Μια παρατήρηση: στο αρχικό post είχα ανεβάσει μια φωτογραφία με την εξάτμιση του αυτοκινήτου. Τι έγινε αυτή η φωτογραφία;

Για τους άπιστους Θωμάδες δεν μπορώ να κάνω κάτι. Όποιος είναι από Πρέβεζα ή Θεσ/νικη ξέρει πολύ καλά το λευκό Ε34 που στο πέρασμά του τρίζουν τα κουφώματα και χτυπάνε οι συναγερμοί από τα σταθμευμένα αυτοκίνητα. 128 dB στις 7500 RPM δεν τα ακούς κάθε μέρα...

Στο μοτέρ ο όγκος του κάθε κυλίνδρου έχει αυξηθεί περίπου κατά 200 mL. Άρα η συνολική αύξηση είναι 0.2L*8 = 1.6L. Ναι, δυστυχώς το μοτέρ είχε επάνω αυτόματο κιβώτιο και για να το κάνω χειροκίνητο κυριολεκτικά γονάτισα. Ακόμα και τώρα είμαι αναγκασμένος να αλλάζω σχέσεις πριν τις 7500 στροφές γιατί σε παραπάνω στροφές ο δίσκος πατινάρει έντονα δίχως να ξέρω το λόγο.

Γενικά δεν γράφω πολλά χιλιόμετρα (ίσως και λιγότερα από 3000 το χρόνο) και έτσι δεν με ενδιαφέρει καθόλου η κατανάλωση. Το Σεπτέμβριο που είχα ανέβει Θεσ/νικη στην Εγνατία με 6η σχέση είχε μέση κατανάλωση 11.2L/100 km, ανεξάρτητα την ταχύτητα! Μέσα στην πόλη με 1η, 2α όμως ξεπερνάει για πλάκα τα 22L/100 km.

Ακριβώς πόσα χιλιόμετρα έχω σε κάθε σχέση δεν το έχω προσέξει. Σίγουρα όμως αυτό έχει να κάνει και με το διαφορικό. Αρχικά είχα μπλοκέ 3.45 από Μ5 Ε34 όμως ήταν αρκετά κοντό για τα γούστα μου. Έτσι το άλλαξα με μπλοκέ 3.15 από 750 Ε32.

Κλείνω με μια πληροφορία: Πριν χρόνια είχα διαβάσει σε ένα περιοδικό σχετικά με το Μ60 μοτέρ. Όταν η BMW ξεκίνησε να αναπτύξει για πρώτη φορά V8 μοτέρ βρέθηκε προ εκπλήξεως. Στις πρώτες δοκιμές το μοτέρ απέδιδε περίπου 340 με 350 ίππους, όμως υπήρχαν δύο βασικά προβλήματα. Πρώτον, αν έβγαζε το V8 με τόσα άλογα δε θα μπορούσε να πουλήσει τη ναυαρχίδα 750 με το ασθενικό V12 των σκάρτων 300 αλόγων. Δεύτερον, οι εκπομπές ρύπων από το μοτέρ ήταν αρκετά πάνω από τα όρια της Ε.Ε. Μην ξεχνάμε ότι και το S70 σταμάτησε να παράγεται για τον ίδιο ακριβώς λόγο (ρύπους). Άρα θεωρητικά αν αφαιρέσεις όλους τους περιορισμούς για τους ρύπους (για παράδειγμα αν αυξήσεις τη συμπίεση) και το προγραμματίσεις να έχει πάντα πλούσιο μείγμα (δίχως αισθητήρες λ) μπορείς εύκολα ξεπεράσεις τα 350 άλογα.