Σελίδα 40 από 44 ΠρώτηΠρώτη ... 303839404142 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 391 έως 400 από 435

Θέμα: M3,M5,335,535 απορίες

  1. #391
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Προσανατολίζομαι λοιπόν στο να φτιάξω ένα διαφορικό, με δισκάκια, 45% στην επιτάχυνση και 45% στην επιβράδυνση , με μικρό ποσοστό προφόρτισης.

    Αν υπάρχουν φίλοι από εδώ μέσα , που έχουν κάποια εμπειρία ή γνώσεις , θα εκτιμούσα τη γνώμη τους, όπως και από όποιον καταλαβαίνει περισσότερα.

    Να διευκρινίσω, ότι δε θεωρώ κακό το διαφορικό του Μ3, ούτε ότι μπορώ να το φτάσω στα όριά του. Έχω καταλάβει πως συμπεριφέρεται στο δρόμο και μου είναι αρκετά διασκεδαστικό, αν και νομίζω ότι καταλαβαίνω αυτήν ην ανεπαίσθητη καθυστέρηση στο απότομο βύθισμα του γκαζιού. Επίσης μάλλον σε επιθετική οδήγηση σε δρόμο και όχι πίστα μάλλον είναι πιο εύκολο να πας γρήγορα.
    Από την άλλη μάλλον θέλω να δοκιμάσω κάτι "καλύτερο" , πιο άμεσο για υπερστροφή ισχύος.

  2. #392
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    κάνε μια εγγραφή στο driftclub και θα τα μάθεις όλα. οι άνθρωποι έχουν κάνει διατριβή επί του θέματος.

    επίσης τα παληκάρια nik200 και stunt mike όπως και ο τρελο γιαμαστούρα ίσως έχουν ψαχτεί με το θέμα.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  3. The Following User Says Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    vagmag (06-10-15)

  4. #393
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    επίσης τα παληκάρια nik200 και stunt mike όπως και ο τρελο γιαμαστούρα ίσως έχουν ψαχτεί με το θέμα.
    Τη δική τους γνώμη περιμένω !!

  5. #394
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vagmag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσανατολίζομαι λοιπόν στο να φτιάξω ένα διαφορικό, με δισκάκια, 45% στην επιτάχυνση και 45% στην επιβράδυνση , με μικρό ποσοστό προφόρτισης.

    Αν υπάρχουν φίλοι από εδώ μέσα , που έχουν κάποια εμπειρία ή γνώσεις , θα εκτιμούσα τη γνώμη τους, όπως και από όποιον καταλαβαίνει περισσότερα.

    Να διευκρινίσω, ότι δε θεωρώ κακό το διαφορικό του Μ3, ούτε ότι μπορώ να το φτάσω στα όριά του. Έχω καταλάβει πως συμπεριφέρεται στο δρόμο και μου είναι αρκετά διασκεδαστικό, αν και νομίζω ότι καταλαβαίνω αυτήν ην ανεπαίσθητη καθυστέρηση στο απότομο βύθισμα του γκαζιού. Επίσης μάλλον σε επιθετική οδήγηση σε δρόμο και όχι πίστα μάλλον είναι πιο εύκολο να πας γρήγορα.
    Από την άλλη μάλλον θέλω να δοκιμάσω κάτι "καλύτερο" , πιο άμεσο για υπερστροφή ισχύος.
    Για ποιο αυτοκινητο μιλαμε να φτιαξεις το διαφορικο???Μ3 Ε46,Μ3 Ε36 ή Μ5 Ε39??Μπερδευτηκα λιγο
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  6. The Following User Says Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    vagmag (09-10-15)

  7. #395
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποιο αυτοκινητο μιλαμε να φτιαξεις το διαφορικο???Μ3 Ε46,Μ3 Ε36 ή Μ5 Ε39??Μπερδευτηκα λιγο
    M5 E39 ...
    Οι σκέψεις μου είναι λίγο πιο κοντό βήμα ( 3,62 ) για ακομα καλύτερο άρπαγα ( της 3ης σχέσης ) ..... , κ να γίνει το διαφορικό 45% ή 65% .
    Το 65% κοστίζει περισσότερο .

    Η χρήση είναι κυρίως στο δρόμο , όπου προσπαθώ να υπερστρεφω παντού ακομα και τώρα με το μαμά βήμα αλλά κ το μαμά διαφορικό .

  8. #396
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ωραια....Παμε λοιπον...Το Μ5 Ε39 φοραει το κλασικο δισκατο μπλοκε της εταιρειας,με πολυ μικρη γωνια ραμπας(εξου και η ''χαλαρη'' εμπλοκη του),μηδενικο ποσοστο προφορτισης και 25% εμπλοκη....Στο αφημα δε, θεωρειται 1.5 δρομων οπως ολα τα κλασικα δισκατα διαφορικα....Εφοσον λοιπον σκοπευεις να το ανοιξεις για επισκευη,μπορεις οντως να το ενισχυσεις,ν'αλλαξεις την δυναμικη εμπλοκης του,αλλα οχι και το decellerate του,καθοτι απαιτει δουλεια σε τορνο με αμφιβολα αποτελεσματα(γινεται,αλλα ποιον εμπιστευεσαι??)

    1ον) βαζοντας περισσοτερα δισκακια αυξανεις και το ποσοστο εμπλοκης....45% ειναι υπερικανοποιητικη εμπλοκη,σημαινει οτι σε καθε πατημα του γκαζιου,το 45% της δυναμης θα πηγαινει στον τροχο με την λιγοτερη προσφυση....Βολικο στο παντιλικι,πολυ φιλικο στο αφημα του γκαζιου,καθοτι αφηνει παντα ενα 55% στον τροχο που εχει προσφυση(η ταση του θα ειναι παντα να σε μαζεψει δλδ)...

    2ον) δεν θα ρισκαρα ωστοσο να πειραξω την βαση εδρασης του αξονα του,για να επηρρεασω τον χαρακτηρα του,εκτος αν ηξερα καποιον που το κανει για πρωινο,πχ σε αγωνιστικα αυτοκινητα...Αρα παρολο το υψηλοτερο ποσοστο εμπλοκης που θα εχεις,θα παραμενει ενα ''αργο'' σε αντιδρασεις διαφορικο και παντα με 1.5 way αντιδραση(αν παρεπιπτοντως το πειραξεις,επελεξε μια γωνια ραμπας περιπου στο 60-70 μοιρες και παντα 1,5way)....

    3ον)Οντως μια καλη λυση σε κορωνοπηνιο ειναι ενα 3.62 απο Μ3 Ε46,γιατι το 6αρι ειναι ηδη μακρυ αρκετα και σιγουρα ξυπναει πολυ την βαρια καροτσα του Μ5 σου..Αυταααα
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  9. The Following 9 Users Say Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    A8hnaios (09-10-15), chrisgiapz3 (10-10-15), diosak (03-11-15), Leonidas_E39 (10-10-15), Panos 316T (05-11-15), pilot (10-10-15), vagmag (09-10-15), VanVIC (10-10-15), Vassilis ///M (10-10-15)

  10. #397
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραια....Παμε λοιπον...Το Μ5 Ε39 φοραει το κλασικο δισκατο μπλοκε της εταιρειας,με πολυ μικρη γωνια ραμπας(εξου και η ''χαλαρη'' εμπλοκη του),μηδενικο ποσοστο προφορτισης και 25% εμπλοκη....Στο αφημα δε, θεωρειται 1.5 δρομων οπως ολα τα κλασικα δισκατα διαφορικα....Εφοσον λοιπον σκοπευεις να το ανοιξεις για επισκευη,μπορεις οντως να το ενισχυσεις,ν'αλλαξεις την δυναμικη εμπλοκης του,αλλα οχι και το decellerate του,καθοτι απαιτει δουλεια σε τορνο με αμφιβολα αποτελεσματα(γινεται,αλλα ποιον εμπιστευεσαι??)

    1ον) βαζοντας περισσοτερα δισκακια αυξανεις και το ποσοστο εμπλοκης....45% ειναι υπερικανοποιητικη εμπλοκη,σημαινει οτι σε καθε πατημα του γκαζιου,το 45% της δυναμης θα πηγαινει στον τροχο με την λιγοτερη προσφυση....Βολικο στο παντιλικι,πολυ φιλικο στο αφημα του γκαζιου,καθοτι αφηνει παντα ενα 55% στον τροχο που εχει προσφυση(η ταση του θα ειναι παντα να σε μαζεψει δλδ)...

    2ον) δεν θα ρισκαρα ωστοσο να πειραξω την βαση εδρασης του αξονα του,για να επηρρεασω τον χαρακτηρα του,εκτος αν ηξερα καποιον που το κανει για πρωινο,πχ σε αγωνιστικα αυτοκινητα...Αρα παρολο το υψηλοτερο ποσοστο εμπλοκης που θα εχεις,θα παραμενει ενα ''αργο'' σε αντιδρασεις διαφορικο και παντα με 1.5 way αντιδραση(αν παρεπιπτοντως το πειραξεις,επελεξε μια γωνια ραμπας περιπου στο 60-70 μοιρες και παντα 1,5way)....

    3ον)Οντως μια καλη λυση σε κορωνοπηνιο ειναι ενα 3.62 απο Μ3 Ε46,γιατι το 6αρι ειναι ηδη μακρυ αρκετα και σιγουρα ξυπναει πολυ την βαρια καροτσα του Μ5 σου..Αυταααα
    Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση !
    Διαβάζοντας το 1 κ το 3 επιλέγω λοιπόν το 3,62 βήμα κ το 45% κ είμαι με το χαμόγελο στα χείλη !!!!
    Το 2 με μπερδεύει ... Τι θα έπρεπε να επιλέξω για να μην είναι ένα "αργό " σε αντιδράσεις διαφορικό ;

  11. The Following User Says Thank You to vagmag For This Useful Post:

    nik200 (10-10-15)

  12. #398
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το θέμα που διαβάζω είναι το παρακάτω κ προσπαθώ να καταλάβω .

    https://www.m3post.com/forums/showth...=788992&page=9

    Γράφει λοιπόν :

    B) in general the best would be as much clutchpacks and as steep ramps as possible.
    the maximum you can get with the zf is 6 clutchpacks and according to the locking value you want to have you (or i) need to choose the ramp angles required. i have super steep ramps here from 85°, 80°, 75°, 70°, 65°... and down to 30°.

    Έχει σχεσει αυτό με το 2 που γράφεις κ εσυ ;

    Μιας κ δεν έχω βρει κάποιον άλλον να απευθυνθώ , κατέληξα σε αυτόν ... Να μου φτιάξει .
    Τώρα μένει να του εξηγήσω αυτό που θέλω .... Ή αν έχεις κ κάποιον άλλον να προτείνεις θα βοηθούσε κ αυτό !

  13. #399
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Επεξεργασια της γωνιας της ραμπας εμπλοκης στον τορνο......Προσωπικα δεν θα το εκανα,γιατι αδυνατιζεις μια εδραση και την ''βαφη'' της και κυριως γιατι φοβαμαι τον αθανατο Ελληνα μαστορα!!Σφιξτο λοιπον και ενα κοντο βημα και θα δεις αλλο αμαξι....Παραπανω ποσοστο εμπλοκης απο το 45%,κανει ενα αμαξι δυστροπο στο γλυστερο.με ταση για υποστροφη αν δεν ''επιτιθεσαι'' στη στροφη,ενω και στο αφημα γινεται εξαιρετικα υπερστροφικο.....το ιδιο κι ενα 2 δρομων...θα σου θυμιζει λιγο ενα ARGON lsd!!!
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  14. The Following 5 Users Say Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    A8hnaios (09-10-15), chrisgiapz3 (10-10-15), diosak (03-11-15), pilot (10-10-15), vagmag (10-10-15)

  15. #400
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vagmag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα που διαβάζω είναι το παρακάτω κ προσπαθώ να καταλάβω .

    https://www.m3post.com/forums/showth...=788992&page=9

    Γράφει λοιπόν :

    B) in general the best would be as much clutchpacks and as steep ramps as possible.
    the maximum you can get with the zf is 6 clutchpacks and according to the locking value you want to have you (or i) need to choose the ramp angles required. i have super steep ramps here from 85°, 80°, 75°, 70°, 65°... and down to 30°.

    Έχει σχεσει αυτό με το 2 που γράφεις κ εσυ ;

    Μιας κ δεν έχω βρει κάποιον άλλον να απευθυνθώ , κατέληξα σε αυτόν ... Να μου φτιάξει .
    Τώρα μένει να του εξηγήσω αυτό που θέλω .... Ή αν έχεις κ κάποιον άλλον να προτείνεις θα βοηθούσε κ αυτό !
    Ακριβως αυτο...Οσο πιο αποτομη η ραμπα που κινειται ο αξονας,τοσο πιο επιθετικο το διαφορικο στην εμπλοκη του.....Δυστυχως δεν μπορω να βρω καποιο βιντεακι να στο δειξω....Δυστυχως δεν εχω να προτεινω κανεναν....Μονοι μας συνηθως τα κανουμε,αλλα και μονοι μας τα σπαμε!!!
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  16. The Following User Says Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    vagmag (09-10-15)

Σελίδα 40 από 44 ΠρώτηΠρώτη ... 303839404142 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP