Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 29 από 29

Θέμα: 116d 160.000km

  1. #21
    Εγγραφή
    24-10-12
    Μηνύματα
    396
    Thanked
    496
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mark e92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι συμφωνώ , αλλά τι θα διαλέξεις καθαρό με φυσιολογικά χλμ ή φορτωμένο με περίεργα χλμ?
    Εγω θα προτιμούσα πρώτα ένα καθαρό και μετά τα εξτρα.
    Ως ιδιοκτητης ενος F20 116-1600,θα σου προτεινα ενα καθαρο με φυσιολογικα χλμ.Δεν θα αναφερθω στα εξτρα,γιατι ειναι αναλογα τα γουστα και την τσεπη.
    Θα σου πω πως ειναι ενα τιμιο αμαξι και η επιλογη σου για να μπεις στην πισω κινηση ειναι σωστη.Ισως να κοιτουσες και ενα Χ1.
    Τωρα οσο για τα υπολοιπα για μαντρες ιδιωτες κλπ αμα χαζεψεις τα προηγουμενα ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΤ 4-5-6-7 θα καταλαβεις πολλα και το τι παιζει πανω κατω με τις αγοροπωλησιες bmw ελλαδα.
    Αυτα και με το καλο να μας δειξεις το καινουργιο bmw!

  2. The Following User Says Thank You to freddys For This Useful Post:

    BILL007 (19-04-16)

  3. #22
    Εγγραφή
    15-04-16
    Μηνύματα
    14
    Thanked
    7
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ntinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πω λιγο την δικη μου εμπειρια απο (πωληση) μεταχειρισμενου, ισως για καποιους να ειναι ενδιαφερουσα, ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασμα του.

    Τον Απριλη του 2012 αγορασα καινουργιο ενα opel corsa 1.3 ντηζελ, κοντα στα 12.500 ευρω.

    Τον Ιουλιο του 2014 αποφασισα να το πουλησω, ειχα κανει 85.000 χλμ περιπου. Ηταν σε αψογη κατασταση.

    Εριξα μια ματια στο car.gr να δω που "παιζουν" οι τιμες, και ειδα τα παρακατω:

    - Πουλιωντουσαν περιπου 20 σαν το δικο μου, σχεδον ολα απο εμπορους (ισως ολα)
    - Ειχαν πανω κατω τα ιδια χλμ με το δικο μου (+/- 10.000 χλμ)
    - Περιπου τα 15 ελεγαν εισαγωγης, κανενα απο τα υπολοιπα οτι ηταν "ελληνικο"
    - 2-3 ηταν μοντελο του 2012 (τα αλλα παλαιοτερα)
    - Τιμες 8000-10000

    Εκανα μια ερευνα στο mobile.de, εβαλα σαν κριτηρια αναζητησης, χρονολογια ('11 & 12), χιλιομετρα απο 70.οοο - 90.οοο, και μου εβγαλε περιπου 10-15 αποτελεσματα με τιμες περιξ των 8,500 - 9,500 ευρω

    Μου εκανε πολυ μεγαλη εντυπωση στην ελλαδα να πουλιουνται περισσοτερα απο οτι στην Γερμανια... και πανω κατω στις ιδιες τιμες.
    Διχως κερδος τα δινουν εδω οι εμποροι ?

    Ξαναεκανα την ιδια αναζητηση στο mobile, αλλα εβαλα στα κριτηρια απο 150.000χλμ και πανω, οπου μου εβγαλε περιπου (αν θυμαμαι σωστα) περιπου 200 μπορει και παραπανω αυτοκινητα.


    Εβαλα αγγελια το corsa Σαββατο μεσημερι στα 9,500 ευρω, με την πρεπουσα περιγραφη.... (μεταξυ αλλων "το μοναδικο με 3 χρονια εγγυηση ακομη ελληνικης αντιπροσωπιας μεταξυ ολων οσων πωλουνται αυτη την περιοδο στο car.gr"), και μεταβιβαστηκε στον νεο ιδιοκτητη Δευτερα μεσημερι.

    Δεν θα αγορασω ποτε απο εμπορο
    Ντινο συμφωνω μαζι σου.Και εμενα μου κανει εντυπωση οτι ενω εχουμε το νεκροταφειο της ευρωπης στα αυτοκινητα,βλεπω παρα πολλα "καινουρια"!Στο mobile.de σκεψου οτι δεν εχει καν αυτοκινητα με 40.000km,εμεις εχουμε ομως!

  4. The Following User Says Thank You to nikolas_v For This Useful Post:

    freddys (20-04-16)

  5. #23
    Εγγραφή
    15-04-16
    Μηνύματα
    14
    Thanked
    7
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ghost-rider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σινεμπλοκ αμορτισερ κλπ αναλωσιμα κλεινουν κυκλο ζωης πολυ νωριτερα.
    Δλδ μετα τα 40.000 χλμ θα επρεπε ολα τα μεταχειρισμενα να απορριπτονται αν σκεφτομαστε τα συγκεκριμενα κομματια.
    Ομοιως τα το μαουντ πχ.
    Ενα ελατηριο βαρια βαρια θα παει μεχρι τα 100.000 αν και το πιο σωστο ειναι να αλλαζεται καθε φορα που αλλαζεται ενα αμορτισερ.
    Ενα αμαξι 100.000 χιλιομετρων (αν ειναι πραγματικα) ειναι η χειροτερα δυνατη επιλογη αν το δουμε ετσι, γιατι κατα πασα πιθανοτητα αγοραστηκε με προοπτικη να κρατηθει οσο δε θα θελει συντηρηση, να δωθηκε οσο ακομα πιανει κατι και πηγε μεχρι εκει αλλαζοντας μονο λαδια.
    Αυτος που θα το παρει, για να νιωσει οτι οδηγει bmw πρεπει να δωσει τα μαλλια της κεφαλης του(αν εχει).

    Ο δισκος ειναι ραντομ. Απειρος οδηγος μαξ 100.000 χλμ.
    Υπαρχουν αμαξια με 1.000.000 που μπορει να θελουν πολλα, αλλα δε θελουν δισκο απο την αλλη.

    Τελος ποσα πμ (κμ φανταζομαι, εμενα ο μκινητηρας μου δεν μου εχει στειλει οτι ενα πμ) περιμενεις απο ενα κινητηρα?
    Απειρα.
    Οσο εχεις ορεξη να τον συντηρεις και να αλλαζεις τα αναλωσιμα θα προχωραει.
    Δεν ειναι ζωντανος οργανισμος να περιμενεις να ανανεωσει τα κυτταρα του μονος του και να λες οτι μετα τα 25 πχ σταματαει η ανανεωση και ξεκινα η γηρανση.
    Οσο το εργοστασιο τον υποστηριζει με ανταλλακτικα μπορεις να τον κρατας σε λειτουργια.
    Τελος παντων για να μην το τραβαω, ειναι τοσα που κανει τη διαφορα μεταξυ 90.000 και 160.000 χλμ αμελητεα.

    Ιδιως εδω που μιλαμε για πετρελαιομηχανη.

    Οσα χλμ και να εχει το αυτοκινητο θελει σωστο ελεγχο.
    Οχι τα 160.000 δεν ειναι καθολου πολλα.
    Και δεν ειναι και τοσο επιφοβα για να πεσεις σε γυρισμενο.
    Τα γυρισμενα συνηθως σταματανε κατω απο το ψυχολογικο οριο των 100.000.
    Η τελος παντων λιγο πανω απο αυτο αν μιλαμε για αμαξι 10ετιας+.
    Πληρες και κατατοπιστικο ποστ!Συμφωνω!

  6. The Following User Says Thank You to nikolas_v For This Useful Post:

    vs316ti (23-04-16)

  7. #24
    Εγγραφή
    15-04-16
    Μηνύματα
    14
    Thanked
    7
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο freddys Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ως ιδιοκτητης ενος F20 116-1600,θα σου προτεινα ενα καθαρο με φυσιολογικα χλμ.Δεν θα αναφερθω στα εξτρα,γιατι ειναι αναλογα τα γουστα και την τσεπη.
    Θα σου πω πως ειναι ενα τιμιο αμαξι και η επιλογη σου για να μπεις στην πισω κινηση ειναι σωστη.Ισως να κοιτουσες και ενα Χ1.
    Τωρα οσο για τα υπολοιπα για μαντρες ιδιωτες κλπ αμα χαζεψεις τα προηγουμενα ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΤ 4-5-6-7 θα καταλαβεις πολλα και το τι παιζει πανω κατω με τις αγοροπωλησιες bmw ελλαδα.
    Αυτα και με το καλο να μας δειξεις το καινουργιο bmw!
    Περιμενω και εγω την ωρα που θα σας το δειξω!

  8. The Following 2 Users Say Thank You to nikolas_v For This Useful Post:

    BILL007 (19-04-16), freddys (20-04-16)

  9. #25
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ντινο
    Εγώ δυστυχώς είχα περιπέτεια με μια αγγελία...
    Πήγαν να με φάνε για ένα μ@@@@@, έχω βάλει πολλές αγγελίες, με έπαιρναν τηλέφωνο το έβλεπαν και αρχιζαν το παζάρι ώσπου στο τέλος τα έσκαγαν στην μαντρα που το έδινα.
    Να αγοράσω από ιδιώτη; γιατί; έδινα ραντεβού κάποτε που έψαχνα για φίλο και δεν παταγανε Ναι με έστησε πωλητής με την δικαιολογία για πλάκα το έβαλα...


    Συγνώμη για το offtopic
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mark e92 : 18-04-16 στις 22:46

  10. #26
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mark e92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ντινο
    Εγώ δυστυχώς είχα περιπέτεια με μια αγγελία...
    Πήγαν να με φάνε για ένα μ@@@@@, έχω βάλει πολλές αγγελίες, με έπαιρναν τηλέφωνο το έβλεπαν και αρχιζαν το παζάρι ώσπου στο τέλος τα έσκαγαν στην μαντρα που το έδινα.
    Να αγοράσω από ιδιώτη; γιατί; έδινα ραντεβού κάποτε που έψαχνα για φίλο και δεν παταγανε Ναι με έστησε πωλητής με την δικαιολογία για πλάκα το έβαλα...


    Συγνώμη για το offtopic
    Εγώ πάλι είχα την αντίστροφη εμπειρία.....2 φορές έδωσα ραντεβού στη Θεσσαλονίκη για να δουν το αμάξι μου υποψήφιοι αγοραστές και δεν πάτησε κανείς τους.....

    Άλλη φορά που έδινα ένα Punto GT, δεν το έπαιρνε κανείς.... Το έδωσα σε μάντρα και αφού κατέβασε τα χιλιόμετρα από 160.000 σε 92.000 (!!), το έδωσε ο μαντρας 10% περισσότερο από μένα!

    ΥΓ: Έκανα φυσικά μια ωραιότατη βόλτα για φαγητό και καφέ στην πόλη, με καλή παρέα!

    Sent from my Xiaomi Redmi Note 2
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη topmar : 19-04-16 στις 15:18
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  11. #27
    Εγγραφή
    15-04-16
    Μηνύματα
    14
    Thanked
    7
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παιδια μηπως ξερει κανεις στη θεσσαλονικη κανενα τσακαλι μαστορα να παω να ελεγξει το μεταχειρο που θελω να παρω;η να το παω αντιπροσωπεια;

  12. #28
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikolas_v Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια μηπως ξερει κανεις στη θεσσαλονικη κανενα τσακαλι μαστορα να παω να ελεγξει το μεταχειρο που θελω να παρω;η να το παω αντιπροσωπεια;
    Έχεις πμ.....

    Sent from my Xiaomi Redmi Note 2
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  13. #29
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Βρήκες τίποτα καλό;

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP