Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: [E92] Αντλία νερού?

  1. #1
    Εγγραφή
    14-03-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    42
    Thanked
    28
    Rides
    0

    Προεπιλογή [E92] Αντλία νερού?

    Χτες μου άναψε το κίτρινο λαμπάκι για την θερμοκρασία νερού και το αυτοκίνητο με 6 όσο και να πάταγα το γκάζι δεν ανέβαζε ταχύτητα. Υγρά στο ψυγείο είχα. Τηλ. στο ΒΜW mobile και μου είπαν ότι μάλλον είναι η αντλία νερού και μου έστειλαν όχημα ρυμούλκησης. ευτυχώς δεν ήμουν μακρυά από την πόλη, οπότε έφτασε μέσα σε ένα μισάωρο. Το ερώτημα είναι, δεν είναι λίγο νωρίς για αντλία νερού? 54000 km έχει το αυτοκίνητο.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    το κίτρινο λαμπάκι που μοιάζει με βρύση νερού είναι το check engine και ο λόγος που δεν ανέβαζε στροφές ο κινητήρας είναι επέιδή ο εγκέφαλος μπήκε σε safe mode. Δεν σημαίνει αντλία νερού αυτό, μπορεί να είναι το οτιδήποτε. Θα στο δείξει το διαγνωστικό τι είναι.

  3. The Following 2 Users Say Thank You to PANOS-E60 For This Useful Post:

    BILL007 (04-02-12), Vassilis ///M (04-02-12)

  4. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.184
    Thanked
    14077
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PANOS-E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το κίτρινο λαμπάκι που μοιάζει με βρύση νερού είναι το check engine και ο λόγος που δεν ανέβαζε στροφές ο κινητήρας είναι επέιδή ο εγκέφαλος μπήκε σε safe mode. Δεν σημαίνει αντλία νερού αυτό, μπορεί να είναι το οτιδήποτε. Θα στο δείξει το διαγνωστικό τι είναι.
    ακριβώς έτσι!



  5. #4
    Εγγραφή
    14-03-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    42
    Thanked
    28
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το βιβλίο γράφει κινητήρας ζεστός, συνεχίστε με χαμηλή ταχύτητα. Δεδομένου ότι είχα κάνει μόλις 20 χιλιόμετρα, μάλλον δεν λειτουργεί η αντλία. το βεντιλατερ λειτουργεί κανονικά. Επίσης παρατήρησα ότι δεν μου έβγαζε ζεστό αέρα από το καλοριφέρ ή δεν πρόλαβε μα ζεσταθεί για να βγάλει???

  6. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο antoniskrg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βιβλίο γράφει κινητήρας ζεστός, συνεχίστε με χαμηλή ταχύτητα. Δεδομένου ότι είχα κάνει μόλις 20 χιλιόμετρα, μάλλον δεν λειτουργεί η αντλία. το βεντιλατερ λειτουργεί κανονικά. Επίσης παρατήρησα ότι δεν μου έβγαζε ζεστό αέρα από το καλοριφέρ ή δεν πρόλαβε μα ζεσταθεί για να βγάλει???
    Αν ειχε ζεσταθει, αυτο δεν ειναι καλο σημαδι. Σαν να λειπει ψυκτικο υγρο απο το κυκλωμα.

  7. #6
    Εγγραφή
    14-03-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    42
    Thanked
    28
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PANOS-E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το κίτρινο λαμπάκι που μοιάζει με βρύση νερού είναι το check engine και ο λόγος που δεν ανέβαζε στροφές ο κινητήρας είναι επέιδή ο εγκέφαλος μπήκε σε safe mode. Δεν σημαίνει αντλία νερού αυτό, μπορεί να είναι το οτιδήποτε. Θα στο δείξει το διαγνωστικό τι είναι.
    Tο σηματάκι ειναι το 5ο (Radiator indicator light) : https://www.eugeneautomotiverepair.c...ndicators.html

  8. #7
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αντώνη, το πιθανότερο είναι να έχει πέσει η στάθμη του ψυκτικου κι όχι να εχεις υπερθερμανση. Ριξ' του μια μάτια, είναι σύνηθες στα 90αρια. Το προβλημα μπορεί να μην οφειλεται σε αντλία αλλά σε θερμότατη, αρκετοί παρουσιάζουν διαρροές. Το part number έχει αλλάξει τρεις φορες στον Ν43 γι' αυτόν τον λογο. Αν αλλάξεις αντλία, να σου αλλαξουν και τις τρεις αλουμινένιες βιδες οπωσδήποτε.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη S8N : 05-02-12 στις 00:04

  9. #8
    Εγγραφή
    14-03-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    42
    Thanked
    28
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντώνη, το πιθανότερο είναι να έχει πέσει η στάθμη του ψυκτικου κι όχι να εχεις υπερθερμανση. Ριξ' του μια μάτια, είναι σύνηθες στα 90αρια. Το προβλημα μπορεί να μην οφειλεται σε αντλία αλλά σε θερμότατη, αρκετοί παρουσιάζουν διαρροές. Το part number έχει αλλάξει τρεις φορες στον Ν43 γι' αυτόν τον λογο. Αν αλλάξεις αντλία, να σου αλλαξουν και τις τρεις αλουμινένιες βιδες οπωσδήποτε.
    Η στάθμη του ψυκτικού ήταν ψηλά που το κοίταξα. Μακάρι να είναι ο θερμοστάτης γιατί άμα είναι αντλία, βλέπω να μου φεύγουν πολλά λεφτά... Αλλά στα 54000 km να βγάλει αντλία??? Στο μικρό αυτοκίνητο που έχω για 2ο, άλλαξα αντλία στις 210.000 km και αυτό γιατί είχα διαρροή ψυκτικού από εκεί....

  10. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στο Ζ4 ειχα αλλαξει ψυγειο λαδιου στα 30.000χλμ....ειχε διαρροη στη φλατζα....

    Οτι κι αν ειναι προσεξε μετα να σου κανουν ΚΑΛΗ ΕΞΑΕΡΩΣΗ.

    Μια ενδειξη οτι δεν εχει γινει καλη εξαερωση ειναι οτι δεν βγαζει ζεστο αερα το καλοριφερ (εγκλωβιζεται αερας στο κυκλωμα ψυκτικου υγρου)....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas_1 : 05-02-12 στις 11:06

  11. #10
    Εγγραφή
    14-03-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    42
    Thanked
    28
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sharky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Ζ4 ειχα αλλαξει ψυγειο λαδιου στα 30.000χλμ....ειχε διαρροη στη φλατζα....

    Οτι κι αν ειναι προσεξε μετα να σου κανουν ΚΑΛΗ ΕΞΑΕΡΩΣΗ.

    Μια ενδειξη οτι δεν εχει γινει καλη εξαερωση ειναι οτι δεν βγαζει ζεστο αερα το καλοριφερ (εγκλωβιζεται αερας στο κυκλωμα ψυκτικου υγρου)....
    Πάντως παρατήρησα ότι όταν μου άναψε η ένδειξη για την θερμοκρασία, το καλοριφέρ δεν μου έβγαζε ζεστό αέρα.... Υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται απλά εξαέρωση???

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP