Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 27

Θέμα: Βουητο!!

  1. #1
    Εγγραφή
    28-01-16
    Μηνύματα
    6
    Thanked
    3
    Rides
    2

    Προεπιλογή Βουητο!!

    Καλησπερα παιδια! ειμαι κατοχος bmw e46 2003 facelift 316 με κινιτηρα n40b16a ,εδω και και τρεις εβδομαδες ξεκινησε να ακουγετε ενα βουητο απο την πισω δεξια μερια το οποιο ξεκινα στα 40 χλμ και απο τα 80χλμ και μετα παυει να ακουγετε η βασικα ακουγετε πολυ πολυ λιγο μεχρι που στα 120 και μετα δεν ακουγετε καθολου! πηγα σε δυο συνεργεια και μου ειπανε βαλανε και ακουστικα για να δουν αν ειναι ρουλεμαν και ο θορυβος που βγαινει και απο τους δυο πισω τροχους ειναι ο ιδιος και μαλλον δεν ειναι ρουλεμαν αλλα για σιγουρα πρεπει να λυσουνε την δεξια μερια απο εκει οπου ακουγεται ο θορυβος για να δουνε αν ειναι ρουλεμαν η οχι.Αυτο το βουητο ειναι σταθερο απο τα 40 μεχρι τα 80 δεν αυξανει και βασικα ισως σαν γουργουητο θα μπορουσα να πω.Το αμαξι εχει 230000χλμ αυτη τη στιγμη,τι να πω μου ειπαε να το αφησω ετσι και αν χειροτερεψει να το παω ξανα που μαλλον θα ειναι ρουλεμαν τροχου.Βαλβολινες στο διαφορικο δεν εχω αλαξει ποτε μεχρι στιγμης αλλα πριν τρεις εβδομαδες ο μαστορας μου εκανε ενα συμπληρωμα γιατι τον ειπα να τις ελενξουμε ,ειδε οτι δεν ειχε ταπα για να βγουνε και ειχε μονο ταπα για να συμπληρωσεις και μου ειπε οτι δεν αλαζονται ποτε μονο συμπληρωνεις αμα χρειαστει οποτε με συμπληρωσε 75w-90 συνθετικη βαλβολινη καμια 100 γραμμαρια πηρε.Θα μπορουσε να προερχεται απο το διαφορικο αυτο το βουητο η απλα ειναι τυχαια συμπτωση γιατι απο εκεινη την ημερα το βραδυ ξεκινησε να ακουγετε το βουητο αυτο.Ευχαριστω εκ των προτερων.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.972
    Thanked
    20091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εχεις παρατηρήσει αν σου κάνει τον ιδιο θορυβο σε ολα τα οδοστρώματα η αλλάζει η συχνότητα και η ένταση ?
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  3. #3
    Εγγραφή
    28-01-16
    Μηνύματα
    6
    Thanked
    3
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Το παρατηρησα και κανει τον ιδιο θορυβο σε ολα τα οδοστρώματα και ηχος ειναι σταθερος απο τα 40 μεχρι τα 60 ,70 και μετα σιγα σιγα σβηνει και απο τα 100 με 120 δεν ακουγεται καθολου εκτος αμα τον καλυπτουν αλλοι θορυβοι του κινητηρα, του δρομου και γενικα.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    489
    Thanked
    740
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κατι παρομοιο εχω και εγω στο δικο μου. Εχουμε το ιδιο αυτοκινητο μονο που εμενα το κανει οταν αφηνω το γκαζι, οταν το παταω χανεται σιγα-σιγα..
    Πηγα αλλαξα ρουλεμαν κ στους δυο πισω τροχους γιατι ετσι κ αλλιως χρειαζοταν αλλαγη αλλα ο θορυβος παραμενει ιδιος!
    Οσο πιο πολλα χιλιομετρα εχω και αφησω γκαζι ακουγεται ελαχιστα μεχρι που αρχιζει κ πεφτει η ταχυτητα και οσο πεφτει ακουγεται περισσοτερο, ειδικα απο 60km κ κατω..
    Μαλλον διαφορικο βλεπω να ειναι, ακομα δν εχω παει να το κοιταξουν, οπως επισης δν εχω αλλαξει κ ποτε βαλβολινες αλλα ουτε κ εχω προσθεσει συμπληρωση..

  5. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Kατα 99% είσαι για ημιαξόνια/ρουλεμάν. Πόσες χιλιάδες έχεις στο κοντέρ?



  6. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    Lykouras (05-02-16)

  7. #6
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kατα 99% είσαι για ημιαξόνια/ρουλεμάν. Πόσες χιλιάδες έχεις στο κοντέρ?
    Το λέει ρε Μπιλλ, 230000
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  8. The Following User Says Thank You to gant For This Useful Post:

    BILL007 (05-02-16)

  9. #7
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    489
    Thanked
    740
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kατα 99% είσαι για ημιαξόνια/ρουλεμάν. Πόσες χιλιάδες έχεις στο κοντέρ?
    Αν αναφερεσαι σε μενα εχω 196.000km.. ρουλεμαν πισω στους τροχους εχω αλλαξει με SKF. Επισης το story ξεκινησε απο οταν ενα απογευμα ειχε ψιλοβρεξει κ ηθελα να "σφαλιαρισω" λιγο κ εγραψε ολη την πρωτη κ την δευτερα. Απο εκεινο το σημειο κ μετα ξεκινησε να ακουγεται αυτο το παρομοιο βουητο που λεει κ ο φιλος πιο πανω.
    Το χειροτερο σεναριο που μπορει να τυχει πιο ειναι? Αν το ζορισω καποια στιγμη μπορει να μου μεινει στο χερι? Εχει περασει ενα διαστημα 2 χρονων απο τοτε που εγινε κ μεχρι στιγμης ακομα ακουγεται το ιδιο..

  10. #8
    Εγγραφή
    28-05-10
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    377
    Thanked
    567
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    μιπος ειναι απο τα λαστιχα σου??

  11. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SoNiC_77Gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν αναφερεσαι σε μενα εχω 196.000km.. ρουλεμαν πισω στους τροχους εχω αλλαξει με SKF. Επισης το story ξεκινησε απο οταν ενα απογευμα ειχε ψιλοβρεξει κ ηθελα να "σφαλιαρισω" λιγο κ εγραψε ολη την πρωτη κ την δευτερα. Απο εκεινο το σημειο κ μετα ξεκινησε να ακουγεται αυτο το παρομοιο βουητο που λεει κ ο φιλος πιο πανω.
    Το χειροτερο σεναριο που μπορει να τυχει πιο ειναι? Αν το ζορισω καποια στιγμη μπορει να μου μεινει στο χερι? Εχει περασει ενα διαστημα 2 χρονων απο τοτε που εγινε κ μεχρι στιγμης ακομα ακουγεται το ιδιο..
    Οχι το παιδί παραπάνω ρώταγα. Αλλά και πάλι τα 200Κ+ είναι ώρα αλλαγής σε αυτά.

    Το χειρότερο σενάριο είναι να είναι διαφορικό (απο μη αλλαγή βαλβολίνης και υπερβολικό "κάψιμο").

    Καλύτερα σε κάθε περίπτωση να πας το συντομότερο σε συνεργείο, δεν παίζουν με αυτά



  12. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    SoNiC_77Gr (05-02-16)

  13. #10
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    489
    Thanked
    740
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stavros32 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πριν τρεις εβδομαδες ο μαστορας μου εκανε ενα συμπληρωμα γιατι τον ειπα να τις ελενξουμε ,ειδε οτι δεν ειχε ταπα για να βγουνε και ειχε μονο ταπα για να συμπληρωσεις και μου ειπε οτι δεν αλαζονται ποτε μονο συμπληρωνεις αμα χρειαστει οποτε με συμπληρωσε 75w-90 συνθετικη βαλβολινη καμια 100 γραμμαρια πηρε.Θα μπορουσε να προερχεται απο το διαφορικο αυτο το βουητο η απλα ειναι τυχαια συμπτωση γιατι απο εκεινη την ημερα το βραδυ ξεκινησε να ακουγετε το βουητο αυτο.
    Εισαι σιγουρος οτι απο εκεινο το βραδυ που εγινε η συμπληρωση ξεκινησε να ακουγεται ο θορυβος? Μηπως υπηρχε κ πριν αλλα ελαχιστος κ με οτι εκανε ο μαστορας το εκανε να ακουγεται περισσοτερο?

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP