Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 62

Θέμα: Αξιοπιστία, κόστος συντήρησης, κατανάλωση και επιδόσεις σε Χ1

  1. #51
    Εγγραφή
    26-12-14
    Μηνύματα
    277
    Thanked
    108
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εαν ειναι στο πελμα οτι και στα συμβατικα.-

  2. #52
    Εγγραφή
    08-09-11
    Περιοχή
    Brussels, Belgium
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    349
    Thanked
    593
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Η 20d δεν είναι με 190 άλογα?

  3. #53
    Εγγραφή
    06-07-11
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    44
    Thanked
    39
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ακριβώς

  4. The Following User Says Thank You to The_Emperor For This Useful Post:

    chrisgiapz3 (03-12-15)

  5. #54
    Εγγραφή
    29-04-16
    Μηνύματα
    5
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα

    Διάβαζα με πολύ ενδιαφέρον το θέμα και θέλω τις εντυπώσεις του emperor μετά από μερικούς μήνες.

    Είμαι σε σκέψη να αγοράσω την BMW X1 και θέλω να έχω την γνώμη μου.

    Εως τώρα είχα στην κατοχή μου

    Nissan Sunny 1.5 . (για να μάθω στα νιάτα μου, καμία οδηγική ευχαρίστηση αλλά μηδεν βλάβες στις κυριολεξία, ούτε λάμπα δεν είχε καεί).

    VW Golf IV 1.6 (Ποιοτικό αλλα πολύ αναξιόπιστο, πολύ ακριβό service λάδια κάθε έξι μήνες, ιμάντες 60.000 και πολλά θέματα ποιότητας, σπασμένα τζάμια απο πλαστικούς γρύλλους στις πόρτες, θερμοστάτες να κολλάνε πηγαίνοντας με 120 , δυναμό)

    Toyota Avensis 1.8 ( Πολύ ποιοτικό, τρομερά αξιόπιστο, στα οκτώ χρόνια μόνο λάδια φίλτρα, πολύ φθηνή συντήρηση ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ περά οτι είναι τρομέρα άνετο στο ταξίδι και είσαι σίγουρος οτι θα φτάσει ατσαλάκωτος και χωρίς βλάβη)

    Το X1 κάνει την καρδία μου να χτυπά και θα το είχα ήδη αγοράσει αλλά με προβληματίζει η προηγούμενη εμπειρία από το Golf.

    Να το τολμήσω;;

  6. #55
    Εγγραφή
    06-07-11
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    44
    Thanked
    39
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά οι γιορτές λόγω παιδιών δεν μου άφησαν καθόλου χρόνο για...περιδιάβαση στα forums!

    Μετά από 5 μήνες και 9000 χλμ με το Χ1 20d με τα 190 άλογα μεταφέρω τις εντυπώσεις μου, όπως τις έχω ξανακαταγράψει στο παρελθόν :

    Το αμάξι είναι σε εμφάνιση όπως φαίνεται στις φωτογραφίες, κομψό με πολύ όμορφες γραμμές που κρύβουν τον όγκο του. Η ποιότητα κατασκευής είναι σε υψηλό επίπεδο τόσο στο εξωτερικό όσο και στο εσωτερικό. Η σχεδίαση είναι όμορφη και απέριττη, αν και υπάρχουν ένα σωρό πράγματα να ανακαλύψεις μέσα στην καμπίνα.

    Οι χώροι είναι καλοί εσωτερικά, οι θέσεις πολύ βολικές και οι χώροι πάνω από τα κεφάλια όλων ανετότατοι. Σπεύδω να θυμίσω ότι είμαι 1.96 και έχω σηκώσει τέρμα τη θέση οδήγησης θέλοντας να κάθομαι πιο ψηλά και μένει πολύς χώρος ακόμη μέχρι την οροφή. Έβαλα το κάθισμα όσο πιο πίσω με βόλευε και μένει άνετος χώρος για τους πίσω.

    Το πορτ παγκάζ είναι μεγάλο, ιδίως με τους χώρους κάτω από το δάπεδο.

    Το στερεοφωνικό επίσης είναι οκ, αλλά μιας και είμαι και ερασιτέχνης μουσικός δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάζει. Η θέρμανση και το κλιματιστικό από την άλλη είναι killer.
    Τέλος, αν και όμορφο σε εμφάνιση, δεν μου φάνηκε ποιοτικό το ύφασμα στα καθίσματα! Θα περίμενα κάτι καλύτερο από ένα αμάξι τέτοιας αξίας. Από την άλλη το δέρμα - δεν το επέλεξα - είναι ωραίο, αλλά κρύο το χειμώνα, ζεστό το καλοκαίρι...

    Από τεχνολογίες έχει πολλά ωραία, όπως σύστημα start stop, αυτόματα ρυθμιζόμενα φώτα, το πακέτο ασφάλειας (αποφυγή σύγκρουσης, αλλαγή λωρίδας κτλ.) το οποίο ήδη βλέπω πως λειτουργεί, το cruise control, ενώ έχει και hill asist. Σε κάθε περίπτωση σε ανηφόρα πίσω δεν σε παίρνει με τίποτα...

    Η ηχομόνωση είναι υποδειγματική. Νιώθεις σαν να είσαι σε κάψουλα. Επίσης, δεν παρατήρησα καθόλου το πρόβλημα με τα "κοπανήματα" στον δρόμο για το οποίο τόσος ντόρος έχει γίνει. Σε μια πόλη που οι λακκούβες και τα μπαλώματα είναι πιο πολλά από τον στρωτό δρόμο (επιτρέψτε μου την υπερβολή...είναι απίστευτο το χάλι των δρόμων στα Γιάννενα...) το αμάξι περνά από πάνω τους απορροφώντας σχεδόν τα πάντα.

    Περνώντας στην οδήγηση, για το αυτόματο κιβώτιο για το οποίο ήμουν εξαρχής αρνητικός έχω να πω ότι άλλαξα γνώμη 100%. Είναι απίστευτα βολικό, εύκολο και δουλεύει ιδανικά. Μόνο ένα μικρό στιγμιαίο lag έχω διαπιστώσει σε απότομες επιταχύνσεις, το οποίο έχοντας παντελή απειρία από αυτόματα κιβώτια δεν ξέρω αν είναι συνηθισμένο ή όχι. Αυτόματα μόνο bmw έχω οδηγήσει.

    Το αμάξι έχει πραγματικά εντυπωσιακή ροπή. Έχοντας κάνει test drive αρκετά αμάξια μέχρι 150 άλογα και έχοντας μείνει είτε ανικανοποίητος είτε μερικά ικανοποιημένος, μπορώ ήδη να δηλώσω ότι τα κερατιάτικα που πλήρωσα και θα πληρώνω τουλάχιστον έχουν σαν ανταπόδοση έναν κινητήρα που πιστεύω ότι με καλύπτει πλήρως. Εκεί που με το προηγούμενο αμάξι είτε δεν προσπερνούσα είτε έπρεπε να το κάνω με την ψυχή στο στόμα και φτάνοντας τις στροφές στα κόκκινα, εδώ αρκεί ένα απλό βύθισμα του ποδιού και το αμάξι κάνει αυτό ακριβώς που θέλεις. Οι προσπεράσεις είναι απίστευτα άνετες ενώ δεν πίστευα στα μάτια μου όταν έβλεπα ότι πηγαίνω με 120-130 με τόσο χαμηλές στροφές (κάτω από 2000). Επίσης, η αίσθηση ακόμη και με τέτοιες ταχύτητες είναι ότι πηγαίνεις με πολύ λιγότερα και πρέπει να κοιτάζεις το καντράν για να μην την πατήσεις με τις κάμερες κυκλοφορίας...

    Μετά τα πρώτα 7000 χλμ άρχισα να βλέπω και αλλαγή τόσο στην απόδοση του κινητήρα όσο και στην κατανάλωση. Η υπέρ-αρκετή ροπή που είχα δει αρχικά φαίνεται ότι ...έχει και άλλο! Το αμάξι τραβάει ακόμη καλύτερα και ιδίως στην επιλογή sport επιταχύνει παραπάνω από εντυπωσιακά και μπορείς να προσπεράσεις ουσιαστικά κάθε "συμβατικό" αυτοκίνητο - φορτηγό - νταλίκα σε ελάχιστο χρόνο. Πάντως, μην νομίζεις ότι χρειάζεσαι το sport για να προσπεράσεις. Ελάχιστες φορές το έχω χρησιμοποιήσει και μόνο για "πραγματικά επικίνδυνες" περιπτώσεις. Το αμάξι το έχω σχεδόν μόνιμα στο eco mode και προσπερνά και με αυτό με απόλυτη άνεση.

    Το αμάξι έχει εξαιρετική ποιότητα κύλισης και κράτημα. Έχω δοκιμάσει διάφορες καγκουριές και σε στροφές και σε απότομα φρεναρίσματα και αδυνατώ να το κάνω να γλιστρήσει...

    Η κατανάλωση μέσα στην πόλη είναι κοντά στο 8. Εκτός πόλης με λογική οδήγηση πέφτεις άνετα στο 6 με το eco mode. Έχει τύχει να κάνω ταξίδι Εγνατία όπου σε σημεία χτύπησα και 150 και 180 και να έχω κατανάλωση 6,1.
    Εγώ που κάνω το 80% των χλμ εκτός πόλης έχω μέση κατανάλωση από 6 έως 6,5. Προφανώς όσο περισσότερο κινείσαι μέσα στην πόλη και όσο περισσότερο το "πατάς" η κατανάλωση ανεβαίνει, αλλά δύσκολο να φτάσει σε μικτές διαδρομές πάνω από το 8, ιδίως με το eco mode...

    Από προβλήματα...δόξα τω θεώ μέχρι στιγμής τίποτα. Σε 1000 χλμ (λογικά μέσα στον μήνα...) θα κάνω αλλαγή λαδιών και θέλω να δω τι θα μου πουν για την κατάστασή τους. Λογικά δεν θα έχω εκπλήξεις...

    Είμαι στη διάθεσή σου για οποιοδήποτε άλλο ερώτημα!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The_Emperor : 05-05-16 στις 11:51

  7. The Following 7 Users Say Thank You to The_Emperor For This Useful Post:

    BILL007 (05-05-16), chrisgiapz3 (07-05-16), diosak (07-05-16), Geokoem77 (06-05-16), isou (05-05-16), vagmag (10-05-16), wheelman (05-05-16)

  8. #56
    Εγγραφή
    29-04-16
    Μηνύματα
    5
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μια βασικη απορια.

    Ο χωρος αποσκευων ειναι 505 λιτρα με τον χωρο κατω απο το δαπεδο ή 505 + επιπλεον ο χωρος αποσκευων. Με το συρόμενο κάθισμα κερδίζεις χώρο;

    Συναργεμό εχεις βάλει το σύστημα της bmw;

  9. #57
    Εγγραφή
    29-04-16
    Μηνύματα
    5
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Έκανα δοκιμαστικό με την BMW X1 και μάλλον θα την απορρίψω τελικά.

    Δυο σημεία δεν μου αρέσαν

    1)Μέτρια θέση οδήγησης
    2)Εξωφρενικά ακριβός προαιρετικός εξοπλισμός (προαιρετικός εξοπλισμός είναι και το hi-fi και ο συναργεμός και ο αυτόματος κλιματισμός για να το βάλουμε το θέμα στην σωστή διάσταση ). Μου θύμισαν τις ημέρες Golf που ήθελα να ξεχάσω και πήρε το μυαλό λάθος συνειρμούς.

    Κατά τα άλλα εμφανίσιμο αυτοκίνητο, κάθεται σωστά στο δρόμο και κινείται ακόμη και με τα 136 άλογα πολύ σβέλτα. Ωραία προαιρετικά gadgets αλλά πολύ πολύ ακριβά. Ωραία εργονομία και πολύ καλές δυνατότητες φόρτωσης, σχετική προσοχή στην λεπτομέρια αλλά η ποιότητα των υλικών σε κάποια σήμεια θα μπορούσε να είναι καλύτερη.

  10. #58
    Εγγραφή
    06-07-11
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    44
    Thanked
    39
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα!
    Τα 505 λίτρα είναι με τον χώρο από κάτω, ο οποίος είναι πολύ βολικός, ιδίως για μικρότερα αντικείμενα και ψώνια. Για ταξίδι έχω φορτώσει συνολικά στο πορτ παγκάζ 2 μεγάλες βαλίτσες όρθιες, πλήρες παρκοκρέβατο, καρότσι, 2-3 μικρές τσάντες και 17κιλο τενεκέ!

    Συναγερμό έβαλα μετά after market με ειδοποίηση gps και άλλα καλούδια...

    Διαφωνώ για τη θέση οδήγησης. Προφανώς δεν την ρύθμισες καλά! Πρέπει να το ξανατσεκάρεις με προσοχή. Προσαρμόζεται εκεί ακριβώς όπου τη θέλεις!

    Αναφορικά με τον ακριβό εξοπλισμό είμαι 100% μαζί σου! Εξοργιστικά ακριβός!
    Ακόμη και για κάποια πολύ λίγα υλικά καμπίνας είναι όπως το έγραψες!
    ΑΛΛΑ στα υπόλοιπα η συνολική διαφορά με τα περισσότερα άλλα suv της κατηγορίας είναι μεγάλη. Το αμάξι - επίτρεψέ μου να γράψω ότι - όχι απλά κάθεται καλά στο δρόμο, αλλά έχει εξαιρετική ποιότητα κύλισης, στρίβει απίστευτα για suv, έχει τρομερό κράτημα, μοναδική στιβαρότητα και είναι απολαυστικό οδηγικά. Ό,τι και να του κάνεις δεν κουνιέται ρούπι και μπορείς να πηγαίνεις με ταχύτητες 150-180 και να μην καταλαβαίνεις ότι τρέχεις. Μόνη ένσταση οι δυνατοί άνεμοι. Εκεί μαζεύεσαι.
    Βέβαια, εγώ έχω το 20d με τα 190 άλογα και 40 κιλά ροπής. Το 136άρι που οδήγησες σίγουρα δεν θα είναι το ίδιο. Το ξέρω γιατί έχω οδηγήσει άλλες 3 Χ1 πριν πάρω τη δικιά μου...και καμιά δεν ήταν το ίδιο σε κινητήρα.
    Από εκεί και πέρα η Χ1 υπερτερεί κατά κράτος σε διαστάσεις έναντι του ανταγωνισμού της κατηγορίας, έχει το καλύτερο στήσιμο και είναι κατά τη γνώμη μου και το πιο όμορφο μαζί με το Qashqai (το οποίο είναι όμως σε όλα ένα κλικ κάτω...). Έχω μπει και στο Q3 και στην GLA και για διαφορετικούς λόγους τα θεωρώ χειρότερες επιλογές (ιδίως σε χώρους και πρακτικότητα...)

    Φυσικά το budget για μια Χ1 είναι θέμα. Αν ο εξοπλισμός είναι πρώτη προτεραιότητα, τότε θα βρεις αλλού φτηνότερα...Αν όμως είναι η οδήγηση και το στήσιμο του αυτοκινήτου τότε επενδύεις στον κινητήρα και το στήσιμο μιας bmw...εκτός αν είσαι πρόθυμος να πληρώσεις ακριβά και για τα υπόλοιπα καλούδια που προσφέρει φυσικά και η bmw. Εγώ προτίμησα να στερηθώ π.χ. το gps ή την κάμερα οπισθοπορείας και να έχω έναν κινητήρα που θα κάνει απολαυστική την κάθε μου διαδρομή...και από τότε ψάχνω μονίμως αφορμή για βόλτα και ταξίδι...

    Καλή τύχη στην επιλογή σου!

  11. The Following 2 Users Say Thank You to The_Emperor For This Useful Post:

    chrisgiapz3 (10-05-16), Geokoem77 (08-05-16)

  12. #59
    Εγγραφή
    29-04-16
    Μηνύματα
    5
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα

    Θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για τον χρόνο σου , όντας και εγώ πατέρας δυο παιδιών μπορώ να καταλάβω τον περιορισμό που υπάρχει στον διαθέσιμο χρόνο.

    Οδήγησα και το 18ι και το 20i (για δικούς μου λόγους δεν θέλω diesel κινητήρα). Για να το έχεις τετρακίνητο με αξιοπρεπέστατο εξοπλισμό πηγαίνεις στα 46.000 (χωρίς πολυτέλειες όπως hud και navi).

    Στο δρόμο ακόμη και η 18i ήταν αξιοπρεπέστατη. Καλό κράτημα και γενικά ποιότητα στην άσφαλτο καλύτερη από ότι είχα δοκιμάσει. Ομως το κόστος για δικαιώσει τον ρόλο σαν suv (διαφορετικά παίρνεις την 3 touring) είναι μεγάλο και ξεφεύγει από το διαθέσιμο budget. Έαν ήθελα να ξοδέψω 50.000 θα την έπαιρνα με hud αλλά εκεί μπαίνεις σε άλλες σκέψεις.

    Με εκνεύρισε και το στυλ του πωλητή (βάζαμε εξοπλισμό και δεν μπήκε καν στο κόπο να δώσει έκπτωση σε κάποιο extra).

    Είμαι ανάμεσα πλεον στο Rav4 και στο CRV.

    Δοκιμάσα το Rav4, αδιάφορα άνετο , όμως έχει πολύ καλύτερη τετρακίνηση (κλειδώνει στο 50/50) , βγαίνει στην Active έκδοση στα 30.000 και με γεναιόδωρα δωράκια από την Τοyota (αισθητήρες παρκαρίσματος, οριζόντιες μπάρες , και άλλα - ενδεικτικά ο πωλητής στην Bmw σε αυτοκίνητο που το είχαμε φτάσει στα 46000 επειδή δεν είχε την τιμή της σχάρας οροφής μου είπε να περιμένω την Δευτέρα , ούτε του πέρασε από το μυαλό να το κάνει δώρο). Σε χώρους χαοτικά καλύτερο από το Χ1, με το X1 όμως στο travel pack να έχει συρόμενο πίσω κάθισμα και 40:40:20 σπάσιμο του πίσω καθίσματος.Αρνητικό είναι το πλάτος το όποιο είναι αρκετά μεγάλο.

    Γενικά δεν μου έκαναν κλικ να με βάλουν στον κόσμο του οι άνθρωποι της bmw.

    Το honda δεν το έχω δοκιμάσει όποτε επιφυλάσσομαι. Το μόνο αρνητικό είναι οτι πρακτικά δεν είναι τετρακίνητο αλλά θέλω να δω την αίσθηση.

  13. #60
    Εγγραφή
    06-07-11
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    44
    Thanked
    39
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Toyota είχα για 7 χρόνια πριν πάρω την X1.
    Αξιοπιστία στο full, αλλά σε όλα τα υπόλοιπα και ιδίως οδήγηση και στήσιμο αυτοκινήτου καμία σχέση...
    Συμφωνώ ότι το Rav έχει καλύτερους χώρους (εγώ δεν ήθελα πιο μεγάλο αμάξι από την Χ1 και για λόγους παρκαρίσματος και για λόγους επιδόσεων και για λόγους κατανάλωσης...) αλλά οι κριτικές που έχει πάρει για την οδήγηση και οι επιδόσεις του κατατάσσουν το αμάξι ακριβώς στον μέσο όρο...Εάν δεν σε ενδιαφέρει αυτός ο τομέας, αλλά οι ακόμη μεγαλύτεροι χώροι και τα τεχνολογικά καλούδια πάρ' το με κλειστά μάτια. Εγώ ύστερα από 20 χρόνια επίσημης οδήγησης με αυτοκίνητα που δεν είχαν κάτι να προσφέρουν οδηγικά δεν ήθελα πάλι κάτι αδιάφορο σε αυτόν τον τομέα. Αν το αμάξι αποδειχθεί και αξιόπιστο τότε αποκλείεται να το μετανιώσω...

    Αναφορικά με τη συμπεριφορά του υπαλλήλου...δεν χρειάζεται να σχολιάσω κάτι. Δεν ξέρω πού πήγες, αλλά στις μεγάλες αντιπροσωπίες της Αθήνας κάνουν καλές εκπτώσεις. Εγώ πήρα το δικό μου 20d 4κίνητο, με το 8τάχυτο αυτόματο κιβώτιο, με cruise control, δερμάτινο τιμόνι με τα paddles και σύστημα αποφυγής σύγκρουσης λίγο πάνω από τα 40k. Φίλος μου παρήγγειλε το 1500άρι βενζίνης με τα 136 άλογα κάτω από 30k (πάντα με απόσυρση...)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The_Emperor : 09-05-16 στις 08:15

  14. The Following User Says Thank You to The_Emperor For This Useful Post:

    BILL007 (09-05-16)

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP