Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 21

Θέμα: Απορία για Ογκομέτρηση κυλίνδρων.

  1. #11
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μα και ειναι λογικο να πρεπει να μιλησουν οι 2-3 επαγγελματιες μεταξυ τους και να βγαλουν μια ακρη πανω στο θεμα!Δλδ αν εσυ δεν τυχαινε να ξερεις 5 πραγματα κι απλως πηγαινες τ'αμαξι σου στον μηχανικο-ρεκτιφιε-προγραμματιστη για ''τεντωμα'',θα'πρεπε μετα να γινεις ειδημονας για να κανουν αυτοι σωστα τη δουλεια τους???Αδυνατω να το δεχτω αυτο.Δεν ειναι δικη σου δουλεια να βγαλεις το φιδι απ'την τρυπα....
    Π.χ κι εμενα μου'πε ο Ανδριανακης οτι η τουρμπινα μου ειναι μικρη για τα κυβικα μου και σηκωνει πολυ υψηλη πιεση,οποτε για να δουλεψω 1.2bar μονο που θελω εγω,πρεπει κατι ν'αλλαξω,χταποδι,μαντεμι,το υρμπινα...κατι τελοςπαντων....Ημουν εγω υποχρεωμενος να μαθω και να επιλεξω τι θα κανω?Εκατσε ο μηχανικος μου σε συνεργασια με τον τουρμπινά και βγαλανε πορισμα κι εληξε το θεμα...εγω απλως πληρωνω για να το καιω!
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  2. The Following 5 Users Say Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    Azurius (01-06-12), BILL007 (01-06-12), chief (01-06-12), joseph (13-11-12), Thomelef (01-06-12)

  3. #12
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ρε αξά...εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί ο μηχανικός δεν κάνει αυτό που του ζητάς...ογκομέτρηση θέλεις? ογκομέτρηση είναι υποχρεωμένος να κάνει. εσύ πλερώνεις, εσύ κάνεις κουμάντο.
    τώρα αν ο προγραμματιστής τα ζητάει αυτά για τις εντυπώσεις, αυτό είναι άλλο θέμα. εσύ όμως για να έχεις το κεφάλι σου ύσηχο και να μην έχει να σου πεί καμμία δικαιολογία σε περίπτωση στραβής, είσαι υποχρεωμένος να κάνεις αυτό που θα σου πεί.
    σκέψου λίγο να γίνει καμμιά στραβή, και όταν του ζητήσεις τα ρέστα, να γυρίσει και να σου πεί τράβα βρές τα με τον μηχανικό...εγώ απ'ότι ζήτησα δεν μου δώσατε τπτ.
    γι'αυτό μην το πολυσκέφτεσαι...ογκομέτρησ , ογκομέτρηση θα κάνεις αφού διάλεξες αυτόν τον προγραμματιστή.
    το τι λέει ο μηχανικός είναι σεβαστό, αλλά εσύ κόβεις και ράβεις για το τι θα κάνετε. δικό σου ο κουβάς, δικός σου και ο παράς.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  4. The Following 3 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    BILL007 (01-06-12), joseph (13-11-12), Leonidas_E39 (02-06-12)

  5. #13
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    στο θεμα με τη σχεση συμπιεσης εχεις πλανισει καπακι? το αυτοκινητο το χεις απο καινουριο?

  6. #14
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.724
    Thanked
    17893
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ξα..ο mormon σου έδωσε την λύση..μη το σκέφτεσαι άλλο...
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  7. #15
    Εγγραφή
    10-09-11
    Περιοχή
    Under the hood
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.162
    Thanked
    1967
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spar@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο θεμα με τη σχεση συμπιεσης εχεις πλανισει καπακι? το αυτοκινητο το χεις απο καινουριο?
    To καπάκι μόνο καθαρίστηκε. Τπτ άλλο. Το αυτοκίνητο όχι. Το αγόρασα μεταχειρισμένο όπως και το μοτέρ που φοράει. Τον πήρα τηλέφωνο και του είπα να κάνει οπωσδήποτε ογκομέτρηση. Τώρα πως έχει το πράγμα; Αν δεν το κάνει,απλά δεν τον ξοφλάω. Λεφτά θα πάρει όταν κάνει αυτό που θέλω εγώ και όχι αυτός. Αφού δεν παίρνει με το καλό...

  8. The Following 2 Users Say Thank You to Azurius For This Useful Post:

    nikos valvetronic (01-06-12), Thomelef (01-06-12)

  9. #16
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    ωραιος απλα για να ογκομετρησει το χωρο καυσης για μετρηση λογου συμπιεσης πρεπει να λυσει τη κυλινδροκεφαλη...
    αμφιβαλλω οποτε μην σου ζητησει εξτρα λεφτα... τεσπα μην ξενερωνεις... χαλαρα...
    υ.γ οταν το φτιαξεις να μας πας καμια βολτα, καλο κουραγιο!

  10. #17
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Azurius Εμφάνιση μηνυμάτων
    To καπάκι μόνο καθαρίστηκε. Τπτ άλλο. Το αυτοκίνητο όχι. Το αγόρασα μεταχειρισμένο όπως και το μοτέρ που φοράει. Τον πήρα τηλέφωνο και του είπα να κάνει οπωσδήποτε ογκομέτρηση. Τώρα πως έχει το πράγμα; Αν δεν το κάνει,απλά δεν τον ξοφλάω. Λεφτά θα πάρει όταν κάνει αυτό που θέλω εγώ και όχι αυτός. Αφού δεν παίρνει με το καλό...
    αξά...δεν έχει δεν κάνει ογκομέτρηση.
    θα κάνει ότι του πείς, και τέλος. και αν σου πεί και τπτ, πές του...
    δεν ζήτησα την γνώμη σου ρε μάστορα, κάνε την γαμημένη την ογκομέτρηση να τελειώνουμε.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  11. #18
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Έτσι θα έκανα κι εγώ ρε Στέλιο,δεν θα τον ξοφλούσα.Στο κάτω κάτω δεν κάνεις μια τυπικη επισκευή σε ένα νορμάλ μοτέρ.Αυτό που κάνεις το κάνεις
    καθαρά για την καύλα σου και θέλεις το καλύτερο αποτέλεσμα και τα χώνεις χοντρά γι'αυτό.

  12. #19
    Εγγραφή
    10-09-11
    Περιοχή
    Under the hood
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.162
    Thanked
    1967
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spar@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραιος απλα για να ογκομετρησει το χωρο καυσης για μετρηση λογου συμπιεσης πρεπει να λυσει τη κυλινδροκεφαλη...
    αμφιβαλλω οποτε μην σου ζητησει εξτρα λεφτα... τεσπα μην ξενερωνεις... χαλαρα...
    υ.γ οταν το φτιαξεις να μας πας καμια βολτα, καλο κουραγιο!
    Αυτό είναι που με τσατίζει!!! Το μοτέρ δεν έχει δεθεί ακόμα. Οπότε η ογκομέτρηση και δεν είναι μεγάλη βαβούρα αφού είναι κομμάτια και είναι εφικτό να γίνει μέσα σε το πολύ μια ώρα για όλο τον κινητήρα. (Για να δούμε και συμμετρία κυλίνδρων και χώρων καύσης!)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    αξά...δεν έχει δεν κάνει ογκομέτρηση.
    θα κάνει ότι του πείς, και τέλος. και αν σου πεί και τπτ, πές του...
    δεν ζήτησα την γνώμη σου ρε μάστορα, κάνε την γαμημένη την ογκομέτρηση να τελειώνουμε.
    Ξάδερφε το μνμ το πήρε χθες. Δεν κάθομαι να ασχοληθώ άλλο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos e46 16v Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι θα έκανα κι εγώ ρε Στέλιο,δεν θα τον ξοφλούσα.Στο κάτω κάτω δεν κάνεις μια τυπικη επισκευή σε ένα νορμάλ μοτέρ.Αυτό που κάνεις το κάνεις
    καθαρά για την καύλα σου και θέλεις το καλύτερο αποτέλεσμα και τα χώνεις χοντρά γι'αυτό.

  13. #20
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    εεε αμα ειναι λυμμενο βαλτον να το κανει πηγαινε εκει μιση ωρα, τη διαδικασια την ξερεις...
    νομιζα οτι ειχε δεθει!
    Κανενα προβλημα τοτε!

  14. The Following 2 Users Say Thank You to spar@ For This Useful Post:

    Azurius (02-06-12), BILL007 (02-06-12)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP