Σελίδα 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 78

Θέμα: Μπαταρια

  1. #51
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σωστα. Τελικα μπηκε η Βanner P6219 Κλειστού Τύπου 62Ah 540A, 94 ¤ γιατι αυτη ταιριαζει με το δυναμο μου (110Α).

    Οι μεγαλυτερες (70αρες) θελουν τα 140/150αρια δυναμο που εχουν τα 6κ.

  2. #52
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Πόσο φρέσκια πρέπει ναι είναι μια μπαταρία; πόσα χρόνια μπροστά πρέπει να είναι η λήξη;

  3. #53
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Οσο πιο φρεσκια τοσο καλυτερα. Για ληξη δεν ξερω...

  4. #54
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Έχουν οι μπαταρίες αναγραφόμενη ημερομηνία λήξης;; Δεν το έχω προσέξει ποτέ.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  5. #55
    Εγγραφή
    12-02-10
    Μηνύματα
    24
    Thanked
    23
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sharky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μπαταρια πρεπει παντα να ειναι μικροτερη (αρκετα) απο το δυναμο. Αν "χαθουν" οπως λες 10ΑΗ και το δυναμο ειναι μικροτερο από την μπαταρια, δεν μπορει να της τα "ξαναδωσει"

    Παω, τα λεμε αργοτερα
    υπαρχει καποιος τυπος που να αναφερει την σχεση Α του αλτενειτορ με τα ΑΗ της μπαταριας η το λες στον αερα.αλλα ΑΗ αλλο Α.ενα ηλεκτρικο κυκλωμα αυτοκινητου ειναι σχεδιασμενο χωρις να μπουν εξτρα φορτια απο εμας να καλυπτεται 99.99% απο το ρευμα που παραγει και επισης να παρεχει και ρευμα φορτισης στην μπαταρια για αυτο τον λογο και οταν μια μπαταρια μας αφησει και το αμαξι το εκκινησουμε με αλλη πηγη οταν η μπαταρια ειναι ακομα επανω ολα λειτουργουν κανονικα ασχετα αν η μπαταρια ειναι αχρηστη.δεν εχουν σχεση τα ΑΗ με τα Α.η μπαταρια δεν δινει το ρευμα με το ζορι τα φορτια καθοριζουν το ρευμα που θα μας δωσει και αυτο ειναι ιδιο για ολες τις μπαταριες.για αυτο και δεν βαζουμε μικροτερη μπαταρια απο οτι δινει ο κατασκευαστης αντιθετως μεγαλυτερη δεν πειραζει.ο ορος δεν σηκωνει την μπαταρια ειναι αστειος.παντα απο την μπαταρια θα λειπει το ιδιο ποσοστο οποτε αν το κυκλωμα φορτιζει σωστα δεν υπαρχει προβλημα.σε μια μεγαλη μπαταρια αν παρουμε περισοτερα ΑΗ ακουγοντας πχ μουσικη με την μηχανη κλειστη απλως χρειαζεται περισσοτερος χρονος για φορτιση το αλενειτορ παραγει μονο ενα ρευμα φορτισης αναλογα τα Α και αυτο το δινει
    ανεξαρτητα την μπαταρια.αν δηλαδη απο μια 60ΑΗ μπαταρια παρουμε 10ΑΗ
    και το ρευμα φορτισης ειναι 2Α θελεις 5 ωρες για πληρη επαναφορτιση.αν απο μια μπαταρια 120ΑΗ παρουμε 10ΑΗ παλι την ιδια ωρα θα χρειαστει για φορτιση τοσο απλα.

  6. #56
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στον αερα το λεω.

    Σωστα. Βαζω λοιπον μια τεραστια μπαταρια και παω να οδηγησω κανα 4ωρο να τη φορτισω.

  7. #57
    Εγγραφή
    12-02-10
    Μηνύματα
    24
    Thanked
    23
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ακριβως.μια καλη δικαιολογια για κοπανα απο την γυναικα.αγαπη παω μεχρι Λαμια να φορτισω το αμαξι.

  8. #58
    Εγγραφή
    31-01-10
    Περιοχή
    Larisa
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    680
    Thanked
    278
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ειμαι και εγω για αλλαγη μπαταριας.Δεν με αφησε απλα στο check που εκανα εγκεφαλου εβγαζε χαμηλη ταση αρα θελει αλλαγη.Μην μεινουμε και τρεχουμε μετα.
    Ειχα 62αρα bosch.Να βαλω την ιδια η να παω σε 70αρα?Λογικα λογω και smg θα εχει παραπανω θεμα-ζητηση.

  9. #59
    Εγγραφή
    15-05-11
    Μηνύματα
    110
    Thanked
    66
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Απλά πρός ενημέρωση για όποιον σχεδιάζει να αλλάξει μπαταρία.

    Έχοντας ακούσει πολύ καλά λόγια για τη Banner, αποφάσισα να τη δοκιμάσω καθότι εδώ και 2 μήνες είχα προβλημάτα με τη μπαταρία μου. Πήγα λοιπόν στο site τους εδώ:

    https://www.bannerbatterien.com/bann...ndex111_en.php

    ...όπου και έβαλα τα στοιχεία για το αμάξι (Ζ3, 2.0) και μου έβγαλε 3 προτεινόμενες μπαταρίες από 72 έως 80 mAh.

    Διάλεξα ένα μαγαζί σχετικό με μπαταρίες στη Λ. Βουλιαγμένης και έβαλα τη μεσαία (στα 74 mAh) με κόστος στα 106.5 ευρώ (και με 2 χρόνια εγγύηση).

    Η εγκατάσταση δωρεάν στο μαγαζί τους (Λ. Βουλιαγμένης) ή εγκατάσταση/παράδοση κατ' οίκον με επιβάρυνση 10 ευρώ (σημ: κατά την γνώμη μου πολύ ελκυστική αυτή η μικρή επιβάρυνση για να μην τρέχεις στο μαγαζί τους).

    Η προηγούμενη μπαταρία (Varta) δεν μπορώ να εκτιμήσω ακριβώς για πόσο κράτησε καθότι το αμάξι το αγόρασα μεταχειρισμένο, αλλά σίγουρα άντεξε για τουλάχιστον 3 χρόνια (πιθανότατα και περισσότερο). Να σημειωθεί ότι η μπαταρία είχε αδειάσει τελείως 3 φορές, με δική μου υπαιτιότητα, τα τελευταία 2 χρόνια που έχω το αμάξι και άλλες 2 φορές με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.

    Τέλος, στο μαγαζί που την έβαλα μου είπαν ότι η BMW χρησιμοποιεί εδώ και 1 χρόνο τη Banner ως ΟΕΜ (σε κάποια μοντέλα) κάτι που επιβεβαιώνεται και από ανάλογες αναφορές στο site της Banner.

  10. The Following 2 Users Say Thank You to gupakos For This Useful Post:

    bill_m3 (23-09-12), Kostas_1 (22-09-12)

  11. #60
    Εγγραφή
    02-05-13
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή Μπαταρια αυτοκινητου

    καλησπερα τρελιαριδες ειχα ενα ατυχημα και δεν μπορω να τραβηχτω για να αγορασω μπαταρια γνωριζετε καποιο εμπιστο site με καλες αλλα και ποιοτικες μπαταριες?

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP