Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: E46 προβλημα εκκινησης

  1. #1
    Εγγραφή
    02-08-17
    Μηνύματα
    7
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή E46 προβλημα εκκινησης

    Καλημερα,ειμαι καινουργιος εδω αλλα παλιος οσο αφορα την ενημερωση μου με ολα αυτα τα χρησιμα που γραφετε.
    Δεν ειμαι ο πολυ γνωστης περι των αυτοκιντων και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα που με ταλαιπωρει.
    Εχω μια Ε43 316i του 2000 καινουργια,γενικα σε πολυ καλαη κατασταση ,εδω και καποιες μερες εχω το εξης προβλημα,οταν παω να βαλω μπρος και ειναι κρυο η μιζα γυριζει κανονικα αλλα δεν παιρνε, θα παρει οταν θα δωσω λιγο γκαζι και μετα οταν σβυσω την μηχανη και οσο ειναι ζεστο παιρνει με την πρωτη κινηση.
    Πηγα σε συνεργειο οχι της bmw και ο ελεγχος δεν εδειξε καποια βλαβη μου ειπε οτι κοιταξε τα παντα κα,ακομη και την αντλια βενζινης και ολα οκ .
    Ο μηχανικος μου ειπε οτι πιθανον να ειναι απο την μπαταρια γιατι ηταν στα τελευταια τηςαλλα και τωρα το ιδιο συνεχιζει και συμβαινει.
    Διαβαζοντας ολα τα θεματα που εχουν γραφτει και χωρις να ξερω πολλα νομιζω για ΜΑΦ η αισθητηρα στροφαλου,αλλα το αμαξι μολις παρει μπρος πεταει ουτε ρεταρει καθολου.
    Θα εκτιμουσα να τις αποψεις σας .
    Ευχαριστω για τον χρονο σας Χαρης απο Αθηνα

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα Χάρη και καλωσήρθες στην παρέα μας. Γνωρίζεις τι κινητήρα φοράει το 46άρι σου?

    Εγώ απο αυτά που περιγράφεις θα πόνταρα σε αντλία βενζίνης. Το να δίνεις γκάζι σε cold start για να πάρει μπροστά δεν είναι καθόλου σωστό και μειώνει δραστικά τη ζωή του καταλύτη σου.



  3. #3
    Εγγραφή
    02-08-17
    Μηνύματα
    7
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλημερα το αμαξι το εχω στο συνεργειο για να δω τον αριθμο κινητηρα ,αλλα οπως μου ειπε την πρωτη φορα ο μηχανικος την εβγαλαν την αντλια και την κοιταξαν και ολα οκ ,εδω θελω να επισημανω οτι την αντλια την εχω αλλαξει πριν ενα χρονο.
    Επισης δεν εχω γραψει οτι το αμαξι εχει συστημα υγραεροκινησης BRC το οποιο το εχω 3 χρονια χωρις κανενα ιδιαιτερο προβλημα μεχρι σημερα .
    Σχετικα με το γκαζι οταν παω το πρωι να βαλω μπροστα ,η μιζα γυριζει αλλα εαν δεν το πατησω λιγο δεν παιρνει ,αυτο που με παραξενευει ειναι οτι οταν ο κινητηρας ειναι ζεστος και το βαλω ξανα μπροστα παιρνει αμεσως,εννοειται οτι αμεσα το αμαξι το πηγα στο συνεργειο και δεν το εκανα καιρο αυτο τον τροπο.εκκινησης.
    Εδω θελω να κανω μια ερωτησηση,εαν αποσυνδεθει το ΜΑΦ και οταν βαζω μπροστα παιρνει κατευθειαν και οταν συνδεθει ξανα και εχει προβλημα η εκκινηση ,αυτο δεν θα δειξει εαν υπαρχει προβλημα εκει?

  4. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τόσο το Maf οσο και την αντλία για να έχεις αξιόπιστη ένδειξη πρέπει να γίνει με το γνήσιο διαγνωστικό BMW το GT1. Αν καταλαβαίνω καλά απο αυτά που γράφεις, στο συνεργείο που πας μάλλον δεν το έχουν.



  5. #5
    Εγγραφή
    02-08-17
    Μηνύματα
    7
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εχεις απολύτο δικιο δεν μπορουν να βρουν απο τι ειναι και γι αυτο θα απευθυνθω στην bmw και ποιος ξερει τι θα πληρωσω.....τουλαχιστον θα βρουν το προβλημα ελπιζω....

  6. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο xaris114 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις απολύτο δικιο δεν μπορουν να βρουν απο τι ειναι και γι αυτο θα απευθυνθω στην bmw και ποιος ξερει τι θα πληρωσω.....τουλαχιστον θα βρουν το προβλημα ελπιζω....
    Δεν είναι ανάγκη να πας στο επίσημο δίκτυο. Μπορείς να απευθυνθείς και σε κάποια καλά εξειδικευμένα συνεργεία που έχουν και αυτά το σύστημα. Σε ποια περιοχή ψάχνεις?



  7. #7
    Εγγραφή
    02-08-17
    Μηνύματα
    7
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Nεα Σμύρνη Αθήνα έχεις να μου προτείνεις κάτι; γιατί όπως και να έχει δεν είμαι για ανταλλακτικά από αντιπροσωπεία
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xaris114 : 04-08-17 στις 20:25

  8. #8
    Εγγραφή
    22-09-13
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Thanked
    675
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο xaris114 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nεα Σμύρνη Αθήνα έχεις να μου προτείνεις κάτι; γιατί όπως και να έχει δεν είμαι για ανταλλακτικά από αντιπροσωπεία
    https://www.bmwsittasflaskis.gr

  9. #9
    Εγγραφή
    06-02-15
    Μηνύματα
    810
    Thanked
    796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κάνε μια βόλτα από Ραπατζή στον Πειραιά.
    Λ.Αθηνών 27Α στα Καμίνια.
    Είναι τέλος της Πειραιώς στο ρεύμα προς Πειραιά.
    Επίσης Σίττας Φλασκής στην Καλλιθέα επί της Λ.Ελευθερίου Βενιζέλου 322.
    Στο ρεύμα καθόδου προς παραλιακή.
    Το πρώτο εξειδικευμένο το άλλο εξουσιοδοτημένο.

  10. #10
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILLYS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρώτο εξειδικευμένο το άλλο εξουσιοδοτημένο.
    Από πότε έγινε εξουσιοδοτημένο ο Σίττας Φλασκής;
    Έχω την εντύπωση ότι παραμένει εξειδικευμένο....
    Detailing Madness

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP