψήφισαν
83. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • ναι

    24 28,92%
  • οχι

    59 71,08%
Σελίδα 52 από 327 ΠρώτηΠρώτη ... 242505152535462102152 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 511 έως 520 από 3261

Θέμα: Τέλη κυκλοφορίας-Εκτακτη εισφορα-καταθεση πινακιδων

  1. #511
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    1.493
    Thanked
    850
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    θωμα να σου απαντησω..
    ειμαι ακριβως της ιδιας αποψης με εσενα.
    αν κοιταξεις κοστολογια πισινων μπορεις να βρεις ανετα και μια πισινα μικρων διαστασεων ετοιμη κλπ με κοστος 6 η 7οοο ευρω.
    συνεπως δεν ειναι απαγορευτικο το κοστος ακομα και για μια μεση οικογενεια.
    το θεμα ομως το βαζω σε συγκριση.
    και μονο η επιβολη τοσων φορων καθιστα το συστημα......παρασυστημα!!
    ας ξεκινησω για το σπιτι..
    φορος ακομα και για πρωτη κατοικια,κτηματολογιο,συμβ ολαια(που μεσα εχουν φορους)
    μεταβιβασεις ,ξανα φορο...ο παππους μου το πληρωσε το σπιτι ετσι δεν ειναι?η μανα μου που το πηρε ειναι λογικο να πληρωσει κατι τις,αλλα μονο κατιτις,οχι ξανα τους φορους συν τους εκτακτους...το ιδιο και με εμενα που θα το παρω απο τη μανα μου...
    πληρωνεις ξανα και ξανα το ιδιο πραγμα.
    στα αυτοκινητα ομως το πραγμα ειναι καθαρη απατη.αυτουσια απατη.ληστεια ακριβως οπως μπαινει ενας ληστης σε ενα περιπτερο και κλεβει τα χρηματα απο το ταμειο με την απειλη,ετσι ακριβως συμπεριφερετε το κρατος με τη φορολογια στα αυτοκινητα.
    αντιπαραθετω ομως στο γεγονος οτι αυτοκινητο εχουμε ολοι ειτε το θελουμε ειτε δεν το θελουμε.απο αναγκη η απο γουστο,απο χρηση τη δουλεια μας να κανουμε,μεχρι τη χρηση το καβαλω γιατι ειμαι καβαλαρης.
    πισινα δεν εχω εγω η τελος παντων το συντριπτικο μερος των πολιτων...
    και σαν πιο συμβολο statuς, πισινα υπογραμμιζει το πλουτισμο η αν θελετε τονιζει τη πολυτελεια.
    εγω ξερω οτι ακομα και εισοδημα ενος εργενη της ταξης των 50.000 το χρονο δεν ειναι πολλα,ειδικα οταν η εργασια σου το απαιτει και βεβαια οταν το συστημα δουλευει σωστα..
    αφου στην ελλαδα του σημερα ενας οικογενειαρχης με 4 παιδια που δηλωνει 30.000 και 40.000 ειναι πλουσιος,με φροντηστηρια(ενας πολυ προχειρος υπολογισμος μου βγαζει οτι για ξενες γλωσσες,φροντηστηρια και καποια αλλη ασχολια για τα 3 απο τα 4 παιδια γυρω στα 8-10.000 ευρω...)μονο για αυτα!!!!
    συμφωνω και με τα οσα λες περι ολυμπιακων και διευθυνταδων.
    προσωπικα δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα με το κεφαλαιο!
    μα κανενα!!!
    εκει που εχω τρομερο προβλημα ειναι με τη κυβερνηση.
    αν μια οποιαδηποτε κυβερνηση μπορεσει να θεσει συγκεκριμενα μετρα και σταθμα...τελειωσε...ουτε κριση ουτε προβλημα.
    ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ για να το καταλαβουν ολοι και να δουν πως δουλευει ενα συστημα.
    το κρατος οπως και ενα σπιτι εχει υποχρεωσεις...
    για να καλυψει αυτες τις υποχρεωσεις χρειαζεται 100(μοναδες)συνταξεις μισθους δοσεις και παγια εξοδα.
    απο εκει και περα χρειαζεται και αλλα 100 για να αγορασει πχ οπλα,να κτισει γεφυρες,δρομους,να κανει καποια εργα τελος παντων.
    εχουμε λοιπον πολλες πηγες φορων..
    αυτοκινητα που προσφερουν τα5 απο τα 200
    ακινητη περιουσια που δινουν 10 απο τα 200
    φορολογια εισοδηματος που δινει το40 απο τα 200
    φορολογια επιχειρησεω που δινει το 60 απο τα 200
    φορολογια απο καυσιμα ειδικους φορους φπα που δινουν το 50 απο τα 200.
    συνολο λοιπον 165 απο τα 200 που χρειαζομαστε.....
    εκει ερχεται η φοροδιαφυγη....και τα φοβερα νεα μετρα...
    απο τα αυτοκινητα δεν γινεται να βγαλεις πανω απο 5.εσυ ζητας να βγαλεις 15.ποσες διαολεμενς πορσε και φερραρι υπαρχουν σε σχεση με τα ιμπιζα,φιατ οπελ??
    αρα ζουπας περισσοτερο αυτους που βγαζουν λιγοτερα και αυτοι που βγαζουν περισσοτερα απλα δεν παθαινουν τιποτα!!
    τι να πληρωσω τελη για τη φερραρι 1500 τι 2000??
    ομως τι να πληρωσω τελη για το ιμπιζα 50 και τι 300??
    καταλαβαινεται βεβαια τι σημαινει αυτο.ειδικα οταν το ιδιο το κρατος με το συστημα που επικρατουσε μεχρι πριν "απαγορευε" τα μεγαλα αυτοκινητα,ενω μετα ειπε...δε με νοιαζει!!!παρε οτι θες....αυτο θα ισχυει τωρα..και στο τελος..αφου πηρες οτι ηθελες τωρα καστε να στο φιρμαρω!!!
    ζηταει φορο απο κατοικια και μαλιστα πρωτη κατοικια..
    εγω που αγορασα ενα σπιτι και πληρωνω δανειο αντι για ενοικια εχω λεφτα!!!ο παγκαλος ομως που το 2008 ειχε στη κατοχη του 65 ακινητα τι πληρωσε????????????????????????
    το κρατος ειναι σαν ενα παρασιτο που λειτουργει σε βαρος των πολιτων του.
    ενας σαπιος δημοσιος τομεας που λειτουργει σαν τον ανεργο μπεκρη και ναρκωμανη της οικογενειας που ειναι μονο βαρος και απαιτει
    ο πατερας που (τραπεζες κλπ) βγαζει εκατομυρια και τα τρωει στις π.....ες
    και η μανα που ερχεται ο πατερας καθε βραδυ τη δερνει τη ξεσ....ζει και τη βριζει προσπαθει να κρατησει το σπιτι.
    παντα υπαρχει καποιος πιο μαγκας απο εμας....

  2. The Following User Says Thank You to GEORGE316 For This Useful Post:

    hades7 (29-06-11)

  3. #512
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.696
    Thanked
    18796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μα Χρήστο, δεν κυβερνούν ο Τζέφρυ, ο Σα-χλα-μαράς, η Παπ@ρχιδ@, ο TV-Press και ο Τσίμπλας... Οι δανειστές μας κυβερνούν. Κι αν πάμε κόντρα σ' εκείνους, ίσως καταλάβουμε πραγματικά τι σημαίνει πείνα.

    Δεν σκύβω το κεφάλι, ούτε επικροτώ αυτό που γίνεται. Συμφωνώ ότι είναι άδικο. Ας είμαστε όμως ρεαλιστές: Κάποια στιγμή μετά από 35 χρόνια φαγοπότι, θα ερχόταν και η ώρα του λογαριασμού. Ο προηγούμενος έκλωθε 5 χρόνια, τα δε 2 τελευταία έλεγε πως είμαστε θωρακισμένοι απέναντι στην κρίση. Ο άλλος βγήκε λέγοντας πως θα εισπράξει τα 35 δις χρεών από εταιρείες όπως η Πειραϊκή Πατραϊκή και τα μεταλλεία Σκαλιστήρη. Κι ένα χρόνο τώρα τα πράγματα χειροτερεύουν γιατί δεν έχει γίνει τίποτα προς τη σωστή κατέυθυνση. Ούτε απελευθέρωση επαγγελμάτων, ούτε ιδιωτικοποιήσεις, ούτε άρση της μονιμότητας στο δημόσιο, ούτε πάταξη της φοροδιαφυγής, ούτε κατάργηση της πολυνομίας και της πολυπλοκότητας, τίποτα. Όλο λόγια. Fast track και πράσινη ανάπτυξη. Τρίχες κατσαρές. Και που 'σαι ακόμη.

  4. The Following 7 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    Christos 330 (29-06-11), fast-enough (29-06-11), Kostas_1 (29-06-11), Monsta (29-06-11), nikos1400 (29-06-11), PANOS-E60 (29-06-11), sophie (29-06-11)

  5. #513
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Salonica . . .
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    5586
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NionioSE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη παλι θα κατσουμε με σταυρομενα τα χερια???????
    Ας βοηθησουν και αυτοι που ειναι απλα στο φορουμ οικονιμικα και μην βγαζουν την ουρα τους απ'εξω........και λεγοντας να βοηθησουν εννοω με καποια μαζικο τροπο κινητοποιησης η οτιδηποτε κατι τελ/ντων
    Εμεις οι μικρομεσαιοι ειμαστε στο οριο τωρα......
    Οχι βεβαια . . .
    Απλα οτι και να γινει μα οτι και να γινει δεν μπορουμε να το γλυτωσουμε . . .
    Αυτοι αποφασιζουν αυτοι διαταζουν ετσι και αλλιως . . .
    Μακαρι να γινει κατι και να αλλαξουν ολα αυτα . . .
    Απλα αυτες οι σκηνες μας πανε 20 μην πω 30 χρονια πισω . . .
    Το 2008 ελεγαν παρτε κυβικα παρτε αμαξια μεχρι 50 χιλιαρικα . . .
    Τωρα ολος αυτος ο κοσμος που ειχε αποθημενο ενα τετοια αυτοκινητο (και συγουρα δεν μπορει να το πουλησει)θελει δεν θελει θα τα φαει στην μουρη του....
    Στις αγγελιες μπαινουν καθημερινα πανω απο 20 αυτοκινητα ανω τον 2 χιλιαδων κυβικων σε τιμες που δεν βρισκεις ουτε στο mobile . . .
    Κριμα παιδια δυστηχως θα περασουμε δυσκολα χρονια και τα χειροτερα ειναι μπροστα μας!!!!
    Σαν φορουμ μπορουμε να καταθεσουμε ολοι πινακιδες και πιστευω μαζι με εμας θα ακουλουθησουν και αλλοι . . .
    Απλα στις 30 Δεκεμβριου ημερα Παρασκευη ολοι οσοι απο εμας που λεμε λεμε και θα λεμε για καταθεση ενα μεγαλο ποσοστο(θα πει δεν μαμιουνται???πλερωνε και τελειωνε) . . .

  6. #514
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.696
    Thanked
    18796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κώστα συμφωνώ 100% (μου τελείωσαν τα thanks).

  7. The Following User Says Thank You to S8N For This Useful Post:

    Kostas_1 (29-06-11)

  8. #515
    Εγγραφή
    23-03-11
    Περιοχή
    Λιτοχωρο Πιεριας
    Μηνύματα
    460
    Thanked
    29
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Christos 330 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι βεβαια . . .
    Απλα οτι και να γινει μα οτι και να γινει δεν μπορουμε να το γλυτωσουμε . . .
    Αυτοι αποφασιζουν αυτοι διαταζουν ετσι και αλλιως . . .
    Μακαρι να γινει κατι και να αλλαξουν ολα αυτα . . .
    Απλα αυτες οι σκηνες μας πανε 20 μην πω 30 χρονια πισω . . .
    Το 2008 ελεγαν παρτε κυβικα παρτε αμαξια μεχρι 50 χιλιαρικα . . .
    Τωρα ολος αυτος ο κοσμος που ειχε αποθημενο ενα τετοια αυτοκινητο (και συγουρα δεν μπορει να το πουλησει)θελει δεν θελει θα τα φαει στην μουρη του....
    Στις αγγελιες μπαινουν καθημερινα πανω απο 20 αυτοκινητα ανω τον 2 χιλιαδων κυβικων σε τιμες που δεν βρισκεις ουτε στο mobile . . .
    Κριμα παιδια δυστηχως θα περασουμε δυσκολα χρονια και τα χειροτερα ειναι μπροστα μας!!!!
    Σαν φορουμ μπορουμε να καταθεσουμε ολοι πινακιδες και πιστευω μαζι με εμας θα ακουλουθησουν και αλλοι . . .
    Απλα στις 30 Δεκεμβριου ημερα Παρασκευη ολοι οσοι απο εμας που λεμε λεμε και θα λεμε για καταθεση ενα μεγαλο ποσοστο(θα πει δεν μαμιουνται???πλερωνε και τελειωνε) . . .
    Εγω πραγματικα ειναι ο τελευταιος φορος που πληρωνω.....θα γινει καταθεση πινακιδας δυστηχως.....Αλλα βλεπω να βγαζουν και κανενα νομο αυτοι που κατεθεσαν πινακιδες να πληρωσουν.....Και βλεπω να καταληγει στην πρεσα...!!

  9. The Following User Says Thank You to DionisisM5 For This Useful Post:

    bill_m3 (29-06-11)

  10. #516
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    βασικά αυτά του μ@@νι@ να πάνε να πληρώσουν πρώτα όλα όσα χρωστάνε τα κόμματα τους,
    και μετά να μιλάνε...κάντε μια αναζήτηση για να δείτε πόσα χρωστάει το πασοκ και η νδ στο
    ελληνικό δημόσιο, να φρικάρεται.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    Kostas_1 (29-06-11)

  12. #517
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Salonica . . .
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    5586
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NionioSE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω πραγματικα ειναι ο τελευταιος φορος που πληρωνω.....θα γινει καταθεση πινακιδας δυστηχως.....Αλλα βλεπω να βγαζουν και κανενα νομο αυτοι που κατεθεσαν πινακιδες να πληρωσουν.....Και βλεπω να καταληγει στην πρεσα...!!
    Μπλεξαμε Νιονιο οτι και να δω απο εδω και περα δεν θα απορισω με τους

    κυριους !!!!!

  13. #518
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3.056
    Thanked
    8113
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εγώ πάντως αν ήμουν το κράτος θα επέβαλα και φόρο για όποιον θέλει να καταθέσει πινακίδες...

    απορώ πως τους έχει ξεφύγει
    τούρμπο και πράσινα άλογα

  14. #519
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.894
    Thanked
    6363
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Panos 316T Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ πάντως αν ήμουν το κράτος θα επέβαλα και φόρο για όποιον θέλει να καταθέσει πινακίδες...

    απορώ πως τους έχει ξεφύγει
    Είμαι σίγουρος ότι το μελετάνε !!!!!

  15. #520
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.696
    Thanked
    18796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Βρείτε μου έναν ελεύθερο επαγγελματία που να μην είναι εξαρτημένος από το αυτοκίνητο για τις καθημερινές του μετακινήσεις κι εγώ θα στηθώ στην πλατεία Κλαυθμώνος να με φτύσετε όλοι. Προσωπικά πρέπει ν' αλλάξω 4 συγκοινωνίες για να φτάσω από τους Θρακομακεδόνες στου Παπάγου. Έλα όμως που και πάλι δεν κάθομαι σ' ένα γραφείο, αλλά γυρίζω από πολεοδομία σε πολεοδομία κι από οικοδομή σε οικοδομή. Αν είναι να καταθέσω πινακίδες, καλύτερα να κάτσω σπίτι και να φορέσω ποδιά. Συμφωνώ μαζί σας αλλά είμαι καταδικασμένος να πληρώσω για να ζήσω.

  16. The Following 4 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    alexm (29-06-11), nikos1400 (29-06-11), Panos 316T (29-06-11), Thomelef (29-06-11)

Σελίδα 52 από 327 ΠρώτηΠρώτη ... 242505152535462102152 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP