Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 24 από 24

Θέμα: Ψάχνω ειδικό στις εισροές υδάτων

  1. #21
    Εγγραφή
    27-05-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    82
    Thanked
    46
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dathanaso Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμενα εμπαζε απο τις πορτες επειδη ηταν ξεκολημενη στη βαση η μονωση (ε46), και απο τα κλιπς της πορτας με την επενδυση επειδη ελειπε λαστιχακι.μου τα ριχνε ακριβως κατω απο τη μοκετα αν ριξεις νερο απο εξω και ανοιξεις μετα την πορτα κοιτωντας το λαστιχο του κασωματος θα καταλαβεις απο που γλυφει.Πουστια μου πηρε 2 ωρες να το δω
    Όπως θα διαβάσεις παραπάνω το έκανα αυτό ήταν η τελευταία μου επέμβαση μόνωσα – στεγανοποίησα το νάιλον της πόρτας που βρίσκεται πίσω από την ταπετσαρία της πόρτας και στη συνέχεια το τέσταρα για τουλάχιστον 15-20 λεπτά με νερό, αλλά η ζημιά έγινε έπαιρνε για πολύ καιρό και λίγο τα φανταστικά μαστόρια …λίγο που το αμελούσα κι εγώ …μέχρι που έκατσα και το έπιασα μόνος μου μπας και γίνει δουλειά

  2. The Following User Says Thank You to george.x82 For This Useful Post:

    Dathanaso (11-02-16)

  3. #22
    Εγγραφή
    27-05-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    82
    Thanked
    46
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο george.x82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα τώρα είναι τι μπορώ να κάνω με την επιφανειακή σκουριά που μου έχει κάνει το στάσιμο νερό μπροστά από την βάση του πεντάλ γκαζιού. Είναι μία μικρή επιφάνεια 10χ10cm και θέλω να κάνω κάτι άμεσα για να το σώσω.
    Βασικά θα περιγράψω μια διαδικασία παρακάτω που βρήκα στο net (καθότι άσχετος) απλά θα ήθελα όποιος γνωρίζει να με συμβουλέψει μην κάνω καμιά πατάτα και γενικά προτάσεις.

    Λοιπόν πρώτο βήμα θα πρέπει να ξεκινήσω αφαιρώντας την σκουριά, αυτό είδα ότι μπορώ να το κάνω με δύο τρόπους, α)Μηχανικά με γυαλόχαρτο (με δείκτη σκληρότητας P220 νομίζω) ή συρμάτινη βούρτσα , β)Χημική με διάφορα προϊόντα που κυκλοφορούν στο εμπόριο από αντίστοιχες εταιρίες.

    Αφού αφαιρεθεί καλά όλη η σκουριά και δω λαμαρίνα, δεύτερο βήμα καθαρίζω επιμελώς την επιφάνια για να εφαρμόσω το αστάρι. Κάποια διατίθενται και σε σπρέι για εύκολη εφαρμογή περνώντας 3 χέρια. Σαφώς περιμένοντας να στεγνώσει το κάθε χέρι πριν περαστεί το επόμενο και αφού περαστεί και το τρίτο και στεγνώσει με ένα μαλακό γυαλόχαρτο τρίβω την επιφάνεια για να γίνει λεία (δεν ξέρω δείκτη σκληρότητας).

    Τέλος βάφω την επιφάνεια με χρώμα που έχω προμηθευτεί από χρωματοπωλείο έχοντας τον κωδικό του χρώματος του αυτοκινήτου μου, για το πάτωμα του οδηγού που θέλω να δουλέψω νομίζω ότι δεν χρειάζεται στο τέλος βερνίκι.

    Έχω βρει κάποιες εταιρίες που μπορώ να προμηθευτώ υλικά χημικά για την αφαίρεση της σκουριάς όπως και αστάρι, αν επιτρέπεται να τις γράψω ας μου πει ένας διαχειριστής για να μου πείτε γνώμες. Χρωματοπωλείο είναι το μόνο εύκολο πιστεύω και ξέρω ένα κατάστημα ελπίζω μόνο να μην έχει κλείσει.

    Sorry για το post σεντόνι ελπίζω να μην κούρασα.
    ….κάποιος παιδιά;

  4. #23
    Εγγραφή
    27-05-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    82
    Thanked
    46
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Έχω μονώσει τα πάντα και μου παρουσιάστηκε τώρα αυτό!

    Οι φωτογραφίες είναι από την πλευρά του συνοδηγού, εγώ έχω το πρόβλημα στο αντίστοιχο του οδηγού, απλά δεν βρήκα εικόνες από εκεί.

    Σε κόκκινο πλαίσιο είναι μια μεταλλική βάση που δεν μπορώ να καταλάβω αν ανήκει στο μέρος του σασί ή στο φτερό. Πάνω σε αυτή την βάση βιδώνεται το νούμερο 17 https://www.realoem.com/bmw/enUS/sho...diagId=41_0455

    Όταν ρίχνω νερό στα λούκια παράλληλα με το παρμπρίζ και φτερό (βλέπε βελάκια νούμερο 2), με κάποιο τρόπο που δεν μπορώ να καταλάβω περνάει νερό μέσα σε αυτή την βάση (βλέπε κόκκινο πλαίσιο) και βγαίνει μέσα στο μηχανοστάσιο από το κάτω μέρος της (βλέπε βελάκια νούμερο 1), όπως έχει αντίστοιχα άνοιγμα και στο πάνω μέρος της (βλέπε βελάκι νούμερο 3).

    Από την πλευρά του οδηγού που έχω το πρόβλημα το σασί κάτω από αυτή την βάση κάνει ένα σκαλοπάτι, εκεί βρίσκεται η έξοδος της ντίζας του κλείστρου του καπό όπου όλα τα νερά καταλήγουν πάνω στην τσιμούχα της ντίζας, στην μόνωση του μηχανοστασίου αλλά και στην βάση της ασφαλειοθήκης.

    Μπορεί να μου πει κανείς αν έχει αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο;




  5. The Following User Says Thank You to george.x82 For This Useful Post:

    BILL007 (29-05-16)

  6. #24
    Εγγραφή
    27-05-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    82
    Thanked
    46
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο george.x82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω μονώσει τα πάντα και μου παρουσιάστηκε τώρα αυτό!

    Οι φωτογραφίες είναι από την πλευρά του συνοδηγού, εγώ έχω το πρόβλημα στο αντίστοιχο του οδηγού, απλά δεν βρήκα εικόνες από εκεί.

    Σε κόκκινο πλαίσιο είναι μια μεταλλική βάση που δεν μπορώ να καταλάβω αν ανήκει στο μέρος του σασί ή στο φτερό. Πάνω σε αυτή την βάση βιδώνεται το νούμερο 17 https://www.realoem.com/bmw/enUS/sho...diagId=41_0455

    Όταν ρίχνω νερό στα λούκια παράλληλα με το παρμπρίζ και φτερό (βλέπε βελάκια νούμερο 2), με κάποιο τρόπο που δεν μπορώ να καταλάβω περνάει νερό μέσα σε αυτή την βάση (βλέπε κόκκινο πλαίσιο) και βγαίνει μέσα στο μηχανοστάσιο από το κάτω μέρος της (βλέπε βελάκια νούμερο 1), όπως έχει αντίστοιχα άνοιγμα και στο πάνω μέρος της (βλέπε βελάκι νούμερο 3).

    Από την πλευρά του οδηγού που έχω το πρόβλημα το σασί κάτω από αυτή την βάση κάνει ένα σκαλοπάτι, εκεί βρίσκεται η έξοδος της ντίζας του κλείστρου του καπό όπου όλα τα νερά καταλήγουν πάνω στην τσιμούχα της ντίζας, στην μόνωση του μηχανοστασίου αλλά και στην βάση της ασφαλειοθήκης.

    Μπορεί να μου πει κανείς αν έχει αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο;



    Ένα up .....
    Δεν έχουμε 30άρια εδώ;

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP