Σελίδα 1 από 11 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 106

Θέμα: M3 E46 Evolve Alpha-N Tune (Dyno Results)

  1. #1
    Εγγραφή
    22-11-10
    Περιοχή
    Pella
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.353
    Thanked
    2154
    Rides
    1

    Προεπιλογή M3 E46 Evolve Alpha-N Tune (Dyno Results)

    Καλησπέρα Παίδες. Ανοίγω ένα καινουργιο θρεντακι στο οποιο θα ηθελα να ποσταρω αποτελεσμα απο δυναμομετρο οσο αναφορα την βελτιωση και τον προγραμματισμο Ecu.

    Πριν λιγο καιρο τοποθετησα την Carbon εισαγωγη και απευθυνθηκα στην Evolve που οπως ολοι ξερουμε για την εταιρια και τα προγραμματα της και την συνεπεια της.

    Ο Προγραμματισμος οπως ξερουμε ειναι Alpha-N για την τοποθετηση της Εισαγωγης εφοσον καταργειται ο maf sensor.

    Εδω λοιπον σημερα επισυναπτω την δυναμομετρηση που εκανα σημερα για να δω τα αποτελεσματα απο αυτο που πληρωσα. Αλλα επισυναπτω και την stock δυναμομετρηση για να δειτε τις διαφορες.

    Τα αποτελεσματα θελω να πω πως δεν ειναι οπως τα περιμενα αλλα τα νουμερα ειναι χειροτερα και απο stock.

    Ανοιγω λοιπον αυτο το θρεντακι για να υπαρχει μια εικονα γενικοτερα, χωρις προς θεου να προσβαλω κανενα, ουτε την εταιρια, αλλα καλα ειναι να ξερουμε τι γινεται και να μιλαμε παντα με νουμερα και αποτελεσματα

    οπως αλλωστε κανουν αρκετα μελη του φορουμ με σκοπο να ενημερωνεται ο καθε ενδιαφερομενος και να παιρνει οσο το δυνατον μια σωστη γνωμη.

    Εχω στειλει ηδη e-mail με τα αποτελεσματα της σημερινης μου δυναμομετρησης στην εταιρια και αναμενω απαντηση της για να δω τι θα μου πουν.

    Εχω καταληξει χωρις να ειμαι απολυτος οτι κακα τα ψεματα εαν το αυτοκινητο δεν ρυθμιστει πανω στο δυναμομετρο αλλα και στον δρομο, με ολες τις παραμετρους και τις συνθηκες τις καθε χωρες οπως π.χ (θερμοκρασια περιβαλλοντος κλπ) δεν μπορει καποιος απο αποσταση να πετυχει την βελτιση αποδοση αλλα και ασφαλεια σε αυτο που κανει. Χωρις ομως να ειναι απολυτο φυσικα αυτο ετσι.

    Ειχα τις αμφιβολλιες μου απ την αρχη οταν εκανα τον προγραμματισμο διοτι δεν ειχα δει το αποτελεσμα που περιμενα. Το ειχα επισυμανει στη εταιρια απλα δεν ηθελα να πω περισσοτερα εως οτου μιλησουν τα νουμερα.

    Δειτε παρακατω την δυναμομετρηση οταν το αυτοκινητο ηταν stock και δειτε και την μετα. Η διαφορα ειναι λιγο χαοτικη θα ελεγα.

    να μην ξεχασω. και οι 2 δυναμομετρησεις εγιναν στο ιδιο δυναμομετρο φυσικα και υπαρχει ενα σωστο μετρο συγκρισης.

    Η τορινη καμπυλη εχει κατι κρεμασματα αναμεσα στις 3000-3.500 rpm και 7000-7.500 rpm . Ειναι αρκετα φτωχο εκει το μιγμα.

    Εχω καταληξει κατα καποιο ποσοστο το τι θα κανω, αλλα ακομη θα περιμενω και την απαντηση της Evolve και να καταληξω απο εκει και μετα.

    stay tune..



    Stock Dyno Day M3 E46




    Airbox - Evolve Alpha-N Tune Dyno Day


  2. The Following 22 Users Say Thank You to steliosm46 For This Useful Post:

    330Ci STEPTRONIC (02-09-14), A8hnaios (30-08-14), alexm (30-08-14), BILL007 (30-08-14), bill_m3 (01-09-14), chief (31-08-14), chrisgiapz3 (31-08-14), doctore (02-09-14), EVERGET (30-08-14), gant (31-08-14), giannis_compact (01-09-14), Konstantinos E60 (31-08-14), nik200 (30-08-14), nikos1400 (31-08-14), Panos 316T (30-08-14), panose30 (31-08-14), pilot (30-08-14), Thomelef (31-08-14), Vasilis M3 (31-08-14), Vassilis ///M (31-08-14), wheelman (30-08-14), zaharias (31-08-14)

  3. #2
    Εγγραφή
    27-05-12
    Περιοχή
    neverland
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11.191
    Thanked
    30480
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ΟΗΗhhh my !


    καλό ξέμπλεγμα

    * fb page flickr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......με αυτόν τον μοναδικό ήχο που μόνο οι ευθείς 6κύλινδροι BMW έχουν..

  4. #3
    Εγγραφή
    18-12-12
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    687
    Thanked
    1058
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εχω καταληξει χωρις να ειμαι απολυτος οτι κακα τα ψεματα εαν το αυτοκινητο δεν ρυθμιστει πανω στο δυναμομετρο αλλα και στον δρομο, με ολες τις παραμετρους και τις συνθηκες τις καθε χωρες οπως π.χ (θερμοκρασια περιβαλλοντος κλπ) δεν μπορει καποιος απο αποσταση να πετυχει την βελτιση αποδοση αλλα και ασφαλεια σε αυτο που κανει. Χωρις ομως να ειναι απολυτο φυσικα αυτο ετσι.

    Ξεχασες τα πιο σημαντικα απο ολα οταν ρυθμιζουν ενα κινητηρα...

    ΥΨΟΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΚΑΥΣΙΜΑ.

    Η ρυθμιση πρεπει να γινεται παντα σε δυναμονετρο με ελεγχομενες συνθηκες περιβαλλοντος και στον δρομο μετα ενας ελεγχος σε πραγματικες συνθηκες για τις ρεπριζ και τις αλλαγες στην επιταχυνση.
    Ρυθμιση με φορτιο ή full throttle δεν μπορεις να κανεις σωστα στο δρομο, ρυθμιση επιταχυνσης με λιγο γκαζι ή αποκριση γκαζιου, δεν μπορεις να κανεις σωστα στο δυναμομετρο.
    Και σε δυναμομετρο χωρις φρενα, δεν μπορεις να κανεις τιποτα απο τα παραπανω.............

  5. The Following 2 Users Say Thank You to compactM3 For This Useful Post:

    chris41 (14-09-14), steliosm46 (30-08-14)

  6. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παλιότερα συμμετείχαν στο χώρο άτομα (όπως NICK_M3) με "απόλυτες" και χρυσοπληρωμένες γνώσεις περί βελτίωσης Μ3Ε46 αλλά τώρα άντε βρές τους...
    Πάντως το Μ3 του Monsta (αργότερα το πήρε ο vagmag) με καβούκα και AlphaN πετούσε !
    Δεν είχε "επέμβαση" evolve αλλά του το είχε φτιάξει έλληνα μηχανικός στον Άγιο Στέφανο νομίζω (όχι ο Τσούτρας) και πήγαινε αέρα, καμία σχέση με stock M3.

  7. #5
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.724
    Thanked
    17895
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αστο Βαγγελη..και αυτο δεν δουλευε καλα! Ο εταιρος Βαγγελης παιδευτηκε αρκετα οπως και ο τωρινος του ιδιοκτητης, τον οποιο τον ξερουμε..το αμαξι μπερδευε χαμηλα και δεν δουλευε σωστα..ακομα δεν εχουν βρει λυση..
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  8. The Following User Says Thank You to pilot For This Useful Post:

    BILL007 (30-08-14)

  9. #6
    Εγγραφή
    16-06-10
    Περιοχή
    Όλα μας τα λεφτά στους Quandt...!
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.967
    Thanked
    5352
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μπράβο σου Στέλιο που τοσο ακομπλεξαριστα δημοσιεύσεις νούμερα, λίγοι το κάνουν ειδικα οταν μια βελτίωση αποδεικνύεται επιδείνωση. Για αλλα μια φορά αποδεικνύεται πως το συγκεκριμένο μοντέλο ειναι στα καλύτερα του οταν ειναι stock και πως το καλύτερο προγραμμα ειναι το μαμα της BMW που δεν καταλαβαίνει πολλα πολλα ούτε απο υψόμετρο ούτε απο κλιματολογικές συνθήκες ούτε απο τίποτα.

    Οι καμπύλες σου stock ειναι ίδιες με αυτές που είχα βγάλει στο δικο μου, φαινεται ειναι χαρακτηριστικές για ολα τα σωστά Μ3. Και το χαρακτηριστικό τους ειναι πως το μοτερ ανεβάζει άλογα ως τον κοφτη στις 8200 κατι rpm και δεν κανει την κοιλιά στην ισχύ που κάνουν κάποια Μ3 πάνω σπο τις 7500rpm. Με το προγραμμα του evolve οντως η κοιλιά ειναι μεγάλη. Ειναι σίγουρος πως αφήσεις για αρκετά km το προγραμμα να κανει adaptation και μετα το μετρησες, ετσι;;

    Προσωπικά ήμουν πολυ ψημένος για evolve (οχι alpha N μονο προγραμμα), αλλα εγκατέλειψα την ιδεα οταν κατα την ομαδική δυναμομετρηση ειδα πως το μ3 του Βασίλη doctore που ειχε evolve έβγαλε μόλις 5 ps παραπάνω απο το stock δικο μου ενω ο evolve υπόσχεται 14 με 20 άλογα πάνω.
    "There was s'thing of a sweet spot around the turn of the millennium, during which BMW produced two seminal masterpieces that have never quite bettered by their successors - the E46 ///M3 and the E39 ///M5" [BMW Car, 01/14]


  10. The Following 8 Users Say Thank You to EVERGET For This Useful Post:

    alexm (30-08-14), BILL007 (30-08-14), chrisgiapz3 (31-08-14), doctore (02-09-14), nik200 (30-08-14), nikos1400 (31-08-14), steliosm46 (30-08-14), zaharias (31-08-14)

  11. #7
    Εγγραφή
    22-11-10
    Περιοχή
    Pella
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.353
    Thanked
    2154
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο compactM3 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ξεχασες τα πιο σημαντικα απο ολα οταν ρυθμιζουν ενα κινητηρα...

    ΥΨΟΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΚΑΥΣΙΜΑ.

    Η ρυθμιση πρεπει να γινεται παντα σε δυναμονετρο με ελεγχομενες συνθηκες περιβαλλοντος και στον δρομο μετα ενας ελεγχος σε πραγματικες συνθηκες για τις ρεπριζ και τις αλλαγες στην επιταχυνση.
    Ρυθμιση με φορτιο ή full throttle δεν μπορεις να κανεις σωστα στο δρομο, ρυθμιση επιταχυνσης με λιγο γκαζι ή αποκριση γκαζιου, δεν μπορεις να κανεις σωστα στο δυναμομετρο.
    Και σε δυναμομετρο χωρις φρενα, δεν μπορεις να κανεις τιποτα απο τα παραπανω.............

    Σαφως και ειναι παρα πολλες παραμετροι. Ειπα ενα σαν παραδειγμα για να μην τα αναφερω ολα. Γιαυτο εγραψα κλπ.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλιότερα συμμετείχαν στο χώρο άτομα (όπως NICK_M3) με "απόλυτες" και χρυσοπληρωμένες γνώσεις περί βελτίωσης Μ3Ε46 αλλά τώρα άντε βρές τους...
    Πάντως το Μ3 του Monsta (αργότερα το πήρε ο vagmag) με καβούκα και AlphaN πετούσε !
    Δεν είχε "επέμβαση" evolve αλλά του το είχε φτιάξει έλληνα μηχανικός στον Άγιο Στέφανο νομίζω (όχι ο Τσούτρας) και πήγαινε αέρα, καμία σχέση με stock M3.
    Ξερω ρε συ, το γνωριζω αυτο που λες, εγω απλως βαζω τα δικα μου αποτελεσματα εδω ετσι για την κουβεντα, για να υπαρχει μια εικονα ενημερωτικη καθαρα.

    Του Vagmag τελευταια πριν το πουλησει το παιδι αγορασε προγραμμα απο evolve και το περασε διοτι ειχε προβληματα λειτουργικης φυσεως.

    οπως βυθισματα στο ρελαντι στο διαγνωστικο εβγαζε βλαβη που αφορουσε κατι με τον maf και ισως και αλλα να μην αναρερω, τα εχει αναφερει το παιδι αλλωστε. Και διορθωθηκαν αυτα με το evolve. μετα απο οτι ξερω το πουλησε.

    Εδω τωρα μιλαμε για αποτελεσματα και νουμερα. Εγω δεν εχω τετοια προβληματα ουτε βυθισματα ουτε check κλπ. Ειχα στην αρχη με το πρωτο αρχειο καποια μπερδεματα απλως μου στειλαν αλλο διορθωμενο και ειχε στρωσει απο τετοιας φυσης θεματα.

  12. #8
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.724
    Thanked
    17895
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σωστα, αν και με την evolve ειχαν αρκετα ''παρε-δωσε'' απο αρχεια και χαρτες εως οτου καταληξουν και ο Βαγγελης και ο Κωστας( ο τωρινος ιδιοκτητης)..στα τελευταια κατι εγινε, βρηκαν την χρυση τομη και το αμαξι δουλευε καλα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pilot : 30-08-14 στις 21:41
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  13. The Following 2 Users Say Thank You to pilot For This Useful Post:

    BILL007 (30-08-14), steliosm46 (30-08-14)

  14. #9
    Εγγραφή
    22-11-10
    Περιοχή
    Pella
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.353
    Thanked
    2154
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο EVERGET Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο σου Στέλιο που τοσο ακομπλεξαριστα δημοσιεύσεις νούμερα, λίγοι το κάνουν ειδικα οταν μια βελτίωση αποδεικνύεται επιδείνωση. Για αλλα μια φορά αποδεικνύεται πως το συγκεκριμένο μοντέλο ειναι στα καλύτερα του οταν ειναι stock και πως το καλύτερο προγραμμα ειναι το μαμα της BMW που δεν καταλαβαίνει πολλα πολλα ούτε απο υψόμετρο ούτε απο κλιματολογικές συνθήκες ούτε απο τίποτα.

    Οι καμπύλες σου stock ειναι ίδιες με αυτές που είχα βγάλει στο δικο μου, φαινεται ειναι χαρακτηριστικές για ολα τα σωστά Μ3. Και το χαρακτηριστικό τους ειναι πως το μοτερ ανεβάζει άλογα ως τον κοφτη στις 8200 κατι rpm και δεν κανει την κοιλιά στην ισχύ που κάνουν κάποια Μ3 πάνω σπο τις 7500rpm. Με το προγραμμα του evolve οντως η κοιλιά ειναι μεγάλη. Ειναι σίγουρος πως αφήσεις για αρκετά km το προγραμμα να κανει adaptation και μετα το μετρησες, ετσι;;

    Προσωπικά ήμουν πολυ ψημένος για evolve (οχι alpha N μονο προγραμμα), αλλα εγκατέλειψα την ιδεα οταν κατα την ομαδική δυναμομετρηση ειδα πως το μ3 του Βασίλη doctore που ειχε evolve έβγαλε μόλις 5 ps παραπάνω απο το stock δικο μου ενω ο evolve υπόσχεται 14 με 20 άλογα πάνω.

    Νασο, ναι ρε συ, κανενα κοπλεξαρισμα, εγω το βλεπω σαν μια βελτιωση που μοιραζονται φιλοι μεταξυ τους. το βλεπω οπως ανοιγει καποιος ενα θρεντ για παραδειγμα με την καινουργια αναρτηση που εβαλε.

    και μοιραζεται τις εντυπωσεις, ειτε ειναι καλες ειτες κακες με τους φιλους του οι συμφορουμιτες.

    Δεν αμφισβιτω τις γνωσεις κανενός. ουτε φυσικά λεω σε κανενα να μην απευθυνθει στην evolve για την βελτιωση του ετσι. Η evolve ειναι καλη εταιρια. δεν σημαινει κατι.

    Εξαλλου μπορει να διορθωθει αυτο στο μελλον.

    Απλως ποσταρω αποτελεσματα. Ο καθενας κρινει φυσικά και πρατει τι ειναι καλυτερο γιαυτον.

    Οπως ειπες το stock προγραμμα ειναι το καλυτερο, ειναι μελετημενο σωστα και δεν καταλαβαινει και πολλά.

    Ναι φυσικά και εκανε adaptation. εχει περιπου 2 μηνες που εχει γινει η τοποθετηση και ο προγραμματισμος.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη steliosm46 : 30-08-14 στις 21:43

  15. The Following 10 Users Say Thank You to steliosm46 For This Useful Post:

    A8hnaios (30-08-14), Bazil Van Sinner (30-08-14), bill_m3 (01-09-14), chrisgiapz3 (31-08-14), EVERGET (30-08-14), gant (30-08-14), nik200 (30-08-14), pilot (30-08-14), Vassilis ///M (31-08-14), zaharias (31-08-14)

  16. #10
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7241
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    στελιο μπραβο για το ωραιο thread....

    μια ερωτηση και απο μενα...στο δρομο ποιο set up σου φαινεται καλυτερο????ειναι ποιο ροπατο το αμαξι με το evolve??ποιες διαφορες επισημαινεις στα "μισογκαζα"??καταναλωση???δω ε μας τα φωτα σου

  17. The Following User Says Thank You to nik200 For This Useful Post:

    steliosm46 (30-08-14)

Σελίδα 1 από 11 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP