Σελίδα 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 6789 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 88

Θέμα: nox sensor - κιτρινη ενδειξη μηχανης

  1. #71
    Εγγραφή
    18-12-11
    Μηνύματα
    567
    Thanked
    1529
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Στο μήνυμά μου ρωτώ επί λέξει ΕΑΝ βγήκε επιτέλους καμπάνια για τον αισθητήρα ΝΟx, όπως έχει γίνει επανειλημμένως στο παρελθόν για άλλα γνωστά θέματα (π.χ. πολλαπλασιαστές).

    Από ό,τι φαίνεται, είναι πλέον ευρύτερα γνωστό το ζήτημα με τους NOx sensors και τις περιόδους παραγωγής που αφορά,αλλά κάθε φορά εναπόκειται στην καλή θέληση του κάθε επισκευαστή και την επιμονή και υπομονή του πελάτη, εάν τελικά ο επισκευαστής θα αντικαταστήσει τον ελαττωματικό αισθητήρα,χωρίς να επιβαρυνθεί ο πελάτης.

  2. #72
    Εγγραφή
    01-04-12
    Περιοχή
    Inside of BMW
    Μηνύματα
    3.103
    Thanked
    2317
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να μας ενημερώσεις Νίκο για ποια μοντέλα με κινητήρα Ν43 έχουν βγάλει καμπάνιες ? Ευχαριστούμε πολύ ...!!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos bob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπαρχει στο μυνημα μου πουθενα η λεξη ''καμπανια'' ουτε ΚΑΜΠΑΝΕΣ, ουτε κατι παρεμφερες νομιζω.
    Απλα ρωτησα την ημερομηνια του φιλου .

    Επειδή παρερμηνεύονται πραγματα, σας παρακαλω να στεκομαστε σοβαρα στα ακριβη ειπωμενα -γραμμενα .

    That's all my friends.
    Ναι Νίκο δεν ανέφερες κάπου τη λέξη, εγώ προσωπικά σε ρώτησα αν έχουνε βγάλει καμπάνιες για το οτιδήποτε με μοτέρ Ν43 , όπως π.χ για τους πολλαπλασιαστές.
    Δεν εννοούσα να μας πεις συγκεκριμένα για τα μπεκ, nox κτλπ, αλλά για το αν έχει βγει κάποια άλλη καμπάνια για τα Ν43 μοτέρ.



    Και συγνώμη αν παρεξηγήθηκε η ερώτηση μου .
    Πωλούνται : Ζάντες 16 Μ Styling 220

    Αγοράζονται : BMW Performance parts

  3. #73
    Εγγραφή
    24-12-12
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    173
    Thanked
    59
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    παιδια αν εβγανε καμπανια θα σας ειδοποιουσαν για αλλαγη οσοι αγοραστε το οχημα απο αντιπροσωπεια....τωρα οσοι ειστε κατω απο 100000 χλμ δοκιμαστε σε αντιπροσωπεια για goodwill,kai eyxomai ta καλυτερα οπως τυχαν σε μενα....

  4. The Following 2 Users Say Thank You to giannis79 For This Useful Post:

    kerk (12-04-14), Nick bmwlover (12-04-14)

  5. #74
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Athens-Τrikala
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.345
    Thanked
    2466
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ε91 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο μήνυμά μου ρωτώ επί λέξει ΕΑΝ βγήκε επιτέλους καμπάνια για τον αισθητήρα ΝΟx, όπως έχει γίνει επανειλημμένως στο παρελθόν για άλλα γνωστά θέματα (π.χ. πολλαπλασιαστές).

    Από ό,τι φαίνεται, είναι πλέον ευρύτερα γνωστό το ζήτημα με τους NOx sensors και τις περιόδους παραγωγής που αφορά,αλλά κάθε φορά εναπόκειται στην καλή θέληση του κάθε επισκευαστή και την επιμονή και υπομονή του πελάτη, εάν τελικά ο επισκευαστής θα αντικαταστήσει τον ελαττωματικό αισθητήρα,χωρίς να επιβαρυνθεί ο πελάτης.
    Ο Νικος λογικα ρωτησε την ημερομηνια πρωτης αδειας,για το εαν θα μπορουσε να μπει σαν goodwill,κατι το οποιο δεν ειπε τελικα,αλλα αυτο υποψιαζομαι πως θα ελεγε,οπως ειναι λογικο,αυτο καταλαβα,αν κανω καπου λαθος Νικο διορθωσε με,δεν ανεφερε τιποτα για καμπανιες...
    Ι donut understeer...

  6. The Following User Says Thank You to Nick bmwlover For This Useful Post:

    mitsos_chania (12-04-14)

  7. #75
    Εγγραφή
    17-10-13
    Περιοχή
    Hellas
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    246
    Thanked
    434
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πολυ σωστα Νικο, (bmwlover) αλλα επειδη απο τα λαθη και τις παρερμηνειες των γραφομενων μου, σε αλλη φαση και αλλο χρονο εχω βρει και τον μπελα μου, ηταν η τελευταια φορα που θα το ξαναεκανα...οποτε οπως καταλαβαινεις...ο καθενας μονος του, ας προσπαθησει για το καλυτερο !

  8. #76
    Εγγραφή
    09-09-13
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    59
    Thanked
    24
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Έχει δοκιμάσει κανείς τον NOx emulator: https://bimmerprofs.com/

    Γενικά το πρόβλημα του NOx sensor περνάει στο ντούκου, αλλά η λειτουργία του είναι πολύ σημαντική για τους κινητήρες αμμέσου ψεκασμού. Δείτε πχ αυτό Rough run. Trim errors. Hidden cause

    Το θέμα είναι γενικότερο, δεν αφορά μόνο το συγκεκριμένο μοντέλο, αλλά κάποιο πιο σχετικό νήμα.

  9. #77
    Εγγραφή
    09-09-13
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    59
    Thanked
    24
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σήμερα εγκατέστησα τον emulator και επιτέλους το μοτέρ δουλεύει ξανά με φτωχό και διαστρωματοποιημένο μίγμα

    1.jpg

  10. The Following User Says Thank You to demanu For This Useful Post:

    wheelman (26-03-18)

  11. #78
    Εγγραφή
    28-01-10
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    108
    Thanked
    59
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Πώς καταλαβαινουμε εάν το αυτοκίνητο μας λειτουργεί με ομογενοποιημενο ή με διαστρωματοποιημενο τρόπο ψεκασμού; Θα πρέπει να έχουμε λαμπάκι; Το καταλαβαινουμε στην απόδοση; Στην κατανάλωση; Εγώ έχω ανωμαλο ρελαντί το πρωί αλλά με το που ζεσταθει στρώνει. Κατανάλωση από 9.0 έως 12.5 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα. Ο κινητήρας μου είναι Ν43 Β20Α με τα 170 άλογα.

  12. #79
    Εγγραφή
    09-09-13
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    59
    Thanked
    24
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Στην απόδοση δε θα μπορέσεις να το καταλάβεις, αφού σε υψηλό φορτίο λειτουργεί με ομογενές στοιχειομετρικό μείγμα.
    Η κατανάλωση σαφώς επηρεάζεται.
    Έχεις κάποιες βλάβες και έχεις ενδοιασμούς για το μίγμα σου?

  13. #80
    Εγγραφή
    28-01-10
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    108
    Thanked
    59
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Βλάβες με λαμπάκι δεν έχω.Έχω μια μόνιμη με τον θερμοστάτη (Ρ0599)αλλά δεν νομίζω να μεταβάλλει το μίγμα.Έχω αυξημένη κατανάλωση σε σχέση με παλαιότερα και ασταθές ρελαντί όσο είναι κρύο.Το αμάξι δείχνει να πηγαινει αρκετά καλά.Δεν εχω καταλάβει πεσμένη απόδοση.Τον Νοχ τον άλλαξα πριν ένα χρόνο με μεταχειρισμένο που είχε περίπου 8.000 χιλιόμετρα απο τρακαρισμένο.Δεν με ξαναενόχλησε η συγκεκριμένη βλάβη απο τότε.Το μόνο που με προβληματίζει τώρα αλλά ίσως να είναι και ιδέα μου ,είναι οτι ακούγεται λίγο πιο έντονα η αντλία υψηλής .Μηπως εκεί οφείλεται και το σταθές ρελαντί όταν είναι κρύο;Ποιος να ξέρει............

Σελίδα 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 6789 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP