Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: προβλημα με φαναρια σε Ε60

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    16-05-12
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.121
    Thanked
    1482
    Rides
    1

    Προεπιλογή προβλημα με φαναρια σε Ε60

    Οπως γραφω και στον τιτλο εχω προβλημα ορατοτητας με τα μπροστινα φαναρια.Και οχι απο αυτα τα μικροπροβληματακια που πας στο μαστορα και στα γιαλιζει και ειναι σαν καινουρια.Τα δικα μου οχι μονο εχουν γρατζουνιες επανω,πραγμα που φευγουν με ενα γιαλισμα,αλλα το πραγματικο προβλημα ειναι μεσα απο το τζαμι.Οι λαμπες εχουν θαμπωσει και το βραδυ η ορατοτητα ειναι περιορισμενη.Τις κοιτουσαμε με τον Αρη(Aristent)και παρατηρισαμε (ο Αρης δηλαδη,οχι εγω ) οτι εχουν παρει υγρασια και θαμπωσανε.
    Το ερωτημα μου τωρα:Υπαρχει τροπος να επιδιωρθωσω τα ιδια? (και αν ναι ποιος ειναι αυτος που ειδηκευεται,αν οχι στη Λαρισα οπουδηποτε αλλου) ή θα πρεπει να ασχοληθω με την αγορα καινουριων? (πραγμα πολυ δαπανηρο απο ενα προχειρο ψαχτηρι που εκανα)

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Για μτχ κοίταξες? https://www.car.gr/parts/view/1801425/ (δίνει και τα xenon)

    Νομίζω είναι μανούρα αρκετή να ανοιχτούν τα φανάρια και να τα μονώσουν πάλι.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-05-12
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.121
    Thanked
    1482
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Απο τα λιγα που κοιταξα στο ebay παιζουν στα 150-200 ευρω το ενα και ειναι με πορτοκαλι φλας.Τα δικα μου εχουν ασπρα.

  4. #4
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Ποσο χειροτερα ειναι απο του Αρη δηλαδη; (τον πεθανα τον Αρουλινο.....)
    Επι του θεματος τωρα, εαν το 5αρι ειναι εισαγωγη απο Γερμανια, ειναι πολυ συχνο το φαινομενο των εσωτερικα θαμπωμενων φαναριων, εισχωρει μεσα στα φαναρια αυτη η ασπριλα (απο το αλατι) που βλεπουμε στα μεταλικα μηχανικα σημεια των αυτοκινητων, που εχουν κυκλοφορησει καποιους χειμωνες στην Γερμανια.
    Στην δικη σου περιπτωση τι εχει θαμπωσει;
    Το εξωτερικο τζαμι στην μεσα μερια ή ο βολβος του ξενον;
    Σε καθε περιπτωση, μαλλον θες φαναρια......

    Τα φαναρια στα Ε60 κανονικα δεν ανοιγουν, μπορεις φυσικα να τα σφαξεις......, αλλα δεν ειναι καθολου σιγουρο οτι θα μπορεσεις να τα ξανα στεγνοποιησεις!!!!
    Ας πουμε οτι τα σφαξες.....

    1: εαν ειναι ο βολβος, τον καθαριζεις με πολυ προσοχη, αλλα μετα εχεις το προβλημα πως θα ξανακολλησεις το τζαμι, ωστε να στεγανοποιησεις το φαναρι 100%.....

    2: Εαν ειναι το εξωτερικο τζαμι θαμπο στην απο μεσα μερια, μην επιχειρησεις καν...και με το πιο απαλο πανι που υπαρχει εαν προσπαθησεις να καθαρισεις την εσωτερικη μερια του τζαμιου, θα γινει ολο γρατσουνιες, τις οποιες δεν θα δεις οταν το καθαρισεις, οταν αναψεις ομως τα φωτα το βραδυ θα καταλαβεις οτι μαλλον εγιναν χειροτερα απο πρωτα.....

    Οποτε μην παιδευτεις τζαμπα (τα εχουμε κανει αυτα που γραφω), βρες ενα ζευγαρι μεταχειρισμενα σε καλη τιμη (υπαρχουν), εκτος εαν εχεις μικτη.....

  5. The Following 3 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    aristent (19-07-12), PANOS-E60 (19-07-12), Ptboul (20-07-12)

  6. #5
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αν έχεις παλιά υγρασία η οποία έχει γίνει πλεον μάκα, κάνεις αυτό που λέει ο Αλέξης.

    Στην απίθανη περίπτωση που εχεις φρεσκια υγρασία (αρα την έχεις τσιμπήσει από κακό κούμπωμα των 2 καπακιών που έχει το φανάρι από πίσω) τότε κανεις το εξής. Παίρνεις ξηρη σιλικόνη σε φακελλακι (εχουν τα καινούργια παπούτσια μέσα στα κουτιά τους - υπάρχει και στο εμπόριο) και την κολλάς με ταινία προσεκτικά πάνω στα πλαστικά καπάκια των φαναριών. Κουμπώνεις καλά τα καπάκια και την αφήνεις μερικές μέρες να δουλέψει και μετά την πετάς. Κάνει δουλειά, τσεκαρισμένο στο δικό μου. Μιλάω γιά σταγονίδια υγρασίας, όχι κανένα δάχτυλο νερό μέσα στο φανάρι ...

  7. The Following 4 Users Say Thank You to PANOS-E60 For This Useful Post:

    alexm (19-07-12), aristent (19-07-12), mixalis (22-07-12), Ptboul (20-07-12)

  8. #6
    Εγγραφή
    01-04-12
    Περιοχή
    Inside of BMW
    Μηνύματα
    3.103
    Thanked
    2317
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Βασίλη ο θείος μου στο 46αρι που έβαλε angel eyes(κολλητά δαχτυλίδια) σε facelift μοντέλο(αυτά που λένε περί φούρνου για το άνοιξε κλείσε αν έχεις ακούσει) τα πήγε σε έναν ηλεκτρολόγο Λάρισα για να του κάνει όλη τη δουλειά(είχε φόβο μην βάζουν νερά, υγρασίες κτλπ μετά) και του έβαλε κτ σαν πλαστελίνη για μόνωση και το φανάρι είναι όπως πριν ! δεν βάζει σταγόνα νερού-υγρασίας κτλπ...Θέλεις να μάθω λεπτομέρειες και να σου πω να πας?

  9. #7
    Εγγραφή
    16-05-12
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.121
    Thanked
    1482
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστω ολους για τις οδηγιες αλλα φοβαμαι πως αν πιαστω να κανω ολα αυτα τα "ακροβατικα" μονος μου θα τα κανω χειροτερα απ οτι ειναι τωρα.Ολες ομως αυτες τις συμβουλες θα τις εκμεταλευτω για τον μαστορα που θα κανει το "χειρουργειο"
    Αλεξη,το εξωτερικο τζαμι απο μεσα φαινεται να ειναι καλο.Ο βολβος εχει το προβλημα.Αν αλλαξω τις λαμπες,λεμε τωρα,και βαλω πιο δυνατες δεν θα εχω καλητερη αποδοση?
    Πανο,υγρασια σε υγρη μορφη δεν εχει πουθενα.Εχει στεγνωσει και εχει γινει μια ασπρη θαμπαδα στον μισο βολβο.Οποτε η ξηρη σιλικονη δε νομιζω να δουλεψει.
    Αντρεα,μαθε για τον χασαπη κι αν ειναι να παμε.Τουλαχιστον πριν προβω σε αγορα καινουριων-μτχ,πραγμα πολυ πιθανο,να καταστρεψω αυτα που εχω πρωτα. Μην καταθεσω τα οπλα με τη μια

  10. The Following User Says Thank You to dafidack For This Useful Post:

    aristent (19-07-12)

  11. #8
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποσο χειροτερα ειναι απο του Αρη δηλαδη; (τον πεθανα τον Αρουλινο.....).......
    δες το αβαταρ!!!.... βλεπεις κατι ρε αρρωστακι στα LCi μου???

    ....η αληθεια ομως ειναι οτι ευτυχως οδηγαω εγω το οχημα και δεν τα βλεπω!!!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dafidack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστω ολους για τις οδηγιες αλλα φοβαμαι πως αν πιαστω να κανω ολα αυτα τα "ακροβατικα" μονος μου θα τα κανω χειροτερα απ οτι ειναι τωρα.Ολες ομως αυτες τις συμβουλες θα τις εκμεταλευτω για τον μαστορα που θα κανει το "χειρουργειο"
    Αλεξη,το εξωτερικο τζαμι απο μεσα φαινεται να ειναι καλο.Ο βολβος εχει το προβλημα.Αν αλλαξω τις λαμπες,λεμε τωρα,και βαλω πιο δυνατες δεν θα εχω καλητερη αποδοση?
    Πανο,υγρασια σε υγρη μορφη δεν εχει πουθενα.Εχει στεγνωσει και εχει γινει μια ασπρη θαμπαδα στον μισο βολβο.Οποτε η ξηρη σιλικονη δε νομιζω να δουλεψει.
    Αντρεα,μαθε για τον χασαπη κι αν ειναι να παμε.Τουλαχιστον πριν προβω σε αγορα καινουριων-μτχ,πραγμα πολυ πιθανο,να καταστρεψω αυτα που εχω πρωτα. Μην καταθεσω τα οπλα με τη μια
    Αντε Βασιλη, καλο "χειρουργειο"!!!!...δεν εχεις αλλη λυση στο προβλημα σου!!!..... ελπιζω ο "ασθενης" να επιβιωσει!!!

  12. The Following User Says Thank You to aristent For This Useful Post:

    alexm (19-07-12)

  13. #9
    Εγγραφή
    16-05-12
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.121
    Thanked
    1482
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Απο τον χειρουργο του Andri εξαρταται αν θα ζησει και τι φακελακι θελει
    Δεν περασα σημερα γιατι...δεν θα πω ψεματα...μουριελαααααααα

  14. The Following User Says Thank You to dafidack For This Useful Post:

    aristent (19-07-12)

  15. #10
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dafidack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο τον χειρουργο του Andri εξαρταται αν θα ζησει και τι φακελακι θελει
    Δεν περασα σημερα γιατι...δεν θα πω ψεματα...μουριελαααααααα
    ...καλα,κατσε να δει τα φαναρια του Ε60 και μετα τα λεμε.....δεν εχουν σχεση με του Ε46.....

    ....φακελακι???......μπαααααα, δεν νομιζω...φακελαρα!!!!:



  16. The Following User Says Thank You to aristent For This Useful Post:

    dafidack (20-07-12)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP