Σελίδα 11 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 9101112 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 110 από 114

Θέμα: Προσοχή στα μεταχειρισμένα ανταλλακτικά(η αναζήτηση μοτέρ .. S85)

  1. #101
    Εγγραφή
    19-05-10
    Περιοχή
    ATHENS-GREECE
    Μηνύματα
    1.855
    Thanked
    3074
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παιδια ολα καλα-χρυσα αυτα που λετε αλλα εγω με τα ματια μου και τα χερια μου εχω ξεζουμησει-καψει 2-3 ιαπωνικα στην δουλεια και δεν κανανε κιχ.......καψιμο τωρα ετσι οχι αστεια.

    Θα πω κατι πολυ απλο που το εζησα επι μια 10-ετια.

    Κολλητος φιλος αγοραζει ΗΟΝDA CRX-V TEC 1993 μοντελο από δεύτερο χέρι.Εκανε στα χερια του 350.000 χλμ χωρια αυτα που ειχε πριν.

    Καθε πρωι μετα από 1 λεπτο ξεκιναγε τερμα...τ-ε-ρ-μ-α.Κοφτες σπινιαριστος 7.30-8 πρωι αυτη η δουλεια χειμωνα-καλοκαιρι,δεν νομιζω οτι καποιος εχει ξαναζησει τετοιο πραγμα.Παγωνια,το βαζει μπρος κοφτες ρελαντι και ξεκινημα λιωσιμο.

    Αυτο το πραμα στα 250.000χλμ φορεσε εκκεντροφορους στον μακαριτη τον Σιδερατο και αλλα περιφεριεακα,κοντρες με το κουταλι.Το πουλησε μετα απο χρονια και συνεχισε να το καιει και ο επομενος (οχι οσο ο φιλος μου).Εχει ακομα το ιδιο μοτερ και ακομα παει με ψυχη.

    Το 1999 εδωσε προκαταβολη για το πρωτο ή ενα απο τα πρωτα S2K στην Ελλαδα,εκει να δειτε σβουρες και παντιλικια...20 εκατ αυτοκινητο να το καιει διχως αυριο,να το δινει σε συγκριτικο στο POWER TECHNIQUES (το πηγα εγω) και δωστου καψιμο.

    Μετα απο ολα αυτα φανταστειτε στην θεση των παραπανω ενα ///Μ απο τα συγχρονα.....

    Ααααααα μην ξεχασω οτι το S2K δεν ξεπονταριστηκε πουθενα ουτε μπροστα ουτε πισω.

    Ξαναλεω,καφτης ο φιλος μου απο τους ελαχιστους,δεν γινεται να δικαιολογησω τιποτα σε αμαξια 100-150χιλιαδων ευρω που στροφαρουνε λιγοτερο απο το S2K/TYPE R και με λιγοτερους ιππους ανα λιτρο....sorry.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη m_power_lunatic : 28-04-15 στις 17:40
    insane in the ///Midbrain

  2. The Following 7 Users Say Thank You to m_power_lunatic For This Useful Post:

    BILL007 (28-04-15), chrisgiapz3 (28-04-15), diosak (28-04-15), Nino (28-04-15), paganis (28-04-15), steliosm46 (28-04-15), Stunt Mike (28-04-15)

  3. #102
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.972
    Thanked
    20091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα μιλησω μονο για δικες μου εμπειριες....
    βαγγελη εγω παντως απο το καλυτερο συνεργειο που πηγα το bmw μεχρι το χειροτερο....μου ειπαν ολοι το ιδιο πραγμα....αλλαγη μεταλλων στα 100κ...εκει πονανε ολα τα m3 e46....εκει και στα vanos..

    απο κει και επειτα....επειδη θα συνεχισω να κραζω τα μαστορια.....τα οποια πραγματι χαλανε τα αυτοκινητα μας....
    Πολύ σωστά ...
    Μιλάς για Μ3 Ε46 που ήταν τα μόνα όπου η εταιρία έκανε ανάκληση στα μέταλλα σε μοντέλα πριν του 2004 και πίσω .
    Στα Μ3 Ε92 στα Μ5 Ε60 δεν υπήρξε καμμιά επίσημη ανακοίνωση όπως και στα καινούργια τα οποία εξακολουθούν να έχουν θέμα πράγμα που η εταιρία το θάβει επιμελώς .

    Κάποια στιγμή βρέθηκα σε κάποιο κατάστημα βελτιωτή και ήταν εκεί ένας πιτσιρικάς με ενα Μ5 Ε60 και με 70.000χλμ.
    Ρωτάω λοιπόν τον βελτιωτή αν έχει ενημερώσει τον πελάτη του πως καλό θα ήταν να αλλάξει μέταλλα .
    Με κοιτάει λοιπόν με ένα βλέμμα όλο νόημα και απορεία και μου απαντά :
    Όσες φορές προέτρεψα κάποιο πελάτη να προβεί σε αλλαγή μετάλλων,με κοίταξε με καχυποψία πως ήθελα να του πάρω τα χρήματα άνευ λόγου και αιτίας .
    Μετά λοιπόν από αρκετά τέτοια περιστατικά έπαψα να ασχολούμαι προκειμένου να παρεξηγούν την προτροπή μου .
    Δεν είχε και άδικο η αλήθεια.
    Το πιό πιθανό είναι πως κάποιος που θα είχε ενα τέτοιο αυτοκίνητο και δεν θα γνώριζε για τα συγκεκριμένα προβλήματα,θα κοίταζε το μηχανικό με καχυποψία !!!

    Το λάθος είναι καθαρά και μόνο της BMW η οποία αντί να κοιτάξει να βελτιώσει την κατάσταση ,σφυρά αδιάφορα αδείαζοντας τον πελάτη που θεωρητικά έχει αγοράσει τα κορυφαία μοντέλα της εταιρίας,σαν αντίλογο σου λέει πως, σε μοντέλα όπως τα Μ3 Ε46 υπήρξε ανάκληση,άρα αφού στα υπόλοιπα μοντέλα δεν υπάρχει,ολα είναι οκ και καμμιά ενημέρωση προβλήματος τέτοιου δεν έχει καταγραφεί.
    Αν υπάρχουν κάποια συμβάντα τέτοια είναι μεμονωμένα και αφού το αμάξι δεν είναι σε εγγύηση(για να παλέψεις την επισκευή-αντικατάσταση)φταίει ο πελάτης που αφού δέ πήγαινε το αμάξι σε εξουσιοδοτημένο,δε ξέρουν αν το συντηρούσαν σωστά (με οτι αυτό περιλαμβάνει).
    Τουλάχιστον εγώ αυτή την απάντηση έλαβα και ακόμη πιο πολύ απαξίωση.
    Βέβαια τους απάντησα πως, δεν γνωρίζουν για κάτι το οποίο έχει βουήξει ο τόπος και είναι κοινό μυστικό πλέον;
    Στο Ίντερνετ υπάρχουν συνεχείς αναφορές ειδικά σε ξένα site απο κατόχους τέτοιων μοντέλων.
    Τους είπα ακόμα,πως μου μιλούν για συντήρηση και αλλαγή λαδιών την ώρα που η ίδια η εταιρία προτείνει αλλαγή λαδιών κάθε δυο χρόνια και είκοσι χιλιάδες χλμ και γώ τα αλλάζω κάθε 9-10 !!!
    Τέλος τους είπα πως έχουν καταφέρει να ξεφτιλίσουν και να υποτιμήσουν το ίδιο τους το προϊόν το οποίο μάλιστα αποτελεί και ναυ(αρχίδα)της εταιρίας τους !!!
    Τώρα λοιπόν άρχισαν να παρουσιάζονται και σπασίματα των νέων κινητήρων απο Μ !!!!
    Και για το πώς το κρύβουν το πρόβλημα ;
    Όσοι την πάτησαν μέσα στην εγγύηση γνωρίζουν πολύ καλά !!!!
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  4. The Following 8 Users Say Thank You to deepBLUE For This Useful Post:

    BILL007 (28-04-15), chrisgiapz3 (28-04-15), diosak (28-04-15), doctore (28-04-15), EVERGET (28-04-15), Leonidas_E39 (28-04-15), nik200 (28-04-15), Snoo (28-04-15)

  5. #103
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.972
    Thanked
    20091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το οτι ο Ιάπωνας σου λέει πάρε το GTR και βάλτο την ίδια μέρα στη πίστα σας λέει κάτι ,την ώρα που η BMW σου λέει μη το βάλεις ακόμα και στην εγγύηση γιατί αν πάθει κάτι στην πίστα η εγγύηση δε σε καλύπτει ;

    ΥΓ.Αξίζει να δείτε αν υπάρχει στο YouTube την εκπομπή που είχε η Nova για την κατασκευή αλλα και την νοοτροπία αλλά και τις επιδιώξεις των αρχιμηχανικών της NISSAN για το GTR !!
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  6. The Following 8 Users Say Thank You to deepBLUE For This Useful Post:

    bakalos (28-04-15), BILL007 (28-04-15), chrisgiapz3 (28-04-15), diosak (28-04-15), nik200 (28-04-15), Nino (28-04-15), steliosm46 (28-04-15), VanVIC (28-04-15)

  7. #104
    Εγγραφή
    16-02-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.163
    Thanked
    1116
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deepBLUE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οτι ο Ιάπωνας σου λέει πάρε το GTR και βάλτο την ίδια μέρα στη πίστα σας λέει κάτι ,την ώρα που η BMW σου λέει μη το βάλεις ακόμα και στην εγγύηση γιατί αν πάθει κάτι στην πίστα η εγγύηση δε σε καλύπτει ;

    ΥΓ.Αξίζει να δείτε αν υπάρχει στο YouTube την εκπομπή που είχε η Nova για την κατασκευή αλλα και την νοοτροπία αλλά και τις επιδιώξεις των αρχιμηχανικών της NISSAN για το GTR !!
    Καλά και με το GTR είδαμε τι είχε γίνει που αν έκανες πάνω από 2-3 launch έχανες την εγγύηση του σασμάν.
    Επίσης έχω δει φυλλάδιο porsche Gt3 ή ferrari 430(δεν θυμάμαι ποιο από τα δύο) όπου το αμάξι είχε κεραμικά φρένα και έλεγε ότι αν μπεις πίστα χάνεις την εγγύηση των κεραμικών δίσκων...

    Εμείς δεν ζητάμε αμάξια που θα τα λιώνεις στην πίστα και δεν θα διαμαρτύρονται.

    Αλλά να κάνει κράου Μ3 v8 ή Μ5 v10 στα καλά καθούμενα και με αλλαγές λαδιών κάθε 7000 χιλιόμετρα, δεν είναι νορμάλ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Harisp : 28-04-15 στις 18:48

  8. The Following 3 Users Say Thank You to Harisp For This Useful Post:

    bakalos (28-04-15), BILL007 (28-04-15), chrisgiapz3 (28-04-15)

  9. #105
    Εγγραφή
    28-08-10
    Μηνύματα
    389
    Thanked
    172
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    φιλος μου με s2000 πήγε απο Αθήνα -Σέρρες , μπήκε πίστα αμέσως ,έκανε 67 γύρους συνεχόμενους και μετα γύρισε σπίτι του αλλα 200 χλμ. ουτε κιχ το αμαξι. 10ετιας.

  10. The Following 5 Users Say Thank You to bmwz3 For This Useful Post:

    A8hnaios (28-04-15), bakalos (28-04-15), BILL007 (28-04-15), chrisgiapz3 (28-04-15), steliosm46 (28-04-15)

  11. #106
    Εγγραφή
    30-04-14
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    222
    Thanked
    409
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    deepBLUE πολύ σωστά τα λες!

    Harisp Το GTR όταν πρωτοβγήκε είχε θέμα με το σασμάν...μετά το φτιάξανε. Αυτό που λες για void εγγύησης λόγω launch...ψέμα μου φαίνεται! Η ίδια η εταιρία το έβαλε...

  12. The Following User Says Thank You to diosak For This Useful Post:

    deepBLUE (28-04-15)

  13. #107
    Εγγραφή
    22-11-10
    Περιοχή
    Pella
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.353
    Thanked
    2154
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παιδιά πολύ καλά τα λέτε έτσι ειναι τα πράγματα!

    προσωπικά θεωρώ μέγα λάθος αυτό της BMW που κανει την παπια, τον κινέζο, το παγώνι, οπως θέλεται πείτε το..

    Τα Μ αυτοκίνητα και ειδικότερα το Μ3 Ε46 και το CSL ,Το Μ3 Ε30 , Το Μ5 Ε60

    ειναι αυτοκίνητα τα οποία προσφέρουν πολλά χαμόγελα στον εκάστοτε ιδιοκτήτη

    και ειναι αυτοκίνητα πραγματικά καλά σε γενική εικόνα..

    Αλλα έχουν αυτά τα απαράδεκτα προβλήματα οπως τα έχουμε πει πολλες φορες

    εχουν ομως και πολλά καλα ( που και αυτά τα ξέρουμε ολοι )

    που δεν εχουν αλλα αυτοκινητα αλλες μαρκες.

    Και φυσικά τα γιαπωνέζικα δεν πιάνοντε συμφωνώ απολυτα ειδικότερα απο θέμα μοτερ πραγματικά είναι κροτίδες, και αξιόπιστα!

    Ειτε ειναι επιδόσεων ή οχι.

    Απ τα γιαπωνέζικα θεωρώ οτι το GTR ειναι το ποιο value for money αυτοκινητο στον πλανήτη.

    Δεν βλέπεται τι γινεται έξω? Ολα τα Supercars των 1000+ ιππων είτε πορσε είτε φερραρι είτε λάμπο όλα έχουν να κάνουν με GTR

    Και μιλάμε για ένα αυτοκίνητο το οποιο σε κερδίζει σε όλα του πιστεύω.

    Θες σουλουπι? θες άλογα? θες στρίψιμο? θες πίστα? θες βόλτα? Θες ποιοτητα κατασκευής? Γιατι τα μεχρι τα στιγμης ιαπωνικά αυτα που λέμε ας πουμε π.χ S2K δεν τα έχουν αυτα, οπως τα εχει και τα προσφέρει ένα Μ σε αυτό το βαθμό

    Ε αυτο τα έχει, γιατι και πλέον ο ιάπωνας έχει περάσει εντέλώς σε διαφορετικό επίπεδο.

    Παρόλα αυτά τα Μ για μένα θα έιναι πάντα μέσα στην καρδιά μου.


    Όσο και να συζητάμε το θέμα είναι οτι είναι καθαρά και 100% λαθος της εταιρίας αυτο. τι να πουμε? να αρχίσουμε να στέλνουμε επιστολές? δεν ξέρω..

    Πάντως εγώ νομίζω οτι η εταιρία απο ένα σημείο και μετά άλλαζε και αλλάζει "χέρια" και μπορεί να γίνει απο την πολύ καλύτερη στην πολύ χειρότερη!

    Τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζουν οι άνθρωποι. το πόσο αγαπούν αυτό που κάνουν την εταιρία και το αντικείμενο, και την κουλτούρα που έχουν για να συνεχίσουν ένα έργο που έχει κάνει η BMW τόσα χρόνια.

    Θέλω να πω οτι σε διαφορετική περίπτωση θα μπορούσαν να βγάλουν ένα πακετο ανάκλησης για ολα αυτα. Εκεί θα φαινόταν ποιοι είναι. και ας χάσουν και λίγα λεφτά τι εγινε.

    Ολα ποια για το μαρκετινγκ?

  14. The Following 2 Users Say Thank You to steliosm46 For This Useful Post:

    A8hnaios (28-04-15), EVERGET (28-04-15)

  15. #108
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.296
    Thanked
    7247
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    ααα καλα....εδω μιλαμε για gtr και s2k.....σε λαθος forum εχω μπει παλι.....

  16. #109
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τωρα αν η κατασταση αλλαξε στα v8-v10 μπορει να ειναι αληθεια...αλλα οταν πληρωνεις 120 και 200χιλ για αμαξι απο καινουργιο....εεε του ****** αμα εισαι τοσο γυφτος και δεν αλλαζεις τα μεταλλα καθε 50χιλ...και φυσικα βαζω και τον εαυτο μ μεσα!!!!!-μην παρεξηγηθω.....
    Πιστεύεις πως αν το έλεγαν ή το γνώριζαν ότι κάθε 1,5-2 χρόνια πρέπει να γίνει το μοτέρ βίδες για προληπτική αλλαγή μετάλλων θα πούλαγε κανένα αυτοκίνητο;
    Μιλάμε για το Τοπ μοντέλο που είχε σάρωση τα βραβεία.

  17. The Following 2 Users Say Thank You to mark e92 For This Useful Post:

    BILL007 (29-04-15), Nino (29-04-15)

  18. #110
    Εγγραφή
    16-02-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.163
    Thanked
    1116
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο diosak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Harisp Το GTR όταν πρωτοβγήκε είχε θέμα με το σασμάν...μετά το φτιάξανε. Αυτό που λες για void εγγύησης λόγω launch...ψέμα μου φαίνεται! Η ίδια η εταιρία το έβαλε...
    Δεν είναι ψέμα...ο εγκέφαλος είχε κάτι σαν μαύρο κουτί και αν πήγαινες αντιπροσωπεία και διαβάζανε πάνω από 2-3 εκκινήσεις με τα esp off, έχανες την εγγύηση στο σασμάν

  19. The Following User Says Thank You to Harisp For This Useful Post:

    BILL007 (30-04-15)

Σελίδα 11 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 9101112 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP