Σελίδα 9 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 90 από 185

Θέμα: transmission fault bmw e60

  1. #81
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    θα συμφωνήσω με τα παιδιά που έγραψαν νωρίτερα, ούτε 1 στο εκατομμύριο δεν δέχομαι την αλλαγή του σαζμάν σε αυτοκίνητο με 57.000 χλμ.

    από τις περιγραφές καταλαβαίνω ότι κάποια ηλεκτρονική μ@λακία παίζεται, που θέλει πολύ έμπειρο μηχανικό γιά να εντοπιστεί.

    κλείσε ένα ραντεβού με τον Καζάκο Αρη και αν χρειαστεί άσε εκεί το αυτοκίνητο να το ψάξει ο άνθρωπος, αυτό θα έκανα εγω.

  2. The Following 6 Users Say Thank You to PANOS-E60 For This Useful Post:

    aristent (15-01-14), BILL007 (15-01-14), dafidack (15-01-14), gant (15-01-14), Panos 316T (16-01-14), scania124 (15-01-14)

  3. #82
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Αρουλη θα σε στενοχωρησω το ξερω, αλλα δυστυχως θελεις αλλαγη σασμαν.
    Μην τα βαζεις με την τυχη σου γιατι δεν εισαι ο μονος, ουτε παιζουν ρολο τα λιγα χλμ, εχουν αλλαχθει πολλα σασμαν τετοιου τυπου......
    Αυτα τα σασμαν σε αντιθεση με τα smg, ειναι κλειστου τυπου, ολα τα συστηματα λειτουργιας ειναι μεσα στο σασμαν και γιαυτο αλλαζει ολοκληρο.
    Το να το ανοιξει καποιος μπορει, αλλα τι να αλλαξει και αν συμφερει, για να αντικαταστησει το Mechatronik θες 3000 ευρω μονο το ανταλλακτικο.
    Οι επιλογες που εχεις ειναι δυο και καταληγουν στην εξης μια, αλλαγη σασμαν 1: μεταχειρισμενο σασμαν 2: καινουργιο σασμαν.
    Η γνωμη μου ειναι να γινει η αιτηση στην bmw, να δουμε τι εκπτωση θα σου δωσουν και βλεπουμε.
    Καποια εκπτωση θα σου δωσουν για αρχη και μετα θα τους πλακωσουμε στα τηλεφωνα....., εχουμε υπερ μας τα λιγα χλμ, αλλα και μειον οτι εχει περασει την πενταετια!!!

    Υ.Γ: επειδη εσυ εισαι λιγο ντροπαλουλης...., εαν θελεις τα τηλ στην bmw θα τα κανω εγω, δεν χρειαζονται φωνες, τροπο θελει το πραγμα!!!

  4. The Following 15 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    aristent (15-01-14), BILL007 (15-01-14), bill_m3 (15-01-14), chrisgiapz3 (16-01-14), dafidack (15-01-14), Dimimav (15-01-14), E60_Arkadia (15-01-14), Konstantinos E60 (15-01-14), Leonidas_E39 (15-01-14), mark e92 (15-01-14), Nino (15-01-14), Panos 316T (16-01-14), PANOS-E60 (15-01-14), Ptboul (15-01-14), scania124 (15-01-14)

  5. #83
    Εγγραφή
    19-11-12
    Μηνύματα
    2.007
    Thanked
    2274
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Χοντρό. Πολύ χοντρό.

    και είναι ακόμα χειρότερο γιατί δεν μιλάμε για κανά αυτοκίνητο επιδόσεων που να έχει μεγάλες καταπονήσεις σε σασμάν κλπ...

    απλά Α-Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Κ-Τ-Ο

    Ελπίζω κι εγώ σε μιά εκλογικευμένη τιμολογιακή κατάληξη από την μεριά της bmw.


    πω πω αυτά διαβάζω και σφίγγεται πάλι το στομάχι μου με τα μεταχειρισμένα.....να σου τύχει κανά τέτοιο την επόμενη μέρα ε;

  6. The Following 2 Users Say Thank You to friendgr For This Useful Post:

    aristent (15-01-14), scania124 (15-01-14)

  7. #84
    Εγγραφή
    16-05-12
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.121
    Thanked
    1482
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο friendgr Εμφάνιση μηνυμάτων


    πω πω αυτά διαβάζω και σφίγγεται πάλι το στομάχι μου με τα μεταχειρισμένα.....να σου τύχει κανά τέτοιο την επόμενη μέρα ε;
    Νομιζω πως το αμαξι ο Αρης το πηρε καινουριο,αλλα εστω και μεταχ.να το επαιρνε με 57000 παλι καινουριο το λες.

  8. The Following 2 Users Say Thank You to dafidack For This Useful Post:

    aristent (15-01-14), scania124 (15-01-14)

  9. #85
    Εγγραφή
    17-10-13
    Περιοχή
    Hellas
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    246
    Thanked
    434
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Χωρις πολλα λογια, θα επαναλαβω αυτα που εγραψα πιο πανω, εν ολιγοις :
    -Αλλαξε μια μπαταρια ''μαμας'' 90 Α AGM
    -Δηλωσε την με επισημο μηχανημα να μπορει ο εγκεφαλος DME να διαχειριστει σωστα τα ρευματα (στις ταχυτητες που ανεφερες στην Καρδιτσα οτι στο εκανε, οι απαιτησεις σε αμπερ ηταν αρκετα μεγαλες και η μπαταρια σου δεν τις ειχε, ενω πριν στην αντιπροσωπεια ειχες αφησει πανω στον προγραμματισμο την καινουργια , μετα στον δρομο την ξαναλλαξες).
    -Οπου κι αν καταληξεις να ζητησεις εσυ να δοκιμασουν το δυναμο με ολα τα φορτια ενεργα για να δοκιμασθουν οι καθαρες αποδοσεις του (αν κανει διακυμανση κατω απο τα 14,5 volt μιλαμε για αλλα πραγματα
    -σε καθε περιπτωση το σασμαν ειναι το τελευταιο που φταιει και μια περιπτωση που μου'ρχεται στο μυαλο τωρα ειναι σε εκεινες τις ταχυτητες να το κοβει ''overheated'' που σημαινει οτι πρεπει οι κωδικοι βλαβων να επεξεργαστουν σωστα και οχι απλα να διαγραφουν.
    Αν ειναι αυτο το τελευταιο το σεναριο, τοτε φιλε μου το εξω μερος των κυψελων του ψυγειου του αυτοκινητου εχει πιασει βρωμα (το εξω μερος δεν φαινεται γιατι το σκεπαζει το A/C ) και θελει βγαλσιμο λυσιμο και ξεπλυμα (πανω στο αυτοκινητο δεν καθαριζει οσο κι αν το χτυπησεις με πιεση γιατι η βρωμα παει πιο μεσα).

    Τελος απ'οτι ειδες εκανα την ''υπερβαση'' με τα πληκτρα ...!

  10. The Following 10 Users Say Thank You to nikos bob For This Useful Post:

    aristent (15-01-14), asot (15-01-14), Bazil Van Sinner (16-01-14), BILL007 (15-01-14), chrisgiapz3 (16-01-14), Dimimav (15-01-14), Konstantinos E60 (15-01-14), micz (15-01-14), Ptboul (15-01-14), tokiko (15-01-14)

  11. #86
    Εγγραφή
    19-02-11
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    236
    Thanked
    435
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Άρη επειδή έχω την τύχη να γνωρίζω τον nikos bob προσωπικά θα έλεγα να λάβεις πολύ σοβαρά υπ´ όψη σου την άποψή του, γιατί εκτός του ότι έχετε ίδιο αμάξι, ο Νίκος έχει εμπειρία και γνώσεις και προσπαθεί να βοηθήσει κόσμο, πολλές φορές και με κίνδυνο να παρεξηγηθεί ή να εκτεθεί.

  12. The Following 4 Users Say Thank You to micz For This Useful Post:

    aristent (15-01-14), BILL007 (15-01-14), nikos bob (15-01-14), trueno (21-01-14)

  13. #87
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν εχω λογια να σας ευχαριστησω ολους για το ενδιαφερον σας!!!
    ...ειδικα οσους με πηραν και τηλεφωνο!!!



    Στα συμπερασματα και στις σκεψεις μου,ακομα δεν εχει σβησει εντελως η ελπιδα οτι η βλαβη ειναι επισκευασιμη,αντικαθιστων ας με σωστη διαδικασια την μπαταρια και στη συνεχεια κανοντας ολους τους υπολοιπους ελεγχους που εχετε προτεινει.

    Εννοητε οτι εκτιμω αφανταστα την πολυτιμη βοηθεια του Αλεξη,που τρεχει εκει στην Πατρα να μαθει τι και πως,αλλα δυστυχως δεν με "βολευουν" τα "μαντατα"......

    Νικος bob,σε ευχαριστω ιδιαιτερα για την "υπερβαση" με τα πληκτρα,υποψιαζομαι οτι η βοηθεια σου εδω στο φορουμ, θα ειναι υπερπολυτιμη και πιστευω θα αναγνωριστει συντομα.


    ....βεβαια ολοι φωναζετε για ελεγχο στα ρευματα!!!....και ειναι μια λυση που με βολευει.....

    με πρωτη ευκαιρια θα παω σε πολυ "ειδικο" μαστορα ,μετρ των αυτοματων σασμαν,ονοματι Μελος Δημητρης,οχι για να δει το σασμαν,αφου σημερα που μιλησα στο τηλεφωνο μαζι του,ηταν καθετος και αυτος!!!...."ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!....ελα απο εδω να μετρησουμε την μπαταρια σου σε κατασταση ηρεμιας και στη συνεχεια το δυναμο!!!"


    αντε παλι......

  14. The Following 10 Users Say Thank You to aristent For This Useful Post:

    BILL007 (15-01-14), dafidack (16-01-14), deepBLUE (15-01-14), gant (15-01-14), Leonidas_E39 (16-01-14), micz (15-01-14), Panos 316T (16-01-14), PANOS-E60 (15-01-14), Ptboul (16-01-14), scania124 (15-01-14)

  15. #88
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχω λογια να σας ευχαριστησω ολους για το ενδιαφερον σας!!!
    ...ειδικα οσους με πηραν και τηλεφωνο!!!



    Στα συμπερασματα και στις σκεψεις μου,ακομα δεν εχει σβησει εντελως η ελπιδα οτι η βλαβη ειναι επισκευασιμη,αντικαθιστων ας με σωστη διαδικασια την μπαταρια και στη συνεχεια κανοντας ολους τους υπολοιπους ελεγχους που εχετε προτεινει.

    Εννοητε οτι εκτιμω αφανταστα την πολυτιμη βοηθεια του Αλεξη,που τρεχει εκει στην Πατρα να μαθει τι και πως,αλλα δυστυχως δεν με "βολευουν" τα "μαντατα"......

    Νικος bob,σε ευχαριστω ιδιαιτερα για την "υπερβαση" με τα πληκτρα,υποψιαζομαι οτι η βοηθεια σου εδω στο φορουμ, θα ειναι υπερπολυτιμη και πιστευω θα αναγνωριστει συντομα.


    ....βεβαια ολοι φωναζετε για ελεγχο στα ρευματα!!!....και ειναι μια λυση που με βολευει.....

    με πρωτη ευκαιρια θα παω σε πολυ "ειδικο" μαστορα ,μετρ των αυτοματων σασμαν,ονοματι Μελος Δημητρης,οχι για να δει το σασμαν,αφου σημερα που μιλησα στο τηλεφωνο μαζι του,ηταν καθετος και αυτος!!!...."ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!....ελα απο εδω να μετρησουμε την μπαταρια σου σε κατασταση ηρεμιας και στη συνεχεια το δυναμο!!!"


    αντε παλι......
    Σας εβγαλε στην διαγνωση μηνυμα χαμηλης τασης;
    Εαν σας εβγαλε τετοιο μηνυμα (εσυ δεν ανεφερες κατι τετοιο) εχεις σοβαρες ελπιδες να την γλυτωσεις.
    Εαν ηταν θεμα ρευματος ομως, το ISTA δεν θα ελεγε αλλαγη σασμαν!!!
    Ο επισημος επισκευαστης παντως, δεν μπορει να κανει κατι αλλο απο το να ακουλουθησει τις οδηγιες του συστηματος διαγνωσης.....
    Το συζητησα λιγο αποψε, θα δουμε το πρωι εαν εχει στο PUMA καποια αναφορα σε τετοια βλαβη.

  16. The Following 3 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    aristent (16-01-14), BILL007 (16-01-14), Ptboul (16-01-14)

  17. #89
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στο συνεργειο/επισημο ντηλερ,ον λαϊν με BMW κλπ.που πηγα στην Καρδιτσα,επαναλαμβανω οτι ηταν πολυ ευγενικοι/εξυπηρετικοτατοι/καλοι τεχνικοι κλπ. .


    .....ομως το κομπιουτερ/οθονη ηταν σε εναν απομονωμενο χωρο/δωματιο!!!!....και το καλωδιο της OBD πηγαινε σε ενα φις στο τοιχο και απο εκει και μετα ο τεχνικος εφευγε και εκανε τον ελεγχο χωρις να εχει οπτικη επαφη με το οχημα,οχι οτι αυτο σημαινει κατι,αλλα ενω με αφησαν να ειμαι μεσα στο χωρο του συνεργειου,εκει δεν ζητησα να παω γιατι το θεωρησα υπερβολη!!!

    οποτε Αλεξ, "ιδίοις όμμασι" δεν μπορουσα να δω λεπτομερειες...οτι μου ελεγε ο ευγενικοτατος τεχνικος.


    ... σε χωρους συνεργειων, σεβομαι τον κανονα οτι δεν πρεπει να "τριγυρνανε" πελατες σαν τουριστες αναμεσα στα οχηματα!!!....βεβαια εκει δεν ημουν ο μονος που τριγυρνουσα μεσα,αλλα στον αλλον χωρο με το κομπιουτερ, δεν ειδα να παει καποιος αλλος ,εκτος των τεχνικων.

    ΥΣ...μολις βρω χρονο, θα προχωρησω στην μετρηση της μπαταριας και ελπιζω οτι θα εχω τα επιθυμητα αποτελεσματα.

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aristent : 16-01-14 στις 06:46

  18. #90
    Εγγραφή
    27-05-12
    Περιοχή
    neverland
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    11.191
    Thanked
    30480
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αρη δεν εχεις στο κρυφο μενου λειτουργια που μετραει την ταση?
    Νομιζω ειναι ο πιο ευκολος και γρηγορος τροπος να το τσεκαρεις.

    * fb page flickr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......με αυτόν τον μοναδικό ήχο που μόνο οι ευθείς 6κύλινδροι BMW έχουν..

Σελίδα 9 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP