Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 24

Θέμα: Γαλαζοπετρα και ξεχαστε μουχλα στους τοιχους!!!!

  1. #11
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.574
    Thanked
    2226
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστα τα λες Γιαννη!
    Και εγω το θεωρω απαραδεκτο!!!

    Τωρα για το θεμα της χρησης της γαλαζοπετρας δεν ξερω να σας πω εαν ειναι βλαβερο στην υγεια μας......αυτο δεν το εχω σκεφτει,επειδη εγω το χρησιμοποιησα μονο στο μπανιο,που δεν πιστευω να τρεχει κατι,απλα ειμαστε 5μελης οικογενεια και το μικρο παραθυρο δεν προλαβαινει να διωξει τους υδρατμους ειδικα το Σαββατο που κανουμε ο ενας μετα τον αλλο,... στο υπολοιπο σπιτι δεν ειχα θεμα.....
    Κοίταξε ο χαλκός είναι από την φύση του αντιμικροβιακός (ναι ο κοινός χαλκός αυτός που υπάρχει στους παλιούς σωλήνες υδροδότησης.

    Τώρα για το σκεύασμα (οξυχλωριούχος χαλκός)δεν είμαι χημικός για να ξέρω ακριβώς τι επιπτώσεις έχει, δεν πρέπει να είναι τραγικές, αλλά όπως και να έχει θέλει λίγο προσοχή.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    extreme ξε-extreme

    o αφυγραντηρας με εχει ΣΩΣΕΙ παιδια...κ εμενα κ τον αδερφο μου!

    εμενα λογω μεσης

    κ τον αδερφο μου...δεν εχει ξαναχρησιμοποιησει aerolyn στα παιδια του!


    μεγαλη δουλεια...κ οντως ιχνος υγρασιας ουτε σε τοιχο αλλα ουτε σε τζαμι που πολλοι θα εχετε δει στα σπιτια σας οταν κανει ζεστη μεσα κ κρυο εξω!


    σορυ για το οφ τοπικ κ απο μενα Αρη!

    Και τώρα κάτι που ίσως δεν ξέρουν πολλοί.

    Τα περισσότερα Air Condition σπιτιού (ακόμα και τα split type) έχουν μια λειτουργία που λέγεται DRY είτε περιγράφεται με το εικονιδιάκι της σταγόνας, και κάνει ακριβώς αυτό το πράγμα, δλδ αφυγράνει το χώρο μέχρι ένα ποσό (περίπου 50% RH ανάλογα με τη θερμοκρασία), και έτσι καθιστά την αγορά ξεχωριστού αφυγραντήρα περιττή), χώρια που το Α/C δεν ζεσταίνει το χώρο.

    Επίσης κατά αυτή τη λειτουργία ΔΕΝ μπορείτε να ρυθμίσετε την ταχύτητα του ανεμιστήρα, ρυθμίζεται αυτόματα μόνη της, το μόνο που μπορείτε να ρυθμίσετε είναι η θερμοκρασία.

    Αφύγρανση κάνει και το COOL στα Α/C όχι όμως για την δημιουργία θερμικής άνεσης αλλά για την προστασία του ίδιου του συστήματος ψύξης από θρόμβους (και αυτο που είναι αισθητό σε περιόδους μεγάλης παραμονής σε ψυχόμενους χώρου είναι το λεγόμενο σύνδρομο της ξηρής μύτης (πέφτει η σχετική υγρασία κάτω από ένα ορισμένο επίπεδο για την κάθε θερμοκρασία)


    Και μια συμβουλη οικονομίας για το καλοκαίρι.

    Όταν μπαίνετε σε ζεστό σπίτι ΜΗΝ ανάβετε το κλιματιστικό κατευθείαν, αερίστε για κανένα 10 λεπτο το ΠΟΛΥ και μετά ανάψτε το κλιματιστικό στο COOL και ταχύτητα ανεμιστήρα AUTO (για τη θερμοκρασία που θέλουμε).

    Αν έχετε σκοπό να το δουλέψετε πολύ ώρα μετά βάλτε το στην ίδια θερμοκρασία στο DRY, και ρεύμα θα γλυτώσετε και το περιβάλλον θα είναι τόσο υγρό όσο ακριβώς πρέπει, ούτε ενοχλητικά λιγότερο (ξηρή μύτη) ούτε βρεμένο.

    Αν έχετε κάποιον καλό ανεμιστήρα βάλτε τον σε μια γωνιά στην χαμηλή ταχύτητα και να κοιτάει σε τυφλά από το κλιματιστικό σημεία, και όσοι έχετε ανεμιστήρες οροφής δουλεύετε τους παράλληλα με το κλιματιστικό σε χαμηλή σκάλα. ΚΑΙ μην ξεχνάτε να τους χρησιμοποιείτε ΚΑΙ τον χειμώνα (μη ρωτάτε γιατί είναι ολόκληρο θέμα, αλλά κάντε μια δοκιμή θα σας πείσει.)

    Αυτά τα ολίγα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 850CSI Εμφάνιση μηνυμάτων
    αληθινο ρινγκ ειναι η εγνατια καβαλας
    Out for all that I can get

  2. The Following 5 Users Say Thank You to oldcarskickass For This Useful Post:

    120ie87 (29-04-13), aristent (11-04-11), nikos valvetronic (29-04-13), Nino (12-04-11), Vasilis (11-04-11)

  3. #12
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Με χλωρίνη και εμφανίζεται η υγρασία μετά απο 3 χρόνια πάλι

  4. #13
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με χλωρίνη και εμφανίζεται η υγρασία μετά απο 3 χρόνια πάλι
    Στρατο μου καθε καλοκαιρι το κανω με χλωρινη (εφαγα πνευμονια και ματια φετος) και μεχρι το Δεκεμβρη εχει ξαναγινει...
    Το αστειο ειναι οτι αυτος ο μυκητας ειναι επιφανειακος δεν βγαινει απο το τοιχο απλα καθεται πανω σε αυτον, αν το καθαρισεις νωρις και συνεχομενα τη γλυτωνεις αν το αφησεις ομως και μη νομιζεις μεσα σε μια εβδομαδα γινεται "ιεροδουλος" για να μη το πω αλλιως.

  5. The Following User Says Thank You to Nino For This Useful Post:

    stratos (11-04-11)

  6. #14
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nino X3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στρατο μου καθε καλοκαιρι το κανω με χλωρινη (εφαγα πνευμονια και ματια φετος) και μεχρι το Δεκεμβρη εχει ξαναγινει...
    Το αστειο ειναι οτι αυτος ο μυκητας ειναι επιφανειακος δεν βγαινει απο το τοιχο απλα καθεται πανω σε αυτον, αν το καθαρισεις νωρις και συνεχομενα τη γλυτωνεις αν το αφησεις ομως και μη νομιζεις μεσα σε μια εβδομαδα γινεται "ιεροδουλος" για να μη το πω αλλιως.
    Πάντως εμείς δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα. Ισως να ξέχασα να αναφέρω οτι μετά γίνεται και βάψιμο στο μπάνιο.

    Την επόμενη φορά θα δοκιμάσουμε την γαλαζόπετρα. Πιο πολύ μετράει η πρόληψη. Λίγο άνοιγμα του παραθύρου μετά το ζεστό μπανάκι κατεβάζει την υγρασία αμέσως και μειώνονται οι πιθανότητες αυτής της μούχλας

  7. #15
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    μετα απο 2χρονια επαναφερω το θεμα και παλι....

    Ο θειος μου,χρονια ελαιοχρωματιστης και τωρα σε συνταξη,δεν ειχε χρησιμοποιησει ποτε γαλαζοπετρα,εως την στιγμη που του ειπα εγω για να βαψει το μπανιο μας.

    Δεν πολυπιστευε στο διαχρονικο αποτελεσμα και ετσι περασε μονο το μισο μπανιο με το θαλασσι διαλυμα που εφτιαξε με τη γαλαζοπετρα,συγκεκριμενα μονο πανω απο την μπανιερα και μετα εβαψε με λευκο πλαστικο χρωμα απο πανω,αυτο και ολο το υπολοιπο.

    Η αληθεια ειναι οτι εκει που ειχε περασει με τη γαλαζοπετρα ειχε μια πιο σιελ αποχρωση το λευκο.....αλλα οχι κατι σημαντικο.....

    2χρονια μετα δειτε πως ο μυκητας αναπτυχθηκε μονο στο μισο ταβανι,εκει που δεν ειχε περασει με το διαλυμα γαλαζοπετρας:




    δυστυχως η φωτο ειναι απο κινητο,αλλα πλεον το λεω με σιγουρια οτι εχει αποτελεσμα αυτη η μεθοδο.
    Εννοητε οτι τωρα ο θειος μου θα περασει ολο το ταβανι με γαλαζοπετρα!!!

    17-3-2013 022.jpg

    17-3-2013 023.jpg

  8. The Following 6 Users Say Thank You to aristent For This Useful Post:

    anisos (25-04-13), Bitz (26-04-13), nikos valvetronic (29-04-13), Ptboul (26-04-13), sierra (26-04-13), ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ (25-04-13)

  9. #16
    Εγγραφή
    22-02-11
    Περιοχή
    underworld
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    5.475
    Thanked
    15081
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αποκλείεται να ξαναπλησιασει χταπόδι στο μπάνιο σας και στην κουζίνα σας
    αντε γεια...

  10. The Following 13 Users Say Thank You to hades7 For This Useful Post:

    aristent (25-04-13), bill_m3 (25-04-13), Bitz (26-04-13), fanisk (25-04-13), jannisa (26-04-13), m-power_01 (26-04-13), Monsta (26-04-13), Nino (26-04-13), ntinos (26-04-13), Ptboul (26-04-13), sierra (26-04-13), spar@ (25-04-13), wheelman (26-04-13)

  11. #17
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Aρη βαλε μπλε ταινια 3μ οπως κανουν στα ντιτειλινκ να μας δειξει αυτο με τη γαλαζοπετρα....
    ο Χαντες απο αυριο θα φτιαχνει μονοπετρα με γαλαζοπετρα για τις νοικοκυρες που προσπαθουν να καταπολεμησουν την μουχλα

  12. The Following 5 Users Say Thank You to spar@ For This Useful Post:

    aristent (25-04-13), hades7 (25-04-13), katsaraios (25-04-13), oldcarskickass (25-04-13), Ptboul (26-04-13)

  13. #18
    Εγγραφή
    22-02-11
    Περιοχή
    underworld
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    5.475
    Thanked
    15081
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αχαχαχαχα βαφεις με γαλαζοπετρα και ο μπογιατζης σου βγάζει πιστοποιητικό απο τον gubelin στην Λουκερνη https://www.gubelingemlab.ch/Laborat...witzerland.php
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hades7 : 25-04-13 στις 23:19
    αντε γεια...

  14. #19
    Εγγραφή
    25-12-09
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    487
    Thanked
    1278
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    S-12 TREND MOULD FREE

    Απομακρυνει την μουχλα χωρις τριψιμο,μετα απο 8-9 λεπτα ο τοιχος ειναι λες και τον εβαψες την ιδια στιγμη,επισης για πλακακια,αρμους,σιλικονες κτλ

    Αψογη αποδοση σε τυλιγμενες τεντες και υφασματα

    Η αφαιρεση της μουχλας γινεται με ειδικο μειγμα τασιενεργων και μικρη ποσοτητα υποχλωριωδους νατριου(το προιον δεν ειναι χλωρινη)

  15. The Following User Says Thank You to sheriff For This Useful Post:

    aristent (25-04-13)

  16. #20
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sheriff Εμφάνιση μηνυμάτων
    S-12 TREND MOULD FREE

    Απομακρυνει την μουχλα χωρις τριψιμο,μετα απο 8-9 λεπτα ο τοιχος ειναι λες και τον εβαψες την ιδια στιγμη,επισης για πλακακια,αρμους,σιλικονες κτλ

    Αψογη αποδοση σε τυλιγμενες τεντες και υφασματα

    Η αφαιρεση της μουχλας γινεται με ειδικο μειγμα τασιενεργων και μικρη ποσοτητα υποχλωριωδους νατριου(το προιον δεν ειναι χλωρινη)
    Για τεντες και δεν το ξερω???.... και εγω λεω στους πελατες μου οτι "δεν γινεται τιποτα", "παμε για καινουργιες"!!!


    ΥΣ...που το βρισκουμε αυτο??? υπαρχει φωτο στο νετ???

  17. The Following User Says Thank You to aristent For This Useful Post:

    Ptboul (26-04-13)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP