Σελίδα 5 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 109

Θέμα: NBT retrofit

  1. #41
    Εγγραφή
    04-03-13
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    244
    Thanked
    139
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ρε παιδες για καντε το λιγο λιανα κ σεμας τους αδαεις τι δυνατοτητες εχει το nbt? Γιατι η οθονη που ελεγα εχει navi και multimedia απο usb hd video σε 9 ιντσες. και μαλλον βγαινει παραπανω απολο το κοστος που περιγραφει ο φιλος mrclouzo. αν τελικα βρουμε ακρη με εγκατασταση και coding να το κανουμε αν ομως δεν εχει αλλα πλεονεκτηματα μην τρεχουμε

  2. #42
    Εγγραφή
    07-03-13
    Περιοχή
    Neverland
    Μηνύματα
    215
    Thanked
    208
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σε γενικές γραμμές τα ίδια προσφέρουν, το nbt δίνει κάποιες επιπλέον δυνατότητες.
    Η aftermarket λύση πλεονεκτεί στο ότι δεν χρειάζεται coding και είναι πιο εύκολη η εγκατάσταση. Επίσης δεν θα υπάρχει πρόβλημα σε μελλοντικά firmware update του αυτοκινήτου από την bmw.
    Το nbt έχει κάποιες επιπλέον δυνατότητες αλλά -αναλόγως των specs του κάθε αυτοκινήτου- από πολύ απλή έως αρκετά δύσκολη εγκατάσταση. Δεν έχει touch screen αλλά προσωπικά δεν με πειράζει. Για το δικό μου αυτοκίνητο που έχει και τον διευρυμένο πίνακα οργάνων χωρίς το combox η εγκατάσταση είναι πολύ απλή. Ουσιαστικά τα καλώδια από το τωρινό headunit μπαίνουν στο nbt headunit μόνο που θα βάλω και την κεραία του gps (υπάρχει έτοιμη υποδοχή). Το emulator χρειάζεται για να λειτουργήσει το navi. Όμως όλες οι άλλες λειτουργίες θα δουλέψουν και χωρίς αυτό. Το coding είναι απαραίτητο στην περίπτωση που θέλουμε να ενεργοποιήσουμε το navi καθώς και κάποιες άλλες λειτουργίες όπως bmw apps, voice control, tv και video in motion. Όμως για τις τελευταίες λειτουργίες πρέπει να υπάρχει fsc code ήδη αλλιώς υπάρχει μια διαδικασία να φορτωθεί αυτός ο κωδικός στο headunit και μετά με coding να γίνει η ενεργοποίηση. Το μειονέκτημα του nbt είναι ότι αν χρειαστεί κάποια στιγμή να γίνει update στην αντιπροσωπεία, δεν θα είναι εφικτό χωρίς να βάλεις πάλι το παλιό σύστημα. Όμως αφενός αυτά τα updates δεν είναι συχνά αφετέρου το βάλε-βγάλε είναι υπόθεση μισής ώρας για κάποιον που το ξέρει και άλλη λίγη ώρα πάλι coding. Για όποιον είναι ακόμα στην εγγύηση το βάλε-βγάλε είναι απαραίτητο για να μην έχει θέμα με τον dealer του (εκτός και αν τον γνωρίζει καλά οπότε μπορεί σε περίπτωση που χρειαστεί να περαστεί μια εγγύηση να γίνει τότε η τράμπα).
    Συμπερασματικά το τι θα βάλει κάποιος είναι θέμα προσωπικό. Εμένα μου αρέσει να έχω oem πράγματα στο αμάξι και από την στιγμή που το nbt κοστίζει τα ίδια περίπου (και λιγότερα) με μια aftermarket λύση γιατί να μην το επιλέξω. Δίνει και πολύ περισσότερες δυνατότητες παραμετροποίησης μέσω του coding μελλοντικά.

  3. #43
    Εγγραφή
    11-12-14
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    117
    Thanked
    124
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αυτό ταιριάζει στο δικό μου F22? Νομίζω πως ναι αλλά αν ξέρει κάποιος ας επιβεβαιώσει.

    https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-F20-F...item3cf5449470
    "Winners don't make excuses when the other side plays the game"

  4. #44
    Εγγραφή
    07-03-13
    Περιοχή
    Neverland
    Μηνύματα
    215
    Thanked
    208
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Λογικά ό,τι μπαίνει σε F20-F21 μπαίνει και στο δικό σου.

  5. #45
    Εγγραφή
    04-03-13
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    244
    Thanked
    139
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Λοιπον επειδη εψαξα αρκετα την αγορα το aftermarket ειναι παραπλησιο αλλα με λιγοτερες δυνατοτητες και μεγαλυτερο κοστος. Το μονο σε εισαγωγικα μειονεκτημα του γνησιου ειναι η οποιαδηποτε ανασφαλεια μεταχειρισμενου απτο ιντερνετ και η τοποθετηση+coding.Αν σας παρακαλω υπαρχει καποιος Χαλκιδα η Αθηνα που μπορει να παρεχει αυτα ας γινει γνωστο να αγορασουμε το γνησιο τωρα που πηραμε το δωρο!Επισης αν υπαρχουν κιαλλοι με την ιδια ανησυχια εδω γυρω καλο θα ηταν να το καναμε μαζι!

  6. #46
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    431
    Thanked
    448
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο karavag116d Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον επειδη εψαξα αρκετα την αγορα το aftermarket ειναι παραπλησιο αλλα με λιγοτερες δυνατοτητες και μεγαλυτερο κοστος. Το μονο σε εισαγωγικα μειονεκτημα του γνησιου ειναι η οποιαδηποτε ανασφαλεια μεταχειρισμενου απτο ιντερνετ και η τοποθετηση+coding.Αν σας παρακαλω υπαρχει καποιος Χαλκιδα η Αθηνα που μπορει να παρεχει αυτα ας γινει γνωστο να αγορασουμε το γνησιο τωρα που πηραμε το δωρο!Επισης αν υπαρχουν κιαλλοι με την ιδια ανησυχια εδω γυρω καλο θα ηταν να το καναμε μαζι!
    Αν σ' ενδιαφέρει έχω ετοιμοπαραδωτα nbt και cic για όλα τα μοντέλα BMW.

  7. #47
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Ναουσα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.108
    Thanked
    2482
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kostase46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σ' ενδιαφέρει έχω ετοιμοπαραδωτα nbt και cic για όλα τα μοντέλα BMW.
    κωστα μπαινει και σε e36???

  8. #48
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    431
    Thanked
    448
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΔημήτρηςΜ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κωστα μπαινει και σε e36???
    Και στο Datsun σου μπαίνει!!!!

  9. #49
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Ναουσα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.108
    Thanked
    2482
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kostase46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στο Datsun σου μπαίνει!!!!
    Ωραία

  10. #50
    Εγγραφή
    12-07-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21
    Thanked
    16
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αν σ' ενδιαφέρει έχω ετοιμοπαραδωτα nbt και cic για όλα τα μοντέλα BMW.
    Απάντηση με παράθεση
    CIC για Ε60, πόσα περίπου να υπολογίζω;

Σελίδα 5 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP