Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 15 από 15

Θέμα: Auto Service και φροντιδα απο μη Επαγγ. Κατοχους

  1. #11
    Εγγραφή
    31-07-11
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    144
    Thanked
    286
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Υπαρχει το Παρωμοιο thread https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=17489 αλλα με την ιδεα να προβαλουμε service και φροντιδα Auto συγγεκριμενα απο εμας τους ιδιοκτητες οσους μπορουν και φυσικα μη Profis Πρωσοπικα απο παλαιωτερα εχω την εμπειρια σε μηχανολογικα απο παντος ειδος αυτ. Και Μηχανουργειου.
    Θα Ηθελα Να Αναφερθω στο φετινο Service του δικου μου απο τον περασμενο Απριλη ακριβως το σαβ/κο μετα το πασχα.
    Και την εξιστοριση και σχολιαση των περιστατικων.
    Κατα την επιστροφη τη νυχτα απο διασκεδαση επιστρεφοντας ημουν σε επαρχιακο αλλα καλο δρομο με καπιο στροφιλικι σε καπιο σημειο ακουω θορυβο κατω : ντοκ ντοκ ντοκ το αυτοκινητο ειναι με καπια ηχομονοση φτιαγμενο που απο μεσα ξεγιελιεσε φοβηθηκα μηπως κατι σηναιβει στους τροχους βγαινω εξω ολα ο.Κ
    Αμεσως καταλαβα κατι συμβαινει με τον κεντρικο αξονα του διαφορικου.
    Την αλλη μερα σπιτι μπαινω απο κατω (εχω φτιαξει ειδικα χωρισμα με μισο μ. Εωσ 70 ποντους στο πατωμα του γκαραζ υπεδαφια ραμπα για δουλιες) ο κεντρικος βεβαια δεν φαινετε δεν χωραει καρφιτσα εκει ειναι πανω απο τις εξατμισεις ξεβιδωνο ολα τα αλουμινενια φτιαξιματα που προστατεουν το σασι απο θερμοκρασιες και βλεπω το κεντρικο .
    Στη μεση που βρισκετε η Δυχαλα σπασιματος στο μεσαιο στεφανι τριβης η λαστιχιενια μεμβρανη του μεσα ειχε ξεχαρβαλωθει κοπηκε και οκεντρικος με το χερι κολυμπουσε πηγαινε οπου ηθελε
    μετα εξεταζοντας προσεκτικα βλεπω την αλλη ακρη του κεντρικου εκει που ενωνετε με το σασμαν εχει μια μεγαλη λαστιχιενια πλακα που 2 τριαδικες δυχαλες του διαφορικου και του σασμαν ειναι βιδωμενα σ αυτην με μεγαλα μπουλωνια και παξιμαδια.
    Αυτη ειναι ο συνδεσμος απ οτι μου'παν αργοτερα
    αυτη η πλακα προβλημα σπασιματος δεν ειχε αλλα εκει κοντα στα μπουλωνια ειχε σπασιματα στο λαστιχο της επιφανειας και σε πολλα σημεια ηταν βγαλμενα κατι ασπρα σαν Νηματα.
    Σκεφτηκα και εδω για αλλαγη παμε.
    Ισως οι Βορειοι εδω σαλ/κη να γνωριζουν πιστευω στο κεντρο απο την πανω μερια της δωδεκανησου στο δευτ. Στενο αριστερα ειναι ενα πολλυ μικρο μαγαζακι που γραφει ανταλ. BMW
    to εχει μια ηλικιωμενη κυρια η μυρτω τη γνωριζω πηγα εκει της τα πηγα και Ψαχνοντας καατω σ ενα συρταρι βγαζωντας πλακες απο δω απο κει τελικα εμεινα αναυδος βγαζη μια ιδια με την δικια μου οι τρυπες μεσα ανταποκρινοταν ακριβως στο πανω κατω στο δεξια – αριστερα ηταν λιγα χιλιοστα με διαφορα αλλα ηταν ολοφανερο εξηγησα τη κυρια οι τρεις που διεφεραν ηταν απο τα χιλιομετρα και απλα αλοιωθηκε το stand δλδ βιδωνοντας την ειπα την δυχαλα του σασμαν π.χ. μετα δεξια αριστερα μπαινει κουτι οπως και μπηκε αργοτερα σχεδον με το δαχτυλο ( γιατι υπεθεσε η κυρια οτι θα'χε προβλημα να μπει) και το καταπλικτικο ειναι οτι ηπλακα συνδεσμος εγραφε στην εξωτερικη πλευρα : Made in Germany απλα η δικια μου ειχε ενα νουμερο 111 και αυτη εγραφε στο ιδιο σημειο 112
    Να βρω εκει συνδεσμο απο 850 δε περιμενα με τιποτα και αργηοτερα οταν ειχα ρωτηση την τιμη παραγγελιας απο αλλο μεγαλο καταστημα BMW μου ειπαν 174 ευρ. Χωρις φ.π.α με φπα ξεπερνουσε το 200ρι η μυρτω μου την αφησε σαν δωρο 50 ευρω οταν το ειπα αργοτερα σε φιλο και μηχανικο που κανει αποκλειστικα και μονο BMW λεει:
    ε τι Ηθελες να το κρατηση το συνδεσμο εκει κανα αιωνα ακομα? Θα βρησκε κανενα με 850 να ζητηση? Ε βεβαια θα στην εδινε μ'ενα 50ρι
    ειχε δικιο σε ολα τα χρονια επισημη παραγγελια για Γερμανια απο ελλαδα με συνδεσμο απο 850 δεν εχει ζητηση κανενας.
    Το στεφανι μεσαιας τριβης ειναι ακριβως ιδιο με του ε/36 η διαφορα μονο ειναι οτι το ρουλεμαν μεσα η εσωτερικη διαμετρος του ε36 ειναι μικρη ενω στο δικο μου το παλιο ρουλεμαν πολυ πιο μεγαλη διοτι ο κεντρικος ο δικος μου ειναι πολυ πιο χοντρος απ του ε/36
    Πηγα να το αλλαξω το δικο μου για καινουργιο σε γνωστο μου στη FAG (μοναστηριου) αλλα δε χρειαστηκε λεει δεν κουνιετε καθολου ειναι αριστο αλλα εδω που τα λεμε τωρα δεν ειναι μονο αυτος ο λογος εχεις ενα πουλεμαν πανω απ τη μανα του inna – inner καπως το ειπε των 80 ευρω ειναι απ τα καλυτερα στο κοσμο δεν γινετε να βαλεις ενα των 20-25 βγαλε με ενα πολυ ψιλο κατσαβιδι τα πλαστικα καπακακια του δεξια αριστερα και γεμισε το με ειδικο αναλοιωτο διαρκειας μαυρο γρασο ( γραφιτις) λεγετε αλλα να θυμασαι αν βαλεις αλλο ξανθο η αλλο γρασσο ειναι σαν να μην εβαλες καθολου αργοτερα αγορασα τετιο σωλιναρι και γεμισα και ενυσχισα και το μπιλιαδορο του διαφορικου οταν κουμπωνει πισω στη κορωνα του καβουκιου (θυμηθηκα τετιο γρασσο ειχα δη μεσα οταν το'βγαλα απο το κατασκευαστη.)
    ο συνδεσμος με το στεφανι μαζι μου βγηκαν 70 ευρω την δουλεια την εκανα μονος μου μου λεγωντας ο φιλος μου ο Σταθης μηχανικος |BMW και τα μυστικα πως θα βγει
    λεει: οταν θα φτασης στο σημειο να ξεβιδωσεις το στεφανι μεσαιας τριβης για να βγη ολος ο κεντρικος ΔΕΝ θα το βγαλεις ετσι θα σημαδεψης πρωτα το μουαγιε που μπαινουν τα δοντια για να μπη ΑΚΡΙΒΩΣ στο ιδιο δοντι που βγηκε αλλιως αν χαθη το σημειο,,,,, τρεχα γυρευε το αυτοκινητο στα ψιλα θα τρεμει γιατι θα χαθουν τα Ζυγια που εβαλε ο Κατασκευαστης.
    Ετσι κι εκανα
    Ο Σταθης ειπε μονο το μεσαιο μουαγιε εγω προλιπτηκα σημαδεψα και το ιδιο σημειο στο σασμαν και στην κορωνα του καβουκιου και μπηκε ο κεντρικος βιδωθηκε οπως βγηκε.και ας μη χρειαζοταν
    Αποτελεσμα μετα στην Οδηγηση TEST Υπερ-ευχαριστημενος Absolut Smooth Ultimate Driving.
    Την δουλεια την εκανα εγω αφου κατεβασα με υδραυλικο εργαλειο που διαθετω ολη την εξατμιση κατω 40 ποντους πανω σε σανιδακια υπολογισμενα να πατηση για να εχω χωρο να δουλεψω διοτι το γκαραζ ειναθ μικρο και δεν ηταν δυνατο να απομακρινθη η εξατμιση και παρ'ολα αυτα ολη η δουλεια εγινε με Ηρεμια και Ανεση εφοσον ομως εχω την δυνατοτητα να σηκωσο το αυτοκινητο μεσα στο γκαραζ και το σηκωσα οσο εφτανε για την δουλεια 2 δαχτυλα αερα απο τα ελαστικα τροχων.
    Βεβαια συγκινηση προκαλεσε οταν ειδα τα κολημενα ανοιγματα πανω απο τους θαλαμους καταλυτων οταν τους εβγαλα στο εξωτερικο οπως απετουνταν για το Προγραμμα που μπηκε απο τοτε δεν ειχε ξανακατεβη η εξατμιση.
    Εγιναν οι Ραφες απο πανω για να μη φαινοντε και να μπορει να περναει κτεο απο κατω δεν περναει καρφιτσα το να βαλης καθρεφτακι η κατι τετιο να ελενξη καπιος.

    Ειχαν φτασει τα χλμ. Για αλλαγη λαδιων κινητηρα εγινε με το φιλτρο, και συναμα σχεδον ηρθαν τα χλμ. 20.000 για αλλαγη μπουζιων.
    Ειχα την ιδεα να βαλω 4κιδα για κατι καλυτερο πιο καινουργιο ισως αλλα η ιδεα αυτη ανατραπηκε
    διοτι μετα απο τηλ. Σε BMW.Niederlasung im Muenchen μου ειπαν να βαλω ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ του κατασκευαστη διοτι τα 4κιδα θα εφερναν οτοις ψηλες στροφες Περιττη Υπερβολικη θερμοκρασια στους κιλινδρους και ηταν μεγαλο μειονεκτιμα αντι για κατι καλο, μου'παν επισης την χρονια του 95 απο το WBS code# μου υπηρχαν και τερακιδα και αλλα παρωμοια μπουζια αλλα ο κατασκευαστης εδωσε αυτα τα αλλα ειναι για αλλων τυπων μοτερια με αλλες βαλβιδες λειτουργιες vanos κ.α.
    συμπληρωνοντας αυτα τα χλμ. Εφτασε και οι αλλαγη φιλτρων βενζινης διοτι υπεθεσα οτι θα ειχε τουλαχιστον 10.000χλμ. Toleranz το οτι θα ειχαν αλαχτη απο τον πρωτο κατοχο το σουηδο αλλα,,,,,αργοτερα ειχα πεση εξω.
    Τα φιλτρα βενζινης που χρειαζομε ειναι 2 απο 2 πολλαπλες εισαγωγης καθε πολλαπλη εχει την δικη της μπεκιερα και την παροχη φυσικα καθως και τα επιστρεφομενα καυσιμα παλι πισω στο ρεζερβουαρ.
    Πηγα παλι στη Μυρτω την δινω το αρ.πλαισιου βλεπει τι μπουζι φοραη απο μανισιο και λεει :
    απο αυτα ενταξη εχω οσα θες. Βλεπω ενα εγραφε: BMW Bosch SUPER1 cod. 763 αυτο ηταν το μπουζι.
    Η τιμη 12 μπουζια + 2 φιλτρα βεζινης ενα πενηνταρικο , πολυ καλη διοτι ηρθε σχεδον 3 ευρω το μπουζι αλου εχουν 5-6 και απο 10 ευρω το φιλτρο.
    Αλλα φιλοι συμφ/τες το τι με περιμενε στη αλλαγη μπουζιων Κυριωλεκτικα χωρις υπερβολη με ολη τη σημασια της φρασης με εβγαλαν την πιστη αναποδα και το αυτ. Επρεπε να βγη εξω φυσικα για να εχω χωρο δεξια αριστερα και ειχε μεσημερι νταλα ηλιο οι πεμτοι – εκτοι τελευταιοι κιλινδροι
    ειδικα ο 11ος – 12ος
    ειναι που με ξεπατωσαν ολοι με δυσκολεψαν διοτι οι πολλαπλες προεξεχουν στο πλαι και σε κοβουν το πεδιο του χεριου αλλα εκει στους τελευταιους πισω αρχιζουν οι θολοι των αμορντισερ κοντα και δε περναει καρφιτσα.
    Τελικα εκανα πατεντα προεκταση για την καστανια μετρησα μεσα το βαθος απο ενα κιλινδρο μπροστινο το πρωτο που εφτανα και μπορουσα την ακριβη αποσταση και εκοψα μεταλο στρογγυλο μασιφι να προεξεχη λιγο πανω απο την εισοδο μπουζιου και κατω το τετραγωνισα με το τροχακι να μπη στο μπουζοκλειδο απο το δικο μου σετ κλειδιων και πανω ηλεκτροκολησα ενα παξιμαδι με τρεις τεσερις ποντες
    κι ετσι με λαβη παλης κυριολεκτικα απο πανω με τον αντιχειρα και οσα αλλα δαχτυλα εφταναν εκει σιγα – σιγα με μιση – μιση μια – μια στροφη τοσο μακρυς λαιμος στο μπουζι με ιδρωτα ποταμι τα αλλαξα και εσφιξα τα καινουργια με ενα 21 απλο – πολυγωνο μακρυ που εφτανε ανετα στο παξιμαδι της φτιαχτης προεκτασης για τους 2-4 τελαιυταιους κιλινδρους.
    το μπουζοκλειδο το μανισιο που ειχε το βαλιτσακι του αυτοκινητου στο πισω καπο ηταν εκτος τοπου και χρονου ,,,,,,μαλλον για αλλο αυτοκινητο

    Μετεπειτα τον αυγουστο ειχα προβλημα με το δυναμο εβγαλα ψυγειο κινητηρα για να βγη βλεποντας μετα τους ιμαντες με ρυτιδες αλλαχτικαν κι αυτοι και κατι ρολλακια – τεντοτηρες ο ενας ειχε θορυβο αλλαχτηκαν ολοι δεξια – αριστερα το αυτοκινητο εχει 2 δυναμους ο μεγαλος 140 αμπ. Ο μικρος 30 , ο μικρος μετα απο δοκιμη με δοκιμαστικο δεν ηταν συνδεμενος με το + ρευμα πηρα 16 καλωδιο εφιξα ακρωδετες εκανα δικια μου γραμη η αλλη καπου μεσα απο το μπλοκ εχασε την επαφη τωρα και οι 2 ειναι Ο.Κ .

    Και τελικα εχω την σκεψη για ενα πιθανο κοστολογιο αν παρεδιδα το αυτοκινητο σε συνεργειο και στοις 2 περιπτωσεις ( κεντρικο και δυναμο) Απριλη και αυγουστο που συνεβηκαν π.χ. στο φιλο μου: BMW STATHIS Αερογεφυρα σταυρουπολης δεξια 20 μετρα απο το περιπτερο το Ατομο στα BMW ειναι Διανεια μπορουσε ανετα να την κανη την δουλεια αυτη φυσικα δε θα καθοταν να γρασσαρη ρουλεμαν – μπιλιαδορους τοσο σχολαστικα με τρελη αγαπη οπως εγω γιατι οι μηχανικοι οτι ειναι το παραγγελνουν και το αλλαζουν Παντως οταν το ρωτησα ετσι φιλικα μεταξυ αστειου και σοβαρου τι θα μ'επερνε μου'πε : δυομιση κατοσταρικα για σενα ααντε τραβα φερτο νε μη ταλαιποριεσε. Μονο η δουλεια.
    Οποτε εχουμε:
    2 κατοσταρικα στη καλυτερη περιπτωση.
    Ναι αλλα ο σταθης και οπιοσδηποτε αλλος δε θα καθετε να Ψαχνη Μυρτους, και εχουμε 174 ο συνδεσμος με φπα 200+ το στεφανι τριβης η αξια του (χωρις Μυρτω) 35 εχουμε 435 ως τωρα βαλε αργοτερα αυτα τα ρολακια στους τεντωτηρες Ιμαντων οι μηχανικοι θα παραγγελναν ολοκληρο το ανταλακτικο μαζι με το ρολλακι χωρια δε παει χωρις το αμορντισερακι φυσικα εκεινο εχει 40-50 και ΑΝ βρεις για 8ρι.
    Ειμαστε στα 500 αν βαλης τωρα χοντρα – χοντρα τη δουλεια βγαλσιμο ψυγειου και δυναμου λυσιμο δυναμου και ανακατασκευη του ροτορα γιατι ειχαν ξεφυγη και ξεκολησαν τα 2 χαλκινα συρματα που ενωνονται στους συλεκτες φορτισης το ροτορα πηγα αγορασα ειδικη κολλα απο εργαστηριο περιελιξης με καλαι κοληση μετα τον εκανα μονος μου μονο εδωσα 100 ευρω και πηρα απο καπιον ανταλακτικα Ροτορα σχεδον καινουργιο απο δυναμο 750i που τεριαζε καθως και την περιελιξη με τους διοδους που δινη το ρευμα + στη πλακετα και το μεγαλο μπροστα το ρουλεμαν μετα την φτερωτη δυναμου με λιγα λογια πηρα ολοκληρο το δυναμο μονο το καβουκι εμεινε αδειο τησ 7ρας, με το αν τυχη ξανα προβλημα αλλαζω βαζω κατ'ευθειαν εκεινα να μη τρεχω και μετα ανετα επισκευαζω τα αλλα.
    Ολα αυτα αν τα αναλαμβανε συνεργειο ακουμπουσαμε το χιλιαρικο και,,ισως το ξεπερνουσαμε κιολας.
    Ευχη μου ειναι εστω Διαμεσου αυτης της ενοτητας ο θεος να δινη υγεια και κουραγιο αυτην την Γριουλα την μυρτω να'χη αυτο το 5 επι 5 μαγαζακι της χωρις πλακα σα περιπτερο (Ισως εδω οι βορειοι να τη ξερουν μερικοι) μια φορα περασα απο και και τη λεω:
    Παντως κυρια Μυρτω ακομα με δυσκολια πιστευω οτι βρηκα απο σας συνδεσμο για το αμαξι μου , και με χαμογελο παντα μου λεει: Μην Ανχωνεσε , Μην Μην κιαλη να χρειαστης Παλι θα σου βρω στην αποθηκη στο σπιτι μου ειμαι σιγουρη εχω κιαλη εκει, χαχα τα'παιξα. Ασ την εχει ο θεος καλα.






    LOL-LOL-LOL

  2. #12
    Εγγραφή
    16-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    647
    Thanked
    701
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    You are unbowed my friend....seriously soon or later you will need some medical treatment.
    Attached Images Attached Images
    Την Δημοκρατία δεν την δικαιούμαστε, πρέπει να την αξίζουμε!

    https://www.youtube.com/watch?v=wasYNNfnfVE

  3. The Following User Says Thank You to michaelp900 For This Useful Post:

    compactM3 (24-10-14)

  4. #13
    Εγγραφή
    18-12-12
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    687
    Thanked
    1058
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εχω υποψιες οτι ο Γιωργος απλα ΔΕΝ υπαρχει, και καποιος admin εχει δημιουργησει αυτον τον χαρακτηρα και μας κανει εχει κανει πειραματοζωα σε καποιο μυστικο project του inetrnet.......

    ΔΕΝ ειναι δυναμων......................

  5. #14
    Εγγραφή
    31-07-11
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    144
    Thanked
    286
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κι όμως υπάρχει!!!!!

  6. #15
    Εγγραφή
    29-11-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    4.075
    Thanked
    7447
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δες το βίντεο κάπου το έβαλα!!!!!!!!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP