Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Αντικατασταση αδειας οδηγησης με νεου τυπου!!

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή Αντικατασταση αδειας οδηγησης με νεου τυπου!!

    Οι αδειες οδηγησης νεου τυπου πια ειναι γεγονος, ετσι ειπα και εγω αφου το διπλωμα μου ηταν λιγο πριν παραδωσει "πνευμα" να παω να την αντικαταστησω.
    Με λιγο search σε ιστοσελιδες το μονο που καταφερα ηταν να μπερδευτω περισσοτερο μιας και συναρμοδιοι φορεις εχουν και διαφορετικα δικαιολογητικα που χρειαζονται.
    Για αυτο λοιπον και σε οποιον χρειαστει-επιλεξει να αντικαταστησει την αδεια οδηγησης να ξερει οτι χρειαζονται τα εξης
    α) Παλια αδεια οδηγησης
    β) Μια φωτογραφια τυπου διαβατηριου
    γ) Ενα παραβολο απο την Εθνικη Τραπεζα των 30 ευρω.
    δ) Καποιο εγγραφο που να πιστοποιει το ΑΦΜ
    ε) Ασυνομικη ταυτοτητα
    Σε περιπτωση που η παλια αδεια ειναι φθαρμενη δυσαναγνωστη ή πολυ παλια πραγμα που σημαινει οτι θα ειναι και ακαταχωρητη... χρειαζεται και ενα διπλοτυπο εισπραξης των 9.02 ευρω απο την εφορια.
    Την διαδικασια αντικαταστασης την κανουν τα ΚΕΠ και το Υπουργειο Μεταφορων στο οποιο βεβαια ειναι αναλογα την περιοχη που μενεις,ετσι πας ή στη Λ.Μεσογειων ή στο Σταυρο Αγ. Παρασκευης.
    Ο χρονος αντικαταστασης στο Υπουργειο ειναι γυρω στις 20 ημερες ενω στα ΚΕΠ περιπου 30 ημερες.
    Προσωπικα το εκανα σε ΚΕΠ, μου εδωσαν και μια βεβαιωση αιτησης αντικαταστασης καθως και μια φωτοτυπια επικυρωμενη της παλιας αδειας,προς χρηση μεχρι να παραλαβω την νεα αδεια.
    Να γινει ομως ξεκαθαρο και απο εγκυκλιο του υπουργειου που ειδα αναρτημενη οτι τα παραπανω δεν επεχουν θεση αντιγραφου αδειας οδηγησης.
    Φυσικα αυτο σημαινει οτι αν "πεσεις" σε κανα στραβοξυλο μπορει να εχεις προβληματακια.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nino : 15-04-10 στις 09:18

  2. The Following 12 Users Say Thank You to Nino For This Useful Post:

    BILL007 (26-05-10), bimmer-corfu (19-04-10), bmwcompactjohn (26-05-10), Dioskouroi (19-04-10), Driver M (26-05-10), Kostas_1 (15-04-10), nautilos (15-04-10), NickE60 (15-04-10), Samaro (15-04-10), Stefanos_Cool (15-04-10), Vasilis (26-05-10), z3 2.2 (15-04-10)

  3. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς πρίν 2 μήνες έχασα το πορτοφόλι μου με αποτέλεσμα να αναγκαστώ να βγάλω μεταξύ άλλων και καινούργια Αδεια Οδήγησης.
    Δικαιολογητικά:
    Βεβαίωση Δήλωσης Απώλειας του Αστυν Τμήματος.
    Φωτοτυπία Νέας Αστυνομικής Ταυτότητας
    2 Φωτογραφίες τύπου διαβατηρίου
    Παράβολο ΕΤΕ ευρώ 30 λόγω αντικατάστασης.
    Παράβολο ΕΤΕ (2ο) ευρώ 9,20 για το κόστος έκδοσης της νέας Αδειας.
    Κάποιο εγραφο που να αναφέρει το ΑΦΜ.
    Χρόνος αντικατάστασης σε ΚΕΠ ημέρες 35.
    Το γελοίο της υπόθεσης;;;
    Αν ζητήσεις 2η φορά αντικατάσταση, το παράβολο είναι 60 ευρώ. Την 3η φορά 90 ευρώ κ.ο.κ.
    Δηλαδή το κράτος σε τιμωρεί επειδή χάνεις το δίπλωμα συνέχεια και το απασχολείς.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Samaro : 15-04-10 στις 09:37

  4. #3
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Samaro Εμφάνιση μηνυμάτων
    .
    Παράβολο ΕΤΕ (2ο) ευρώ 9,20 για το κόστος έκδοσης της νέας Αδειας.
    :
    Αντωνη επειδη καποιος μπορει να μπερδευτει και να ψαχνει και να μην βρισκει... δεν ειναι παραβολο αλλα διπλοτυπο εισπραξης που πληρωνεις στην εφορια και παιρνεις το αντιγραφο.
    Το οποιο βεβαια δεν χρειαζεται σε καποιον που θα παει με μια σχετικα καινουργειας εκδοσης αδεια οδηγησης προς αντικατασταση.
    Χρειαζεται μονο σε περιπτωσεις σαν την δικη σου ή σε περιπτωση σαν την δικη μου που ηταν "φθαρμενο" το διπλωμα.

  5. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nino X3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντωνη επειδη καποιος μπορει να μπερδευτει και να ψαχνει και να μην βρισκει... δεν ειναι παραβολο αλλα διπλοτυπο εισπραξης που πληρωνεις στην εφορια και παιρνεις το αντιγραφο.
    Το οποιο βεβαια δεν χρειαζεται σε καποιον που θα παει με μια σχετικα καινουργειας εκδοσης αδεια οδηγησης προς αντικατασταση.
    Χρειαζεται μονο σε περιπτωσεις σαν την δικη σου ή σε περιπτωση σαν την δικη μου που ηταν "φθαρμενο" το διπλωμα.
    Εχεις δίκιο μπερδεύτηκα.
    Αυτό (9,20 ευρώ) είναι Γραμ. Είσπραξης απο την εφορία.
    Εγώ όμως εκτος αυτού πλήρωσα και άλλο ένα στην ΕΤΕ (δεν θυμάμαι το ποσό) για το κόστος κατασκευής του νέου διπλώματος.
    Δηλαδή συνολικά 2 παράβολα και 1 γραμ. είσπραξης.

  6. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Λοιπόν βρήκα άκρη.
    Για πιό έγκυρες πληροφορίες γύρο απο το θέμα μας υπάρχει λεπτομερέστατη ενημέρωση στο Site του ΥΜΕ.

    https://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=373&id=&tid=373

    Σύμφωνα με αυτό λοιπόν το 2ο παράβολο που πλήρωσα στην ΕΤΕ και δεν θυμόμουν το ποσό ήταν άλλα 30 ευρώ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Samaro : 15-04-10 στις 12:22

  7. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    239
    Thanked
    82
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Την δουλειά μπορεί να στην κάνει και μια σχολή οδηγών. Ενδεικτικά εδώ στη Θεσσαλονίκη μια φορά που είχα ρωτήσει, ήθελαν 70¤ για να μου κάνουν όλη τη δουλειά, αλλά μου φάνηκαν πάρα πολλά και σηκώθηκα και έφυγα

  8. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο YAz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την δουλειά μπορεί να στην κάνει και μια σχολή οδηγών. Ενδεικτικά εδώ στη Θεσσαλονίκη μια φορά που είχα ρωτήσει, ήθελαν 70¤ για να μου κάνουν όλη τη δουλειά, αλλά μου φάνηκαν πάρα πολλά και σηκώθηκα και έφυγα
    Δηλαδή ποιά δουλειά ;;; Μόνο για να καταθέσουν τα δικαιολογητικά που θα τους πήγαινες;; Και γιατί να μήν το κάνεις μέσω κάποιου ΚΕΠ ;;;
    Αλλωστε με την απόδειξη παραλαβής απο το ΚΕΠ ( όπως μου είπαν εκεί) έχεις ενα δικαιολογητικό για να οδηγείς όσο χρόνο είσαι χωρίς δίπλωμα.

  9. #8
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Samaro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή ποιά δουλειά ;;; Μόνο για να καταθέσουν τα δικαιολογητικά που θα τους πήγαινες;; Και γιατί να μήν το κάνεις μέσω κάποιου ΚΕΠ ;;;
    Αλλωστε με την απόδειξη παραλαβής απο το ΚΕΠ ( όπως μου είπαν εκεί) έχεις ενα δικαιολογητικό για να οδηγείς όσο χρόνο είσαι χωρίς δίπλωμα.
    Στην ευγενη ταξη των διεκπεραιωτων ανηκουν και αυτοι!!!
    αν δεις γυρω απο το υπουργειο ειναι γεματο τετοια "μαγαζια" που γραφουν διεκπεραιωσεις παντος τυπου!!, καταλαβαινεις τωρα.

    Αυτο ομως που εγραψα στο πρωτο post... οτι ειδα μια εγκυκλιο στο ΚΕΠ που ανεφερε οτι τετοιες βεβαιωσεις δεν αντικαθιστουν ουτε προσωρινα την αδεια οδηγησης ουτε την αντικαθιστουν και βεβαια υπαρχει λογικη αν το σκεφτεις,αλλα για να σουδημιουργησει καποιο οργανο προβληματα θα πρεπει να πεσεις σε πολυ στραβοξυλο.

    υγ. Να συμπληρωσω οτι πολλες απο τις αδειες εχουν "θεματακια" και αυτοι οι διεκπεραιωτες τα λυνουν... Α ρε Ελλαδαρα!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nino : 15-04-10 στις 20:26

  10. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    239
    Thanked
    82
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ουσιαστικά απ'ότι είχα ακούσει, οι σχολές οδηγών είναι υπεύθυνες για τέτοιες δουλειές. Και αυτές σου δίνουν ένα χαρτί που σου πιστοποιούν ότι έχεις δώσει το δίπλωμα για αντικατάσταση.

  11. #10
    Εγγραφή
    02-04-10
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ + ΣΕΡΡΕΣ
    Μηνύματα
    778
    Thanked
    287
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    σιγα μην δωσω και 30 ευρω και να μεινω χωρις διπλωμα...οταν θα χρειαστει θα το βγαλω...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP