Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: Ψάχνω ειδικό στις εισροές υδάτων

  1. #1
    Εγγραφή
    27-05-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    82
    Thanked
    46
    Rides
    0

    Προεπιλογή Ψάχνω ειδικό στις εισροές υδάτων

    Όπως λέει ο τίτλος ψάχνω για έναν λαμαρινα - να περνάει τζάμια , δεν ξέρω κι εγώ τι
    γιατί έχουν σπάσει τα νεύρα μου , αρκεί να έχει όρεξη για δουλειά ψάξιμο και όχι όρεξη
    για εύκολο χρήμα να βγάλει το μεροκάματο και δεν βαριέσαι , περιοχή Θεσσαλονίκη.

    Το πρόβλημα είναι με ένα Ε30 που παίρνει νερό στα πόδια του οδηγού.
    Έχω πάει σε 2 ως τώρα και δουλειά δεν γίνεται
    Έχω στεγνώσει την μοκέτα με το σφουγγάρι που έχει απο κάτω πάνω απο 4 φορές
    και πιστέψετε είναι πολύ κουραστικό αν δεν βγάλεις κάθισμα και τα πλαστικά του
    μαρσπιε για να σηκωθεί όλη η μοκέτα και να κάνεις σωστά και γρήγορα την δουλειά.

    Δεν υπάρχουν άλλα λεφτά για πέταμα και χρόνος για πειράματα.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Έχεις ηλιοροφή?

    Σε κάθε περίπτωση τσέκαρε τα παρακάτω

    Water inside the car. I don't have much experience with this myself, although I have heard of clogged drains causing water in the cockpit. Clogged sunroof drains will do this for sure.


    και διάβασε και εδώ https://www.bmwforums.com.au/showthr...0-Water-Drains
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 26-01-16 στις 14:55



  3. The Following 2 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    george.x82 (26-01-16), nikos valvetronic (27-01-16)

  4. #3
    Εγγραφή
    27-05-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    82
    Thanked
    46
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Έχω ηλιοροφη αλλά καθαρίζω συχνά όπως και τα είδα πάλι από την αρχή τα δύο μπροστά λουκια είναι οκ.
    Επίσης οι λεκάνες είναι οκ ανοίχτηκαν και καθαριστηκαν από πάνω αλλά ανοίχτηκε και ο καθρέφτης για καλύτερη πρόσβαση κύριος για του οδηγού την λεκάνη. Η προβοσκιδα στο συνοδηγό δεν υπάρχει (πρέπει να έχει γίνει πλιάτσικο) αλλά η οπή είναι πεντακάθαρη.
    Οι τρύπες στην πόρτα του οδηγού για να φεύγουν να νερά είναι ανοιχτές.
    Έχω βγάλει ταπετσαρία πόρτας οδηγού και έγινε μόνωση στο νάιλον.
    Δεν είναι παραφλου από το ψυγείο δεν λείπει σταγόνα.
    Τα νερά μπαίνουν ακόμη και όταν είναι σταματημένο το αμάξι.

  5. #4
    Εγγραφή
    27-05-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    82
    Thanked
    46
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Να προσθέσω και κατι που ξέχασα να πω
    Η ταπετσαρία της οροφής είναι στεγνή χωρίς κανένα ύποπτο λεκέ , όπως και τα καθίσματα.
    Τα νερά από το a/c φεύγουν από το σωληνάκι στο ύψος των ταχυτήτων , έτσι για την ιστορία αν και είναι το μόνο πιστεύω που μπορεί να αποκλειστεί από την αρχή.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george.x82 : 26-01-16 στις 15:42

  6. #5
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    957
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Τσέκαρε το σημείο που βγαίνει έξω η ντίζα του γκαζιού. Επίσης μήπως υπάρχουν σαπάκια-τρύπες στο πάτωμα ή στο πλαϊνό;
    E30 318i

  7. The Following User Says Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    george.x82 (26-01-16)

  8. #6
    Εγγραφή
    27-05-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    82
    Thanked
    46
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Για την ντιζα γκαζιού θα το τσεκάρω γιατί δεν ξέρω αν το έχουν δει αλλά και εγώ γενικά δεν θυμάμαι να μου έχουν πει κάτι τέτοιο.
    Για σάπια κάτω , αριστερά και μέσα στο θόλο είναι από τα πρώτα που ελέγχθηκαν και είναι καθαρό δεν υπάρχει ίχνος σκουριάς ή τρύπας.
    Επίσης ...βλέπεις ένα ένα τα θυμαμαι με τόσα που έχω δει, έχει γίνει έξτρα μόνωση στην τσιμουχα πίσω από τα πεντάλ από όπου έρχεται η πλεξούδα από το κουτί με τις ασφάλειες!
    Σου λέω δεν υπάρχει αυτό που ζω!
    Το μόνο που έχει μείνει είναι το λάστιχο της πόρτας ή να έχει κρεμάσει η πόρτα Ή το λάστιχο του παρμπρίζ.
    Αλλά ποιός σου το λέει με σιγουριά για τα παραπάνω αν δεν γίνει το αμάξι , τουλάχιστον από την πλευρά του οδηγού σώβρακο;
    Μόνο έτσι θα γίνει σωστή δουλειά αλλά όλοι κυνηγούν το εύκολο 50αρικο και σου κάνουνε μία υπόθεση...ε σώπα ρε μάστορα υποθέσεις και να τα αλλάζω ένα ένα το κάνω και μόνος μου!
    Υπάρχει λοιπόν κανένας στην Θεσσαλονίκη;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george.x82 : 26-01-16 στις 20:40

  9. #7
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Την στεγανότητα της εσωτερικής μόνωσης της πόρτας του οδηγού την έχεις ελέγξει? Μήπως στάζει στο μαρσπιέ και από κει στην μοκέτα?
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  10. The Following 2 Users Say Thank You to gant For This Useful Post:

    BILL007 (26-01-16), george.x82 (27-01-16)

  11. #8
    Εγγραφή
    27-05-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    82
    Thanked
    46
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ΛΝαι φίλος έχει εφαρμοστεί κάτω από το νάιλον αλλά και από πάνω μετά ένα είδος κόλλας μαύρη είναι που μπορείς μετά να το ανοίξεις πάλι και να το ξανα κλείσεις.
    Σαν παρμπριζοκολλα είναι συν από πάνω γύρω γύρω μια λευκή ταινία με πλέγμα ινών.
    Και κάτι ακόμη που θυμήθηκα οι τρύπες στον μαρσπιε είναι οκ τα νερά φεύγουν όταν ριχνω νερά από το μπροστά αριστερό λούκι της ηλιοροφης.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george.x82 : 27-01-16 στις 08:53

  12. #9
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο george.x82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΛΝαι φίλος έχει εφαρμοστεί κάτω από το νάιλον αλλά και από πάνω μετά ένα είδος κόλλας μαύρη είναι που μπορείς μετά να το ανοίξεις πάλι και να το ξανα κλείσεις.
    Σαν παρμπριζοκολλα είναι συν από πάνω γύρω γύρω μια λευκή ταινία με πλέγμα ινών.
    Και κάτι ακόμη που θυμήθηκα οι τρύπες στον μαρσπιε είναι οκ τα νερά φεύγουν όταν ριχνω νερά από το μπροστά αριστερό λούκι της ηλιοροφης.
    Επειδή είμαι παθών στο πεζώ 206, γι αυτό επιμένω κιόλας.
    3 φορές επανατοποθετήθηκε με κόλλα (ματζούνι) που εφαρμόζει με θεμοπίστολο και πάλι κάτι σταγόνες όταν το παρκάρω μισό πάνω σε πεζοδρόμιο και το αμάξι γέρνει μονόπαντα, κυλούν μέσα. Προφανώς θα ήθελε τέλειο καθάρισμα το προηγούμενο υλικό, το οποίο μάλλον δημιουργεί κάποια κενά.

    Σε προτείνω να ρίχνεις νερό στο τσάμι με ένα λάστιχο και να παρατηρείς το κάτω μέρος της πόρτας αν στάζει απ την ταπετσαρία.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gant : 27-01-16 στις 11:12
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  13. The Following 2 Users Say Thank You to gant For This Useful Post:

    BILL007 (27-01-16), george.x82 (27-01-16)

  14. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Thumbs up

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή είμαι παθών στο πεζώ 206, γι αυτό επιμένω κιόλας.
    3 φορές επανατοποθετήθηκε με κόλλα (ματζούνι) που εφαρμόζει με θεμοπίστολο και πάλι κάτι σταγόνες όταν το παρκάρω μισό πάνω σε πεζοδρόμιο και το αμάξι γέρνει μονόπαντα, κυλούν μέσα. Προφανώς θα ήθελε τέλειο καθάρισμα το προηγούμενο υλικό, το οποίο μάλλον δημιουργεί κάποια κενά.
    Η λεγόμενη τσίχλα δεν είναι η καλύτερη λύση!

    Καλός καθαρισμός της λαμαρίνας και μπαρμπριζόκολλα. Βέβαια όταν θα χρειαστεί να ξεκολλήσει η επένδυση (π.χ για επισκευή γρύλου στο παράθυρο -not in peugeot ) τότε θα πρέπει να σκιστεί και να μπει καινούργια.



  15. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    Samaro (09-02-16)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP