Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: Παράνομη η κυκλοφορία τους στον δρόμο για τα ιστορικά οχήματα!

  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή Παράνομη η κυκλοφορία τους στον δρόμο για τα ιστορικά οχήματα!




    Με πρόστιμο €1.500 κινδυνεύει πλέον όποιος οδηγεί σε δημόσιους δρόμους αυτοκίνητο με πινακίδες ιστορικού, εφόσον δεν συμμετέχει σε κάποια εκδήλωση.







    Η ελληνική πολιτεία επιφύλασσε άλλη μια δυσάρεστη έκπληξη για τους φίλους του αυτοκινήτου, θέτοντας αυτή τη φορά στο στόχαστρό της τους ιδιοκτήτες παλαιών αυτοκινήτων με ιστορικές πινακίδες.

    Μέχρι σήμερα, τα αυτοκίνητα -και οι μοτοσικλέτες- που φέρουν ιστορικές πινακίδες μπορούσαν να κυκλοφορούν στον δρόμο για να μετακινηθούν από και προς τις σχετικές επίσημες εκδηλώσεις (αγώνες, εκθέσεις, συναντήσεις κ.λπ.) αλλά και για λόγους συντήρησης. Πλέον, σύμφωνα με όσα αναφέρονται στο φύλλο 3641 της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως, που δημοσιεύτηκε στις 16 Οκτωβρίου, απαγορεύεται κάθε μετακίνηση τέτοιων οχημάτων στον δρόμο, και οι ιδιοκτήτες τους θα πρέπει να τα φορτώνουν σε τρέιλερ. Κάτι το οποίο είναι επίσης… αδύνατο, αφού στην Ελλάδα απαγορεύεται αυτοκίνητο Ι.Χ. να ρυμουλκεί άλλο Ι.Χ. σε τρέιλερ!

    Η απόφαση όπως είναι φυσικό έχει προκαλέσει αναστάτωση στους κύκλους των κατόχων ιστορικών αυτοκινήτων και στις αρμόδιες λέσχες. Σύμφωνα με τη ΦΙΛΠΑ, πρόκειται για λάθος, το οποίο θα διορθωθεί: «Είναι προφανές ότι εκ παραδρομής χρησιμοποιήθηκαν οι όροι και περιορισμοί των αγωνιστικών οχημάτων και όχι των ιστορικών. Καταβάλλεται πολύ μεγάλη προσπάθεια για συνάντηση με τους αρμόδιους φορείς του Υπουργείου Οικονομικών για τη διευκρίνιση και τροποποίηση της απόφασης αυτής. […] Εν τω μεταξύ προτείνουμε στα μέλη μας την αποφυγή κυκλοφορίας οχημάτων με ιστορικές πινακίδες μέχρι νεωτέρας, διότι το πρόστιμο έχει οριστεί στα €1.500».

    Σύμφωνα με κάποιους από τους ανθρώπους του χώρου, αφορμή για μια τέτοια απόφαση ίσως στάθηκε η κακή χρήση που κάνουν μερικοί ιδιοκτήτες ιστορικών οχημάτων. Κάποιοι τα χρησιμοποιούν ως καθημερινά μεταφορικά μέσα, εκμεταλλευόμενοι τα χαμηλά πάγια έξοδα που απαιτούνται για αυτά σε σχέση με ένα αντίστοιχο αυτοκίνητο με συμβατικές πινακίδες, ενώ υπάρχουν και περιπτώσεις όπου φορτηγάκια ή βαν με ιστορικές πινακίδες χρησιμοποιούνται ως κανονικά επαγγελματικά οχήματα! Παρότι αυτά τα φαινόμενα είναι κατακριτέα και προφανώς πρέπει να εξαλειφθούν, η πλήρης απαγόρευση κυκλοφορίας δεν αποτελεί λύση.

    Η απόφαση, εφόσον ισχύσει ως έχει, ουσιαστικά θα ωθήσει πολλούς ιδιοκτήτες ιστορικών αυτοκινήτων στην πώλησή τους στο εξωτερικό. Στα περισσότερα ιστορικά, το ετήσιο κόστος κατοχής τους με συμβατικές πινακίδες (τέλη κυκλοφορίας, ασφάλιση, τεκμήριο) θα ξεπερνά κατά πολύ τα έξοδα συντήρησης του ίδιου του αυτοκινήτου, οπότε ελάχιστοι θα είναι οι ιδιοκτήτες που θα μπορούν να το αντέξουν. Το σίγουρο είναι ότι μέχρι να ξεκαθαριστεί το θέμα, η απόφαση αποτελεί εμπόδιο για κάθε εκδήλωση ιστορικών αυτοκινήτων στη χώρα. Το Ιστορικό Ράλλυ Ελλάδας στη Λάρισα και το Concours d’ Elegance στον Φλοίσβο πρόλαβαν να γίνει χωρίς πρόβλημα το περασμένο Σαββατοκύριακο. Όμως από εδώ και πέρα, ποιος είναι διατεθειμένος να καλεί -και να πληρώνει- γερανό οδικής βοήθειας κάθε φορά που θέλει να μεταφέρει για κάποια αντίστοιχη εκδήλωση το αυτοκίνητό του;

    Διαβάστε το σχετικο ΦΕΚ 3641(αρχείο pdf).








    https://www.drive.gr/posts/classic-n...ria-ston-dromo
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 28-10-18 στις 15:00



  2. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    nikos valvetronic (27-10-17)

  3. #2
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.724
    Thanked
    17893
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Live your myth in Greece!!!
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  4. The Following 2 Users Say Thank You to pilot For This Useful Post:

    A8hnaios (23-10-17), Leonidas_E39 (23-10-17)

  5. #3
    Εγγραφή
    21-03-15
    Μηνύματα
    5
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ναι μωρέ τα ιστορικά ενοχλούν αυτον τον άμοιρο τόπο..
    Του γύφτους που κυκλοφορούν ελεύθερα με τα σκουριασμένα Datsun και όποιον πάρει ο χάρος, δε μας απασχολεί...

  6. #4
    Εγγραφή
    01-05-11
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    141
    Thanked
    296
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κάθε μέρα δικαιώνομαι που εγκατέλειψα αυτό το μπ@@@λ@.

  7. The Following 5 Users Say Thank You to ALPINAKIAS For This Useful Post:

    A8hnaios (26-10-17), friendgr (24-10-17), Leonidas_E39 (23-10-17), PetrosD (23-10-17), pilot (23-10-17)

  8. #5
    Εγγραφή
    29-11-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    4.075
    Thanked
    7447
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κωστα την καλύτερη δουλεια έκανες

  9. #6
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πολύ καλά έκαναν.
    Παρόλο που έχω αυτοκίνητο με Φιλπα πινακίδες έπρεπε να γίνει κάτι τέτοιο για να σταματήσουν όλοι οι πονηροι να κυκλοφορούν με τέτοιες πινακίδες σε καθημερινή βάση.

  10. The Following 4 Users Say Thank You to mark e92 For This Useful Post:

    320d (28-10-17), nik200 (24-10-17), Ptboul (24-10-17), Samaro (25-10-17)

  11. #7
    Εγγραφή
    19-11-12
    Μηνύματα
    2.007
    Thanked
    2274
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Legend Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μωρέ τα ιστορικά ενοχλούν αυτον τον άμοιρο τόπο..
    Του γύφτους που κυκλοφορούν ελεύθερα με τα σκουριασμένα Datsun και όποιον πάρει ο χάρος, δε μας απασχολεί...
    Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν.

    Δεν θυμάμαι πότε έχω δει τελευταία φορά όχημα με ιστορικές πινακίδες να κυκλοφορεί έτσι ελεύθερα.

    Αντιθέτως, αν είχα ένα ΣΟΒΑΡΟ συλλεκτικό με ιστορικές πινακίδες, ο πρώτος που ΔΕΝ θα ήθελα να το κυκλοφορήσω στην κίνηση θα ήμουν εγώ ο ίδιος χωρίς να μου το επιβάλει κανένα κράτος.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη friendgr : 24-10-17 στις 13:54

  12. #8
    Εγγραφή
    21-12-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    828
    Thanked
    627
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mark e92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλά έκαναν.
    Παρόλο που έχω αυτοκίνητο με Φιλπα πινακίδες έπρεπε να γίνει κάτι τέτοιο για να σταματήσουν όλοι οι πονηροι να κυκλοφορούν με τέτοιες πινακίδες σε καθημερινή βάση.
    Διαφωνώ μαζί σου... το αν κάποιοι είναι μάγκες να τους τσιμπήσει το κράτος. επειδή όμως ακριβώς δεν μπορεί να τους τσιμπήσει γιατί το κράτος ξύνεται... την πληρώνουν όλοι.
    αυτό το γενικό τσουβάλισμα με ξεπερνάει σε αυτή τη χώρα!
    άλλωστε πως θα κερδίσουν απο ΝΕΑ τέλη κυκλοφορίας , ασφάλεις κλπ κλπ ? φρέσκο αίμα λοιπόν έρχεται για όσους θέλουν πλέον να κρατήσουν ένα ιστορικό αυτοκίνητο. απαράδεκτο σαν κρατική κίνηση κατα τη γνώμη μου.

  13. The Following 3 Users Say Thank You to Cobalt For This Useful Post:

    ALPINAKIAS (25-10-17), E60_Arkadia (26-10-17), pilot (24-10-17)

  14. #9
    Εγγραφή
    19-05-12
    Μηνύματα
    118
    Thanked
    51
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    με την ίδια λογική επειδή πολλά 36άρια είναι με άλλα μοτέρ πρέπει να απαγορευτεί η κυκλοφορία τους.
    Δεν πάει έτσι παιδιά. Έχοντας ιστορικό και έχοντας κάνει ανακατασκευή πλαισίου μοτέρ σαζμάν κλπ κλπ έχοντας φάει ώρες και ώρες στα συνεργεία και σε αναζήτηση ανταλλακτικών κλπ δεν έχω κανένα μα κανένα λόγο να το κυκλοφορώ καθημερινά να πηγαίνω στη δουλειά μου. Θές λόγω κατανάλωσης (2 45άρια καίνε τα άτιμα), θες λόγω δυσχρυστίας (που τα ηλεκτρικά παράθυρα κλιματισμοί, υδραυλικά τιμόνια κλπ) θες λόγω φόβου να μου το χαλάσει ο κάθε βλάκας που θα πέσει πάνω μου ή ο κάθε κομπλεξικός. Πιό εύκολα κυκλοφορώ με την 335 παρά με το alfasud. Το κράτος να κάνει σωστά τη δουλειά του και αν βρεί σύλλογο να εκδίδει πλαστές πινακίδες ιστορικού ας κάνει τα δέοντα.
    Τώρα αν κάποιος έχει ιστορικές για ένα αμάξι και τις βάζει πάνω σε άλλο εκεί δεν έχει ευθύνη ούτε ο σύλλογος. Και αναφέρω αυτό γιατί είναι ο βασικός τρόπος

  15. The Following 2 Users Say Thank You to arci For This Useful Post:

    nik200 (26-10-17), pilot (24-10-17)

  16. #10
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Cobalt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαφωνώ μαζί σου... το αν κάποιοι είναι μάγκες να τους τσιμπήσει το κράτος. επειδή όμως ακριβώς δεν μπορεί να τους τσιμπήσει γιατί το κράτος ξύνεται... την πληρώνουν όλοι.
    αυτό το γενικό τσουβάλισμα με ξεπερνάει σε αυτή τη χώρα!
    άλλωστε πως θα κερδίσουν απο ΝΕΑ τέλη κυκλοφορίας , ασφάλεις κλπ κλπ ? φρέσκο αίμα λοιπόν έρχεται για όσους θέλουν πλέον να κρατήσουν ένα ιστορικό αυτοκίνητο. απαράδεκτο σαν κρατική κίνηση κατα τη γνώμη μου.
    Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει έλεγχος και υπήρχαν αρκετοί που κυκλοφορούσαν καθημερινά με αυτά.
    Ακραίο το μέτρο δεν λέω (αν και θα γίνει τροποποίηση...) αλλά κάποια στιγμή θα γινόταν.
    Μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά δεν λένε

  17. The Following User Says Thank You to mark e92 For This Useful Post:

    nik200 (26-10-17)

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP