Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: New Toyota Supra To Share Platform With New BMW Z4

  1. #1
    Εγγραφή
    08-08-10
    Περιοχή
    Α.Ηλιουπολη
    Μηνύματα
    9.946
    Thanked
    27408
    Rides
    2

    Προεπιλογή New Toyota Supra To Share Platform With New BMW Z4



    Toyota and BMW have confirmed that a common platform is in development for next-generation sports cars, thought to be for a new generation of the Toyota Supra based on this year's FT-1 concept and a replacement for BMW's Z4 . According to Japan's Nikkei daily, the first fruits of each manufacturer's partnership could appear by 2017.

    The two companies originally signed a memorandum of understanding in 2011, to collaborate on a number of different projects. Among those is a hydrogen fuel cell vehicle, but a sports car was also proposed—immediately kick-starting rumors of a successor to the Supra sports car that ended production in 2002. There are few details available at present, but the vehicle is likely to use a traditional front-engined, rear-drive layout. Engine choices are up in the air, but the existing BMW Z4 uses a mix of four-cylinder and inline six-cylinder power units.

    Each manufacturer stands to gain something from the partnership—Toyota will benefit from economies of scale and BMW's luxury vehicle expertise, while each manufacturer plans to discuss joint manufacturing and parts procurement.

    It's likely that some form of hybrid technology will also make an appearance—BMW benefiting from Toyota's expertise in that particular area. Such a system could use super-capacitors to store charge generated by the engine—able to provide quick bursts of power to the rear wheels to assist the gasoline engine.





    https://www.motorauthority.com/



    ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΡΟΛΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΧΡΕΟΥΣ


    Current World Population Clock

    U.S.National Debt Clock



    Always we need a ballance between the car and the woman as a perfect man dream!

  2. The Following 12 Users Say Thank You to A8hnaios For This Useful Post:

    Alex_ (16-07-14), ALPINAKIAS (16-07-14), ankor (18-07-14), aristent (18-07-14), Bassakos (17-07-14), Bazil Van Sinner (17-07-14), doctore (17-07-14), gant (16-07-14), paganis (16-07-14), TakisKal (16-07-14), VanVIC (17-07-14), ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ (17-07-14)

  3. #2
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Aigio
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    102
    Thanked
    121
    Rides
    1

  4. #3
    Εγγραφή
    27-05-12
    Περιοχή
    neverland
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11.191
    Thanked
    30480
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Supra με διτουρμπινο 6κυλινδρο της bmw,και 2λιτρα τουρμπακια με κόφτες στο θεό απο την toyota για τα "μικρά" πενβέ.
    Κοντέρ και ταμπλό θα είναι πλεόν ουμπερ αλες,με τεχνολογίες διαστημικές,φωτα λήζερ και δέν συμαζεύεται!!!!
    Πολύ καλή συνεργασία μου φαίνεται.H toyota χαίρει τον απεριοριστο σεβασμό μου και πιστέυω πώς αν γίνει τέτοιο πάντρεμα θα είναιαπο τα ποιο επιτυχημένα της αγοράς.
    Οχι σαν τους αλλους τους μπαγλαμάδες που θα χαλάσουν το ονομα τους με την ρενώ!
    Πήραν το κανγκού και τού βαλαν το ακριβοθόρητο αστέρι τους ακόμη και στον λεβίε των ταχυτήτων της ρενώ.
    Τώρα ο μι τζι !

    * fb page flickr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......με αυτόν τον μοναδικό ήχο που μόνο οι ευθείς 6κύλινδροι BMW έχουν..

  5. #4
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    Corfu
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.079
    Thanked
    1120
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500

  6. The Following User Says Thank You to bimmer-corfu For This Useful Post:

    BILL007 (18-07-14)

  7. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    5.120
    Thanked
    12698
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Bazil Van Sinner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Supra με διτουρμπινο 6κυλινδρο της bmw,και 2λιτρα τουρμπακια με κόφτες στο θεό απο την toyota για τα "μικρά" πενβέ.
    Κοντέρ και ταμπλό θα είναι πλεόν ουμπερ αλες,με τεχνολογίες διαστημικές,φωτα λήζερ και δέν συμαζεύεται!!!!
    Πολύ καλή συνεργασία μου φαίνεται.H toyota χαίρει τον απεριοριστο σεβασμό μου και πιστέυω πώς αν γίνει τέτοιο πάντρεμα θα είναιαπο τα ποιο επιτυχημένα της αγοράς.
    Οχι σαν τους αλλους τους μπαγλαμάδες που θα χαλάσουν το ονομα τους με την ρενώ!
    Πήραν το κανγκού και τού βαλαν το ακριβοθόρητο αστέρι τους ακόμη και στον λεβίε των ταχυτήτων της ρενώ.
    Τώρα ο μι τζι !
    Για φαντάσου μια συνεργασία τέτοιου επιπέδου ανάμεσα σε BMW και Honda.
    Κατ΄εμέ αυτή θα ήταν η ιδανική συνεργσία.
    Αν το καλοσκεφτείς, η Honda και ο "πελάτης" της, έχει σαφώς περισσότερες πιθανότητες να πάρει BMW παρά ο αντίστοιχος "πελάτης" της Τοyota.
    Άδικο έχω; Δε νομίζω.

  8. The Following User Says Thank You to VanVIC For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (18-07-14)

  9. #6
    Εγγραφή
    27-05-12
    Περιοχή
    neverland
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11.191
    Thanked
    30480
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Όχι δέν έχεις άδικο,άλλα αυτό είναι ένα φανταστικό όπως εόπες σενάριο,αυτό που παίζει τώρα μου καλοφαίνεται ,και μένα περίεργο μου ακούγεται που επικροτώ τέτοια συνεργασία,άλλα μάλλον θα φταίει η Toyota που έχει ανεβάσει πολύ τον πήχη και όσο πάει την 'γουστάρω " και ποιο πολύ.Το έχει ανεβάσει τόσό όσο η Χόντα και μαζί με την Νισσάν τρέχουν οι δύο για να προλάβουν τον τρίτο!!
    Το prius Hybrid R ράβει ,παρεπιμπτόντως...

    * fb page flickr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......με αυτόν τον μοναδικό ήχο που μόνο οι ευθείς 6κύλινδροι BMW έχουν..

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP