Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Air Fuel ratio και αισθητήρας NOx

  1. #1
    Εγγραφή
    14-07-16
    Περιοχή
    https://t.me/pump_upp
    Μηνύματα
    15
    Thanked
    9
    Rides
    0

    Προεπιλογή Air Fuel ratio και αισθητήρας NOx

    Ψάχνοντας να βρώ πως ακριβώς δουλεύει ο αισθητήρας NOx μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες. Σύμφωνα με τα όσα διάβασα ο αισθητήρας μετράει τα οξείδια του αζώτου μετά τον τελευταίο καταλύτη και όταν βρίσκονται σε χαμηλό επίπεδο επιτρέπει την λειτουργία του κινητήρα με φτωχό μίγμα(λ>1) με σκοπό την μείωση της κατανάλωσης και των ρύπων. Αντίθετα όταν ο αισθητήρας NOx διαβάσει μεγάλη περιεκτικότητα σε οξείδια του αζώτου η λειτουργία του κινητήρα επανέρχεται στην στοιχειομετρική αναλογία όπου λ=1 δηλαδή η αναλογία αερα καυσίμου είναι 14,7:1 μέχρι να μειωθεί η περιεκτικότητα των οξειδίων του αζώτου και μετά επιστρέφει στην προηγούμενη λειτουργία και αυτός ο κύκλος επαναλαμβάνεται συνεχώς.

    Στο δικό μου αυτοκίνητο που έχει τον n43 κινητήρα δεν έχω πειράξει τα μίγματα απλώς έχω απενεργοποιήσει τον αισθητήρα NOx και οι μετρήσεις που κάνω στον δρόμο δίνουν σχεδόν πάντα σε ήπια οδήγηση afr 14,7:1
    Αν όσα έγραψα παραπάνω είναι είναι σωστά, τότε είναι αυτή η σωστή και οικονομική αναλογία αέρα καυσίμου για αυτό το μοτερ η μήπως λόγω έλλειψης πληροφοριών απο τον NOx ο εγκέφαλος δουλεύει μόνιμα με 14,7:1 ενώ αν υπήρχε η πληροφορία απο τον NOx για χαμηλά οξείδια του αζώτου θα δούλευε με πιο φτωχό μίγμα;

    Να επισημάνω πως στις μετρήσεις μου η αναλογία 14,7:1 εμφανίζεται με ήπια επιτάχυνση καθώς όπως είναι φυσιολογικό σε πλήρη επιτάχυσνη το μίγμα γίνεται αρκετά πιο πλούσιο. Επίσης πριν χαλάσει ο αισθητήρας nox δεν είχα κάνει μετρήσεις μίγματος

  2. The Following User Says Thank You to anthropas7 For This Useful Post:

    BILL007 (25-04-17)

  3. #2
    Εγγραφή
    09-09-13
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    59
    Thanked
    24
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αν όσα έγραψα παραπάνω είναι είναι σωστά, τότε είναι αυτή η σωστή και οικονομική αναλογία αέρα καυσίμου για αυτό το μοτερ η μήπως λόγω έλλειψης πληροφοριών απο τον NOx ο εγκέφαλος δουλεύει μόνιμα με 14,7:1 ενώ αν υπήρχε η πληροφορία απο τον NOx για χαμηλά οξείδια του αζώτου θα δούλευε με πιο φτωχό μίγμα;
    Από δικές μου μετρήσεις σε Ν43, όντως κάποιες βλάβες στοn αισθητήρα ΝΟx επιδρούν στην EGR, με τη σχετική παράμετρο να παίρνει σταθερή τιμή ~4,7 που είναι και η ελάχιστη που έχω δει και ίσως αντιστοιχεί σε μηδέν.

    Όταν σβήνω τις βλάβες με το torque, έχω περίπου 1min μέχρι να ξαναεπιβεβαιωθεί η βλάβη του ΝΟx. Σε εκείνο το χρονικό διάστημα, λειτούργησα τον κινητήρα στις 3400rmp, χωρίς φορτίο (με νεκρά). Σύμφωνα με τις ενδείξεις του torgue πάντα, το μίγμα ήταν πολύ φτωχό!

    Στο ερώτημά σου λοιπόν, με χαλασμένο αισθητήρα NOx αυξάνεται η κατανάλωση καυσίμου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη demanu : 25-04-17 στις 18:59

  4. The Following User Says Thank You to demanu For This Useful Post:

    BILL007 (25-04-17)

  5. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.172
    Thanked
    14067
    Rides
    1

    Προεπιλογή




  6. #4
    Εγγραφή
    09-09-13
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    59
    Thanked
    24
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ορίστε και δυο αντιπροσωπευτικά screenshots.

    ME EGR -->


    Με EGR 1.jpg

    ΧΩΡΙΣ EGR -->


    Χωρίς EGR.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη demanu : 26-04-17 στις 09:06

  7. The Following User Says Thank You to demanu For This Useful Post:

    BILL007 (26-04-17)

  8. #5
    Εγγραφή
    09-09-13
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    59
    Thanked
    24
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ξεθάβω το θέμα μετά από καιρό.

    Πολύ χρήσιμες πληροφορίες υπάρχουν εδώ https://bimmerprofs.com/n43n53-operation-modes-check/

    Αντιγράφω εδώ ένα κομμάτι του κειμένου:

    if engine control unit memory contains error messages, which refers to NOx catalytic converter and/or NOx sensor, most advanced modes – Stratified charge and Homogeneous lean – won’t be available. The engine will run in alternative (emergency) operation mode: Homogeneous injection.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη demanu : 20-03-18 στις 11:15

  9. The Following User Says Thank You to demanu For This Useful Post:

    BILL007 (20-03-18)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP