Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 70

Θέμα: Ε36 Σωστο στησιμο

  1. #51
    Εγγραφή
    29-11-12
    Περιοχή
    Χαλκιδα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    395
    Thanked
    549
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα όμως είναι πότε δουλεύει σωστά η μπάρα και όχι αν μπορεί να προξενήσει αυτό που λες.
    Καλο ειναι να το κοιταμε απο ολες τις σκοπιες

  2. The Following User Says Thank You to JimE36 For This Useful Post:

    leo328 (22-01-14)

  3. #52
    Εγγραφή
    08-03-10
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    445
    Thanked
    277
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εγώ φοράω OMP αλουμινένια χωρίς κολλήσεις πουθενά και τα πιατέλα ενσωματώνουν και τα τρία νευράκια που κάνει ο θόλος.......πολύ ελαφριά κατασκευή........τοποθετημένη το 1999 σε τιμή εκείνη την εποχή 50000 δραχμές.........

  4. The Following User Says Thank You to Kostas Maras For This Useful Post:

    leo328 (22-01-14)

  5. #53
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    χαλανδρι
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    508
    Thanked
    297
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    αν φας γερο κοπανημα εμπρος και μπαρα να μην φορας ολα θα στραβωσουν
    Ε36 mpack

  6. The Following User Says Thank You to gregE36 For This Useful Post:

    leo328 (22-01-14)

  7. #54
    Εγγραφή
    28-02-13
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    2.186
    Thanked
    5580
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μπάρα για πίσω φοράει κανείς? Ξέρουμε περίπου τι τιμές παίζουνε?
    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΩΣΑΝΕ,

    ΟΤΑΝ BMW ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ...!!!

  8. #55
    Εγγραφή
    17-06-10
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    229
    Thanked
    393
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μπαρα θολων μπροστα schnitzer 500 ευρω 1,8 κιλα με πιατελα που αγκαλιαζουν τους θολους, πισω επισης της schnitzer 170 ευρω με μικροτερα πιατελα επισης παναλαφρη αλουμινιου, x-brace απο καμπριο, αναρτηση fk coilover για μ3, hr αντιστρεπτικες πιο χοντρες απο του μ3, ενισχυμενα σινεμπλοκ μπροστα, σινεμπλοκ του μ3 πισω, φρενα μ3 321 με σωληνακια υψηλης πιεσης. Αυτα φοραει το δικο μου! Απιστευτο κρατημα, σφιχτη αισθηση στην οδηγηση και βιδωμενο στον δρομο, χωρις ιχνος ψαρεματος ακομα και στις υψηλες ταχυτητες, μηδαμινη κλιση του αμαξωματος στις στροφες, καμια αισθηση υποστροφης ακομα και σε κλειστα κομματια. Αν αλλαζα κατι αυτο θα ηταν η αναρτηση σε pss9 κι αυτο λογω του οτι δεν κοπαναει στα πολυ λιγα χλμ τοσο οσο η fk. Για μενα ειναι ενας πολυ καλος συνδοιασμος για e36 ο οποιος δεν κουραζει και στα ταξιδια.

  9. The Following 3 Users Say Thank You to ΜΙΧΑΛΗΣ For This Useful Post:

    HLIAS - E36 (21-01-14), leo328 (22-01-14), Vassilis ///M (21-01-14)

  10. #56
    Εγγραφή
    28-02-13
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    2.186
    Thanked
    5580
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΜΙΧΑΛΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπαρα θολων μπροστα schnitzer 500 ευρω 1,8 κιλα με πιατελα που αγκαλιαζουν τους θολους, πισω επισης της schnitzer 170 ευρω με μικροτερα πιατελα επισης παναλαφρη αλουμινιου, x-brace απο καμπριο, αναρτηση fk coilover για μ3, hr αντιστρεπτικες πιο χοντρες απο του μ3, ενισχυμενα σινεμπλοκ μπροστα, σινεμπλοκ του μ3 πισω, φρενα μ3 321 με σωληνακια υψηλης πιεσης. Αυτα φοραει το δικο μου! Απιστευτο κρατημα, σφιχτη αισθηση στην οδηγηση και βιδωμενο στον δρομο, χωρις ιχνος ψαρεματος ακομα και στις υψηλες ταχυτητες, μηδαμινη κλιση του αμαξωματος στις στροφες, καμια αισθηση υποστροφης ακομα και σε κλειστα κομματια. Αν αλλαζα κατι αυτο θα ηταν η αναρτηση σε pss9 κι αυτο λογω του οτι δεν κοπαναει στα πολυ λιγα χλμ τοσο οσο η fk. Για μενα ειναι ενας πολυ καλος συνδοιασμος για e36 ο οποιος δεν κουραζει και στα ταξιδια.
    Μπράβο Μιχάλη! Να το χαίρεσαι το εργαλείο...

    Ακριβούτσικες είναι οι μπάρες... Θα αργήσουν να μπούνε στο δικό μου, προέχουν άλλα μπαξίματα... Μέχρι τον Ιούνιο είναι κανονισμένα...

    Για την pss9 που είπες μην νομίζεις ότι είναι και πολύ "άνετη" σε χαμηλές ταχύτητες... Εγώ που την έχω πάνω σχεδόν 1 μήνα ρυθμισμένη στην 4η σκάλα σκληρότητας μπορώ να πω πως είναι αρκετά σφιχτή... Δεν θα έλεγα ενοχλητική αλλά σκέψου τι θα γίνει έτσι και ανεβάσω τη σκληρότητα!

    Εκτός πόλης και με μπόλικα χιλιόμετρα φαίνεται έντονα η ποιότητα της ανάρτησης βέβαια αφού το αυτοκίνητο είναι τρένο και ακολουθεί πιστά κάθε μου κίνηση και να φανταστείς δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με "ψαγμένο" στήσιμο (πχ καμπερ) και δεν έχω και λάστιχα (πίσω έχω κάτι τελειωμένα Pirelli του '07)... Μεγάλη βελτίωση είδα και στο τιμόνι... Γενικά βοηθάει πολύ να γνωρίζεις που πατάει το αυτοκίνητο κάθε στιγμή... Εμένα προσωπικά μου εμπνέει μεγάλη σιγουριά και ακόμα είναι η αρχή, δεν την έχω δουλέψει καλά...

    Όλα αυτά βέβαια αποτελούν καθαρά προσωπική μου άποψη στο θέμα ανάρτησης χωρίς να γνωρίζω το πως θα συμπεριφέρονταν με κάποια άλλη... Η μοναδική εικόνα που έχω είναι από coilover D2 στου Δημήτρη (m3e36) η οποία απορροφά καλύτερα τις λακούβες σε μικρές ταχύτητες όμως όπως υποστηρίζει και ο ίδιος δεν έχει καλό rebound...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη HLIAS - E36 : 21-01-14 στις 23:05
    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΩΣΑΝΕ,

    ΟΤΑΝ BMW ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ...!!!

  11. The Following User Says Thank You to HLIAS - E36 For This Useful Post:

    leo328 (22-01-14)

  12. #57
    Εγγραφή
    12-06-10
    Μηνύματα
    131
    Thanked
    174
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γνωμη μου ειναι πως πιο ιδεωδες δειχνει αυτο που εφαρμοσε η ιδια η BMW στα Ζ4, δηλαδη ετσι ...

    [IMG][/IMG]


    Η τριγωνικη μπαρα ομως δεν μπορει να μπει στα Ε36.



    Ομως οι ισιες και μονες μπαρες απο θολο σε θολο δεν εχουν αποδειχτει πως ειναι και οτι αποτελεσματικοτερο κι ας ειναι μασιφ, συναρμολογουμενη η' μη.

    [IMG][/IMG]


    Οποτε καποιοι κατασκευαστες εχουν στραφει σε διπλες που εχουν στοχο να πετυχουν ενα ιδεατο τριγωνο μιας και ενα πραγματικο δεν δειχνει πως μπορει να εφαρμοστει ετσι οπως εχουν στα Ε36 τα πραγματα οποτε
    με αυτον τον τροπο δημιουργουν με τους διπλους σωληνες απο μια γωνια σε καθε θολο αρχικα -οπως κανει και μια τριγωνικη μπαρα- και μετα αναγκαστικα καταληγει σε παραλληλογραμο με εσωτερικα δεσιματα για να πλησιασουν οσο ειναι εφικτο βεβαια
    την ακαμψια εστω και ενος ιδεατου τριγωνου που ειναι εν τελει ολοκληρωμενο κατα τα 2/3.


    Απ'το καθολου τριγωνο παντως αυτη η σχεδιαση θεωρω οτι προσφερει περισσοτερη ακαμψια -στις οποιες περιμετρικες πιεσεις δημιουργουνται- απο τις μονες μπαρες που δουλευουν μονο στις πλαγιες πιεσεις που ασκουνται.

    [IMG][/IMG]
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikoZ3 : 22-01-14 στις 01:56

  13. The Following 5 Users Say Thank You to NikoZ3 For This Useful Post:

    chrisgiapz3 (22-01-14), HLIAS - E36 (22-01-14), leo328 (22-01-14), Vassilis ///M (22-01-14), Στέφανος (22-01-14)

  14. #58
    Εγγραφή
    05-07-11
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    916
    Thanked
    696
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    +1 για την σνιτζερ μπαρα...και γω αυτη φοραω.(μεταχειρο μου χε στοιχησει 200ε απο αγγλια-ειναι λιγο σπανιες.).
    η επομενη αναρτηση μου (αν εχω ακομα το αμαξι) θα ναι γνησια M-pack καινουργια ομως ισως σε συνδιασμο με παχυτερες αντιστρεπτικες.
    η χρυση τομη ανεσης-κρατηματος...
    ηδη με τα μεταχειρισμενα ελατηρια m-pack εχει βελτιωθει στο τομεα ανεση το αμαξι χωρις να εχω καταλαβει διαφορα στο κρατημα....
    υ.γ. σκεφτομαι και για σωληνακια υψηλης καθως λενε οτι εχεις καλυτερη αισθηση στο φρενο...μαι δοκιμη θα με πεισει..

    e36 till death!
    its not what you can say its what you can proοve(denzel washighton-training day film).

  15. The Following User Says Thank You to leo328 For This Useful Post:

    NikoZ3 (22-01-14)

  16. #59
    Εγγραφή
    25-07-12
    Μηνύματα
    361
    Thanked
    333
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NikoZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων



    Ομως οι ισιες και μονες μπαρες απο θολο σε θολο δεν εχουν αποδειχτει πως ειναι και οτι αποτελεσματικοτερο κι ας ειναι μασιφ, συναρμολογουμενη η' μη.

    [/URL][/IMG]
    Αυτή έχει αρθρώσεις, δεν είναι μονοκόμματη.
    Ε36 M44Β19

  17. The Following User Says Thank You to 6ylinder For This Useful Post:

    NikoZ3 (22-01-14)

  18. #60
    Εγγραφή
    12-06-10
    Μηνύματα
    131
    Thanked
    174
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή έχει αρθρώσεις, δεν είναι μονοκόμματη.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NikoZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ομως οι ισιες και μονες μπαρες απο θολο σε θολο δεν εχουν αποδειχτει πως ειναι και οτι αποτελεσματικοτερο κι ας ειναι μασιφ, συναρμολογουμενη η' μη.

    Δικιο εχεις την συμπεριελαβα αλλωστε στην περιγραφη, δεν προλαβαινα ομως να βαλω κι αλλες φωτογραφιες και για τις αλλου ειδους μονες, απλα εβαλα μια ως ενδεικτικη.

    Θα βαλω ομως μερικες φωτο ακομα απο το διαδικτυο για οσους την θυμουνται , ισως την πιο πολυποθητη μπαρα θολων για ολα τα 6κυλινδρα & Μ3 Ε36 των περασμενων ετων.

    Την εργοστασιακη Μ που μπηκε στο Ε36 Μ3 GT.

    https://www.realoem.com/bmw/showpart...5&hl=1&lang=el

    [IMG][/IMG]

    [IMG][/IMG]

    [IMG][/IMG]

    [IMG][/IMG]

  19. The Following User Says Thank You to NikoZ3 For This Useful Post:

    Vassilis ///M (22-01-14)

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP