Σελίδα 56 από 412 ΠρώτηΠρώτη ... 646545556575866106156 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 551 έως 560 από 4117

Θέμα: Τι καινούργιο προσθέσατε στη BMW σας μέρος 4ο

  1. #551
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Loukas Εμφάνιση μηνυμάτων
    για δωσε λινκ αν το εχεις προχειρο!
    https://www.ebay.com/itm/18056920169...84.m1497.l2649

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spar@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φανη για το βασικο σερβις λαδια φιλτρο λαδιου ροδελα ταπας και ισως υγρο πλυστικης καποτε ηταν 170-200...100ευρο για το βασικο σερβις σε bmw μεσα στην επισημη αντιπροσωπεια δεν ειναι πολλα χρηματα...
    δεν εχουν ολη την ανεση να περιμενουν 10 μερες ουτε να παραγγελνουν...
    επισης το οτι σου αλλαζει ο μηχανικος σου τα λαδια/φιλτρα επειδη σου παιρνει εργατικα για κατι αλλο, δεν σημαινει οτι θα πας μια μερα σε ενα συνεργειο με τα λαδια και τα φιλτρα σου και θα στα αλλαξει τσαμπα...
    Μην ξεχνας οτι στα 100 ευρο εχει και φπα το οποιο εσυ δεν το υπολογιζεις και τον ελεγχο...
    Και τα 170-200¤ πολλα ηταν, ηταν καλυτερες εποχες ομως και δεν εδινες σημασια. Τα 100¤ δεν ειναι ασχημα για καποιον που ΔΕΝ ξερει, καποιος ομως που ειναι ενεργο μελος στο φορουμ και ξερει 5 πραγματα, μπορει να κανει τη δουλεια του πιο φτηνα. Εδω ειμαστε για να βοηθαμε, αφου μπορω να τη κανω πιο φτηνα, θα το πω και στους αλλους.

    Ο παππους μου που δεν εχει ιδεα απο αυτα, θα παει στην αντιπροσωπεια και θα πει φτιαχτε το. Εγω που ξερω οτι θα τα αλλαξω στις 7.500χλμ, μια βδομαδα πριν τα "φτασω" θα κανω τη παραγγελια. Η ροδελα και το υγρο εχουν αστεια τιμη. Το ΦΠΑ των λαδιων πληρωθηκε στο ebay, το ΦΠΑ των εργατικων και του φιλτρου πληρωθηκε στο Φλασκη. Μια χαρα ειμαι.

    Επειδη λοιπον ο Αρης δεν ειναι ασχετος με το θεμα BMW και ξερει 5 πραγματα, μπορει να κανει τη δουλεια του φτηνοτερα. Ο τυχαιος με το BMW στο δρομο που δεν ξερει πως ανοιγει το PC και τι αλλαζουν στο αμαξι του, ας παει στη BMW να τα πληρωσει διπλα.

    Μπορω πολυ ευκολα να αλλαξω μια καμμενη λαμπα σπιτι, δεν εχω ιδεα πως να αλλαξω πριζα χωρις να ανατιναχτω. Θα ψωνισω τη λαμπα και θα καλεσω εναν τεχνικο για τη πριζα. Ετσι και στα BMW μας, για πραγματα που μπορουμε να μαθουμε εδω μεσα, δεν αξιζει να τα πληρωνουμε διπλα. Φατε το εξτρα 50αρικο σε παγωτα στα παιδια σας.

  2. The Following 12 Users Say Thank You to fanisk For This Useful Post:

    aristent (08-07-13), chrisgiapz3 (09-07-13), dafidack (09-07-13), freddys (09-07-13), Lambros46 (08-07-13), Loukas (09-07-13), nikos1400 (08-07-13), Panmilios (09-07-13), Panos 316T (08-07-13), Ptboul (09-07-13), Thomelef (08-07-13), zaharias (08-07-13)

  3. #552
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fanisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.ebay.com/itm/18056920169...84.m1497.l2649



    Και τα 170-200¤ πολλα ηταν, ηταν καλυτερες εποχες ομως και δεν εδινες σημασια. Τα 100¤ δεν ειναι ασχημα για καποιον που ΔΕΝ ξερει, καποιος ομως που ειναι ενεργο μελος στο φορουμ και ξερει 5 πραγματα, μπορει να κανει τη δουλεια του πιο φτηνα. Εδω ειμαστε για να βοηθαμε, αφου μπορω να τη κανω πιο φτηνα, θα το πω και στους αλλους.

    Ο παππους μου που δεν εχει ιδεα απο αυτα, θα παει στην αντιπροσωπεια και θα πει φτιαχτε το. Εγω που ξερω οτι θα τα αλλαξω στις 7.500χλμ, μια βδομαδα πριν τα "φτασω" θα κανω τη παραγγελια. Η ροδελα και το υγρο εχουν αστεια τιμη. Το ΦΠΑ των λαδιων πληρωθηκε στο ebay, το ΦΠΑ των εργατικων και του φιλτρου πληρωθηκε στο Φλασκη. Μια χαρα ειμαι.

    Επειδη λοιπον ο Αρης δεν ειναι ασχετος με το θεμα BMW και ξερει 5 πραγματα, μπορει να κανει τη δουλεια του φτηνοτερα. Ο τυχαιος με το BMW στο δρομο που δεν ξερει πως ανοιγει το PC και τι αλλαζουν στο αμαξι του, ας παει στη BMW να τα πληρωσει διπλα.

    Μπορω πολυ ευκολα να αλλαξω μια καμμενη λαμπα σπιτι, δεν εχω ιδεα πως να αλλαξω πριζα χωρις να ανατιναχτω. Θα ψωνισω τη λαμπα και θα καλεσω εναν τεχνικο για τη πριζα. Ετσι και στα BMW μας, για πραγματα που μπορουμε να μαθουμε εδω μεσα, δεν αξιζει να τα πληρωνουμε διπλα. Φατε το εξτρα 50αρικο σε παγωτα στα παιδια σας.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fanisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τσαμπα μαγκες τους κανετε ! 5 λιτρα με 7¤ απο το Γερμανο, 35¤. Και το φιλτρο 10?
    5x7=35+3euro ροδελα +10 φιλτρο+ 5υγρο=53+12ευρο +20 ευρο ελαχιστη εργασια συνεργειου 85ευρο χωρις ΦΠΑ συνεργειου.
    Καλα κανεις Φανη, και ωραια τα λες και εγω μαζι σου, απλα οι τιμες ΠΛΕΟΝ ειναι σε φυσιολογικα πλαισια παλια ηταν γδαρσιμο.
    Εγω αλλαζω δισκοπλατο σε 316 με 150ευρο γιατι μπορω αυτο δεν εχει καμια σημασια να πω οτι σε εκανε μεροκαματο ο μηχανικος σου που σου πηρε 400...
    στον τελευταιο λαδα να πας να αλλαξεις λαδια φιλτρα επωνυμα θα σου παρει 80ευρο και θα σου αλλαξει απλα τα λαδια... και οι τροχοι σου να ειναι με ενα μπουλονι θα στο αφησει να σκοτωθεις....
    Μην ξεχνας οτι οταν μπαινεις στην αντιπροσωπεια γινεται ελεγχος στο αυτοκινητο, δεν σου αλλαζουν απλα λαδια, αλλα σου κοιτανε το αυτοκινητο αν ειναι ενταξει μεχρι την επομενη αλλαγη.

  4. The Following 4 Users Say Thank You to spar@ For This Useful Post:

    alexk (09-07-13), fanisk (08-07-13), nikos1400 (08-07-13), z3 2.2 (08-07-13)

  5. #553
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spar@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    5x7=35+3euro ροδελα +10 φιλτρο+ 5υγρο=53+12ευρο +20 ευρο ελαχιστη εργασια συνεργειου 85ευρο χωρις ΦΠΑ συνεργειου.
    Καλα κανεις Φανη, και ωραια τα λες και εγω μαζι σου, απλα οι τιμες ΠΛΕΟΝ ειναι σε φυσιολογικα πλαισια παλια ηταν γδαρσιμο.
    Εγω αλλαζω δισκοπλατο σε 316 με 150ευρο γιατι μπορω αυτο δεν εχει καμια σημασια να πω οτι σε εκανε μεροκαματο ο μηχανικος σου που σου πηρε 400...
    στον τελευταιο λαδα να πας να αλλαξεις λαδια φιλτρα επωνυμα θα σου παρει 80ευρο και θα σου αλλαξει απλα τα λαδια... και οι τροχοι σου να ειναι με ενα μπουλονι θα στο αφησει να σκοτωθεις....
    Μην ξεχνας οτι οταν μπαινεις στην αντιπροσωπεια γινεται ελεγχος στο αυτοκινητο, δεν σου αλλαζουν απλα λαδια, αλλα σου κοιτανε το αυτοκινητο αν ειναι ενταξει μεχρι την επομενη αλλαγη.
    Ξαναλεω, για τον ασχετο με το θεμα αμαξι, καλη ειναι η τιμη μεσα σε αντιπρ. Για αυτον που ξερει 5 πραγματα, δεν αξιζουν τα διπλα λεφτα. Ο Αρης εκανε μονος του full M5 look, ηξερε και εψαξε. Ας γλυτωσει τα μισα λεφτα λοιπον, σιγουρα ξερει αν τα μπουλονια του ειναι ενταξει. Ο μπαρμπας που βγαζει τα εγγονια του βολτα το Σ/Κ με το X3 και δεν ασχολειται με το αμαξι του, ξερει μονο πως να το οδηγει και να βαλει βενζινη, ας παει στην αντιπρ.

    Στο Φλασκη πχ οποτε παω, για οτι και να παω, παντα θα ρωτησω τα παιδια αν βλεπουν κατι που χρειαζεται αλλαγη, συνηθως ξερω που πασχει το αμαξι μου αλλα ρωταω μηπως μου διαφευγει κατι. Δεν πληρωσα ποτε κατι παραπανω για τον ελεγχο, μονο τις υπολοιπες εργασιες.

    Για δισκοπλατο θα ερθω σε σενα

  6. The Following 2 Users Say Thank You to fanisk For This Useful Post:

    aristent (08-07-13), Thomelef (08-07-13)

  7. #554
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fanisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαναλεω, για τον ασχετο με το θεμα αμαξι, καλη ειναι η τιμη μεσα σε αντιπρ. Για αυτον που ξερει 5 πραγματα, δεν αξιζουν τα διπλα λεφτα. Ο Αρης εκανε μονος του full M5 look, ηξερε και εψαξε. Ας γλυτωσει τα μισα λεφτα λοιπον, σιγουρα ξερει αν τα μπουλονια του ειναι ενταξει. Ο μπαρμπας που βγαζει τα εγγονια του βολτα το Σ/Κ με το X3 και δεν ασχολειται με το αμαξι του, ξερει μονο πως να το οδηγει και να βαλει βενζινη, ας παει στην αντιπρ.

    Στο Φλασκη πχ οποτε παω, για οτι και να παω, παντα θα ρωτησω τα παιδια αν βλεπουν κατι που χρειαζεται αλλαγη, συνηθως ξερω που πασχει το αμαξι μου αλλα ρωταω μηπως μου διαφευγει κατι. Δεν πληρωσα ποτε κατι παραπανω για τον ελεγχο, μονο τις υπολοιπες εργασιες.

    Για δισκοπλατο θα ερθω σε σενα
    και εγω θα ερθω να μου δεις το αμαξι που πασχει...χαχχαχαχααχαχ

    οποτε βλεπω τον Αρη παραγγελια απο ιμπει και αλλαγη λαδιων στον Τσιφουτη....

  8. #555
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για να ειμαι ειλικρινης,μιλησα με πμ με τον Σωχτον που εχουμε το ιδιο μοτερ,και μου ειπε οτι η ιδια εργασια του κοστισε 95ευρω σε μελος μας με αλλα λαδια ιδιας κατηγοριας(ισως και καλυτερα.... κατα Σωχτον)με της BMW!!!

    ιδου το ποστ:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θα ελεγα να δοκιμασετε μια φορα και τα νεα Castrol 5W30 προδιαγραφων LL04. Πιστευω οτι ειναι καλυτερα απο εκεινα της BMW. Το δικο μου τουλαχιστον δουλευει πιο ησυχα και πιο στρωτα. Βεβαια μην περιμενετε να τα βρειτε με 11 ευρω, υπαρχει ομως μελος του φορουμ που κανει πολυ καλες τιμες...
    απο το θρεντ:https://www.bmwfans.gr/forum/showthr...EB%E1%E4%E9%E1

    μιλησα και τηλ/κα με τον Πατρινο,ο οποιος ειναι φαν της εργασιας σε αντιπροσωπεια για πολλους λογους,τους οποιους ασπαζομαι και εγω εν μερη,αφου η ζημια που μπορει να κανει ο καθε μαστροταδες στο αγαπημενο σου οχημα,απο γρατσουνια εως οτι αλλο μπορεις να φανταστεις, παντα παραμονευει!!!


    ετσι πιστεψα οτι κανω το σωστο,οπως εκανα και με την αντικατασταση του ψυγειου....ομως εκει θα σας πω στη συνεχεια γιατι μετανοιωσα....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aristent : 08-07-13 στις 21:39

  9. The Following User Says Thank You to aristent For This Useful Post:

    Panos 316T (08-07-13)

  10. #556
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να ειμαι ειλικρινης,μιλησα με πμ με τον Σωχτον που εχουμε το ιδιο μοτερ,και μου ειπε οτι η ιδια εργασια του κοστισε 95ευρω σε μελος μας με αλλα λαδια ιδιας κατηγοριας(ισως και καλυτερα.... κατα Σωχτον)με της BMW!!!

    ιδου το ποστ:


    απο το θρεντ:https://www.bmwfans.gr/forum/showthr...EB%E1%E4%E9%E1

    μιλησα και τηλ/κα με τον Πατρινο,ο οποιος ειναι φαν της εργασιας σε αντιπροσωπεια για πολλους λογους,τους οποιους ασπαζομαι και εγω εν μερη,αφου η ζημια που μπορει να κανει ο καθε μαστροταδες στο αγαπημενο σου οχημα,απο γρατσουνια εως οτι αλλο μπορεις να φανταστεις, παντα παραμονευει!!!


    ετσι πιστεψα οτι κανω το σωστο,οπως εκανα και με την αντικατασταση του ψυγειου....ομως εκει θα σας πω στη συνεχεια γιατι μετανοιωσα....
    λαδια αλλαζουμε στον πιο φθηνο.... οτι ζημια βρισκουμαι στο φορουμ στον πιο φθηνο.....οτι ζημια δεν βρουμε στο φορουμ οταν γινει το αμαξι μπορντελο παμε αντιπροσωπεια...
    βασικα δεν ειμαι φαν της αντιπροσωπειας, εξω υπαρχουν εξουσιοδοτημενα ή εξειδικευμενα πολυ καλυτερα απ την ατιπροσωπεια αλλα αν δεν ξερεις πας στην αντιπροσωπεια....
    π.χ στην Λαρισα αν δεν ειχα πενβε δεν θα το πλησιαζα πουθενα αλλου εκτος της αντιπροσωπειας.

  11. The Following User Says Thank You to spar@ For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (09-07-13)

  12. #557
    Εγγραφή
    28-10-12
    Περιοχή
    Θεσσαλία
    Μηνύματα
    823
    Thanked
    1516
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spar@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    λαδια αλλαζουμε στον πιο φθηνο.... οτι ζημια βρισκουμαι στο φορουμ στον πιο φθηνο.....οτι ζημια δεν βρουμε στο φορουμ οταν γινει το αμαξι μπορντελο παμε αντιπροσωπεια...
    βασικα δεν ειμαι φαν της αντιπροσωπειας, εξω υπαρχουν εξουσιοδοτημενα ή εξειδικευμενα πολυ καλυτερα απ την ατιπροσωπεια αλλα αν δεν ξερεις πας στην αντιπροσωπεια....
    π.χ στην Λαρισα αν δεν ειχα πενβε δεν θα το πλησιαζα πουθενα αλλου εκτος της αντιπροσωπειας.
    Υπάρχει κ ένα εξουσιοδοτημένο στην φαρσαλων που τα παιδιά ξέρουν πολυ καλά να κάνουν την δουλειά τους

  13. The Following User Says Thank You to Dimimav For This Useful Post:

    spar@ (09-07-13)

  14. #558
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Ας κανει ο,τι θελει ο καθενας. Εδωσα το λινκ αν θελει καποιος να μειωσει τα εξοδα του, οχι για να γραφω 3 μερες "αν αυτο" και "αν εκεινο", ουτε βγαζω λεφτα απο τις πωλησεις του γερμανου. Δεν ειναι επεμβαση καρδιας, αλλαγη λαδιων ειναι Το ποσο ασχολειται καποιος με το αμαξι του, μονο ο ιδιος το ξερει. Αν δεν εχει ιδεα ας πηγαινει στην αντιπρ. μεχρι και για συμπληρωμα αερα στα λαστιχα.

  15. The Following 5 Users Say Thank You to fanisk For This Useful Post:

    aristent (08-07-13), Bazil Van Sinner (09-07-13), Panmilios (09-07-13), spar@ (09-07-13), Thomelef (08-07-13)

  16. #559
    Εγγραφή
    01-04-12
    Περιοχή
    Inside of BMW
    Μηνύματα
    3.103
    Thanked
    2317
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν γίνεται να πας με το λάδι σου στην αντιπροσωπεία και να σου χρεώσουν μόνο εργασία ?

  17. #560
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γίνεται να πας με το λάδι σου στην αντιπροσωπεία και να σου χρεώσουν μόνο εργασία ?
    Σαφέστατα και γίνεται
    Detailing Madness

Σελίδα 56 από 412 ΠρώτηΠρώτη ... 646545556575866106156 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP