Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Ποιό θα επιλέγατε για all rounder???

Ψήφισαν
54. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • FORD FOCUS RS MK1

    16 29,63%
  • CIVIC TYPE-R EP3

    24 44,44%
  • VW GOLF GTI V

    14 25,93%
Σελίδα 8 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 109

Θέμα: Επιλογή αυτοκινήτου

  1. #71
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Όντως η λογική επιλογή είναι η Γκολφω ...

    Το Rs είναι κ κάπως συλλεκτικό κ ίσως είναι ο μόνος λόγος που θα το αγόραζα , αν κ έχουν γραφτεί πολλά για αυτό .

    Μάλλον θα αγόραζα το χόντα όμως .

  2. #72
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Type R δαγκωτό ! Δεν έχει την ροπή του turbo αλλά είναι αξιόπιστο και ακλόνητο στις στροφες (και με μαμά αμορτισέρ...)
    Ειχα κάνει 70000 σε 3 χρόνια και δεν ζήτησε τπτ εκτός απο την κρεμαγιέρα που ήταν μα@@@@ του μηχανικού .

  3. #73
    Εγγραφή
    13-12-11
    Περιοχή
    Mαρκόπουλο Αττικής
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    1.734
    Thanked
    3234
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το Focus έχει και μια συλλεκτική αξία λόγω του ότι τα αυτοκίνητα είναι αριθμημένα και μην ξεχνάμε ότι έχει βάλει το χεράκι του ο McRae στο στήσιμο και την εξέλιξη του αυτοκινήτου.

    Το Type R είναι άτμο με στροφάρισμα στον θεό και Ιαπωνική αξιοπιστία κάτι που τείνει να εξαφανιστεί όσο μπαίνουν στην ζωή μας οι περιορισμοί για τους ρύπους κτλ.

    Και τα 2 με λίγα λεφτά "παίρνουν" καλές αναβαθμίσεις μιας και μιλάς και για Track days...

    Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο teo21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι ότι ο ήχος του S54 δε συγκρίνεται με τίποτα!

  4. #74
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νεο Ηρακλειο, Αθηνα
    Μηνύματα
    685
    Thanked
    565
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αν θες να μπαινεις συχνα πιστα τοτε το type-r ειναι μονοδρομος κατ εμε. Εμφανισιακα ειναι μετριο, αλλα οταν το οδηγεις ξεχνας τα παντα. Ασε που το στησιμο του και ο κινητηρας του ειναι ιδανικα για πιστα. Ειδικα ο κινητηρας το ξερεις οτι ειναι απο τα τελευταια ατμοσφαιρικα 2λιτρα επιδοσεων, με εξαιρεση το gt86. Με εκκεντοφορους και αγραφο τα ep3 εβλεπαν 240-250 αλογα. Δεν ειμαι σιγουρος αν και το fn2 τα κανει αυτα, αλλα σιγουρα θα προτιμουσα το fn2 και οχι το ep3.

    Απο τα 3 ειναι το μονο που με σιγουρια δε θα σε απασχολησει στο συνεργειο, τα αλλα 2 εχουν ψιλοθεματακια. Επισης και σε καυσιμο ειναι πιο οικονομικο απο τα αλλα 2.

    Γκολφ τουρμπο και πιστα δεν θα το εκανα εγω. Σιγουρα εχει πιο ουδετερο στησιμο και κανει για τη γυναικα, ομως για πιστα δεν θα το ηθελα. Σηκωνει και αλογα για πλακα λογω τουρμπο, αλλα σε συνεχομενη πιεση δε θα το ηθελα. Για καθημερινο σε φαναρια ομως εχει πολλη πλακα. Εχει και το πιο ομορφο-ελκυστικο εσωτερικο, βεβαια τα πλαστικα του μεσα, και γενικα η ποιοτητα δεν ειναι σε καμια περιπτωση αναλογη της ονομαστικης του αξιας. Ταμπλο που τριζει, χερουλια που ξεβαφουν και υφασματινες επενδυσεις που ξεκολανε ειναι δυστυχως πολυ πιθανο να συμβουν στα πρωτα μοντελα της 5ης γενιας. Ελπιζω να το διορθωσαν μετα.


    Για το focus rs θα πω οτι αξιζει μονο αν εχεις 3-4 αυτοκινητο και το θες που και που για να κανεις την πλακα σου. Αν το χρησιμποιεις σαν καθημερινο θα ειναι πολυ πιο ακριβο σε κοστος χρησης σε σχεση με τα αλλα 2. Εχει και ασχημο εσωτερικο, απ εξω ειναι κουκλι. Δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο αυτο, (απο τα αλλα 2 εχω) οποτε δε μπορω να πω πολλα.


    Οτι και να παρεις παντως, καλες βολτες!

  5. #75
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αν πάνε καλά οι δουλειές εγώ έχω κατασταλάξει ή εδώ...

    https://www.civinfo.com/forum/galler...ubscibe-3.html

    ή εδώ...

    https://www.pistonheads.com/gassing/...%20build&mid=0

    αν και τα πεμβέ τα γνωρίζω καλύτερα και ιδίως αυτή την καρότσα όπου την είχα, προτιμώ το χόντα, γιατί θέλει ειλικρινά πολύ λίγα πράγματα μοτερικά για να ξυρίζει. είναι και το βάρος του τέτοιο που με 230-240 άλογα μπορεί να κάνει παπάδες, χωρίς να γίνει ηλίθια σπινιαρίστρα μέσα στην πίστα.

    το τέντωσα το θρεντ, αλλά δεν μπορούσα να μην ποστάρω. κάθε φορά που ακούω ή διαβάζω τη λέξη civic type r ep3 κατευθείαν αυτό το θρεντ μου έρχεται στο μυαλό.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  6. The Following User Says Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    alexm (24-10-15)

  7. #76
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Melissia / N. Penteli
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    2461
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vasilis M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Focus έχει και μια συλλεκτική αξία λόγω του ότι τα αυτοκίνητα είναι αριθμημένα και μην ξεχνάμε ότι έχει βάλει το χεράκι του ο McRae στο στήσιμο και την εξέλιξη του αυτοκινήτου.

    Το Type R είναι άτμο με στροφάρισμα στον θεό και Ιαπωνική αξιοπιστία κάτι που τείνει να εξαφανιστεί όσο μπαίνουν στην ζωή μας οι περιορισμοί για τους ρύπους κτλ.

    Και τα 2 με λίγα λεφτά "παίρνουν" καλές αναβαθμίσεις μιας και μιλάς και για Track days...

    Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις
    Ο Delecour ειχε βαλει χερακι παιδια οχι ο McRae. Απο τα παραπανω μονο το RS
    αλλιως θα κοιταγα και για κανενα Clio F1 TEAM R27.
    WRC is for boys
    GROUP B was for men

  8. The Following User Says Thank You to TSAF For This Useful Post:

    Ptboul (12-10-15)

  9. #77
    Εγγραφή
    19-05-10
    Περιοχή
    ATHENS-GREECE
    Μηνύματα
    1.855
    Thanked
    3074
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ξανά οδήγησα RS πρώτο στάδιο με ολοσωμη και Μαμα ελατηρια και ανάρτηση καινουργια και μισολιωμενα ελαστικα και έκανα εμετο απο το στριψιμο απίστευτο κρατημα....μεσα-έξω πανέμορφο με 130.000χλμ και αρκετά κυνηγημένο και δεν εχει βγάλει ζημιές και δεν ετριζε ούτε για πλάκα.

    Θα οδηγησω και τα αλλα και βλέπουμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη m_power_lunatic : 24-10-15 στις 12:07
    insane in the ///Midbrain

  10. The Following 2 Users Say Thank You to m_power_lunatic For This Useful Post:

    doctore (25-10-15), pilot (24-10-15)

  11. #78
    Εγγραφή
    13-10-13
    Μηνύματα
    769
    Thanked
    1395
    Rides
    0

    Προεπιλογή Επιλογή αυτοκινήτου

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m_power_lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξανά οδήγησα RS πρώτο στάδιο με ολοσωμη και Μαμα ελατηρια και ανάρτηση καινουργια και μισολιωμενα ελαστικα και έκανα εμετο απο το στριψιμο απίστευτο κρατημα....μεσα-έξω πανέμορφο με 130.000χλμ και αρκετά κυνηγημένο και δεν εχει βγάλει ζημιές και δεν ετριζε ούτε για πλάκα.

    Θα οδηγησω και τα αλλα και βλέπουμε.

    Το RS είναι μια κατηγορία από μόνο του...

    Αν αποφασίσεις να το πας στον κακλαμάνο για έλενχο, έχει μεγάλη πείρα στο θέμα RS...

    Συν ότι το συγκεκριμένο μπορεί να έχει περάσει από εκεί, είναι ποιο λίγα απ τα Μ3 και οι φορντάκηδες ξέρουν ποιο έχει ποιος κλπ...

    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JiMk86 : 24-10-15 στις 12:36
    Από 330 θέλω να μεγαλώσω να γίνω M3.

  12. #79
    Εγγραφή
    22-03-12
    Περιοχή
    Περιστέρι-Παλλήνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.170
    Thanked
    930
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ικανοποιησε τη συζυγο Γιαννη για να μην τα ακους μετα!!!
    Χαχαχαχα!!!
    Evo μεγαλο μανικι στη συντηρηση συν βενζινες, δεν κανεις πανω απο 90 χλμ με 30¤

    Το σκουμπι ειναι πιο φιλικο απο το evo στους τομεις αυτους συν οτι ειναι και τετραπορτο και βολευει στα μπες βγες αλλα σιγουρα η γυναικα αλλαζει δρομο οταν το βλεπει !!!

    Golf καμια αισθηση καμια χαρα δεν θα σε ικανοποιησει πουθενα.

    Ταπερ τιμιο δε σπαει δε χαλαει γυρνας και 8250 μαμα και φτιαχνεσαι!
    Δεν βαζεις φωτια στο δρομο αλλα εχεις αισθηση και ειναι και το πιο ποιοτικο απο ολα οσα γραφεις.

    Focus Rs τιμιο επισης φρεναρες μπλοκε ξεχωριστο με τα μικρουθεματακια του ομως.

    Η προσωπικη μου σειρα προτιμησης ειναι ταπερ σκουμπι focus


    Για ταπερ οποτε θες μου λες και βλεπεις κανεις βολτα κτλ
    Βutterfly effect...

  13. #80
    Εγγραφή
    19-05-10
    Περιοχή
    ATHENS-GREECE
    Μηνύματα
    1.855
    Thanked
    3074
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    To SUBARU δεν το εχω στα υποψην πλεον,παραμενω σε αυτα που ανεφερα πιο πανω και δεν το κρυβω οτι το RS ειναι ο ερωτας μου απο τοτε που το πρωτοειδα.Ειναι ειδικο σε επιπεδα Μ3 Ε46 οσο αναφορα το κοστος ανταλλακτικων και δεν ξερω αν θα το χαρω (απο υπερβολικη προσοχη κτλ) οπως το TYPE-R ας πουμε που ειναι πολυ ωραιο οδηγικα (απο οτι λενε) αλλα εμφανισιακα μεσα-εξω δεν με συγκινει καθολου και μαλλον θα του πινω το αιμα και δεν θα πολυκαιγομαι οταν το βλεπω και φοβαμαι μην ψαχνω παλι αμαξι μετα απο λιγο καιρο.Με το RS νιωθω οτι μπορω να αραξω πολυ καιρο μαζι του,ακομα και το απλο μου φαινεται πολυ ωραιο στο δρομο που το βλεπω μετα απο τοσα χρονια οπως ελεγε και ο HAMOND (που εχει ενα τετοιο κιολας).Τα σχολια για την οδηγικη συμπεριφορα του FOCUS MK1 ακομα και των απλων ειναι παρα πολυ καλα και το διαπιστωσα προσφατα με ενα 1.4 που οδηγησα.

    Το GOLF GTI V ειναι η μεση λυση και για την συζυγο κτλ αλλα δεν με ενθουσιαζει παρα-παρα πολυ.

    Διλημμα,αλλα αν δεν οδηγησω και τα αλλα 2 δεν αποφασιζω ακομη.
    insane in the ///Midbrain

Σελίδα 8 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP