Σελίδα 55 από 231 ΠρώτηΠρώτη ... 545535455565765105155 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 541 έως 550 από 2308

Θέμα: τέλη κυκλοφορίας - έκτακτη εισφορά - κατάθεση πινακίδων ΙΙ

  1. #541
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dafidack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω προχτες πηγα να παρω τις πινακιδες που ειχα παραδωσει στις 15/11 μετα απο 7 μηνες που τις ειχα στην κατοχη μου και εφαγα κατι γκαζια απο τον καρεκλοκενταυρο στην εφορια που αν ηταν αλλος στη θεση μου θα τον αρπαζε απο τον λαιμο.
    -Τι ειναι αυτο εδω (δειχνοντας την βεβαιωση ακινησιας) Παραδιδετε πινακιδες και μετα απο λιγες μερες ξαναρχεστε εδω και τις ζητατε πισω?
    -Γιατι ρε φιλε,δικαιωμα μου δεν ειναι?
    -Δεν βλεπεις εδω τι γινεται?Που να τις βρω εγω? (και σταυρωνει τα χερια)
    -Και μενα τι με νοιαζει που θα τις βρεις.Εγω θελω τις πινακιδες ΜΟΥ! (και σταυρωνω και γω τα δικα μου χερια)
    -Αμα εισαι τυχερος και τις βρω θα τις παρεις αλλιως...
    -Και τι θες να κανουμε ρε μεγαλε με τους φορους και τα τεκμηρια που πληρωνουμε?
    -Τα παραπονα σου στον Θεωχαρη...
    -Οχι,κανε εσυ τα παραπονα σου στον Θεωχαρη και κανε τη δουλεια για την οποια πληρωνεσε.Βρες μου τις πινακιδες
    Σηκωνετε απο την καρεκλα που μολις ειχε καθησει (τρια τεταρτα πιο πριν εκανε βολτες πανω κατω μεσα στην εφορια και ειχε αφησει ενα φουκαρα πιτσιρικο να εξυπηρετησει καμια 20αρια ατομα που τους ειχε φαει η ορθοστασια) παει στο ραφι με τις πινακιδες και μεσα σε 5 δευτερολεπτα επιστρεφει με τις πινακιδες μου.Τοσο δυσκολο ητανε ρε καραγκιοζακο?
    Σε μερικες μερες θα με ξαναδει μπροστα του...
    Βασιλακη ειναι απλα τα πραγματα.
    Πας σπιτι συντασσεις μια ωραια στολισμενη καταγγελια που στο τελος ζητας να σε ενημερωσουν εγγραφως.
    Ξαναπας στην εφορια στο πρωτοκολλο και τους λες, δωστε μου σας παρακαλω εναν αριθμο πρωτοκολλου για αυτο το χαρτακι......
    Την επομενη θα στις φερει ο υπαλληλακος στο σπιτι
    Στην δικη μου Δου Παρασκευη τις επαιρνα Δευτερα τις πηγαινα πισω, ποτε δεν μου ειπαν το παραμικρο, το αντιθετο θα ελεγα!!!

  2. The Following 7 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    A8hnaios (21-12-13), aristent (21-12-13), dafidack (21-12-13), jkourkoulis (21-12-13), Konstantinos E60 (23-12-13), Leonidas_E39 (21-12-13), steliosm46 (22-12-13)

  3. #542
    Εγγραφή
    16-05-12
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.121
    Thanked
    1482
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δωσε μου ιδεες Αλεξη!!!Το θεμα ειναι οτι στη βραση κολλαει το σιδερο.Επρεπε να το κανω εκεινη την ωρα που ειμουνα και "φορτωμενος".Αλλα δεν ηξερα τον σωστο τροπο ωστε να τον κανω να τσουξει!Σκεφτηκα να παω στον εφορα αλλα αυτος σιγα μην επαιρνε το μερος μου.Εδω αλλοι καλυπτουν τις λαμογιες των υφισταμενων τους.Να ρωτησω ομως κατι.Επαιζε να μου πει οτι εχει περιθωριο να μου τις δωσει εντος καποιων ημερων?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dafidack : 21-12-13 στις 21:38

  4. #543
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Την προηγούμενη εβδομάδα μπήκα στο TAXIS να τυπώσω τα τέλη κυκλοφορίας των αυτοκινήτων της οικογένειας.

    Με μεγάλη μου έκπληξη (γιατί άραγε είδα πως στο όνομα της γυναίκας μου υπήρχαν και τέλη για το αυτοκίνητο του πατέρα της.

    Το απίθανο είναι πως ο πατέρας της έχει πεθάνει απο το 2009 και μετά την αποδοχή κληρονομιάς, οι πινακίδες του αυτοκινήτου κατατέθηκαν στο Υπουργείο Συγκοινωνιών για διαγραφή, μιάς και το αυτοκίνητο ήταν ένα παλιό αγροτικό TOYOTA HIACE.
    Η βεβαίωση του Υπουργείου κατατέθηκε και στην αρμόδια ΔΟΥ (με αριθ. πρωτοκόλου κλπ) και το κουφάρι του αυτοκινήτου, εκλάπη την μεθεπομένη και ενώ ήταν έτοιμο να παραδοθεί για ανακύκλωση (δήλωση κλοπής στο αστυνομικό τμήμα κλπ).

    Ενώ λοιπόν το αυτοκίνητο αυτό είχε ξεχαστεί, ξαφνικά εμφανίζεται να θέλει τέλη κυκλοφορίας.

    Επίσκεψη αγανάκτησης στην ΔΟΥ όπου ακούω τα εξής απίθανα:

    Υπάλληλος : Κύριε, το σύστημα του Υπουργείου λέει πως, αμέσως μετά την κατάθεση πινακίδων και την κληρονομιά ,το αυτοκίνητο έχει τεθεί σε κυκλοφορία και μάλιστα έχει αλλάξει και κυβισμό !!!!

    Εγώ : Κυρία μου, αφού το αυτοκίνητο κυκλοφορεί απο το 2010 γιατί μόλις φέτος ζητάτε τα τέλη ;

    Υπάλλ.: Πιθανότατα, αφού τα τέλη των προηγούμενων ετών δεν πληρώθηκαν, να βεβαιωθούν κάποια στιγμή στην εφορία μας και τότε θα εμφανισθούν στο σύστημα.

    Εγώ : Και πως είναι δυνατό, η γυναίκα μου, να πάρει πίσω τις πινακίδες φορτηγού αγροτικού, χωρίς να έχει τις απαιτούμενες προυποθέσεις; Οποιος νά'ναι πέρνει αγροτικό ;

    Υπάλλ. : Δεν γνωρίζω κύριε. Αυτά να τα ρωτήσετε στο υπουργείο, δικό τους είναι το σύστημα.

    Εγώ : Και τι κάνουμε τώρα ;

    Υπάλλ. : Να γράψουν απο το υπουργείο πάνω στην βεβαίωση κατάθεσης πινακίδων ότι το αυτοκίνητο βρίσκεται μέχρι σήμερα σε ακινησία !

    Εγώ : Και του χρόνου ; Θα φέρνω συνεχώς βεβαιώσεις ;;

    Υπάλλ.:Οχι δεν θα χρειαστεί να φέρετε ξανά !!

    Τα χρήματα στον διεκπεραιωτή έπεσαν κανονικά , η νέα βεβαίωση παραδόθηκε στην ΔΟΥ και περιμένω να δώ τι θα γίνει του χρόνου !

    Πλάκα θά'χει !!

  5. The Following 6 Users Say Thank You to Samaro For This Useful Post:

    A8hnaios (21-12-13), aristent (21-12-13), Bazil Van Sinner (21-12-13), dafidack (21-12-13), gant (21-12-13), Ptboul (23-12-13)

  6. #544
    Εγγραφή
    08-08-10
    Περιοχή
    Α.Ηλιουπολη
    Μηνύματα
    9.946
    Thanked
    27408
    Rides
    2

    Talking Τέλη κυκλοφορίας για πεθαμένους!

    Εκείνο όμως που ανακάλυψα μόλις προχτές είναι ότι στη χώρα του ημιανατέλλοντος και μηδέποτε ανατείλαντος (πράσινου) ήλιου, τούτο το κράτος-μπάχαλο δε γνωρίζει ούτε ποιος ζει και ποιος πεθαίνει!

    Η Συνεχεια εδω..



    ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΡΟΛΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΧΡΕΟΥΣ


    Current World Population Clock

    U.S.National Debt Clock



    Always we need a ballance between the car and the woman as a perfect man dream!

  7. #545
    Εγγραφή
    16-05-12
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.121
    Thanked
    1482
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πυρ και μανία με τον Λιάπη είναι η οικογένεια της πρώην συζύγου του
    «Κοντεύω να σκάσω» μονολογούσε ξανά και ξανά η πρώην πεθερά του Μιχάλη Λιάπη, Ιωσηφίνα Μπογδάνου ενώ αναρωτιόταν «πώς το έκανε αυτό ο Μιχάλης;». Η οικογένεια Μπογδάνου, σύμφωνα με το «Πρώτο Θέμα», διατηρούσε πάντα χαμηλό προφίλ παρά τις υψηλές πολιτικές γνωριμίες, τα πάρτι και τις εκδηλώσεις της κοσμικής Αθήνας, στις οποίες παρίστατο αρκετά συχνά, φροντίζοντας να μην προκαλεί. Το περιστατικό της σύλληψης του Μιχάλη Λιάπη, όμως, με πλαστές πινακίδες στο πολυτελές τζιπ του, έπεσε πάνω της σαν κεραυνός εν αιθρία.

    «Λες κι έπεσε μετεωρίτης από τον Άρη πάνω στα κεφάλια μας», λέει στο «Πρώτο Θέμα».

    Όσο για την κόρη της Αμαλία, και πρώην σύζυγο του Μιχάλη Λιάπη, «τραβάει κι εκείνη τα μαλλιά της», λέει στην εφημερίδα. «Γνωρίζοντας από πρώτο χέρι το χαρακτήρα του Μιχάλη, προσπαθούμε να εξηγήσουμε πώς μπόρεσε κι έκανε τέτοιο λάθος. Πώς είναι δυνατό να έκανε τέτοιο πράγμα μαμά;, ήταν η πρώτη κουβέντα που μου είπε η κόρη μου», αναφέρει.

    Αναζητώντας μια εξήγηση λέει: «Πέρσι του βρήκαν ανεύρυσμα στον εγκέφαλο, έκανε μια πολύ δύσκολη επέμβαση και πραγματικά γλίτωσε εκ θαύματος τα χειρότερα. Δεν ξέρω λοιπόν εάν τον επηρέασε αυτό. Σας το λέω γιατί όλα περνάνε από το μυαλό μου αυτές τις ώρες. Αυτός ο άνθρωπος φοβόταν ακόμα και τη σκιά του. Πώς είναι δυνατόν να κάνει μια τόσο τεράστια βλακεία;».

    Πηγη:https://www.newsbeast.gr


    Και αναρωτιεμαι λοιπον εγω:
    Τι ειναι χειροτερο?Το οτι εκανε την λαμογιά με τις πινακιδες ή το οτι ψηφισαμε εναν ανθρωπο να μας διοικει που φοβαται ακομα και την σκια του???

  8. #546
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    7.725
    Thanked
    17900
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    π@τσες...και μαλιστα μπλε!
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  9. The Following 11 Users Say Thank You to pilot For This Useful Post:

    Bassakos (23-12-13), Bazil Van Sinner (22-12-13), dafidack (23-12-13), doctore (23-12-13), Dr. Yamastura (23-12-13), gant (23-12-13), katsaraios (23-12-13), Konstantinos E60 (23-12-13), kostas 325 (22-12-13), Leonidas_E39 (22-12-13), Ptboul (23-12-13)

  10. #547
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Παγκρατι
    Μηνύματα
    526
    Thanked
    530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    οταν ειχε γινει το θεμα με τον Λιαπη και τις πλαστες πινακιδες ειχαν πει στις ειδησεις του σταρ πως ειχε δυο επιλογες να το κυκλοφορει νομιμα
    1) να το κυκλοφορει 2 μερες το μηνα ... (που ειναι γνωστο)
    2) και το δευτερο δεν το καταλαβα.. ειπαν κατι οτι πληρωνεισ τελη κυκλοφορεισ και το κυκλοφορεισ 6 μηνες και γλυτωνεισ το φορο πολυτελειασ ...?? κατι τετοιο .... ! γνωριζει κανεις να μασ δωσει τα φωτα του?

  11. #548
    Εγγραφή
    01-05-11
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    141
    Thanked
    296
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αυτη η δευτερη επιλογη με ενδιαφερει και εμενα.Εαν γνωριζει καποιος κατι συγκεκριμενο ας μας δωσει φωτα.

  12. #549
    Εγγραφή
    16-01-12
    Περιοχή
    ΑΝΩ ΜΕΛΙΣΣΙΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    685
    Thanked
    838
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dafidack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πυρ και μανία με τον Λιάπη είναι η οικογένεια της πρώην συζύγου του
    «Κοντεύω να σκάσω» μονολογούσε ξανά και ξανά η πρώην πεθερά του Μιχάλη Λιάπη, Ιωσηφίνα Μπογδάνου ενώ αναρωτιόταν «πώς το έκανε αυτό ο Μιχάλης;». Η οικογένεια Μπογδάνου, σύμφωνα με το «Πρώτο Θέμα», διατηρούσε πάντα χαμηλό προφίλ παρά τις υψηλές πολιτικές γνωριμίες, τα πάρτι και τις εκδηλώσεις της κοσμικής Αθήνας, στις οποίες παρίστατο αρκετά συχνά, φροντίζοντας να μην προκαλεί. Το περιστατικό της σύλληψης του Μιχάλη Λιάπη, όμως, με πλαστές πινακίδες στο πολυτελές τζιπ του, έπεσε πάνω της σαν κεραυνός εν αιθρία.

    «Λες κι έπεσε μετεωρίτης από τον Άρη πάνω στα κεφάλια μας», λέει στο «Πρώτο Θέμα».

    Όσο για την κόρη της Αμαλία, και πρώην σύζυγο του Μιχάλη Λιάπη, «τραβάει κι εκείνη τα μαλλιά της», λέει στην εφημερίδα. «Γνωρίζοντας από πρώτο χέρι το χαρακτήρα του Μιχάλη, προσπαθούμε να εξηγήσουμε πώς μπόρεσε κι έκανε τέτοιο λάθος. Πώς είναι δυνατό να έκανε τέτοιο πράγμα μαμά;, ήταν η πρώτη κουβέντα που μου είπε η κόρη μου», αναφέρει.

    Αναζητώντας μια εξήγηση λέει: «Πέρσι του βρήκαν ανεύρυσμα στον εγκέφαλο, έκανε μια πολύ δύσκολη επέμβαση και πραγματικά γλίτωσε εκ θαύματος τα χειρότερα. Δεν ξέρω λοιπόν εάν τον επηρέασε αυτό. Σας το λέω γιατί όλα περνάνε από το μυαλό μου αυτές τις ώρες. Αυτός ο άνθρωπος φοβόταν ακόμα και τη σκιά του. Πώς είναι δυνατόν να κάνει μια τόσο τεράστια βλακεία;».

    Πηγη:https://www.newsbeast.gr


    Και αναρωτιεμαι λοιπον εγω:
    Τι ειναι χειροτερο?Το οτι εκανε την λαμογιά με τις πινακιδες ή το οτι ψηφισαμε εναν ανθρωπο να μας διοικει που φοβαται ακομα και την σκια του???
    Συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες...

  13. The Following User Says Thank You to mikegr For This Useful Post:

    dafidack (24-12-13)

  14. #550
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikos-M3 CS Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν ειχε γινει το θεμα με τον Λιαπη και τις πλαστες πινακιδες ειχαν πει στις ειδησεις του σταρ πως ειχε δυο επιλογες να το κυκλοφορει νομιμα
    1) να το κυκλοφορει 2 μερες το μηνα ... (που ειναι γνωστο)
    2) και το δευτερο δεν το καταλαβα.. ειπαν κατι οτι πληρωνεισ τελη κυκλοφορεισ και το κυκλοφορεισ 6 μηνες και γλυτωνεισ το φορο πολυτελειασ ...?? κατι τετοιο .... ! γνωριζει κανεις να μασ δωσει τα φωτα του?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ALPINAKIAS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτη η δευτερη επιλογη με ενδιαφερει και εμενα.Εαν γνωριζει καποιος κατι συγκεκριμενο ας μας δωσει φωτα.

    Το ειχα κανει εγω και ειναι το εξης:

    1. πληρωσα ΤΚ κανονικα.
    2. μετά τις γιορτες - τελος ιανουαριου κατεθεσα πινακιδες. Τις ξαναπηρα τον Απριλιο για 1 μηνα και ξανακατεθεσα. Τις ξαναπηρα τον Ιουλιο για 2 μηνες και ξανακατεθεσα.

    Ετσι πληρωσα Φ Πολ. για 4 μηνες (δηλαδη οσο η χρηση).

    Υπόψην ότι ασφαλεια αν και υπάρχουν δυναοτητες για να πληρωνει κανεις σπαστα, ειχα επιλεξει να πληρωσω κανονικά για ολη τη διαρκεια του ετους

  15. The Following 4 Users Say Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    alexm (23-12-13), Samaro (24-12-13), VanVIC (23-12-13), Vassilis ///M (23-12-13)

Σελίδα 55 από 231 ΠρώτηΠρώτη ... 545535455565765105155 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP